Παλιά φυσίγγια

Το έχεις ξαναδεί,το ξέρεις ή το γνώρισες από το μέγεθος του πάφυλα; Μιλάμε για φουρνέλο!!!(θα ακολουθήσουν κι άλλα).Μου έχουν πει κάτι ιστορίες για λαγούς μ'αυτά...Είναι για να τον ξεκινάς από τα 60μ και πάνω!!!
image uploader
screen shot pc
Αν γίνεται να δούμε και το κλείσιμο του φυσιγγιου, επίσης έχω μια απορία περί τούτου ίσως οι ιδιογομωτες να γνωρίζετε περισσότερα γιαυτό , πως γίνονταν αυτά τα αριστοτεχνικα κλεισιματα στα Αμερικάνικα φυσίγγια .
 
To εχω ξαναδει.

Αν έχεις πολλά ρίξε μερικά γιατί ειναι σε άριστη κατάσταση,τα υπόλοιπα κρατήσετε γιατί πραγματικά αξίζει.
Κάτι έχω!Αλλά να ξέρεις είναι άλλη αίσθηση να τα κρατάς στο χέρι σου και να γεμίζεις το τουφέκι σου με τέτοια...
 
Αν γίνεται να δούμε και το κλείσιμο του φυσιγγιου, επίσης έχω μια απορία περί τούτου ίσως οι ιδιογομωτες να γνωρίζετε περισσότερα γιαυτό , πως γίνονταν αυτά τα αριστοτεχνικα κλεισιματα στα Αμερικάνικα φυσίγγια .
Αν εννοείς την κεντρική συντηξη νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γινόταν με πυρωμένο-καυτο μέταλλο ανάλογης διαμέτρου.Ενα είδος θερμοκολλησης ας πούμε.Και το άλλο κλείσιμο που μοιάζει με σφραγίδα μάλλον με τον ίδιο τρόπο..
 
Last edited:
Αν γίνεται να δούμε και το κλείσιμο του φυσιγγιου, επίσης έχω μια απορία περί τούτου ίσως οι ιδιογομωτες να γνωρίζετε περισσότερα γιαυτό , πως γίνονταν αυτά τα αριστοτεχνικα κλεισιματα στα Αμερικάνικα φυσίγγια .
Κωνσταντίνε αν δεις την ποιότητα σ 'αυτά που σας έχω δείξει μέχρι τώρα,αλλά και σε αυτά που θα σας δείξω,όχι μόνο στο κλείσιμο -για να υπάρχει η απαραίτητη αδιαβροχοποίηση στο βάλτο που κυνηγούν αυτοί πολύ-
αλλά και σε όλο τον κάλυκα είναι το κάτι άλλο.Οι παλιοί Αμερικάνοι,Καναδοί και Αυστραλοί έφτιαχναν ΤΑ φυσίγγια με φοβερή λεπτομέρεια στα πάντα που θα τα αφήσουν για πάντα αθάνατα με γενιές ολόκληρες να έχουν ανδρωθεί κυνηγετικά και να τα μνημονεύουν όπου σταθούν και βρεθούν.
Το συγκεκριμένο πάντως δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο στο κλείσιμο,χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα για την ποιότητά του, απλά είναι λίγο πιο σύγχρονο από τα άλλα.
upload pic
 
Αν εννοείς την κεντρική συντηξη νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γινόταν με πυρωμένο-καυτο μέταλλο ανάλογης διαμέτρου.Ενα είδος θερμοκολλησης ας πούμε.Και το άλλο κλείσιμο που μοιάζει με σφραγίδα μάλλον με τον ίδιο τρόπο..
Όχι Τάσο για την κεντρική συντηξη το γνώριζα, την χρησιμοποιουσαν και οι Έλληνες η Lambro και η Dorkas ,για το κλείσιμο εννοώ imperial, remington, winchester τα παλιά .
 
Last edited:
Κωνσταντίνε αν δεις την ποιότητα σ 'αυτά που σας έχω δείξει μέχρι τώρα,αλλά και σε αυτά που θα σας δείξω,όχι μόνο στο κλείσιμο -για να υπάρχει η απαραίτητη αδιαβροχοποίηση στο βάλτο που κυνηγούν αυτοί πολύ-
αλλά και σε όλο τον κάλυκα είναι το κάτι άλλο.Οι παλιοί Αμερικάνοι,Καναδοί και Αυστραλοί έφτιαχναν ΤΑ φυσίγγια με φοβερή λεπτομέρεια στα πάντα που θα τα αφήσουν για πάντα αθάνατα με γενιές ολόκληρες να έχουν ανδρωθεί κυνηγετικά και να τα μνημονεύουν όπου σταθούν και βρεθούν.
Το συγκεκριμένο πάντως δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο στο κλείσιμο,χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα για την ποιότητά του, απλά είναι λίγο πιο σύγχρονο από τα άλλα.
upload pic
Αν και (Ιταλός) στα φυσίγγια ,τα κυνήγια που κάνω δεν απαιτούν της υπερσυγκεντρωσεις και τις σφικτες κατανομές. Τα αμερικάνικα φυσίγγια έχουν αφήσει ιστορία και όχι άδικα στους κυνηγοτοπους της χώρας μας ιδιαίτερα στα εκλεκτα κυνηγια που απαιτούν σφικτες κατανομές σε μακρινές αποστάσεις όπως λαγός, υδροβια, φασσα κτλ θα συμφωνήσω για την ποιότητα τούς γενικά σκάγια, ταπες, πυρίτιδες κάλυκες.
Γνωρίζω ηλικιωμένο κυνηγο στο νησί που αν δεν έχει πάνω του remington express δεν ανεβαίνει στο βουνό για πέρδικα.
 
