Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Πρόχειρο τεστ...

5 μερόνυχτα έξω στον κήπο ,80 μέτρα από θάλασσα, με τους νοτιάδες και την υγρασία των τελευταίων ημερών στο 100%....
Το πρωί τα πάντα στάζουν...
Αλουμινένια βάση για φιδάκια.. 😂😂
Η μία περασμένη με αυτό..
Η άλλη με αυτό...
 

Attachments

  • brunox turbo spray-550x550h.jpg
    brunox turbo spray-550x550h.jpg
    36,9 KB · Προβολές: 28
  • 10340006785_fullHD.jpeg
    10340006785_fullHD.jpeg
    51,5 KB · Προβολές: 27
Τάσο το brunox που έχεις δεν είναι για όπλα.
Το ξέρω, είναι όμως μανούλα για καθαρισμό και απόλίπανση του όπλου...
Είπα να το τεστάρω εναντίον ενος καλου λαδιού για όπλα...
Τα πήγε περίφημα...
Το crc είναι πάνω στο όπλο από την περασμένη Κυριακή και νομίζω ότι το περασα το πρωί...!!!!
Πολύ καλό, το προτείνω στα 5,50 ευρώ..
 
Το ξέρω, είναι όμως μανούλα για καθαρισμό και απόλίπανση του όπλου...
Είπα να το τεστάρω εναντίον ενος καλου λαδιού για όπλα...
Τα πήγε περίφημα...
Το crc είναι πάνω στο όπλο από την περασμένη Κυριακή και νομίζω ότι το περασα το πρωί...!!!!
Πολύ καλό, το προτείνω στα 5,50 ευρώ..
CRC marine spray χρησιμοποιω στα ψαρικά και τις εξωλέμβιας 40 χρόνια, εξαιρετικό προϊόν.
Ότι βγάζει και λάδι για όπλα δεν το ήξερα. Που το πουλάνε;
 
Γιατί?
Γιατί πρώτον το χρώμιο που να χτυπάς τον ποπό σου κάτω δεν σκουριάζει από κατάλοιπα φυσιγγιου και δεύτερον το λάδι καίγεται με το πρώτο φυσιγγι και βρωμιζει χειρότερα την κάννη.
Γιαυτό η χρώμιομενη κάννη εσωτερικά πρέπει να είναι πεντακάθαρη.
 
CRC marine spray χρησιμοποιω στα ψαρικά και τις εξωλέμβιας 40 χρόνια, εξαιρετικό προϊόν.
Ότι βγάζει και λάδι για όπλα δεν το ήξερα. Που το πουλάνε;
Αυτό θέλω να το δοκιμάσω κι εγώ.
https://airgunshop.gr/12.-peripoiisi-suntirisi-lipansi-oplon/metallika-meri/crc-gun-oil-100-ml/
https://airgunshop.gr/12.-peripoiisi-suntirisi-lipansi-oplon/metallika-meri/crc-olio-armi-1-ltr/
Και για μακρά αποθήκευση
https://airgunshop.gr/12.-peripoiis...plon/metallika-meri/crc-gun-store-oil-250-ml/
Και γράσσο
https://airgunshop.gr/12.-peripoiis...plon/metallika-meri/cfg-grasso-teflub-125-ml/
Που έχει 5,50 ευρώ Τάσο?
Το ξέρω, είναι όμως μανούλα για καθαρισμό και απόλίπανση του όπλου...
Είπα να το τεστάρω εναντίον ενος καλου λαδιού για όπλα...
Τα πήγε περίφημα...
Το crc είναι πάνω στο όπλο από την περασμένη Κυριακή και νομίζω ότι το περασα το πρωί...!!!!
Πολύ καλό, το προτείνω στα 5,50 ευρώ..
 
Δεν μας είπες όμως τι συμπέρασμα έβγαλες.
Το Lukas έχει μεγαλύτερο ιξώδες /SAE η έχει παράγοντες προσκολλησης στην επιφάνεια;
Δεν το έχω βάλει ακόμα στο όπλο.
Για περισσότερα ίσως βοηθήσει ο @giorgosk.
Από αυτόν το έμαθα.
 
Τώρα που τα βλέπω τα 100ml: 7euro+3euro μεταφορικά = 10ευρω/100μλ δηλαδή 100ευρω το λίτρο!
6-7 φορές πιο ακριβό κι από το ελαιόλαδο!
 
Δεν το έχω βάλει ακόμα στο όπλο.
Για περισσότερα ίσως βοηθήσει ο @giorgosk.
Από αυτόν το έμαθα.

Αυτό το λάδι είναι για τις ράγες στα πιστόλια και στα ημιαυτόματα τουφέκια ( γιατί όχι και στα semi shotguns ) , βοηθάει το κλείστρο στην κίνηση και δεν καίγεται όσο γρήγορα και αν ρίχνεις. Η Lucas έχει τεράστια γκάμα από λάδια.
 
