Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπραβο Νικο!
Βλέποντας αυτή τη φωτογραφία Θέλω να θέσω τον εξής προβληματισμό.
Εγώ φέτος τον Αύγουστο με το σπρίνγκερ σε κάποιες εξόδους που κάναμε στην Ήπειρο ο σκύλος μου ξεπέταξε αρκετούς λαγούς και μάλιστα ένα απόγευμα έβγαλε δύο.
Ρωτάω λοιπόν. Αν εγώ βγω στο βουνό με όπλο και με αυτόν το σκύλο - που θα το κάνω το αλλο ΣΚ - και ενώ η πέρδικα δεν έχει ανοίξει ακόμη ,αν λοιπον με βρει θηροφύλακας πιστεύετε ότι μπορει να με αντιμετωπίσει σαν λαθροθήρα ; Γιατι αν το ζήσω αυτο ειμαι διατεθειμένος να πλακωθούμε άσχημα !
Και βέβαια οχι μόνο εμένα , αλλα τον καθένα σε ανάλογη περίπτωση. Πιστεύετε ότι ο κάθε θηροφύλακας γνωρίζει ότι τo springer είναι σκυλί ξεφώλιασματος και επαναφοράς και όχι πουλόσκυλο όπως νομίζουν οσοι βλέπουν ένα τέτοιο σκύλο ;
Θα ηθελα πάντως να εχω μια τετοια συνάντηση . Θα εχει ενδιαφέρον.
 
Δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί αυτό,
Από την στιγμή που είσαι εντάξει το τι έχει ο κάθε ένας στο κεφαλή του είναι θέμα και πρόβλημα δικό του. Μην κανείς το πρόβλημα του κάθε ένα δικό σου.
Εγώ ποτέ δεν τους τουφεκουσα, αν και τα σκυλιά πάντα που έβγαζαν λαγούς, και με της μπεκάτσες φορμαριστούν πόλους. Από τότε που άρχισα να κυνηγάω με το εικοσαρι δεν ξέρω τι έπαθα και δεν τους την χαρίζω.
Αυτός είναι ο δεύτερος που βγάζει η ίδια σκυλα στο ίδιο μέρος και τον περνώ με τον ίδιο τρόπο μέσα σε δυο χρόνια.
 
Ρωτάω λοιπόν. Αν εγώ βγω στο βουνό με όπλο και με αυτόν το σκύλο - που θα το κάνω το αλλο ΣΚ - και ενώ η πέρδικα δεν έχει ανοίξει ακόμη ,αν λοιπον με βρει θηροφύλακας πιστεύετε ότι μπορει να με αντιμετωπίσει σαν λαθροθήρα ;
Δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα
Το πώς θα σε αντιμετωπίσει εξαρτάται από το έαν είναι κομπλεξικός ή όχι
Αλλά αυτό ισχύει για όλες τις περιπτώσεις έαν ο άλλος την έχει δεί εξουσία
 
τον σηκωσαμε τον χθεσινο φουστηηη αλα μου πηδηξε τον δρομο και μενα καμια 100στι μετρα μπρωσταμου .sarcastic. στο τελος αλαξαμε μερως και μας εφυγε εναςπωλη μπρωστα απο τα σκυλια.hair. λιγο να γυριση ο καιρως και θα τους ξηγηθουμε;) παντως τα σκυλακια παρωτι την ξερα πηγανε .sex hard. ντας .RESPECT.
 
ο θείος μου κυνηγούσε όλη του τη ζωή τα πάντα , με δυο θηλυκά γκεκικα. 60 χρόνια. Άρχιζε με ορτύκι στον κάμπο του Δομοκού 20/8 και έκλεινε με μπεκάτσα 28/2. Λαγούς και πέρδικες πολλές.( Καρτέρι στα τρυγόνια με τα σκυλιά δεμένα δίπλα ) . Παίρνανε ντόρο από τα πουλιά δεν τον άφηναν αν δεν τα σήκωναν. Ο θηροφύλακας στο Δομοκό τον ήξερε και τον άφηνε. Πριν 6-7 χρόνια επειδή είχε μεγαλώσει και τον κούρασαν τα χλμ από Λαμία, πήγε αρχές Σεπ εκεί κοντά στον κάμπο προς Γοργοποτάμο. Τον κάρφωσαν ντοποιοι και τη δεύτερη φορά , νάτος ο θηροφύλακας. Τελικά τον άφησε, αφού ο θείος μου πήρε τον άλλο θήροφυλακα της περιοχής Δομοκού και τους έβαλε και μίλησαν στο τηλέφωνο. Αλλά του είπε πριν τις 15/9 στην δίκη μου περιοχή , μη σε ξαναδώ . Ήτανε 80 ετών τότε και έφυγε πριν τρία χρόνια .
 
