Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να πω για τα παιδια που κοιτανε τα προγνωστικά μοντέλα..
Το icon εχει πιασει ολες τις αλλαγες πρωτο απο ολα..Απο 140 ωρες κιολας
Επισης το ukmo οπως παντα τα επιασε ολα ,αλλα ελεύθερο εχει λιγα run οποτε δεν το μετραω για τα μακρινα
.
Το ecmwf ακολουθησε μετα και αλλαζε σιγα σιγα

Το gfs τραγικο ,δεν επιασε τιπτ μακρια απο 5 μερες..

Απλα το λεω που να δίνετε σημασια...
Μιλαω για τα κυρια run ,γιατι αυτα τρεχουν ολα τα site ,η εφαρμογες windy κτλ...
 
Last edited:
Από πλευράς καιρου οχι δεν αξιζει..

Απο την αλλη εγω ειμαι ακόμα νοτιότερα αλλα θα παω να πιω τον καφε στο βουνο ...
Αλλα το κανω γιατι εχω αναγκη την θεα απο εκει πανω..
Και εγώ αυτό θα έλεγα και το έπαιζα και στοίχημα.... νοτιάδες φουλ...Ιόνιο και Αιγαίο...
Ασθενείς μεταβλητή Καρδίτσα.. πρέπει σήμερα να πέρασαν και είδαν τα περισσότερα πουλιά για φέτος.. Απο που ξεφυτρώσαν δεν καταλαβαίνω.. βάσει του καιρού..
 
Και εγώ αυτό θα έλεγα και το έπαιζα και στοίχημα.... νοτιάδες φουλ...Ιόνιο και Αιγαίο...
Ασθενείς μεταβλητή Καρδίτσα.. πρέπει σήμερα να πέρασαν και είδαν τα περισσότερα πουλιά για φέτος.. Απο που ξεφυτρώσαν δεν καταλαβαίνω.. βάσει του καιρού..
Σημερα εδω παντος, εκαναν πουλια οσοι βγεικαν στα καρτερια.....ο πιο "ασχετος" ας μου επιτραπεί η εκφραση, εκανε 5-6 τσιχλάκια....
 
Και εγώ αυτό θα έλεγα και το έπαιζα και στοίχημα.... νοτιάδες φουλ...Ιόνιο και Αιγαίο...
Ασθενείς μεταβλητή Καρδίτσα.. πρέπει σήμερα να πέρασαν και είδαν τα περισσότερα πουλιά για φέτος.. Απο που ξεφυτρώσαν δεν καταλαβαίνω.. βάσει του καιρού..
Οπως μου ειπε και ενας φιλος Ιταλος απο το caccia al tordo ,που μιλαμε για τον καιρο..

nord molto freddo perikli 🤣🤣🤣🤣

Αυτα που ξεκινησαν με την αλλαγη της περασμένης δευτερας ..Σταματησαν με τις βροχες αλλά συνέχισαν μετα ..

Σε αυτους παρεπιπτόντως βγηκαν χιλιαδες φασσες ...

Σε εμας θα συνεχίσουν πιστεύω οι Τσιχλες με αυξομείωση εως Τριτη
 
Ειπαμε οι βροχες τα κοβουν τελειως. Αν και 2 μερουλες μακαρι να ριξει νερο. Ο δυνατος βοριας ειναι περισσοτερο βλαβερος απο εναν ασθενη νοτια η ασθενεις μεταβλητους σταν
μπασιματα. Αρκει απο πανω να εχει αιτιο (κρυο) να τα κανει να κουνηθουν!!!
 
Φωτια στην κερκυρα και στην ζακυνθο,τελικα ο κινδινος δεν εχει ξεπεραστει και ας βρισκομαστε τελος οκτωμβρη,σκεψου του χρονου τι εχει να γινει!
Κέρκυρα θα εχει βροχουλες το πρωί...
Γενικα εχει υγρασια τα βράδια..
Δεν υπάρχει κίνδυνος πλεον
 
Για παμε λιγο..
Απο αυριο και απο τα δυτικα σπαει σιγα σιγα η νοτιαδουρα..
Θα παμε σε αλλαγη των ανεμων σε πιο βορειες κατευθύνσεις εως τριτη ..
Απο δυτικα θα κινηθεί ανατολικα
Μακαρι να κραταγε παραπανω αλλα ειναι σκάρτες 48 ωρες...
Η αλλαγη θα είναι αισθητή περισσότερο στην βόρεια Ελλάδα

Σημαντικό οτι το είχαμε δει αρκετες μερες πριν και θα παει ετσι ακριβως..

