Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το πως αντιδρα και λειτουργει γενικοτερα,ο καθενας,ειναι πρωτα απ' ολα θεμα παιδειας.Οπως μου 'λεγε ο πατερας μου,τον ανθρωπο τον καταλαβαινεις απο το πως οδηγει,πως κυνηγαει και πως συμπεριφερεται σ'αυτους που τον εχουν αναγκη.
Αποφευγω,να "χαλαω" λαγοκυνηγους.
Εχω χασει αρκετη ωρα τσιχλοκαρτερων,για να μην "χαλασω"το ψαξιμο λαγοσκυλων.
Λογω παιδικων μου βιωματων και αγαπης γι'αυτο το κυνηγι!
Οπως εχω ξαναπει,δεν σηκωνω οπλο σε "ξενο"λαγο.Με τιποτα ομως!!
Η συμπεριφορα των λαγοκυνηγων,στους καρτεριτζηδες πουλιων,ειναι τις περισσοτερες φορες υποτιμητικη,οπως το περιγραφει ο Παυλος.Φυσικα και ειναι λαθος!Ο καθενας μας δικαιουται να κυνηγησει,νομιμα,οτι θελει και η προτεραιοτητα στον τοπο κυνηγιου ειναι απαραβατη!Δεν "αγκαζαρει" απο την προηγουμενη,τον τοπο ,κανενας!
Καποιοι απο τους λαγαδες, εχουν κατα καιρους υποστει "κλοπη" θηραματων,ακομη και τουφεκισμα η κλοπη των σκυλιων τους!Ειναι πραγματικοτητα!
Δεν το λεω για να δικαιολογησω συμπεριφορες!
Ειναι κι ενας βασικος λογος που κυνηγουν "καβαλα" το λαγο.Για να μη χανουν θηραματα κι ακομα χειροτερα,σκυλια!
 
Αυτό το ... "Φέρε τον λαγό" ... "Φέρε τον λαγό" ... δείχνει ακριβώς τον τρόπο που σκέφτονται μερικοί λαγοκυνηγοί. Ευθέως μάλιστα μου έχουν πει πολλές φορές, εμείς ρίχνουμε μια τουφεκιά και γεμίζει το τσουκάλι, εσείς με τα πουλιά τι κάνετε; Ο συγκεκριμένος μάλιστα είπε και κάτι άλλο στον φίλο που τουφέκισε... "δηλαδή θες να μου πεις ότι αν τον βάραγες, θα μου έλεγες πάρτον; ". Αυτή η ερώτηση δείχνει πάρα πολλά για τον τρόπο που σκέφτεται. Ναι, θα σου έλεγε πάρτον, γιατί ενώ από το δικό σου το μυαλό δεν έχει περάσει ποτέ αυτό το ενδεχόμενο, από κάποιου άλλου "πρωτευουσιάνου" αυτό μπορεί να είναι τρόπος ζωής και κυνηγητική παιδεία, που εσύ δεν έχεις και κανείς δεν στην δίδαξε ποτέ.

Στο κάτω-κάτω βλέπεις κόσμο στα καρτέρια, γιατί αφήνεις τα σκυλιά μέσα στα πόδια τους; Αν είχε πουλιά, τι θα έκανες; Κάθε φορά που θα άκουγες μια τουφεκιά θα πήγαινες και θα τους ζήταγες τον λαγό;
Στο τέλος βέβαια όλοι αυτοί το γυρίζουν στην οικολογία και στους "πουλάδες" που τους χαλάνε τους τόπους, αφήνουν σκουπίδια, βάζουν κασετόφωνα και πολλά άλλα τέτοια που είναι να γελάς, αν σκεφτείς τα αίσχη που έχουν κάνει αυτοί στο παρελθόν.
 
Ωραίο το θέμα παιδιά,
Να σας πω και εγω την άποψη μου σαν νέος κυνηγός.
Θεωρώ ότι τα πάντα ειναι θέμα παιδεία ετσι και το κυνήγι.
Αν έκανα καρτέρι στα πουλιά και ερχόταν λογάδες θα τους έλεγα ότι ενοχλούμε με την παρουσία τους οπότε αν περάσει λαγός θα του ρίξω να βοηθήσω ή συνεχίζω το καρτέρι μου και ρίχνω στο κυνήγι μου. Νομίζω ότι θα μου πουν να κάνω το πρώτο.
 