Αν και (Ιταλός) στα φυσίγγια ,τα κυνήγια που κάνω δεν απαιτούν της υπερσυγκεντρωσεις και τις σφικτες κατανομές. Τα αμερικάνικα φυσίγγια έχουν αφήσει ιστορία και όχι άδικα στους κυνηγοτοπους της χώρας μας ιδιαίτερα στα εκλεκτα κυνηγια που απαιτούν σφικτες κατανομές σε μακρινές αποστάσεις όπως λαγός, υδροβια, φασσα κτλ θα συμφωνήσω για την ποιότητα τούς γενικά σκάγια, ταπες, πυρίτιδες κάλυκες.
Γνωρίζω ηλικιωμένο κυνηγο στο νησί που αν δεν έχει πάνω του remington express δεν ανεβαίνει στο βουνό για πέρδικα.
Δράττομαι της ευκαιρίας Κωνσταντίνε για να σου δείξω ένα παλιό Rεmington Express ,το χάρτινο με τις ραβδώσεις (μιας και το ανέφερες) ,άπαιχτο σε όλα του(χτυπούσαν παπιά στα 80μ) που τα αγόραζαν από του Χέλμη.Το συγκεκριμένο βέβαια είναι εισαγωγής (πιο παλιό) προς τα τέλη της δεκαετίας του ΄50. Πρόσεξε το κλείσιμο!
post img
image hosting site over 5mb
uploading pictures
image upload no compression
 
Αυτοκόλλητο με το νούμερο,συνηθιζόταν αυτό παλιά κ όχι μόνο στα Αμερικάνικα.
Αφού πιάσαμε τα Αμερικάνικα να και μια γέμιση "πάπιας και φασιανού.."
screen cap
Μπράβο Τάσο βάλε κι εσύ κανένα.Θέλω να δω ότι αμερικάνικο έχεις.Είχες βάλει κάποτε ένα Remington διασποράς.Μπορούμε να το δούμε με λεπτομέρεια;
Δε θυμάμαι εάν έχω τέτοιο.Μάλλον όχι...
 
Last edited:
Δεν ξέρω εάν έχεις τέτοιο.Πάντως στα αμερικάνικα forums τα Peters συγκεντρώνουν από τα καλύτερα σχόλια.Η συγκεκριμένη εταιρεία εξαγοράστηκε από την Remington στις αρχές του '30, γι ΄αυτό και η μετέπειτα ονομασία Remington-Peters.Το συγκεκριμένο είναι και 3''. Aπό τους ομορφότερους πάφυλες...(φοβερή λεπτομέρεια)!!!
image hosting site
gifs upload
image hosting over 10mb
 
Βάλτε καμιά φωτογραφία ρε παιδιά για να συνεχίσω κι εγώ.Δε θέλω να μονοπολώ!
Αυτού αγνοώ τελείως την προέλευση.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
image hosting 20mb
image hosting 30 mb
jpg images
Τα αστεράκια πάνω στον πάφυλα παραπέμπουν σε ισπανικα φυσίγγια, μήπως είναι τα Armusa??
 
Τα αστεράκια πάνω στον πάφυλα παραπέμπουν σε ισπανικα φυσίγγια, μήπως είναι τα Armusa??
Τι να σου πω; μπορεί να έχεις δίκιο.Το μυστήριο παραμένει.Ας προχωρήσουμε σε κάτι ελληνικό που θα συμφωνήσετε πιστεύω άφησε εποχή...
upload image online free
upload image
free upload pictures
 
Τι να σου πω; μπορεί να έχεις δίκιο.Το μυστήριο παραμένει.Ας προχωρήσουμε σε κάτι ελληνικό που θα συμφωνήσετε πιστεύω άφησε εποχή...
upload image online free
upload image
free upload pictures
Υποθέσεις κάνω δεν είμαι σίγουρος, πάντως έχεις πολύ ωραία συλλογή θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποια φυσίγγια με την ονομασία nobel elite δεν γνωρίζω ποια εταιρεία τα κατασκευαζε και όσο και αν έχω ψάξει στο γκουγκλι δεν βρίσκω κάποια αναφορά για αυτά. Τα έχω ακούσει από μεγαλύτερους κυνηγούς 50αρηδες και μιλούσαν για άριστα φυσίγγια, της προάλλες συζητουσα με κάποιον και μου έχει πει ότι έχει φυλάξει ένα κουτί στο νησί , με τον τρόπο που μου μιλούσε γιαυτα όπως και αν ρωτήσεις άλλους στο νησί το στόμα τους σταζει μέλι γιαυτα.
 
Back
Top