Γνώμες Φυσιγγίων

NSI EXTRA PRESTIGE 37 70mm

το βάζουμε σε όπλο με απλές κάννες; δεν βρίσκω πουθενά πιέσεις
https://www.nobelsportitalia.com/en/hunting-cartridges/prestige/extra-12/

Τ




Σε δικαννο μεχρι δεκαετια του 80 -90 με πιεσεις δοκιμης 900 (psf με ενα αστερι) η σε ρωσσικο με 650 μεγκα πασκαλ καλυτερα να μην τα βαλεις

Εισαι οριακα και μεχρι 36 γρ τους βαζουμε σε αριστη κατασταση

Εαν το οπλο σου ειναι σε αριστη κατασταση Παρε μια κασετινα γερμανικα 36 αρια waidmanshel νουμερο 4

Μαλακα φυσιγγια, παντος καιρου και αριστα
 
Καλησπέρα παιδιά! Φετινά γεμισμένα navaro 32gr έριξε κανείς να μου πει εντυπώσεις? Φετινή παραλαβή μιλάω πάντα...Επίσης σε σχέση με τα 30 gr πέρα από τα 2gr παραπάνω σκάγια έχει παρατηρηθεί κάποια άλλη διαφορά όσον αφορά τη συμπεριφορά τους?
Είναι Πίο δυνατό από το 30 Άρι αν έχει κρύο πολύ θα σε βγάλει άσπρο πρόσωπο.
 
Τα πρώτα καφέ που παρήγαγε η lambro,με την κεντρική σύντηξη,ήταν ζορικο φυσιγγι,το "άκουγες", σκότωνε όμως πολύ πολύ καλά.
Θυμάμαι ότι το βάζαμε στον λαγό αν είχαμε ξεμείνει από ροτβάιλ γερμανικά (ασημί παφυλα).
Το μπλε,όσες φορές το δοκιμάσαμε ήταν ζορικο,ΠΟΛΥ ζορικο και δεν είχε την αποτελεσματικότητα του καφέ.
Έδειχνε να σκορπίζει αρκετά.
Μπορεί σε πιο ακραίες καιρικές συνθήκες να έκανε σωστή δουλειά...
Το πιο πρόσφατο καφέ(Ναυπλιώτη)όσες φορές το χρησιμοποίησα,μου άρεσε.
To μπλέ όντως ήθελε κρύα και υγρασίες στα ύψη. Εκεί έδινε ρέστα.Οι περισσότεροι το έριχναν όποτε να ναι και απλά τον έπιναν .big smile.
 
Last edited:
Κλείνουν οι τρύπες.
Οτι κλεινουν κλεινουν,απλως απο οτι εχω διαβασει πολλοι χρησιμοποιουν απο 870 ή απο mossberg...Για να κλεισουν οι τρυπες χρησιμοποιουν μαλλον κολληση οποτε πολυ υψηλες θερμοκρασιες,(οχι καλο...) και θελει και προσοχη να μην τρεξει κολληση στο εσωτερικο της καννης...τουλαχιστον ετσι τα σκεφτομαι εγω,οχι οτι εχω εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα....
 
Οτι κλεινουν κλεινουν,απλως απο οτι εχω διαβασει πολλοι χρησιμοποιουν απο 870 ή απο mossberg...Για να κλεισουν οι τρυπες χρησιμοποιουν μαλλον κολληση οποτε πολυ υψηλες θερμοκρασιες,(οχι καλο...) και θελει και προσοχη να μην τρεξει κολληση στο εσωτερικο της καννης...τουλαχιστον ετσι τα σκεφτομαι εγω,οχι οτι εχω εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα....
Οι τρύπες που ανοίγουν δεν κλείνουν εύκολα μετά η κανη δεν είναι μίνι να κάνεις παρθενοραφη, ίσως με εξωτερική κάλυψη οκ ,αλλά να τις βουλώσεις με κοληματα που σίγουρα θα δημιουργήσουν εσοχές εκ των έσω ,μετά θα θέλεις εσωτερική λείανση ,χρονοβόρες ,επίφοβες και ακρίβειας εργασίες .Όχι ότι δε γίνονται.Αλλα άμα Αρχισι το τικ και η ηλεκτροκόλληση στη κανη καλύτερα μετά να πάει για σωλήνα ποτίσματος.
 
