Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη υπάρχουν τα λεγόμενα ήμερα βατόμουρα, σμέουρα, Raspberry ή φραμπουάζ, που έχουν μεγάλοκαρπες ποικιλίες, διάγορους χρωματισμούς και διάφορες εποχές ωρίμανσης (υπάρχουν μονόφορες και δίφορες ποικιλίες), αλλά αυτά έχουν τα τα μικρά φύλλα του άνθους στο πάνω μέρος σαν κορώνα όπως και η φράουλα και το άγριο βατόμουρο. και αν αφαιρεθούν αφήνουν σαν ένα σκαμμένο κύπελλο.
View attachment 49220
View attachment 49221
Αυτά που έβαλε ο Παναγιώτης έχουν απλό μίσχο στο πάνω μέρος χωρίς φύλλα οπότε λογικά είναι μουριάς.
Μπράβο ρε φίλε!! Για τέτοια τα πέρασα. Δεν στο κρύβω ότι τα ζήλεψα. Για μία στιγμή σκέφτηκα πως θα ήταν να φύτευα. Γι αυτό ρώτησα τι φυτό είναι και πως κλαρώνει. Εν τω μεταξύ όταν ήμασταν μικρά, κόντευε να μας πονέσει το στομάχι από τα μούρα. Δεν αφήναμε σκαμνιά για σκαμνιά. Ωραία χρόνια. Σκαμνιές λέμε τις μουριές στην περιοχή μου. Όπως έγραψε και ο Χρύσανθος.
 
Ρε μάγκες σε μπαλκόνι του Πειραιά αξίζει να επενδύσω και να βάλω ζαρζαβατικά; Έχω τεράστιο μπαλκόνι που το βλέπει ήλιος πάρα πολλές ώρες της ημέρας. Αλλά δεν έχω φυτέψει ποτέ σε γλάστρες τέτοια είδη.
 
Ρε μάγκες σε μπαλκόνι του Πειραιά αξίζει να επενδύσω και να βάλω ζαρζαβατικά; Έχω τεράστιο μπαλκόνι που το βλέπει ήλιος πάρα πολλές ώρες της ημέρας. Αλλά δεν έχω φυτέψει ποτέ σε γλάστρες τέτοια είδη.
Για ζαρζαβατικα δεν ξέρω αλλά για αρωματικά βότανα που έχω κάτι γίνεται....20220526_143044.jpg
 
Ρε μάγκες σε μπαλκόνι του Πειραιά αξίζει να επενδύσω και να βάλω ζαρζαβατικά; Έχω τεράστιο μπαλκόνι που το βλέπει ήλιος πάρα πολλές ώρες της ημέρας. Αλλά δεν έχω φυτέψει ποτέ σε γλάστρες τέτοια είδη.
Βασίλη το αν αξίζει, έχει άμεση σχέση με το το πόσο θέλεις να ασχοληθείς, πόσο ξέρεις να τα περιποιείσαι, πόσο διατεθειμένος είσαι να φτιάξεις αυτόματο πότισμα και να έχεις μια αυξημένη κατανάλωση νερού, να αλλάζεις χώματα και να γίνεται το μπαλκόνι λίγο γιαπί με χώματα κάποιες φορές το χρόνο (οι γυναίκες γκρινιάζουν συνήθως για τέτοια) και τι περιμένεις να βγάλεις. Από καλοκαιρινά οι πιπεριές σίγουρα θα γίνουν πιο εύκολα και σε ανάπτυξη και καρποφορία και δεν είναι τόσο ευπαθείς. Μελιτζάνες και ειδικά ντομάτες είναι πολύ πιο απαιτητικές σε χώμα και ευπάθεια και θέλουν στήριξη, περιποίηση. Αν φυτέψεις ντομάτες βάλε κάποιες μικρόκαρπες όπως cherry ή βελανίδι καθώς το χώμα είναι περιορισμένο και θα έχεις σταθερά ίδια καρποφορία σε μορφή τουλάχιστον. Τα χειμωνιάτικά, μαρούλια, κουνουπίδια, μπρόκολα είναι πιο εύκολα από Οκτώβρη και μετά. Σίγουρα θα ομορφύνει το μπαλκόνι, θα έχεις να ασχολείσαι, κάθε καρπός θα είναι και θα μοιάζει 1000 πιο γλυκός από οποιοδήποτε αγοραστό και τα μικρά σου θα μαθαίνουν για τη φύση και τα φυτά όντας μέσα στο σπίτι...