Αυτό το ... "Φέρε τον λαγό" ... "Φέρε τον λαγό" ... δείχνει ακριβώς τον τρόπο που σκέφτονται μερικοί λαγοκυνηγοί

Χειροτερο απο αυτο ηταν το θρασος της ερωτησης τους. Οταν τους ρωτησα ποιον λαγο μου απαντησαν αυτον που μολις σκοτωσα. Μαλιστα επειδη ενα σκυλι τους κατι εψαχνε εκει κοντα, ενας ειπε εδω ηταν, δεν βλεπεις πως κανει ο σκυλος?
Τελικα ο λαγος ξεφωλιαστηκε 200 μετρα πριν απο μας, ειχαμε οπτικη επαφη μετα, αλλα συγνωμη δεν ζητησαν
 
Φιλοι ξερεται οτι μιλαω ισια .
Δυστυχώς στα τριχωτα θα βρειτε πολλες τετοιες καταστάσεις.
Ειδικα στην Κυπρο με τον παρα πολυ κοσμο και τον λιγο τοπο αυτα καθε φορά.
Και αυτα που περιγραψατε ειναι απλα.
Εχω ζησει περιπτωσεις αισχους.
Φερμαρισμενη η σκυλα και μεχρι να κατεβω τον κρεμο να εχουν σταματισει 2 αγροτικα και να χουν περικικλωσει την σκυκα απο την κατω πλευρα.
Να μπουν μπροστα μου κυριολεκτηκα και να κτυπησουν λαγο αφου ειδαν οτι σε μερικα λεπτα θα τον έβγαζα.
Να μιυ κλεψουν λαγο απο χαμω.
Να μας κτυπησουν σκυκι που καταδιωκε λαγο και να πεσει το σκυλί αντι αυτός.
Με τα παιδια στις φασσες να μας παρουν λαγο εγινε αλλα δεν μας ενοιαξε να τον παρουν ....ζητησαμε μονο να δαγκωσουν τα σκυλιά.
Ομως την επομενη εξορμηση οι τυποι το εκαναν ξανα σκοπιμα πια και περνοντας τον λαγο ετρεξαν να φυγουν γιατι πλεον ηταν κοροιδια.
Να αλλαζω τοπο και παρκαροντας να βλεπω εναν λαγο να σερνει και πισω στα 100μετρα μια αγελη μπικολ.
Να παρακολουθω για να βοηθησω τον συναδελφο...να καθετε πιο πανω απο εμενα καο γω να μην αντιδρώ και να ερχετε ενας κυριος που ηταν στις τσιχλες και να τον κτυπάει και να φευγει.
Να μην δεχετε να ακουσει για ν δαγκωσουν τα σκυλια.

Να κυνηγαει παρεα των 20 ατομων και των 30 σκύλων και να θελει τον λαγο που κτυπησε λαγοκινηγος στα 500 μετρα μπροστα γιατι θα τον εβγαζαν αυτοι.

Η απουσια κυνηγετικης παιδειας δεν βκεπει θηραμα που κυνηγας.
Ο ηληθιος και βλακας θα το κανει οτι και αν κυνηγαει.
Θα κλεψει τις τσιχλες που πεφτουν κοντα του....θα χαλαει το κυνηγι του διπλα του
...θα παιξει τον ξενο λαγο....θα σερβιρει τον σκύλο σου που φετμαρει ορτυκι....

Θελει γερα νευρα το κυνηγι.

Μια φορα επεσε στα δεντρα διπλα μου μια τσιχλα του διπλανου.
Κοψοφρερη.
Τον φωναζω και του λεω ειναι εδω και τρυπωσε.
Μενω μαζι του δεκαπεντε λεπτα να την βρει και αφου δεν μπορεσαμε εκει που τρυπωσε φευγει και τον ακουβ μα λεει οτι τον κοροιδεψα.