Αυτό το λάδι είναι για τις ράγες στα πιστόλια και στα ημιαυτόματα τουφέκια ( γιατί όχι και στα semi shotguns ) , βοηθάει το κλείστρο στην κίνηση και δεν καίγεται όσο γρήγορα και αν ρίχνεις. Η Lucas έχει τεράστια γκάμα από λάδια.
Η Lucas είναι σίγουρα σοβαρή εταιρεία.
Πάντως πολλοί Αμερικανοί γιαυτη τη δουλειά βάζουν Mobil1 στο πιστόλι τους ή κάποιο καλό συνθετικό λάδι που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.
Η Brownells λανσάρει δικό της υποτίθεται γρασσο για τα κλειστρα των αυτόματων όπλων και για όλα τα κλίματα, το οποίο από ότι είδα στη χρήση του αλλά και οπτικά είναι ένα καλό γραφιτουχο γρασσο.
Άβυσσος η ψυχή των λιπαντικών.
 
Η Lucas είναι σίγουρα σοβαρή εταιρεία.
Πάντως πολλοί Αμερικανοί γιαυτη τη δουλειά βάζουν Mobil1 στο πιστόλι τους ή κάποιο καλό συνθετικό λάδι που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.
Η Brownells λανσάρει δικό της υποτίθεται γρασσο για τα κλειστρα των αυτόματων όπλων και για όλα τα κλίματα, το οποίο από ότι είδα στη χρήση του αλλά και οπτικά είναι ένα καλό γραφιτουχο γρασσο.
Άβυσσος η ψυχή των λιπαντικών.
Όσο ζόρι και να του ρίξεις , να ζεματάει το όπλο ... και το λάδι να μένει εκεί όπως την στιγμή που το έβαλες.
 
Last edited:
-38 εως 400F ( μειον 38 εως 205 κελσιου περίπου)
Screenshot_20231104_234900.jpg
Όπως βλέπεις από το επίσημο pdf των ιδιοτήτων του Mobil 1 5w-30 για πετρελαιοκινηση, το λάδι αυτό αντέχει από - 48C έως +239C, είναι λίγο καλύτερο σε θερμική αντοχή από το Lucas.Αντέχει δηλαδή 35 β Κελσίου παραπάνω.
Όλο το έγγραφο είναι αυτό :
Screenshot_20231105_000238_com.adobe.reader.jpgScreenshot_20231105_000252_com.adobe.reader.jpg
 
Last edited:
View attachment 81872
Όπως βλέπεις από το επίσημο pdf των ιδιοτήτων του Mobil 1 5w-30 για πετρελαιοκινηση, το λάδι αυτό αντέχει από - 48C έως +239C, είναι λίγο καλύτερο σε θερμική αντοχή από το Lucas.Αντέχει δηλαδή 35 β Κελσίου παραπάνω.
Όλο το έγγραφο είναι αυτό :
View attachment 81873View attachment 81874


Είσαι άγριο πιστόλι :cool: , θα το ανεβάσεις πανω απο 200 βαθμούς κελσίου?
 
Είσαι άγριο πιστόλι :cool: , θα το ανεβάσεις πανω απο 200 βαθμούς κελσίου?
Τα κρέατα στο μπάρμπεκιου ψήνονται όταν η εσωτερική τους θερμοκρασία είναι μεταξύ 70 και 85 β Κελσίου. Είναι αδύνατον να κρατήσεις ένα πιστόλι που έχει φθασει τους 50+ β πόσο μάλλον τους 200β,εκτός αν φοράς πυρίμαχα γάντια. Ένα πολυβόλο όμως που το κρατάς μακρυά από την κάννη μπορεί με συνεχεις ριπές η θερμοκρασία της κάννης να φθάσει πολύ πάνω από τους 200β αλλά εκεί έχουν συστήματα ψύξης.
Με την ευκαιρία λοιπόν του λαδιού Lucas που δεν ήξερα , μου λύθηκε η απορία γιατί οι βετεράνοι με τα 45αρια 1911 χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά το Mobil 1 και δεν το άλλαζαν.
 
Τα κρέατα στο μπάρμπεκιου ψήνονται όταν η εσωτερική τους θερμοκρασία είναι μεταξύ 70 και 85 β Κελσίου. Είναι αδύνατον να κρατήσεις ένα πιστόλι που έχει φθασει τους 50+ β πόσο μάλλον τους 200β,εκτός αν φοράς πυρίμαχα γάντια. Ένα πολυβόλο όμως που το κρατάς μακρυά από την κάννη μπορεί με συνεχεις ριπές η θερμοκρασία της κάννης να φθάσει πολύ πάνω από τους 200β αλλά εκεί έχουν συστήματα ψύξης.
Με την ευκαιρία λοιπόν του λαδιού Lucas που δεν ήξερα , μου λύθηκε η απορία γιατί οι βετεράνοι με τα 45αρια 1911 χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά το Mobil 1 και δεν το άλλαζαν.
Λαμπάδα θα γίνει στους 200 ! 🤣
 
Back
Top