Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Όταν έχουμε μικρές παραμορφώσεις, έχουμε και καλές κατανομές. Αν έχουμε πολύ σκληρά σκάγια όπως στα αμερικάνικα, ελάχιστες διαφορές (έχω δει) με διαφορετικές κάννες. Αν όμως έχουμε μαλακό ή ημίσκληρο σκαγι και δεν έχουμε buffer, τότε όσο πιο ομαλά γίνεται η μετάβαση από τον κώνο στον κυρίως αυλό και όσο λιγότερη δυσκαμψία έχουν τα τοιχώματα της κάννης, τόσο λιγότερες διατμητικες τάσεις στα σκάγια. Άρα, λιγότερες παραμορφώσεις και καλύτερες κατανομές!( Με ίδιο πάντα σεταπ)
Για να έχεις συγκέντρωση σε μεγάλες αποστάσεις 2 πράγματα κάνεις ...
Μειώνεις τις παραμορφώσεις
Προσπαθείς να κρατήσεις την δέσμη ενωμένη για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση, όπως είχες γράψει και εσύ κάποια στιγμή.

Τα θέματα είναι 2 ...
Πιέσεις=ασφάλεια και επαναληψιμότητα=σταθερότητα φυσιγγίου ...

Αφού έχεις κάνει δοκιμές με διαφορετικές κάνες και μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια τι διαφορές έχεις δει ... σε σχέση με κώνους κι αυλούς και βασικά στην διάτρηση και μετά στην συγκέντρωση ... αριθμούς όμως, μην μου γράψεις καμιά έκθεση ιδεών ...
 
Για να έχεις συγκέντρωση σε μεγάλες αποστάσεις 2 πράγματα κάνεις ...
Μειώνεις τις παραμορφώσεις
Προσπαθείς να κρατήσεις την δέσμη ενωμένη για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση, όπως είχες γράψει και εσύ κάποια στιγμή.

Τα θέματα είναι 2 ...
Πιέσεις=ασφάλεια και επαναληψιμότητα=σταθερότητα φυσιγγίου ...

Αφού έχεις κάνει δοκιμές με διαφορετικές κάνες και μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια τι διαφορές έχεις δει ... σε σχέση με κώνους κι αυλούς και βασικά στην διάτρηση και μετά στην συγκέντρωση ... αριθμούς όμως, μην μου γράψεις καμιά έκθεση ιδεών ...
Δεν γράφω έκθεση ιδεών! Το φαινόμενο προσπαθώ να ερμηνεύσω, καθώς και την τόση συζήτηση που ακούω εδώ και 20 χρόνια για κάννες, κώνους και μέταλλα.
 
Άρα με αυτό πάμε για φασσες στα μπασιματα;

Εαν περασουν στα 30 μετρα λυτρωμο δεν εχουν.....Τα τσιχλοκοτσυφα σε αυτα τα μετρα τα κανει κιμα..
Ειναι πολυ συγκεντρωτικο παρ'ολο το V1,5-480m/s που βγαζει το φυσιγγιο....και ξερεις οτι ''λογια'' δεν λεω !!!
 
Back
Top