Στην περιπτωση του Αρη εκανε λαθος πιυ κτηπησε τον λαγο ο φιλος του.
Αλλα και η συνπεριφορα του αλλου ηταν χειρότερη.
Εαν ο λαγος εχει αδειασει πανω του η παρεα και καλλικωθηκε τοτε εχει δικαιωμα πιστευω Ν τον κτυπησει ο επομενος.
Δεν ξερω ποσο συχνα βρισκεται στο βουνο αλλες παρεες εσεια εδω ομως ειναι καθε 50-100 μετρα και παρεα.
Δεν υπάρχει περιπτωση να γυρισει λαγος κοντα σου.
Εαν ο λαγος ειναι κτυπημενος δεν πρεπει να το κτυπησει αλλος.
Γενικα πρεπει να σεβομαστε τον εαυτο μας στο βουνο και να μην απαιτουμρ κατι που δεν ειναι δικο μας....ουτε και κατι που μας εφυγε απλα γιατι το εβφαλαν τα σκυλιά μας....ομως ουτε και να εκμεταλευομαστε τον αλλο κυνηγο .
Γερα νευρα λοιπον και σεβασμος.
 
αρη σιγουρα ο φιλος σου που ειχε παει πρωτος στο καρτερι ειχε τον πρωτο λογο στην περιοχη. το λαθος του τωρα ηταν που τουφεκισε τον λαγο και το λαθος του λαγα που αφησε τα σκυλια του εκει. αν ειχε πουλια εκεινη την μερα και να μην πηγαινε ο λαγας σε καθε τουφεκια να δει τι εγινε θα πηγαιναν τα σκυλια του που ξερουν τι γινεται με το μπαμ. οποτε δεν θα εψαχναν σωστα να βρουν λαγο καθως με τις τουφεκιες αναστατωνονται. ας πηγαινε λιγο ποιο κατω δεν εγινε και τιποτα. εγω το εχω σαν κανονα απαραβατο να μην τουφεκαω ξενους λαγους για κανενα λογο. θα σου πω μονο οτι καθε χρονο μου τουφεκανε 3-4 λαγους και ποτε κανεις δεν τον εχει βαρεσει. σιγουρα ειναι θεμα παιδειας το πως θα μιλησεις στον αλλο. μου εχει τυχει να βαρεσει ο αλλος τον λαγο και να κλωτσαει τα σκυλια μου να φυγουν μακρια για να μην καταλαβω τι εγινε. ε οχι ρε φιλε αυτο δεν το δεχομαι με τιποτα. πρωτα απο ολα τα ιδια τα σκυλια δικαιουνται να δαγκωσουν τον λαγο. γιαυτο καλο ειναι να μην χαλαμε το κυνηγι του αλλου. μην ξεχνατε οτι το λαγοκυνηγι ειναι ακουστικο περισσοτερο και ο αλλος απολαμβανει να ακουει ολη την εξελιξη του κυνηγιου. το να βαρεσω ενα ξεμπαρκο λαγο που ξαφνικα θα εμφανιστει μπροστα μου ειλικρινα δεν μου λεει τιποτα αμα δεν εχει προηγηθει συναυλια απο τα σκυλια. προσωπικα θα βαρεσω 20 λαγους το χρονο μινιμουμ και τους περισσοτερους τους μοιραζω σε φιλους και ειδικα οταν εχω φιλοξενουμενο στο κυνηγι εννοειται οτι ο φιλεξενουμενος θα παρει τον λαγο οποιος κι αν τον βαρεσει. την κυριακη που μας περασε ειναι δυο παιδια και εχουν παρκαρει εκει που θελω να αφησω τα σκυλια. σταματαω διπλα τους καλημερα μαγκες που θελετε να κυνηγησετε? μου λενε κατω απο τον δρομο ωραια τους λεω εγω θα παω πανω για να μην μπερδευτουμε. δεν υπαρχει προβλημα φιλε μονοι μας ειμαστε και αν δεις και τον λαγο τουφεκατον δεν εχουμε θεμα. με τετοιες εξηγησεις ειναι δυνατον να παρεξηγηθεις ?
 
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες... Δεν τουφεκας λαγο που έχουν βγάλει ξένα σκυλιά(εκτος κι αμα στο πουνε) όπως και δεν αμολας τα σκυλια διπλα σε ξενα καρτερια.Εγώ μπορώ να τον δικαιολογήσω γιατί μπορεί να του χει συμβεί να του έχουν βαρέσει λαγούς κι σε μας έχει συμβεί αυτό 3-4 φορές η μόνη απορία που έχω είναι γιατί δεν βάλατε τα σκυλια εκεί που έφυγε ο λαγός να τον πάρουν και να λυθεί η παρεξήγηση;;
 
