Βλητικές δοκιμές

Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Άλλες ταχύτητες το #7,άλλες το #9.
Εννοείται και το #8.
Όχι αρχικές,μενουσες.
Είναι αισθητές.
Κάποιοι το αντιλαμβάνονται πιο έντονα, κάποιοι όχι.
 
Άλλες ταχύτητες το #7,άλλες το #9.
Εννοείται και το #8.
Όχι αρχικές,μενουσες.
Είναι αισθητές.
Κάποιοι το αντιλαμβάνονται πιο έντονα, κάποιοι όχι.

Οι διαφορες ειναι μικρες...οταν μιλαμε για φυσιγγια ιδιογομωσης...
Εαν παμε στα εμπορικα που δεν υπαρχει σταθερο φυσιγγιο και ολα εχουν αποκλισεις...λιγοι εως ελαχιστοι
πιστευω οτι καταλαβαινουν την διαφορα....
Και μην ξεχναμε οτι το θηραμα παντα σχεδον εχει διαφορετικη αποσταση και ταχυτητα...
Η διαφορετικη ταχυτητα και αποσταση τα κανει ολα ''ισωμα''...και στην αποδοση και στην προσκοπευση ..
και απο εκει ξεκιναει ... και το ''αλαλουμ'....
Ποσοι απο τους κυνηγους κεντροτουφεκανε ??
Δλδ...τυχαια πεφτουν οι ντουμπλεδες και οι τριπλετες ??
Ας δοκιμασει οποιος γουσταρει βεβαια....Να ριχνει ΜΙΑ τουφεκια στο θηραμα και οχι και δευτερη με διορθωση στην σκοπευση του...και τοτε θα δει τα αποτελεσματα της σκοπευσης του !!!

ΥΓ. Το επομενο βημα του...θα ψαχνει για κοντακι εαν αυτο που εχει δεν ειναι στα μετρα του...και μετα θα
αρχισει το σκοπευτηριο...
Καντε το ''πειραμα'' της μιας τουφεκιας...και θα με δικαιωσετε !!! ;) :)
 
Οχι ρε, δεν εχω ντουφεκισει, δεν κανω δοκιμες, απευθείας στο κυνηγι.
Εχω ακουσει απο παιδια εδω μεσα οτι το ταδε φυσίγγι σε 8αρι είναι γαμάτο και σε 9αρι πχ ειναι μάπα και μου φαινεται αδιανόητο αυτο.
Ναι συμβαινει αλλα συνηθως ειναι ωια φυσιγγια στημενα και δοκιμασμενα στα ορια των υλικων τους και εννοω σε θεμα αποδοσης οχι μονο πυριτιδα. Αυτη μπορει να ειναη νορμαλ αλλα να εχει πχ κλειστει με πολυ πατημα στο κυαθιο για να βγει αυτο που δινει
Συνηθως δεν την βλεπεις την διαφορα αναμεσα σε ενα βαθμο σκαγιου πχ απο 8 σε 9 αλλα αναμεσα σε 2
Θα δεις ομως και αναμεσα σε ενα οταν πχ εχεις και ειδικο στησιμο πχ με πλαστικη ταπα σε αυξημενα γραμμαρια

Με το 6 νουμερο σκαγιου πχ να αφηνει κενα σε λογικη αποσταση ενωμε το 7 οχι

Δεν μπορω να αποδειξω αυτα που λεω ειναι δικες μου παρατηρησεις

Γιαυτο και οι ιδιογομωτες φτιαχνουν πιο ισοροπημενα φουσεκια καθως συνηθως τα κυαθια τους ειναι σχεδον απατητα και κανονιζουν αλλες παραμετρους αλλα και χρονου για πειραματα και δοκιμες με αλλαγη πολλων παραμετρων μεχρι να καταληξουν

Παντως ενα ισορροπημενο και σωστο φυσιγγι θα σιυ δωσει καλα αποτελεσματα αναμεσα στα νουμερα σκαγιων χωρις κενα , αναλογα παντα το που το προοριζεις
 
Θα σας καταθέσω την εμπειρία μου από κάτι σχετικό......
Κυνηγάω πέρδικα και μπεκάτσα με ένα δίκανο manufrance saint Etienne το μοντέλο becasier με τσοκ 3* και 6* .......
Κυνηγούσα τότε συγκεκριμένα με το sellier bellot red.hare που είναι 32 γραμμαριων με μάλλινη........
Συνέβαινε το εξής παράδοξο....... Στην περδικα με το Νο 7 είχα ζωντανά πουλιά και στη μπεκάτσα το Νο 9 δεν με ικανοποιούσε......
Αυτό που έδινε ρέστα ήταν το Νο 8 και στην περδικα και στη μπεκάτσα, που στο συγκεκριμένο όπλο με το συγκεκριμένο φυσίγγι είχα άριστα αποτελέσματα!!!!
 
