Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
<< πχ, τα σκάγια (28γρ, νο5 $ νο8,5) σταματούσαν στο ίδιο σημείο όλα (με εξαίρεση ένα 10% αυτών λίγο πιο πίσω ή λίγο πιο μπροστά). Μέχρι τότε θεωρούσα πως κάποια ελάχιστα σκάγια της βολής, θα ήταν πιο "ελεύθερα" και πήγαιναν πολύ μακρύτερα από τη "βασική συγκέντρωση".>>

Εννοεις οτι το Ν5 με Ν8,5 ειχαν την ιδια σχεδον διατρηση ??
Με τις ιδιες ταχυτητες ???
Οταν εκανες δοκιμες μετραγες ταχυτητες ??
Με Φυσιγγια εμποριου εγιναν οι δοκιμες??
Έχεις φωτό ?
Διαφορετικά φυσίγγια, διαφορετικές ταχύτητες, διαφορετικές αποστάσεις ?
Η απόσταση πόση ήταν ?

Τι εννοείς ?
* Φωτό έχω στο προηγούμενο κινητό -πρέπει κάποια στιγμή να τις κατεβάσω στο λαπτοπ...

Κατ' αρχάς, χρησιμοποίησα φυσίγγια του εμπορίου (hyperion practical ν.5 & Diana Sporting ν.8 -κι όχι 8,5 που έγραψα λαθεμένα νωρίτερα).

Ταχύτητες δεν μέτρησα - κακώς, αλλά δεν έβρισκα δανεικό ταχογράφο εκείνη τη μέρα.

Η διατύπωση σε ότι αφορά τη διάτρηση ήταν λάθος. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι -ασχέτως νούμερου, τα σκάγια σταματούσαν μέσα στο ζελέ σαν να έβρισκαν έναν αόρατο τοίχο - σχεδόν όλα στο ίδιο μήκος διάτρησης. Τα ν.5 σταματούσαν λίγο βαθύτερα από τα 8αρια (περίπου 2 πόντους βαθύτερα), αλλά πάλι με τον ίδιο τρόπο. Στο δικό μου το ζελέ, τα 8αρια σταματούσαν στα 8-10 εκατοστά και τα 5αρια στα 9-12 από την είσοδο.

Να σημειώσω πως είχα φτιάξει 2 ζελέ μήκους περίπου 35 εκατοστά και τα είχα σε σειρά, σύνολο ~70 εκατοστά ωφέλιμη διείσδυση.

** Βασίλη, εννοώ πως μέχρι να δω τα αποτελέσματα, δεν ξέρω ρε παιδί μου, αλλά πες με ρομαντικό -πες με φαντασιόπληκτο, μου είχε κάτσει στο μυαλό ότι κάποια λίγα σκάγια της τουφεκιάς δεν έτρωγαν τόσο ξύλο μαζί με τα υπόλοιπα και έφταναν πιο μακριά, σαν τα σπερματοζωάρια που θα γονιμοποιήσουν τα ωάρια ένα πράμα.... .sarcastic.
 
2,3 το έβγαλα σε απλό παχυμετρο.View attachment 61744

Εγω βρηκα απο 2 χιλιοστα Ν9 τα περισσοτερα εως 2,3 ελαχιστα.... 686-1,85Χ39,784- ΣΤΑ 57,7 ρελιασμενο....
Τα ξεπουπουλιασματα στην φασσα....ακομα τα θυμαμαι με αυτο το φυσιγγιο!!!
 
** Βασίλη, εννοώ πως μέχρι να δω τα αποτελέσματα, δεν ξέρω ρε παιδί μου, αλλά πες με ρομαντικό -πες με φαντασιόπληκτο, μου είχε κάτσει στο μυαλό ότι κάποια λίγα σκάγια της τουφεκιάς δεν έτρωγαν τόσο ξύλο μαζί με τα υπόλοιπα και έφταναν πιο μακριά, σαν τα σπερματοζωάρια που θα γονιμοποιήσουν τα ωάρια ένα πράμα.... .sarcastic.
Τρώνε και πάνε ρηχότερα.
Αυτά που δεν τρώνε πάνε βαθύτερα.
Αν είχες φτιάξει τζελ 1m Χ 1m Χ 35cm θα το έβλεπες.
Στο κέντρο πιο βαθεία και στην περιφέρεια πιο ρηχά.
Αυτά που τρώνε πολύ ξύλο θα τα βρείς στην περιφέρεια της τουφεκιάς.
Αυτά που τρώνε λιγότερο στο κέντρο.

Η ομοιόμορφη διάρτηση (=αόρατος τοίχος) είναι σημαντική.
 
Εγω βρηκα απο 2 χιλιοστα Ν9 τα περισσοτερα εως 2,3 ελαχιστα.... 686-1,85Χ39,784- ΣΤΑ 57,7 ρελιασμενο....
Τα ξεπουπουλιασματα στην φασσα....ακομα τα θυμαμαι με αυτο το φυσιγγιο!!!
Νικόλα το δικό μου ηταν απο το μαυρο κουτί και στο 1,90* 40
 
* Φωτό έχω στο προηγούμενο κινητό -πρέπει κάποια στιγμή να τις κατεβάσω στο λαπτοπ...