Κ για μενα η αληθεια βρσικεται στη μεση... Κ δεν αμολας τα σκυλια εκει που ειναι αλλοι γιατι κ εμας μας χαλαγε το κυνηγι με τα σκυλια του, κ δεν ειναι σωστο να τουφεκαμε ξενο λαγο...
Ωστοσο, αν θελετε τη γνωμη μου, για να μιλας τοσο ασχημα κ τοσο εντονα, κ να ζητας το λαγο σου, κ να ρωτας που τον εκρυψες, και να ψαχνεις ενα ενα τα πουρναρια για το που ειναι, πρωτα απο ολα το εχεις κανει εσυ ο ιδιος κ μετα στο εχουν κανει... ;)
Τα σκυλια του μαλλον δεν το ειχαν πολυ, ηταν κ νεαρα, γιατι ο λαγος εκοβε βολτες την επομενη ωρα γυρω απο τα καρτερια μας (φυσικα κ δεν τουφεκισαμε μιας κ θα γινοταν σκοτωμος) αλλα και οταν λιγο μετα το περιστατικο ξαναρχισαν τα κλαφουνιτα στην πορεια που ειχε παρει ο λαγος, ο τυπος αντι να παει προς αυτα, επεμενε να κοιτα τα πουρναρια ενα-ενα για να βρει τον "κρυμμενο" για τριτη συνεχομενη φορα σε διαστημα μιας ωρας... .threat.

 
Γιαννηηηη.
Βαλε ενα βιντεο τις κάννες του πλαγιου να του σκεπάζουν τα αυτιά ρε φιλε.
Να δει ο Δημητρης βολη με χαρτινο ΕΝ ΨΥΧΡΟ του καταψυκτη.sarcastic.

Δημήτρη πειραζε τον Γιαννη μέχρι να βάλει το πλάγιο να γουσταρουμε .sarcastic.

Π.σ..θελω κλαφουνητα στο βγαλσιμο για σάουντρακ.well done.
 
