Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βρηκα το site του Ζαραλη https://zaralis.gr/collections/prince-fysiggia
Τα φυσίγγια του Ζαραλη τα γεμίζει ο Κύργιας. Στα ψιλά του που χρησιμοποιεί ο συγκυνηγος μου είναι καλά. Και τα διασποράς του και τα 11 για τα ορτύκια....αν και νομίζω ότι τσιμπάνε λίγο σε τιμή
 
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά. Ο Κύργιας έχει και βλητικο σταθμό και τα δικά του τα φυσίγγια είναι μια χαρά. Φέτος πήρα ένα κουτί 32 γρ μισοταπα 8 για να τα δοκιμάσω και έριξα μερικά στα τρυγόνια με άριστες εντυπώσεις
 
Όσοι έχουν δίπλωμα οδήγησης είναι συντριπτικά καλύτεροι από αυτούς που δεν έχουν και οδηγούν πιστεύω
Υπάρχουν πετσινα...πολλά πετσινα....ηλικιωμένοι κλπ την ανεψιά μου ένας σκατοερος(παραβίαση ερυθρού σηματοδότη) την άφησε παράλυτη στα 17 της‼️
Εδώ βλέπουμε κίτρινο κ γκαζω ουμε....το κυνήγι να ήταν μόνο‼️
 
Γυρίσαμε από το πεδίο βολής, έγινε καταμέτρηση στον οπλοβαστό και έλειπε ένα . Ένας απίθανος το είχε ξεχάσει εκεί ....
Αυτό είναι πταίσμα ‼️ εμείς γυρίσαμε με 2 άρματα λιγότερο,μετά από άσκηση κάλυψης απόκρυψης..‼️
 
Τα φυσίγγια του Ζαραλη τα γεμίζει ο Κύργιας. Στα ψιλά του που χρησιμοποιεί ο συγκυνηγος μου είναι καλά. Και τα διασποράς του και τα 11 για τα ορτύκια....αν και νομίζω ότι τσιμπάνε λίγο σε τιμή
Φίλε, επειδή γνωρίζω πως τα γεμιζει μόνος του πήρα τον Ζαραλή τηλέφωνο. Και μου επιβεβαίωσε ότι γεμίζει τα φυσσίγγια του (PRINCE) στις δικές του εγκαταστάσεις και χρησιμοποιεί συχνά τις εγκαταστάσεις του Κύργια (κανονάκι - σταθμό μέτρησης) προκειμένου να έχει ακριβή στοιχεία για τα φυσσίγγιά του, όπως προβλέπεται από τον νόμο. Τέλος, ταξιδεύει σε ολη την Ελλάδα και τα παραδίδει ο ίδιος για να μην επιβαρύνει περισσότερο με μεταφορικά.
 
Φίλε, επειδή γνωρίζω πως τα γεμιζει μόνος του πήρα τον Ζαραλή τηλέφωνο. Και μου επιβεβαίωσε ότι γεμίζει τα φυσσίγγια του (PRINCE) στις δικές του εγκαταστάσεις και χρησιμοποιεί συχνά τις εγκαταστάσεις του Κύργια (κανονάκι - σταθμό μέτρησης) προκειμένου να έχει ακριβή στοιχεία για τα φυσσίγγιά του, όπως προβλέπεται από τον νόμο. Τέλος, ταξιδεύει σε ολη την Ελλάδα και τα παραδίδει ο ίδιος για να μην επιβαρύνει περισσότερο με μεταφορικά.
Μπορείς να μάθεις φέτος τιμές?
 
Ανέβασε την ιστοσελίδα του πριν ο @Berben και αναγράφει τις τιμές.Δεν ξέρω αν ισχύουν.
Πάρε το λινκ:https://zaralis.gr/collections/prince-fysiggia
Πω ,έχει ξεφύγει από τιμές από κάθε άλλη φορά και σταμάτησε και να εισάγει και άλλα Πιο φθηνά! Όχι! Πολύ ακριβώς!
 
Οπως ολα τα προιοντα....πριν λιγο πηγα σουπερ μαρκετ και ειδα την κετσαπ 4.5€o_O....δεν μιλαω για αλλα ειδη....η βενζινη πεφτει και τα προιοντα στα υψη....
Η κέτσαπ να πάει στα 15 είναι βλαβερή καλύτερα να μην την τρώμε αλλά ρε φίλε 10 τα 30 αρακια του κάθε τυχαίου? Μα για πόσο μαλακές μας περνάνε?
 
Φίλοι Νίκο και Δημήτρη
ανεβάστε αυτές τις δοκιμές στα "δράμια-μονόβολα"
εδώ "χάνονται" μέσα στις δοκιμές σκαγιών


ΟΚ Μαριε....!!!!

Το σεταπ του Χρηστου ( vinci ) λιγο τροποποιημενο απο εμενα...το ιδιο βυσμα σε αλλο νουμερο...Δεν
ειχα αυτο που ειχε ο Χρηστος....ωστοσο τα καταφερα....Περιττο να πω οτι το ολο στησιμο του
φυσιγγιου που εχει κανει ο Χρηστος ειναι αψογο !!!
Αυτος ειναι και λογος ( το αλλο βυσμα ) που δεν φανερωσα την ταχυτητα...
Οταν το δοκιμασω με το βυσμα που εχει ο Χρηστος....θα βαλω και την ταχυτητα...!!