Κατ' αρχάς, χρησιμοποίησα φυσίγγια του εμπορίου (hyperion practical ν.5 & Diana Sporting ν.8 -κι όχι 8,5 που έγραψα λαθεμένα νωρίτερα).

Ταχύτητες δεν μέτρησα - κακώς, αλλά δεν έβρισκα δανεικό ταχογράφο εκείνη τη μέρα.

Η διατύπωση σε ότι αφορά τη διάτρηση ήταν λάθος. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι -ασχέτως νούμερου, τα σκάγια σταματούσαν μέσα στο ζελέ σαν να έβρισκαν έναν αόρατο τοίχο - σχεδόν όλα στο ίδιο μήκος διάτρησης. Τα ν.5 σταματούσαν λίγο βαθύτερα από τα 8αρια (περίπου 2 πόντους βαθύτερα), αλλά πάλι με τον ίδιο τρόπο. Στο δικό μου το ζελέ, τα 8αρια σταματούσαν στα 8-10 εκατοστά και τα 5αρια στα 9-12 από την είσοδο.

Να σημειώσω πως είχα φτιάξει 2 ζελέ μήκους περίπου 35 εκατοστά και τα είχα σε σειρά, σύνολο ~70 εκατοστά ωφέλιμη διείσδυση.

** Βασίλη, εννοώ πως μέχρι να δω τα αποτελέσματα, δεν ξέρω ρε παιδί μου, αλλά πες με ρομαντικό -πες με φαντασιόπληκτο, μου είχε κάτσει στο μυαλό ότι κάποια λίγα σκάγια της τουφεκιάς δεν έτρωγαν τόσο ξύλο μαζί με τα υπόλοιπα και έφταναν πιο μακριά, σαν τα σπερματοζωάρια που θα γονιμοποιήσουν τα ωάρια ένα πράμα.... .sarcastic.

Στα ποσα μετρα αυτες οι δοκιμες ???
Ακομα μου κανει εντυπωση αυτη η διαφορα μεταξυ Ν8 και Ν5....Την θεωρω μικρη....αλλα απο την στιγμη
που δεν εχουμε ταχυτητες ολα πιθανα ειναι !!
Εκανες τοση φασαρια....Δεν μου ελεγες να σου στειλω εναν ταχογραφο βρε ανθρωπε του Θεου...!!!
Θα ειχαμε ολοκληρωμενη και καλυτερη εικονα !!!
Οπως και ν'αχει...Μπραβο σου !!! :)
 
Αν είχες φτιάξει τζελ 1m Χ 1m Χ 35cm θα το έβλεπες.
Δεν θα το δοκιμάσω, σε πιστεύω, γιατί αυτό το μέγεθος, σύμφωνα με τη "συνταγή μου" και τις τωρινές τιμές της αγοράς, θα κοστίσει 1600ε+ .sex hard.
Σε πιστεύω σε πιστεύω .love.

Για την ιστορία, έφτιαξα 9 ζελέ - το ένα ανατινάχθηκε από ένα μονόβολο -όπως ξανάγραψα...
Το τεστ έγινε για όλα τα διαμετρήματα 4 φορές σε διαφορετικές μέρες, ώρες και θερμοκρασίες (τη μια μέρα χιόνιζε ελαφρά) απ' τα 25 μέτρα.
Τα ίδια συμπεράσματα βγήκαν όλες τις φορές, τουλάχιστον από αυτά που ήθελα να καταγράψω εγώ (βάθος διάτρησης, γραμμή διάτρησης, ζημιά κλπ). Στο θέμα ζημιά πχ, αν δείτε με τα μάτια σας τι κάνει μια 45αρα ή μία 308 στο "μονοπάτι" της, σας πιάνει ανατριχίλα -μιλάμε για τρελό σκάψιμο!

* όλα τα τεστ έγιναν σε νόμιμο και οργανωμένο σκοπευτήριο, με νόμιμα όπλα & σκοπευτικά πυρομαχικά του εμπορίου και με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις ! .terror.

** Βρήκα μέσα από το μέσετζερ κάτι φωτό που είχα στείλει σ' ενα φίλο από την 1η προσπάθεια της συνταγής
 

Attachments

  • 275459482_380158613654740_7328658802634755532_n.jpeg
    275459482_380158613654740_7328658802634755532_n.jpeg
    28,6 KB · Προβολές: 28
  • 275733221_704203200712804_1774384627813002619_n.jpeg
    275733221_704203200712804_1774384627813002619_n.jpeg
    38,2 KB · Προβολές: 23
  • Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.15.57 μμ.png
    Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.15.57 μμ.png
    187,6 KB · Προβολές: 24
  • Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.15.12 μμ.png
    Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.15.12 μμ.png
    205,5 KB · Προβολές: 28
  • Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.14.27 μμ.png
    Στιγμιότυπο 2022-12-02, 1.14.27 μμ.png
    213,8 KB · Προβολές: 28
Last edited:
Στα ποσα μετρα αυτες οι δοκιμες ???
Ακομα μου κανει εντυπωση αυτη η διαφορα μεταξυ Ν8 και Ν5....Την θεωρω μικρη....αλλα απο την στιγμη
που δεν εχουμε ταχυτητες ολα πιθανα ειναι !!
Εκανες τοση φασαρια....Δεν μου ελεγες να σου στειλω εναν ταχογραφο βρε ανθρωπε του Θεου...!!!
Θα ειχαμε ολοκληρωμενη και καλυτερη εικονα !!!
Οπως και ν'αχει...Μπραβο σου !!! :)
Να το κανονίσουμε κύριε Νίκο - και με τη βοήθεια κι άλλων φίλων από εδώ που μπορεί να θέλουν, να κάνουμε ένα βλητικό τεστ, με χαρά και πιο οργανωμένα bbq2
 