Με αφορμη αυτο που αναφερει ο Αλεξ θα γραψω ενα περιστατσικο που συνεβη σε ενα γνωστο μου κ θα ρωτησω... Τελικα στους περισσοτερους λαγοκυνηγους τι μετραει? Το κρεας? η ενα ολοκληρωμενο κυνηγι λαγου με διωξη, καρτερι κ μια επιτυχημενη τουφεκια?
Ειχαμε παει για φασσα λοιπον, ειχαμε πιασει το μερος απο νωρις κ μετα το χαραμα εμφανιστηκε ενας λαγοκυνηγος κ ελυσε αναμεσσα στα καρτερια μας παρολλο που του καναμε γνωστη την παρουσια μας... Μετα απο καποια ωρα τα ασκυλια του αρχισαν τη διωξη διπλα στο καρτερι του φιλου... Αυτος βγηκε σε ενα ξεφωτο πιο πολυ για να δει τη φαση κ ξαφνικα ο λαγος του βγηκε απο πισω του μεσα απο ενα θαμνο,ενα μετρο διπλα απο το ποδι του κ περασε στο καθαρο για μολις 7-8 μετρα... Ο φιλος ενστικτωδως επωμισε κ τη στιγμη που ξαναχανοταν ο λαγος στο πυκνο του εκανε μια τουφεκια (δεν προλαβαινε κ αλλη) κ νομιζε οτι τον βαρεσε... Ψαχνοντας ομως ειδε οτι δεν τον βρηκε μαλλον η τουφεκια , που στα 7 μετρα πηγε σαν μονοβολο... Μετα απο κανα 10λεπτο εμφανιστηκε στο καρτερι του ο λαγοκυνηγος κ σε κατασταση αμοκ ζητουσε το λαγο απο τον φιλο... Ματαια αυτος προσπαθουσε για μιση ωρα να του εξηγησει οτι δεν τον βαρεσε το λαγο κ οτι η μια τουφεκια που εριξε ηταν εντσικτωδης πριν χαθει στο πυκνο κ δεν τον ξαναειδε για να του ριξει κ αλλες... Αρχικα λοιπον οι φωνες επικεντρωθηκαν στο "φερε το λαγο" και "γιατι τον τουφεκισες" αλλα στην πορεια κ μεσα απο την κουβεντα με τις φωνες διαπιστωθηκε οτι το "προβλημα" δεν ηταν στον "γιατι τον τουφεκισε", κ αυτος το ιδιο θα εκανε ειπε, αλλα στο οτι τον ειχε βαρεσει κ τον ειχε κρυψει για να του τον παρει... Ματαιες ολες οι συζητησεις... Ο λαγοκυνηγος ηθελε το "κρεας"...
Εγω λαγοκυνηγος δεν ειμαι, δεν εχω εμπειρια σε αυτα τα θεματα, αλλα για μενα σημασια θα ειχε να ζησω μια ολοκληρωμενη στιγμη λαγοκυνηγιου κ οχι απλα να γυρισω με λαγο στο σπιτι...
Ποια η αποψη σας?
Σιγουρα ο φιλος εκανε ισως λαθος που τουφεκισε λαγο που εβγαλαν ξενα σκυλια αλλα απο την αλλη ολα εγιναν τοσο ξανικα που δεν ηταν ευκολο να το αποφυγει... Θα ηταν τελειως διαφορετικο να δει το λαγο να τον κυνηγανε τα σκυλια κ να εχει χρονο να σκεφτει τι θα γινει κ διαφορετικο να δει το λαγο να πεταγεται διπλα του 100 μετρα μακρια απο τα σκυλια που καλφουνιζαν...
Φυσικα κ αν τον βαραγε θα τον εδινε το λαγο, δεν υπηρχε τετοιο ζητημα...
Αλλα ποιος ευθυνεται γι αυτον τον εντονο καυγα κ ποιος "χαλασε" το κυνηγι ποιου?
Ο φιλος που παρασυρθηκε κ τον τουφεκισε? Ο λαγας που αμολησε μεσα στα καρτερια μας? Κ οι δυο?
Αρι κατι παρομοιο εχω ζησει ο ιδιος προσωπικα πριν πολλα χρονια. Κυνηγουσα με τον κολλητο μου τσιχλες και μια που περασε εφαγε συνολικα 3 τουφεκιες. 200 μετρα παρακατω λαγοκυνηγοι εψαχναν λαγο και ηλθαν αμεσως με περισσιο θρασος να μας ρωτησουν που ειναι ο λαγος που σκοτωσαμε? Οταν τους ειπαμε μαλιστα πως δεν τουφεκισαμε το λαγο αλλα τσιχλα μας ειρωνευοταν αγρια οτι δηθεν τους κοροιδευαμε. Τον λαγο τον σηκωσαν τελικα τα σκυλια τους μετα απο κανα τεταρτο και τον πηραν, οι τυποι ομως ηταν για κλωτσιες.
Και απο τα δυο περιστατικα που διαβασα
διαπιστωσα οτι και στις δυο περιπτωσεις οι κυνηγοι που αναφερετε δεν εχουν καμια σχεση με το λαγοκυνηγι
Καταρχην πως ειναι δυνατον να τουφεκιστει ενας λαγος μετα απο διωξη
και τα σκυλια να μην βρουν το τελικο σημειο της διαδρομης που κατεληξε παρα να ψαχνει ο κυνηγος μεσα στα πυκνα και τα πουρναρια ?
Τι ειναι ο λαγος τσιχλα να τρυπωσει στο πουρναρι ?
Ειναι δυνατον ενας λαγος να πεσει ψοφιος στο εδαφος μετα απο την τουφεκια του κυνηγου
και τα σκυλια να μην βρουν που ακριβως κατεληξε ?
Ακομα και τραυματισμενος αν ηταν
και οσο διαδρομη και αν εχει διανυσει
τα σκυλια θα προλαβουν να τον βουτηξουν η εστω να βρουν που λουφαξε περνωντας τον ντορο του ακομα και αν ειναι παγανιαρικα
Γνωριζουμε ολοι οτι σε ολα τα θηραματα τριχωτα-φτερωτα
το να φορεσεις μια παραλλαγη
να αρπαξεις ανα χειρας το τουφεκι
και ενα κυνηγοσκυλο
αυτοματως δεν βαπτιζεσαι ουτε λαγοκυνηγος ουτε γουρουνοκυνηγος ουτε μπεκατσας και φασσας κτλ
Θελει πολυ χρονο και ιδρωτα ωστε να μπεις στο κλιμα του καθε κυνηγιου
διαφορετικα κυνηγας τουρλουμπουκι και οποιον παρει ο χαρος στο περασμα σου
Οποτε για μενα καταρχην πρωτα ειναι θεμα παιδειας -λεβεντιας-σεβασμου-αξιοπρεπειας
και μετα αν ο αλλος ειναι λαγοκυνηγος η μπεκατσοκυνηγος κτλ
Εχουν δει πολλα τα ματια μας και απο τους μεν και απο τους δεν οποτε μην μπαινουμε σε αυτο το τρυπακι
 