Ναι.. αλλά είχε να κάνει με το ότι η ιχνηλάτες βάσει του νόμου πρέπει να βγενουν έξω μονο της μέρες που επιτρέπεται το κυνήγι τριχωτού η στους καθορισμένους χώρους εκγύμνασης σκύλων. Με τα Σπρίγκερ δεν υπαρχει θέμα. Αν δεν τα γνωρίζει αυτά ο Θυροφυλακας πρέπει να πάει για τσάι.
 
Κανενα προβλημα δεν πρεπει να χεις Δημητρη και μαλιστα δεν μπορει να σταθει ουτε νομικα
Το σπρινκερ ειναι σκυλι ξεφωλιασματος ΚΑΙ επαναφορας
Νομιμος εισαι και τα κομπλεξ του ο καθε ενας να τα κρατησει μεσα του!
Το κυνηγι του λαγου χωρις σκυλι η με σκυλι ξεφωλιασματος η με σκυλι φερμας ειναι ενα πολυ μεγαλο και ξεχωριστο κεφαλαιο που εχει μεσα πολυ μερακι και τεραστιες γνωσεις απο το κυνηγο που το επιλεγει
Εχει τεραστια αδρεναλινη και ενα τεραστιο στοιχημα με τον εαυτο σου μεχρι να το καταφερεις και αλλο τοσο μεχρι να καρπωθεις τον λαγο αφου η βολη του ειναι πολυ πιο αγχωδης αμεση και δυσκολη
Ειδικα σε ντυμενα μερη
Δεν μιλω για τυχαιες συναντησεις
Μιλω για κυνηγι λαγου, να κυνηγησεις δηλαδη στοχευμενα αυτο το θηραμα με τετοια σκυλια η με καθολου
 
Και ατιχημα σημερα,ενα κατσοπρινη κοντεψε να μου βγαλη το ματι,ενανε επαναφορα το κλαδη ομως περνουσα και 2χηλ πιο αριστερα να πηγενε μουχε βγαλη το ματι.απο μεσα μου αφερεσαν 1 τσιτα καρφομενη στο ακρο του βολβου.μαλακια στα καλα καθουμενα.παιδια μεγαλη προσοχη ερχετε το κακο απο εκει που δεν το περιμενης
 
Κανενα προβλημα δεν πρεπει να χεις Δημητρη και μαλιστα δεν μπορει να σταθει ουτε νομικα
Το σπρινκερ ειναι σκυλι ξεφωλιασματος ΚΑΙ επαναφορας
Νομιμος εισαι και τα κομπλεξ του ο καθε ενας να τα κρατησει μεσα του!
Το κυνηγι του λαγου χωρις σκυλι η με σκυλι ξεφωλιασματος η με σκυλι φερμας ειναι ενα πολυ μεγαλο και ξεχωριστο κεφαλαιο που εχει μεσα πολυ μερακι και τεραστιες γνωσεις απο το κυνηγο που το επιλεγει
Εχει τεραστια αδρεναλινη και ενα τεραστιο στοιχημα με τον εαυτο σου μεχρι να το καταφερεις και αλλο τοσο μεχρι να καρπωθεις τον λαγο αφου η βολη του ειναι πολυ πιο αγχωδης αμεση και δυσκολη
Ειδικα σε ντυμενα μερη
Δεν μιλω για τυχαιες συναντησεις
Μιλω για κυνηγι λαγου, να κυνηγησεις δηλαδη στοχευμενα αυτο το θηραμα με τετοια σκυλια η με καθολου
Με Σεττερ έχεις θέμα με σπριγκερ οχι;
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top