Μπα ,άσε να μείνει κανένα πουλάκι και για τους άλλους.
Παντως προχτες στο car πουλιοταν μια τετοια καννη remington μετατροπη για benelli 76cm στα 450 ευρο,σημερα δεν υπαρχει....φευγουν σαν ζεστο ψωμι....στις φοτο εδειχνε και τα επιμαχα σημεια,ουρα και δαχτυλιδι....
https://www.car.gr/xyma/view/41565298-kanni-76cm-remington-11-87-gia-benelli-raffaello
Ή πουληθηκε ή το μετανιωσε...αλλα μαλλον το πρωτο πιστευω...
 
https://www.nobelsportitalia.com/en/hunting-cartridges/prestige/extra-12/



Σε δικαννο μεχρι δεκαετια του 80 -90 με πιεσεις δοκιμης 900 (psf με ενα αστερι) η σε ρωσσικο με 650 μεγκα πασκαλ καλυτερα να μην τα βαλεις

Εισαι οριακα και μεχρι 36 γρ τους βαζουμε σε αριστη κατασταση

Εαν το οπλο σου ειναι σε αριστη κατασταση Παρε μια κασετινα γερμανικα 36 αρια waidmanshel νουμερο 4

Μαλακα φυσιγγια, παντος καιρου και αριστα

είναι ενα Ουγγρικό FEG παραγωγής 1972 με σφραγίδα δοκιμής 900bar, δεν έχει κουνήσει καθόλου μιας και ο πατέρας το είχε μόνο για λαγό, αν θυμάμαι καλά κυνηγούσε με 6αρια ΑΑΑ, εγω του βαζω μεχρι 32γρ ψιλά και γενικά δεν ρίχνω και πολλά τον χρόνο.

ειδα οτι το NSI EXTRA PRESTIGE 37g δίνει ταχύτητα 435 στην κάννη ενώ το waidmannsheil με 36g 395
από αυτό συμπεραίνω ότι οι πιέσεις στο NSI πρέπει να είναι αισθητά περισσότερες, πόσο όμως;
υπάρχει μπούσουλας που γνωρίζοντας τα γραμμάρια και τις ταχύτητες υπολογίζεις τις πιέσεις;

 
είναι ενα Ουγγρικό FEG παραγωγής 1972 με σφραγίδα δοκιμής 900bar, δεν έχει κουνήσει καθόλου μιας και ο πατέρας το είχε μόνο για λαγό, αν θυμάμαι καλά κυνηγούσε με 6αρια ΑΑΑ, εγω του βαζω μεχρι 32γρ ψιλά και γενικά δεν ρίχνω και πολλά τον χρόνο.

ειδα οτι το NSI EXTRA PRESTIGE 37g δίνει ταχύτητα 435 στην κάννη ενώ το waidmannsheil με 36g 395
από αυτό συμπεραίνω ότι οι πιέσεις στο NSI πρέπει να είναι αισθητά περισσότερες, πόσο όμως;
υπάρχει μπούσουλας που γνωρίζοντας τα γραμμάρια και τις ταχύτητες υπολογίζεις τις πιέσεις;

Μιλωντας παντα για ετοιμα και οχι ιδιογομωσης υπαρχει αλλα για τους περισσοτερους ειναι στο μυαλο μας με την εμπειρια χρονων και οχι ως απολυτος κανονας αλλα ως γενικος

Δεν θεωρω οτι το nsi θα χεις προβκημα να το ριξεις για λαγο
Θα ηταν μη επωφελες για την εταιρεια να δινει το ´ελαφρύ´´ φυσιγγι της σειρας αυτης με πιεσεις πανω απο 900 μπαρ
Θεωρω οτι το δεν θα ξεπερνα τα 800-850

Απλα δεν υπαρχει λογος να το κανεις
Και το λεω εμπειρικα

Το οπλο σου πρεπει να εχει στενους αυλους για τα σημερινα δεδομενα ,λογικα 18.3-18.4
Με τετοιους αυλους μεγαλωσα και με τετοια δικανα εμαθα να κυνηγω

Οι ταχυτητες των 395 μετρων τους ταιριαζουν απολυτα και πιστεψε με τα θηραματα που εχουμε παρει με φυσιγγια 28-32 γραμαρια με τετοια οπλα σε νουμερο 6 ολα αυτα τα χρονια ειναι αρκετα(λαγοι-περδικες)

Με το γερμανικο θα εισαι μια χαρα!
Απαλο παντος καιρου δεν καταπονει το οπλο σου ουτε τον ωμο σου, και φονικο

Αν κανεις μια ερευνα στο τι εριχναν οι παλιοι λαγοκυνηγοι με τετοια οπλα θα ειναι στος πρωτες απαντησεις που θα παρεις
Και το αγαπημενο τους νουμερο σκαγιου ηταν στην ελλαδα το νουμερο 2-4

Με το 4αρι -5αρι εισαι καλυμενος στην δικη σου περιπτωση
 
Back
Top