Καταρχην πως ειναι δυνατον να τουφεκιστει ενας λαγος μετα απο διωξη
και τα σκυλια να μην βρουν το τελικο σημειο της διαδρομης που κατεληξε παρα να ψαχνει ο κυνηγος μεσα στα πυκνα και τα πουρναρια ?
Κώστα ο συγκεκριμένος έψαχνε τα πουρνάρια γιατί θεώρησε ότι ο φίλος που τον τουφέκισε, τον πήρε και τον έκρυψε κάπου εκεί κοντά για να του τον πάρει.
Ακομα και τραυματισμενος αν ηταν
και οσο διαδρομη και αν εχει διανυσει
τα σκυλια θα προλαβουν να τον βουτηξουν η εστω να βρουν που λουφαξε περνωντας τον ντορο του ακομα και αν ειναι παγανιαρικα
Όταν του ειπώθηκε αυτό από τον φίλο που τον τουφέκισε, εκείνος άρχισε να λέει κάτι περίεργα, ότι δηλαδή τα σκυλιά του δεν κυνηγάνε τραυματισμένο λαγό και γι'αυτό με την τουφεκιά τον άφησαν ... και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες.
 
Ένας γνωστός μου βάρεσε πριν δύο χρόνια ένα λαγό που είχαν βγάλει τα σκυλιά ενός συναδέλφου ενώ ήταν σε καρτέρι τσίχλας.
Και ''μάλωναν'' ποιος θα τον πάρει:D....ο γνωστός μου έλεγε δικός σου είναι ο λαγός μιας και τα δικά σου σκυλιά τον σήκωσαν.Ο άλλος έλεγε όχι δικός σου είναι εσύ τον χτύπησες....sarcastic.
Αλλά νομίζω πως ήταν η εξαίρεση για αυτό και ποτέ μου δεν θα βαρέσω λαγό ή γουρούνι που σήκωσαν άλλοι...;) Δεν ξέρει που θα πέσεις.
 
Γιωργο μην το ψάχνεις φίλε.
Νηστικος ηταν.
Ακομη κ να τον επερνε τελειωσε.
Να δαγκωναν τα σκυλια κ χαλαλι του ανθρωπου στο καρτέρι.
Καταλαβαίνεις εαν ο άλλος κανει κατιβεπιτειδες η σκοπιμα η λεει ψέματα.
 
Δεν χτυπαω ξενο λαγο γιατι :
Μπορει ο αλλος να σου ζητησει τα ρεστα και ακρη δε βγάζεις.
Δεν θέλω να κανω μαγκα κανεναν αλλον γιατι τις περισσοτερες φορες δε θα ακουσεις ουτε ευχαριστω και προτιμω να εχω την ησυχια μου.
Τον λαγο αυτον μπορει να τον σηκωσω αλλη μερα εγω η να ζησει και να τοκισει θηραματικο κεφαλαιο.
Η γνωμη μου μπορει να ακουγεται εγωκεντρικη αλλα επαθα και εμαθα. Μου εχουν παρει λαγο πολλες φορές και εγω δεν μπαινω σε αυτη τη διαδικασια. Δυστηχως σε τετοια παραδοσιακα κυνηγια βιωνεις την ασχημη νοοτροπια του χωριου.
Τον ειδες; χαιρετησε τον και τελειωνει η δουλειά.
 
Όταν του ειπώθηκε αυτό από τον φίλο που τον τουφέκισε, εκείνος άρχισε να λέει κάτι περίεργα, ότι δηλαδή τα σκυλιά του δεν κυνηγάνε τραυματισμένο λαγό και γι'αυτό με την τουφεκιά τον άφησαν ... και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες.
Γιώργο οταν τραυματιστει ο λαγος, πολλες φορες σταματαει να εκκρινει απο τα πισω ποδια ντορο. Οντως σε τετοιες περιπτωσεις τα σκυλια τον χανουν. Σου μιλαω και εκ πειρας.
 