Οι κάλυκες που προμηθευόμαστε για ιδιογομωση είναι διαλογής.
Και ΟΧΙ πρωτης διαλογης....μπορει 2 -3της...και δεν συμμαζευτεται.... Μαστορα !!
Ωστοσο ο ιδιογομωτης βγαζει ποιοτικα φυσιγγια !!!
Ακριβώωωωωςςςςς....
 
Εγω αλλο θελω να ρωτησω. 3 φυσιγγια ολόιδια, ιδια πυριτιδα, ιδιο βαρος γόμωσης, ιδιου καλυκες, καψουλια, κλεισίματα, τα παντα ιδια. Μονο που το ενα ειναι νο 7, το άλλο νο 8 και το αλλο νο 9. Υπαρχει περίπτωση να εχουν διαφορές;
Στην κατανομη λίγο, λόγο πλήθους σκαγίων...στην ταχύτητα ελαχιστη απο Νο7 σε Νο8....απο Ν7 σε Νο9 σίγουρα "αισθητή" διαφορα (οχι τρελά) σε κατανομη κ ταχυτητα λόγο βάρους σκαγίων κ πλήθους....
 
Θα σας καταθέσω την εμπειρία μου από κάτι σχετικό......
Κυνηγάω πέρδικα και μπεκάτσα με ένα δίκανο manufrance saint Etienne το μοντέλο becasier με τσοκ 3* και 6* .......
Κυνηγούσα τότε συγκεκριμένα με το sellier bellot red.hare που είναι 32 γραμμαριων με μάλλινη........
Συνέβαινε το εξής παράδοξο....... Στην περδικα με το Νο 7 είχα ζωντανά πουλιά και στη μπεκάτσα το Νο 9 δεν με ικανοποιούσε......
Αυτό που έδινε ρέστα ήταν το Νο 8 και στην περδικα και στη μπεκάτσα, που στο συγκεκριμένο όπλο με το συγκεκριμένο φυσίγγι είχα άριστα αποτελέσματα!!!!
Κανονικά το ν7 έπρεπε να σε ικανοποιουσε στο συγκεκριμένο γιατί είναι πάρα πολύ αργά φυσίγγια.
 
Και όμως.......... Το νούμερο 8 ήταν καλύτερο ...... Ίσως λόγο πυκνότερης κατανομής........
Τυχαία το ανακάλυψα...... Και γω με Νο 7 κυνηγούσα πάντα πέρδικα......
Ξαναλέω όμως μόνο στο συγκεκριμένο όπλο με το συγκεκριμένο φυσίγγι.......
 
Λευτερη μου με ολον τον σεβασμο .....αυτα ειναι κουβεντες καφενειου φιλε μου !!!
Νικο εσυ εισαι προσεκτικος οπως και καποια αλλα παιδια του φορουμ που ειναι ιδιογομωτες Υπαρχουν ομως εκει εξω αρκετοι οι οποιοι ειναι serial killer Ανακατεμα πυριτιδας ,υπερδοσολογια ,πυριτιδα στον φουρνο για να γινει αντρικια κλπ κλπ Εχω απειρες φωτο να σου δειξω απο το αρχειο μου απο εξαυλωμενα οπλα
 
Και εγώ έχω εμπειρία όταν ήμουν σε κατάστημα που είχε είδη ιδιογόμωσης να μιλάει ο μαγαζάτορας στο τηλέφωνο με έναν που ήθελε να κάνει τηλεφωνική παραγγελία και του έλεγε βάλε μου κάλυκες κόκκινους (ούτε καψύλι τον ενδιέφερε, ούτε ήξερε τί είναι) βάλε μου σκάγια 9άρια και τάπα για 32γρ. Ο μαγαζάτορας προσπαθούσε να του πει ότι θα πρέπει να του παραγγείλει ακριβώς τί τάπα θέλει κλπ και ο άλλος δε χαμπάριαζε τίποτα. Δεν είναι όλα τα φυσίγγια ιδιογόμωσης καλύτερα από τα εμπορικά.
 