εικόνα_Viber_2022-09-03_17-56-13-954.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-03_17-57-01-985.jpg
 
Πόσοι πιστεύεις ότι θα μπορέσουν αύριο να κυνηγήσουν με μονοβολα και σκοπευτικα πάνω στα ήδη λειοκανα τους?
Ένα 5-10% ..... και ίσως έβαλα μεγάλο ποσοστό......
Οχι μπρε παιδιά το παραλέτε!!!!
Εγώ από προσωπική εμπειρία θα έλεγα πάνω από 50%
δεν ξερω τι εμπειρίες έχετε από γουρουνοκυνήγι αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο χάλια τα πράγματα


Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι φοβούνται να χρησιμοποιήσουν μονοβολα ακριβώς επειδή τους τρομάζει η αστοχία ή το κράξιμο της παρέας ή ακόμη και ο φόβος ότι αν αστοχήσουν θα κάνουν ζημιά σε άνθρωπο ή πράγματα..... από την άλλη....με το μονοβολο ή θα το πάρεις ή όχι.... οπότε μειώνεται η πιθανότητα να τραυματιστεί κάποιο ζώο και όσο μένει σε στάμπα να κόβει σκυλιά..... μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε πάλι.....
ισχύει το κράξιμο και η αστοχία όχι ο φόβος ζημιάς
περισσότερο ισχύει σε πολλούς η αυτοπεποίθηση που τους δίνουν τα δράμια

ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν υπερ του μονόβολου
στην παρέα επέβαλε 1ο και τελευταίο να είναι μονόβολο και στη μέση δράμια
όταν έγιναν τρίσφαιρες υποχρεωτικά στη θαλάμη μονοβολο και πισω δράμια
στην μπενελλι του τύγχαινε να βάζει μόνο μονόβολα σε ανοιχτά μέρη
έλεγε:
"το βρήκες; το πήρες" (με μονόβολο)
"δεν το βρήκες; ας πάει στο καλό"
τουτέστιν ακριβως αυτό που λέει ο φίλος μας ο pointerman
 
Πόσοι πιστεύεις ότι θα μπορέσουν αύριο να κυνηγήσουν με μονοβολα και σκοπευτικα πάνω στα ήδη λειοκανα τους?
Ένα 5-10% ..... και ίσως έβαλα μεγάλο ποσοστό......
Οχι μπρε παιδιά το παραλέτε!!!!
Εγώ από προσωπική εμπειρία θα έλεγα πάνω από 50%
δεν ξερω τι εμπειρίες έχετε από γουρουνοκυνήγι αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο χάλια τα πράγματα


Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι φοβούνται να χρησιμοποιήσουν μονοβολα ακριβώς επειδή τους τρομάζει η αστοχία ή το κράξιμο της παρέας ή ακόμη και ο φόβος ότι αν αστοχήσουν θα κάνουν ζημιά σε άνθρωπο ή πράγματα..... από την άλλη....με το μονοβολο ή θα το πάρεις ή όχι.... οπότε μειώνεται η πιθανότητα να τραυματιστεί κάποιο ζώο και όσο μένει σε στάμπα να κόβει σκυλιά..... μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε πάλι.....
ισχύει το κράξιμο και η αστοχία όχι ο φόβος ζημιάς
περισσότερο ισχύει σε πολλούς η αυτοπεποίθηση που τους δίνουν τα δράμια

ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν υπερ του μονόβολου
στην παρέα επέβαλε 1ο και τελευταίο να είναι μονόβολο και στη μέση δράμια
όταν έγιναν τρίσφαιρες υποχρεωτικά στη θαλάμη μονοβολο και πισω δράμια
στην μπενελλι του τύγχαινε να βάζει μόνο μονόβολα σε ανοιχτά μέρη
έλεγε:
"το βρήκες; το πήρες" (με μονόβολο)
"δεν το βρήκες; ας πάει στο καλό"
τουτέστιν ακριβως αυτό που λεει ο φίλος μας ο pointerman
 
Η παραλλαγή (ένδυμα) το μόνο που προσφέρει είναι να κρύβει...την κίνηση απ' το θήραμα κ απ' τον παπάρα‼️
Στα παπιά πχ που ξέρω καλά‼️ παρόλο που γνωρίζω ότι η όραση τους έχει ευρύ χρωματικό φάσμα‼️αν μείνεις ακίνητος δεν πρόκειται να στρίψει,την κίνηση βλέπει‼️τρεις κυνηγοί με χρώματα σι ιζ α ρεινμποου ...κ το καθαρό‼️από τα 600 μέτρα που το είδαμε(πρώτοι)ήρθε Ντούγρου πάνω μας‼️
διαπιστωμένο:
παπιά, φάσσες, viscivorus, pillaris βλέπουν το μπλειζ και στρίβουν (κι ενδεχομένως τρυγόνια)

σύμφωνω ότι η ακινησία είναι ακόμα σπουδαιότερος παράγων
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top