Και ζαρτνινέρες να βάλεις και να φυτεύεις βασιλίκούς και κατιφέδες το καλοκαίρι για ομορφιά και να διώχνουν τα κουνούπια και κάποιους βολβούς το χειμώνα και την άνοιξη πάλι θα είναι πολύ ωραίο...
 
Ναι παιδες, μουρα ειναι οπως σωστα ειπατε.
Ποτε δεν ειχα μουρια με μαυρα μουρα.
Ειχα πολλες με ασπρα γλυκα μουρα και ποτε δεν τα τρωγαμε..
Τα ετρωγαν ομως οι κοτες και τα γουρουνια και τρωγαμε αυτα! bbq2


Ασχετο...ειδατε πως η φυση εξημερωνει τα ηθη?
 
Βασίλη το αν αξίζει, έχει άμεση σχέση με το το πόσο θέλεις να ασχοληθείς, πόσο ξέρεις να τα περιποιείσαι, πόσο διατεθειμένος είσαι να φτιάξεις αυτόματο πότισμα και να έχεις μια αυξημένη κατανάλωση νερού, να αλλάζεις χώματα και να γίνεται το μπαλκόνι λίγο γιαπί με χώματα κάποιες φορές το χρόνο (οι γυναίκες γκρινιάζουν συνήθως για τέτοια) και τι περιμένεις να βγάλεις. Από καλοκαιρινά οι πιπεριές σίγουρα θα γίνουν πιο εύκολα και σε ανάπτυξη και καρποφορία και δεν είναι τόσο ευπαθείς. Μελιτζάνες και ειδικά ντομάτες είναι πολύ πιο απαιτητικές σε χώμα και ευπάθεια και θέλουν στήριξη, περιποίηση. Αν φυτέψεις ντομάτες βάλε κάποιες μικρόκαρπες όπως cherry ή βελανίδι καθώς το χώμα είναι περιορισμένο και θα έχεις σταθερά ίδια καρποφορία σε μορφή τουλάχιστον. Τα χειμωνιάτικά, μαρούλια, κουνουπίδια, μπρόκολα είναι πιο εύκολα από Οκτώβρη και μετά. Σίγουρα θα ομορφύνει το μπαλκόνι, θα έχεις να ασχολείσαι, κάθε καρπός θα είναι και θα μοιάζει 1000 πιο γλυκός από οποιοδήποτε αγοραστό και τα μικρά σου θα μαθαίνουν για τη φύση και τα φυτά όντας μέσα στο σπίτι...

Και ζαρτνινέρες να βάλεις και να φυτεύεις βασιλίκούς και κατιφέδες το καλοκαίρι για ομορφιά και να διώχνουν τα κουνούπια και κάποιους βολβούς το χειμώνα και την άνοιξη πάλι θα είναι πολύ ωραίο...
Σε ευχαριστώ Γρηγόρη! Έχω πολύ χώρο και σκεφτόμουν κάτι να κάνω να το γεμίσω.
 
Φέτος όλα δείχνουν ότι θα είναι καλή χρονιά για τις ελιές. Σκέφτομαι για αγορά ελαιοραβδιστικού, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πολλά διαφορετικά είδη, και πολλές μάρκες στην αγορά. Μπορεί κάποιος φίλος, να μου ανοίξει λίγο τα μάτια. Οι ελιές είναι κορωνέικες.
 
Φέτος όλα δείχνουν ότι θα είναι καλή χρονιά για τις ελιές. Σκέφτομαι για αγορά ελαιοραβδιστικού, αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πολλά διαφορετικά είδη, και πολλές μάρκες στην αγορά. Μπορεί κάποιος φίλος, να μου ανοίξει λίγο τα μάτια. Οι ελιές είναι κορωνέικες.
Καλημέρα Βασίλη!
Έχουμε πολλα χρόνια του Κεφαλακη 2 βεργες αλουμινίου (2.50-2.80) πανω φωτο, με κινητήρα Robin.

Κάποια στιγμή που σκέφτηκα να φτιάχνω σιγά σιγά τα δικά μου εργαλεία είχα δει αυτά.

Σημαντικός λόγος το βάρος της βεργας με το μοτερ, τσέκαρε αυτό.
Στην πανω κεφαλή αν σπάσει ένα δοντάκι, αλλάζεις το μισό κομμάτι της κεφαλής, στην κάτω αλλάζεις το συγκεκριμένο. Καλο ειναι να τα αλλάζουμε αμέσως όταν σπανε γιατί δουλεύουν παράκεντρα έχει δονήσεις και διαλυουν τα ρουλεμανακια.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top