Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
φιλε νικο ειναι πολλη καλη η ντουφεκια σου,μιλας με ενα ιδιογωμοτη,και δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση.δεν ξερο να βαζω φωτογραφιες,αλλα και να ηξερα δεν θα εβαζα.να ξερης μονο οτι αν εριχνα με τον κονο με τριαρη σαν και σενα,θα ανερουσες οσα ξερης μεχρη τωρα.δεν θα κοντραριζες καμια σου ντουφεκια με τον κωνο μου.σε βλεπο απο παλια που γραφεις και βλεπο της φωτογραφιες σου,και μου αρεσουν και μπραβο σου.αν ησουν κοντα αθηνα,θα σου ελεγα να βρεθουμε σε εννα σκοπευτηριο,να τα πουμε απο κοντα, να πιομε και καφε να γνωριστουμε κι ολας.μαλον απο οτι ξερο εισαι σε καποιο νησι.αν κατεβης ποτε στειλε μυνημα να βρεθουμε.και παλι σου λεω στα λεω φιληκα,και δεν σε κοντραρω απλα εχουμε διαφορετικες αποψεις,βαση εμποιριων.αλλα πραγματα εχης δει εσυ αλλα εγω.εγω ειμαι ανοιχτος να ακουω κι αλλες αποψεις,γιατι μαθενω συνεχως.

Εχθες μου ειχαν τελειωσει τα μηνυματα...και δεν μπορουσα να σου απαντησω !!!
Να ξεκαθαρισω κατι απο την αρχη....Με κανεναν συναδελφο και φιλο δεν χαλασουμε τις καρδιες μας ....για
οπλα - καννες - κωνους - φυσιγγια... και γραφω φιλικα το γραφω και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης !!!
Παμε παρα κατω..
Μακαρι...και ισως να γνωριστουμε απο κοντα εαν κατεβω Αθηνα..
Τωρα να αναιρεσω τα οσα γνωριζω...και μην κοντραρω τα φυσιγγια μου με τον δικο σου κωνο γιατι το
λες ?? Τοσο σιγουρος εισαι για τον κωνο σου ??
Εγω απο την μερια μου σου λεω ...οτι ο κωνος σου δεν μπορει με τα οποια εμπορικα να κοντραρει τον δικο
μου αφτιαχτο και μαμα κωνο και τα φυσιγγια μου...
Παλι εγω'ι'στικο ακουγεται...αλλα αυτο πιστευω!!!
Και εγω ανοιχτος ειμαι και σεβομαι ολες τις αποψεις....ασχετα εαν συμφωνω ή οχι.
Το ''κακο'' ξερεις ποιο ειναι ??? Οτι εγω μιλαω με αποδειξεις...Ενω ολοι εσεις με τους κωνους μονο με λογια.
Μια φωτο με πριν και μετα κωνο δεν εχετε ανεβασει να δω το ποσοστο διαφορας ποιο ειναι .
Και ρωταω για αλλη μια φορα....
Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο κωνος σε ποιοτητα απο αυτην την τουφεκια ??

εικόνα_Viber_2023-03-25_17-47-37-597.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-25_17-48-07-448.jpg

Οταν μπορω σαν Νικος..και βγαζω τετοιες τουφεκιες με αυτες τις συγκεντρωσεις και τετοιες ταχυτητες
οπως καταλαβαινεις ...εμενα οι κωνοι δεν μου λενε τιποτα!!
Και με ενα οπλο ''φτηνιαρικο'' των 500 ευρω...και το γραφω γιατι για μενα ολα τα οπλα μπορουν να
βγαλουν τουφεκιες διαμαντια !!!
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι τους οπλουργους....μαστορες ειναι οπως ημουν και εγω...οποτε και
τους σεβομαι και εκτιμω την προσπαθεια τους !!! :) :cool:

ΥΓ. Περιμενω αποδειξεις να δω τι διαφορα εχει ο φτιαγμενος κωνος απο τον αφτιαχτο... :)
 
Γιάννη πιστεύω ότι γίνεται ΚΑΙ λείανση-γυάλισμα.
Αυτές οι αλλοιφες περιέχουν πολύ ψιλο σμυριγδι.
+1
Στα αχρωμίωτα ΚΑΙ για καθάρισμα μολυβιών ΚΑΙ για λείανση (ειδικά στα πρώτα τους χρόνια) έχω δουλέψει το brasso, που έλεγε ο Κυπριδημος κάποτε, και τη ψιλή λείανσης της 3Μ.
 