Δεν χτυπαω ξενο λαγο γιατι :
Μπορει ο αλλος να σου ζητησει τα ρεστα και ακρη δε βγάζεις.
Δεν θέλω να κανω μαγκα κανεναν αλλον γιατι τις περισσοτερες φορες δε θα ακουσεις ουτε ευχαριστω και προτιμω να εχω την ησυχια μου.
Τον λαγο αυτον μπορει να τον σηκωσω αλλη μερα εγω η να ζησει και να τοκισει θηραματικο κεφαλαιο.
Η γνωμη μου μπορει να ακουγεται εγωκεντρικη αλλα επαθα και εμαθα. Μου εχουν παρει λαγο πολλες φορές και εγω δεν μπαινω σε αυτη τη διαδικασια. Δυστηχως σε τετοια παραδοσιακα κυνηγια βιωνεις την ασχημη νοοτροπια του χωριου.
Τον ειδες; χαιρετησε τον και τελειωνει η δουλειά.
Ενα φιλαράκι αρωστος πέρδικας δεν εχει τυχει ποτε να πάρει λαγό.
Περσυ έβγαλε ενας λαγας τον λαγο κ τον τρεχαν τσ σκυλιά.
Περναει απο μπροστά του κ τον αφήνει.
Παει ο λαγας που φωναζε κτυπα τον κ του τα ψαλει γιατί τον άφησε.
Με την απαντηση γυρισε κ εφυγε .sarcastic.
 
Κώστα ο συγκεκριμένος έψαχνε τα πουρνάρια γιατί θεώρησε ότι ο φίλος που τον τουφέκισε, τον πήρε και τον έκρυψε κάπου εκεί κοντά για να του τον πάρει.
Και παλι και ετσι να γινοταν τα σκυλια στο σημειο που επεσε ο λαγος σκοτωμενος θα γυροβολουσαν περα δωθε κανοντας συνεχεια κυκλους στο σημειο τερματισμου :D
Όταν του ειπώθηκε αυτό από τον φίλο που τον τουφέκισε, εκείνος άρχισε να λέει κάτι περίεργα, ότι δηλαδή τα σκυλιά του δεν κυνηγάνε τραυματισμένο λαγό και γι'αυτό με την τουφεκιά τον άφησαν ... και κάτι τέτοιες ασυναρτησίες.
.asking..asking..asking.Εδω κουφαθηκα .buy buy..buy buy.
Εγω θα εβαζα τα γελια αν ακουγα τετοια παπ@ρα .hair.
Αυτο μπορει να συμβει μονο σε σκυλια που εχουν κροτοφοβια που και παλι την ωρα της διωξης εχουν τοσο μανια που και οβιδα να τους ριξεις δεν λογαριαζουν τιποτα
αρα στην περιπτωση του φιλου του Αρι
τα σκυλια κυνηγησαν τον λαγο τον περασαν στο καρτερι του Φιλου αυτο το τουφεκισε και ισως τον τραυματισε
και αυτα αντι να συνεχισουν την διωξη τα παρατησαν και γυρισαν πισω στον Κυνηγο λογω κροτοφοβιας
Οκ να δεχθω αν και πολυ ακραιο οτι τα σκυλια του λογω κροτοφοβιας παρατανε τον λαγο στην διωξη
Μα ολα τα σκυλια του ουτε ενα δεν συνεχιζει την διωξη ?
Αυτο ειναι πρωτοφανες δεν το εχω ξανα ακουσει.asking.
Ειχαμε μια σκυλα η οποια ειχε κροτοφοβια αλλα μαστορισα στον λαγο
Οταν ιχνηλατουσε με την παραμικρη τουφεκια που ακουγε γυρνουσε σε εμας και σταματαγε την ιχνηλασια λογω φοβιας
Οταν καποτε μου ετυχε να τουφεκισω λαγο και να τον τραυματισω
η σκυλα ηταν σε αποσταση απο εμενα γυρω στα 50 μετρα την ωρα που κυνηγουσε τον λαγο
Ουτε τουφεκια καταλαβε ουτε φοβηθηκε παρα μονο συνεχισε την διωξη μεχρι που κατεβασε τον τραυματισμενο λαγο στον Πατερα μου ωστε να του δωσει την χαριστικη βολη ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top