Last edited:
Μερικες δοκιμες διατρησης σε Ν8,5.απλο και επινικελωμενο.

N8,5 -5% αντιμονιο 30 μετρα 3* αστρα -Α-390 - V1,5-393m/s =4 χιλιοστα
Το ιδιο νουμερο ιδια μετρα με 3* αστρα -Α-390 -V1,5-381m/s= 3,8 χιλιοστα.

Ν8,5 απλο 30 μετρα 3* αστρα Α-390 - V1,5-392m/s =2,90 xιλιοστα.
Το ιδιο νουμερο τσοκ και οπλο ,,,,,,,,,,,,V1,5- 381m/s =2,5 χιλιοστα.
Το ιδιο νουμερο με φουλ τσοκ και οπλο V1,5-412m/s 2,2 χιλιοστα αλλα στα 40 μετρα.
Το ιδιο νουμερο με φουλ τσοκ ΒΟΙΤΟ ( 76 εκατοσ. καννη ) V1,5-420m/s 2,3 χιλιοστα στα 40 μετρα.

ΥΓ. Διαφορές απο οπλο σε οπλο δεν βρηκα σε διατρηση....Διαφορές διατρησης βρηκα μονο με διαφορα
ταχυτητας...και ποιοτητας σκαγιων !!!
 
Εν ολίγοις, νομίζω ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία η μέτρηση της διάτρησης.
Μόνο με τζελ είναι εύκολη και αξίζει να ασχοληθούμε.

Θεωρητικά η διάτρηση έχει μια τέτοια κατανομή ... στο κέντρο ισχυρή και όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο αδυνατίζει.
Στο κέντρο είναι τα περισσότερα σφαιρικά σκάγια και όσο προχωράμε στην περιφέρεια τα πιο παραμορφωμένα.
1669981699441.png
Όπως έγραψα πιο πριν
Αν μιλάμε αποκλειστικά για μολύβι παίζουμε με 3 πράγματα
1. Τις τελικές ταχύτητες (μένουσες)
2. Την μάζα της βολίδας άρα το μέγεθος της βολίδας (διάμετρος) - δεν αλλάζει
3. Την σκληρότητα του κράματος της βολίδας - δεν αλλάζει

Οι τελικές (μένουσες) εξαρτώνται από τις αρχικές, την απόσταση, το μέγεθος των σκαγιών,την παραμόρφωση και τις συνθήκες περιβάλλοντος.

Αν λοιπόν μια κάνη με συγκεκριμένο φυσίγγι παραμορφώνει πιο πολλά σκάγια από μια άλλη τότε θα υπάρχει διαφορά στην περιφερειακή διάτρηση ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ και θα το βλέπαμε.
Στην κεντρική είναι αδύνατον να υπάρχει διαφορά διάτρησης με το ίδιο φυσίγγι (με ίδια αρχική).
Αλλά ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΟΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΝΗ όταν ουσιαστικά οι παραμορφώσεις συμβαίνουν μέχρι τον κώνο ? (και στο τσοκ αλλά υποθέτουμε ίδιο τσοκ)
Η πιθανότητα να συμβαίνει είναι μόνο σε φυσίγγια που σηκώνουν πολλές πιέσεις οπότε μια επιπλέον αντίσταση στον κώνο τις ανεβάζει ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα μεγαλύτερες παραμορφώσεις.

Συμβαίνει άραγε αυτό ?
Δυναμίτες δεν ρίχνω ...
Σε νορμάλ φυσίγγια ΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ θα το βλέπαμε στην κατανομή ... θα ήταν πιο ανοιχτή.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Για εμένα προσωπικά οι διατρήσεις μεταξύ κανών (με ίδια φυσίγγια που βγάζουν παρόμοιες κατανομές) είναι πάνω κάτω οι ίδιες και εξαρτώνται από το φυσίγγι και την σκληρότητα των σκαγιών.

Για αυτό και ποτέ δεν θα ασχοληθώ ξανά, πέρα από το ότι ρίχνω κοτρώνια 🤣
 
Φημολογείται ότι υπάρχει μια κάνη εντελώς κύλινδρος,από κώνο μέχρι στομιο
,που έχει αποδόσεις στα 36,5 μέτρα, βρίσκονται σταθερά πάνω από το 90%....
Θα ψαξω το άρθρο(μάλλον του Κυπριδημου)...
Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό?
 
Back
Top