Απο Τετάρτη θα πάμε σε καιρο Δυτικο με βροχες αλλα και πτώση της θερμοκρασίας στα κανονικα ...

Δεν φαίνονται φαινόμενα παντού, θα ειναι καιρος Π..Δυτικα βορεια και Δωδεκάνησα..Λογικα ετσι θα πανε οι βροχές, θα το ξαναδουμε..

Φαίνεται οτι δεν θα ειναι πολυ κλειστος ο καιρος μετα γενικα..μεχρι τελος της εβδομάδας

Τα νεα που σας εχω ειναι οτι 29-30 δειχνει νεο ανεβασμα του Υ ,μιας και τα χαμηλα εξασθενούν και του δινουν χωρο να ανεβει..
οποτε θα πάμε σε βοριάδες ξανα..
Είναι μια εξέλιξη που εχει πολλες πιθανότητες να βγει
 
Last edited:
Για παμε λιγο..
Απο αυριο και απο τα δυτικα σπαει σιγα σιγα η νοτιαδουρα..
Θα παμε σε αλλαγη των ανεμων σε πιο βορειες κατευθύνσεις εως τριτη ..
Απο δυτικα θα κινηθεί ανατολικα
Μακαρι να κραταγε παραπανω αλλα ειναι σκάρτες 48 ωρες...
Η αλλαγη θα είναι αισθητή περισσότερο στην βόρεια Ελλάδα

Σημαντικό οτι το είχαμε δει αρκετες μερες πριν και θα παει ετσι ακριβως..

Απο Τετάρτη θα πάμε σε καιρο Δυτικο με βροχες αλλα και πτώση της θερμοκρασίας στα κανονικα ...

Δεν φαίνονται φαινόμενα παντού, θα ειναι καιρος Π..Δυτικα βορεια και Δωδεκάνησα..Λογικα ετσι θα πανε οι βροχές, θα το ξαναδουμε..

Φαίνεται οτι δεν θα ειναι πολυ κλειστος ο καιρος μετα γενικα..μεχρι τελος της εβδομάδας

Τα νεα που σας εχω ειναι οτι 29-30 δειχνει νεο ανεβασμα του Υ ,μιας και τα χαμηλα εξασθενούν και του δινουν χωρο να ανεβει..
οποτε θα πάμε σε βοριάδες ξανα..
Είναι μια εξέλιξη που εχει πολλες πιθανότητες να βγει
Που σημαίνει Περικλή...ότι τα περάσματα λίγα κάπου ...περισσότερα κάπου αλλού, θα συνεχίσουν κανονικά...για τσίχλες...γιατί φάσσες δεν έχει γίνει κάτι σοβαρό ακόμα..
Για Πέμπτη φαίνονται λίγο πιο πολλές η βροχές...αλλά γρήγορο πέρασμα...
 
Και αλλοι οκτωμβρηδες ηταν ζεστοι,και ειχαν υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη,αλλα τοσο ζεστη και τοσους νοτιαδες και υψηλες θερμοκρασιες που φτανουν μεχρι αρχες νοεμβρη δεν θυμαμαι προσφατος,για βροχες τι να πω,ουτε με το κυαλι δεν φαινονται νοτιοανατολικα,4 μηνες χειμωνας,8 μηνες ζεστη,εως πολλη ζεστη τους καλοκαιρινους μηνες,και απουσια σε μεγαλα τμηματα της χωρας βροχων αρκετων μηνων!
 
Και αλλοι οκτωμβρηδες ηταν ζεστοι,και ειχαν υψηλες θερμοκρασιες για την εποχη,αλλα τοσο ζεστη και τοσους νοτιαδες και υψηλες θερμοκρασιες που φτανουν μεχρι αρχες νοεμβρη δεν θυμαμαι προσφατος,για βροχες τι να πω,ουτε με το κυαλι δεν φαινονται νοτιοανατολικα,4 μηνες χειμωνας,8 μηνες ζεστη,εως πολλη ζεστη τους καλοκαιρινους μηνες,και απουσια σε μεγαλα τμηματα της χωρας βροχων αρκετων μηνων!
Το κλίμα έχει γίνει μπουρδελο δεν ξέρω τι φταίει και αν είναι κληματικη αλλαγή η κάτι άλλο τα πουλια τα έχουν χασει και αυτά με αυτές της θερμοκρασιακες μεταβολές 2/3 μερες 14 βαφμους μια βδομάδα 26 αυτό δεν είναι φυσιολογικό
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top