Περιμενω αποδειξεις να δω τι διαφορα εχει ο φτιαγμενος κωνος απο τον αφτιαχτο...
Νικόλα,δεν υπάρχει περίπτωση ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ!
Όπως είπε,σωστά,ο Βασίλης,οι "αποδείξεις"μπορούν να "μαγειρευτούν" και να σερβιριστούν κατά το δοκούν!
Εκτός και κάνεις κάτι στο ΔΙΚΟ σου όπλο και ΔΕΙΣ μόνος σου,για τον εαυτό σου!
Αν ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ κάτι,θα συνεχίσεις να το πιστεύεις όταν σου δείχνουν κάτι διαφορετικό το οποίο ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι αυτό που λέει ότι είναι!
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να'χουμε να λεμε...
 
Πρέπει να μαζευτούμε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο της Αθήνας να το λύσουμε το θέμα πίνοντας καφεδάκι.Να βάλουμε 20-30 όπλα πειραγμενα και μη με το ίδιο φυσίγγι.Μετα να ρίξουμε ιδιογομωσης με μαμά τσοκ και να βγάλουμε συμπεράσματα.
 
Νικόλα,δεν υπάρχει περίπτωση ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ!
Όπως είπε,σωστά,ο Βασίλης,οι "αποδείξεις"μπορούν να "μαγειρευτούν" και να σερβιριστούν κατά το δοκούν!
Εκτός και κάνεις κάτι στο ΔΙΚΟ σου όπλο και ΔΕΙΣ μόνος σου,για τον εαυτό σου!
Αν ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ κάτι,θα συνεχίσεις να το πιστεύεις όταν σου δείχνουν κάτι διαφορετικό το οποίο ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι αυτό που λέει ότι είναι!
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να'χουμε να λεμε...
Αν είναι έτσι τοτε γιατί αποδηξεις μηλαμε!!!!!
 
Για πέρασμα με brasso τι γνώμη έχεις; Είχα περάσει καθαρισμένη κάννη και έβγαλε το πανί ποτισμένο με brasso κατάμαυρο.
Και brasso χρησιμοποιώ συχνά, είναι εξίσου αποτελεσματικό. Μια φορά το χρόνο περνάς και την μπασκουλα του όπλου και φεύγουν τα λάδια, οι δαχτυλιές κλπ.
 
Γιάννη πιστεύω ότι γίνεται ΚΑΙ λείανση-γυάλισμα.
Αυτές οι αλλοιφες περιέχουν πολύ ψιλο σμυριγδι.
Γιάννη καλημέρα και μακρυά από εσάς οι φωτιές.
Το χρώμιο είναι πολύ σκληρό για να το φάει έστω και λίγο το glanol, απλά το καθαρίζει και έτσι γυαλίζει.
Το σκέτο ατσάλι όμως ναι μπορεί και το λειαίνει με το κατάλληλο υφασμα, το βλέπω στα μαχαίρια.
Νομίζω όταν γράφουμε :
λείανση-γυάλισμα
μπερδευομαστε γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
 
Καλημέρα, ένα φυσίγγι 12αρι σε μία κάννη 10αρα θα έχει αποτέλεσμα ; Η διαφορά έγκειται στην διάμετρο που είναι γύρω στο 1 με 1,5 χιλιοστά μεγαλύτερη. Αναλόγως, όταν αλλάζει κάτι στις εσωτερικές διαστάσεις της κάννης, λογικά αλλάζει και η συνεργασία φυσιγγίου- κάννης, το πόσο αλλάζει θα πρέπει να κάνουμε δοκιμές για να το βρούμε, αλλά ακριβώς το ίδιο δεν γίνεται να είναι.
 
Γιάννη καλημέρα και μακρυά από εσάς οι φωτιές.
Το χρώμιο είναι πολύ σκληρό για να το φάει έστω και λίγο το glanol, απλά το καθαρίζει και έτσι γυαλίζει.
Το σκέτο ατσάλι όμως ναι μπορεί και το λειαίνει με το κατάλληλο υφασμα, το βλέπω στα μαχαίρια.
Νομίζω όταν γράφουμε :

μπερδευομαστε γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
Δεν είναι πολύ διαφορετικά!
Διαφέρουν στον βαθμό που γίνεται η λείανση.
Το γυάλισμα είναι τελικό στάδιο που κι αυτό έχει βαθμό.

Δεν θα τα χαλάσουμε όμως!🙂

Θα το λέμε λείανση!
 