Νικο εσυ εισαι προσεκτικος οπως και καποια αλλα παιδια του φορουμ που ειναι ιδιογομωτες Υπαρχουν ομως εκει εξω αρκετοι οι οποιοι ειναι serial killer Ανακατεμα πυριτιδας ,υπερδοσολογια ,πυριτιδα στον φουρνο για να γινει αντρικια κλπ κλπ Εχω απειρες φωτο να σου δειξω απο το αρχειο μου απο εξαυλωμενα οπλα
Αυτο με τις ανακατεμενες δεν μπορω να καταλαβω...τι τους λεει το μυαλο τους....εχω γνωστο που ανακατευε Τεκνα με s4...
 
Νικο εσυ εισαι προσεκτικος οπως και καποια αλλα παιδια του φορουμ που ειναι ιδιογομωτες Υπαρχουν ομως εκει εξω αρκετοι οι οποιοι ειναι serial killer Ανακατεμα πυριτιδας ,υπερδοσολογια ,πυριτιδα στον φουρνο για να γινει αντρικια κλπ κλπ Εχω απειρες φωτο να σου δειξω απο το αρχειο μου απο εξαυλωμενα οπλα

Μαστρο Βαγγελη μου...μεσα απο τα λαθη μου εμαθα...Αλλα οταν δεν ηξερα ...κινδυνεψα....Ευτυχως..
ζημια δεν επαθα ουτε εγω ...ουτε οπλο εσπασα...
Αυτα που μου λες τα ξερω...ανακατευουν πυριτιδες...και το παιζουν ''μαγκες''...αλλα το μονο που
καταφερνουν...ειναι να σπανε οπλα !!
Απο την αλλη η ''μαγκια τους''...προσπαθοντας να ξεπερασουν τους χημικους των κατασκευαστων πυριτιδων
ειναι απο την μια να χανουν κλειστρα και να τα ψαχνουν στα χορταρια...και απο την αλλη..δεν κανουν ουτε
να κουβαλανε τα ''ουμπαλα'' των κατασκευαστων !!!! :D

ΥΓ.. Στην τελικη βρε Μαστορα μου...ολοι χρειαζονται !!! Εσυ κλεφτης θα γινεις ??
Ξερεις τι λεφτα εχω βγαλει απο εγκαυλους γκαζακιδες...που δουλευαν παντα στα ''κοκκινα'' την μηχανη τους ??!!
Το ασχημο ειναι...και εκει καταλαβαινεις και τι μυαλο διαθετουν...καμαρωνουν με τις παπαριες τους και
για τα οπλα που εσπασαν !!!;):D
 
Δυο απογευματινες δοκιμες...με Μ92ς στα 36,5 μετρα με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ ..Στο αγαπημενο μου
Ν4+Ν1...!!

36,5 μετρα .

εικόνα_Viber_2023-08-13_20-26-55-007.jpg
Το βυσμα εφτασε και τρυπησε τον στοχο..εικόνα_Viber_2023-08-13_20-28-23-583.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-13_20-28-30-049.jpg

Η αποτυπωση...και ειναι πολλα υποσχομενη ..( για μενα )!!

εικόνα_Viber_2023-08-13_20-27-08-651.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-13_20-27-41-755.jpg
Συνεχιζω με ρελι...παλι με Μ92ς...Στα ιδια νουμερα σκαγιων !!
 
Νικο εσυ εισαι προσεκτικος οπως και καποια αλλα παιδια του φορουμ που ειναι ιδιογομωτες Υπαρχουν ομως εκει εξω αρκετοι οι οποιοι ειναι serial killer Ανακατεμα πυριτιδας ,υπερδοσολογια ,πυριτιδα στον φουρνο για να γινει αντρικια κλπ κλπ Εχω απειρες φωτο να σου δειξω απο το αρχειο μου απο εξαυλωμενα οπλα
Μπα!!!

Αμα το φουσεκι δεν σου κανει εξαγωγη φρονιμιτη με το μπαμ (τουλαχιστον) , να το ριχνεις κατακαλοκαιρο και να απλωνει σαν τραχανας και να κανει το οπλο κουδουνιστρα δεν λογιεσαι αντρας

Αμ τι!
Θα παιζουμε;;;
 
Back
Top