Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εδώ Λεωνίδα ίδιο φυσίγγι, ίδιο ΤΣΟΚ όχι απλά σύσφιξη, ίδια κάνη και δεν βγάζει ίδιες συγκεντρώσεις είναι δυνατόν να ισχυριστώ αυτό που γράφεις ?
Γράφω πάντα κατάλληλο φυσίγγι, όχι το ίδιο ...

NSI Percorso 6 LM.jpgNSI Percorso 6 Gemini LM.jpg
 
Και εγώ Λεωνίδα αυτό βλέπω καλύτερο όλων το ufo δεύτερο το brain και μεγάλη απογοήτευση για εμένα το jebs heahunter το οποίο το περίμενα με αυτά που έχω διαβάσει στα ξένα σάιτ πολύ καλύτερο.
Από τα υπόλοιπα τα πήγε καλύτερα το ταπεινό briley XF
 
Μονο και απο θεμα ψυχολογιας.....δεν πας με τετοιο σεταπ στους μειον βαθμους ασχετα εαν σκοτωνει
Καπτεν !!! ;)
...υπαρκτό το θέμα ψυχολογίας Νίκο... :) ...

... στον αντίποδα όμως π.χ. με μια γόμωση με 365 μ/δλ με σκάγια Νο 6 που σκοτώνει δεν πας για Πέρδικες?

Υ.Γ...έγραψα νομίζω καθαρά ... το αρκετή ταχύτητα όπως το αντιλαμβάνεται κανείς...;)...
 
Παρόμοιους μπουσουλες ψάχνουμε για όλα τα θηράματα.
Μπορείς να δουλέψεις αντίστροφα που για εμένα είναι πιο σωστό, πιο εύκολο και πιο αξιόπιστο.
Αν ένα φυσίγγι σου αρέσει και έχεις επιτυχίες στις αποστάσεις που θες τότε
1. βρίσκεις τι συγκέντρωση έχει ...
2. βρίσκεις τι διάτρηση έχει σε φύλλα Α4 ... και λες ... αυτό είναι το στάνταρ μου.

πχ πρασινοκέφαλα στα 50-70m.
Συγκέντρωση 30% στα 60m με #3 και μέση διάτρηση 8mm σε κόλλες Α4 στα 30m
 
Last edited:
...υπαρκτό το θέμα ψυχολογίας Νίκο... :) ...

... στον αντίποδα όμως π.χ. με μια γόμωση με 365 μ/δλ με σκάγια Νο 6 που σκοτώνει δεν πας για Πέρδικες?

Υ.Γ...έγραψα νομίζω καθαρά ... το αρκετή ταχύτητα όπως το αντιλαμβάνεται κανείς...;)...
Τα φυσίγγια του Στόκα παλιά παίζανε σε ταχύτητες 380-390 m/sec.........
Μια χαρά σκότωναν.........
 
Ο πρακτικος λαγας λεει....Στην αποσταση που το σκαι τρυπαει τον τενεκε της φετας σε αυτη την αποσταση πεφτει ο Λαγος.😄
Δεν ισχυει αυτο, ειναι λαθος σκεπτικο καποιων παλιων λαγαδων...πχ το νο5 δεν τρυπαει τενεκε στα 50 μετρα αλλα τον λαγο τον ξεραινει.😉
 
Μπορείς να δουλέψεις αντίστροφα που για εμένα είναι πιο σωστό, πιο εύκολο και πιο αξιόπιστο.
Αν ένα φυσίγγι σου αρέσει και έχεις επιτυχίες στις αποστάσεις που θες τότε
1. βρίσκεις τι συγκέντρωση έχει ...
2. βρίσκεις τι διάτρηση έχει σε φύλλα Α4 ... και λες ... αυτό είναι το στάνταρ μου.

πχ πρασινοκέφαλα στα 50-70m.
Συγκέντρωση 30% στα 60m με #3 και μέση διάτρηση 8mm σε κόλλες Α4 στα 30m
Στα 50 βασιλη ο πρασινος πευτει με 3 σεκος οσο ο καιρός το επιτρέπει μετα τα κοψοφτερα πληθαίνουν και θες 2 η 1 γι αυτή την απόσταση πιστεύω πως η διάτρηση εξαρτάται απο τις συνθήκες που εχει να αντιμετώπιση το φυσίγγι ,καλοκαίρι και φθινόπωρο τα πράγματα ειναι ευκολα σε κρύο και υγρασία ακομα κιαν καταφέρεις να βγαλεις τις ταχύτητες τις όποιας δοκιμης δεν θα παρεις το αποτέλεσμα που σου έδινε με καλο καιρό.
 
Παλιά οι λαγοί ήταν πιο σκληροί...
Ποσο παλια δηλαδη;
Γιατι τωρα τι επαθαν; φλωρεψαν?😀😀😀
Το νο3 προσωπικη μου παντα αποψη ειναι το νουμερο που μπορει να καταβαλει τον λαγο παρα πολυ μακρια, το νο5 μεχρι τα 50 ειναι οκ.
Το νο3 επισης τενεκε στα ποσα μετρα τον τρυπαει?
 
Ποσο παλια δηλαδη;
Γιατι τωρα τι επαθαν; φλωρεψαν?😀😀😀
Το νο3 προσωπικη μου παντα αποψη ειναι το νουμερο που μπορει να καταβαλει τον λαγο παρα πολυ μακρια, το νο5 μεχρι τα 50 ειναι οκ.
Το νο3 επισης τενεκε στα ποσα μετρα τον τρυπαει?
Καλά ντε,μη βαράς.Παλια οι τενεκέδες ήταν πιο μαλακοί.Καλυτερα τώρα;
 
Καλά ντε,μη βαράς.Παλια οι τενεκέδες ήταν πιο μαλακοί.Καλυτερα τώρα;
Δεν βαραω ρε κουβεντα κανουμε, ειχα βρει παλια κατι τενεκεδες λαδιου πεταμενους, που στα 36 μετρα με το ζορι τους τρυπαγε το νο6, ειχα ριξει και ενα lepre no3 θυμαμαι στα 50 μετρα και ειχα παθει καταθλιψη...
 
Στα 50 βασιλη ο πρασινος πευτει με 3 σεκος οσο ο καιρός το επιτρέπει μετα τα κοψοφτερα πληθαίνουν και θες 2 η 1 γι αυτή την απόσταση πιστεύω πως η διάτρηση εξαρτάται απο τις συνθήκες που εχει να αντιμετώπιση το φυσίγγι ,καλοκαίρι και φθινόπωρο τα πράγματα ειναι ευκολα σε κρύο και υγρασία ακομα κιαν καταφέρεις να βγαλεις τις ταχύτητες τις όποιας δοκιμης δεν θα παρεις το αποτέλεσμα που σου έδινε με καλο καιρό.
Σωστός ... !!! 👍
 
Επισης ο τενεκες καλος ειναι να τσεκαρεις καποια πραγματα αλλα θελει και εμπειρια, δεν σημαινει δηλαδη οτι επειδη στα Χ μετρα δεν τον τρυπανε τα σκαγια μας οτι δεν τρυπανε και το θηραμα.

Ακομα απο τον ηχο και το αποτυπωμα των σκαγιων, τι λακουβα κανουν καταλαβαινεις αρκετα πραγματα για τη δυναμη και την διατρηση που θα εχουν στο θηραμα.
 
Back
Top