Καλημέρα, ένα φυσίγγι 12αρι σε μία κάννη 10αρα θα έχει αποτέλεσμα ; Η διαφορά έγκειται στην διάμετρο που είναι γύρω στο 1 με 1,5 χιλιοστά μεγαλύτερη. Αναλόγως, όταν αλλάζει κάτι στις εσωτερικές διαστάσεις της κάννης, λογικά αλλάζει και η συνεργασία φυσιγγίου- κάννης, το πόσο αλλάζει θα πρέπει να κάνουμε δοκιμές για να το βρούμε, αλλά ακριβώς το ίδιο δεν γίνεται να είναι.
Θα είχε σωστή έμφραξη η τα αέρια θα πέρναγαν μπροστά.
 
Πρέπει να μαζευτούμε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο της Αθήνας να το λύσουμε το θέμα πίνοντας καφεδάκι.Να βάλουμε 20-30 όπλα πειραγμενα και μη με το ίδιο φυσίγγι.Μετα να ρίξουμε ιδιογομωσης με μαμά τσοκ και να βγάλουμε συμπεράσματα.
Πλάκα θα έχει!😍
Μετά θα το ρίξουμε στο φυσιγγι...😁
 
Πρέπει να μαζευτούμε μια μέρα σε ένα σκοπευτήριο της Αθήνας να το λύσουμε το θέμα πίνοντας καφεδάκι.Να βάλουμε 20-30 όπλα πειραγμενα και μη με το ίδιο φυσίγγι.Μετα να ρίξουμε ιδιογομωσης με μαμά τσοκ και να βγάλουμε συμπεράσματα.
Θα χρειαστούμε βοήθεια από.. μπογιατζή, φωτογράφο και δικηγόρο.
 
Θα χρειαστούμε βοήθεια από.. μπογιατζή, φωτογράφο και δικηγόρο.
Με τον σωστο ψηστη κανενας απο τους τρεις δεν θα χρειαστει Αρη!

Παιδες
Δεν ξερουμε τι και πως μας φερνει η ζωη
Απολαυστε την διαδικασια στην ενασχοληση σας και στο τομεα που σας απασχολει στην βλητικη η οπουδηποτε αλλου ο καθε ενας με τον δικο του μοναδικο τροπο
Δεν υπαρχει νοημα να συγκρινουμε την βελτιωση απο αλλαγες στον κωνο με την βελτιωση απο ενα φυσιγγι ιδιογομωσης
Ειναι διαφορετικα κεφαλαια εντελως
Και επι πλεον
Διαφορετικης αντιληψης

Αλλο το ενα
Αλλο το αλλο


Και σε ενα αλυσοπριονο
Μπορεις να αλλαξεις τα παντα με θυριδωμα και με μοντιφα στο Εξωστ αλλα ειναη εντελως διαφορετικα πραγματα το ενα με το αλλο

Η δε βελτιωση που περνεις για καποιους ειναι ουσιας και για καποιος αμελητεα

Οποταν
Καντε τα γουστα σας
Παντα με ασφαλεια
Γιατι το σημαντικο
Ειναι να περναμε καλα με αυτα τα γουστα
Εμεις για εμας
Και δεν ξερουμε αν θα μπορουμε παντα
 
Νικόλα,δεν υπάρχει περίπτωση ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ!
Όπως είπε,σωστά,ο Βασίλης,οι "αποδείξεις"μπορούν να "μαγειρευτούν" και να σερβιριστούν κατά το δοκούν!
Εκτός και κάνεις κάτι στο ΔΙΚΟ σου όπλο και ΔΕΙΣ μόνος σου,για τον εαυτό σου!
Αν ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ κάτι,θα συνεχίσεις να το πιστεύεις όταν σου δείχνουν κάτι διαφορετικό το οποίο ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι αυτό που λέει ότι είναι!
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να'χουμε να λεμε...

Μαστορα μου ....Οποιος ''μαγειρευει'' αποδειξεις....καραγκιοζης ειναι...και μονο τον εαυτο του κορο'ι'δευει !!!
Δεν θελω να πιστεψω οτι εχουμε τετοια ατομα στο φορουμ ....Την ''μαιμου'' δοκιμη....την παιρνω χαμπαρι
απο ενα χιλιομετρο μακρια....
Δεν το λεω για να περιαυτολογησω...αλλα οταν δω την αποτυπωση και το σεταπ βεβαια...ξερω κατα ποσον
ειναι σωστη δοκιμη ή οχι...

Μετα μην ξεχνας...Εγω ειμαι πολυ των δοκιμων...στηνω το σεταπ στο τσακ - μπαμ και το δοκιμαζω...
Πολυ δυσκολα θα με κορο'ι'δεψει ανθρωπος...
Αυτα ομως ειναι καραγκιοζιλικια....και οποιος ΕΑΝ τα κανει...δεν εχει ''θεση'' στην παρεα μας !!! :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top