Παλιά φυσίγγια

Το κομμενο πλαστικο που βλεπεις, λεγεται wrap insert και ειναι για προστασια των σκαγιων αλλα και της κανης απο κραματα σκληρων μεταλλων (οχι μουσικης :p). Πωληται και τωρα. Επισης το χαρτινο ταπακι που περικλειει την πυριτιδα το εχω δει και σε αλλες παρουσιασεις φυσιγγιων.
Σωστά Βικτωρα ακριβώς την ίδια βυσματωση είχαν και τα superX.
 
Το κομμενο πλαστικο που βλεπεις, λεγεται wrap insert
Αυτό Βίκτωρα δεν θα έκανε δουλειά στα μαλινόταπα αφού υπάρχει στο εμπόριο;
Επισης το χαρτινο ταπακι που περικλειει την πυριτιδα το εχω δει και σε αλλες παρουσιασεις φυσιγγιων
Χάρτινο είναι η φελλός;
 
Το ταπάκι που λέει ο Βίκτωρας, εγώ θα το έλεγα καλύτερα φουστάκι με πτυχές και είναι χάρτινο, δεν περικλείει την πυρίτιδα, ας πούμε ότι την συγκεντρώνει λίγο, την συμμαζεύει προς τα κάτω.
Το αν είναι πολύ η πυρίτιδα δεν νομίζω ότι μπορούμε να το αξιολογήσουμε αφού είναι άγνωστη σε μας όπως και οι ιδιότητες της. Γενικά το φυσίγγι είναι τελείως απάτητο. Εμένα από αυτά που είδα, μου έδωσε την εντύπωση ενός αργού φυσιγγιού.
 
Το συγκεκριμενο ταπακι λειτουργει και ως εμφραξη για τα αερια που παραγονται, γιαυτο ειναι και με τα χειλη προς τα κατω. Με τον πυροβολισμο διαστελεται και κανει εμφραξη. Ειναι συνηθως απο χαρτι εμποτισμενο. Η πυριτιδα φαινεται Αμερικανικη, μαλλον διβασικη.

Μυρο, θα μπορουσαν να κανουν δουλεια, δεν εχω δοκιμασει ομως ποτε.
 
Γενικά οι Αμερικανοί δεν τα πάνε καλά με τις υψηλές ταχύτητες από ότι διαβάζω, αναφέρουν δε ότι η ταχύτητα δεν σκοτώνει ακόμα και τα φυσιγγια που χρησιμοποιουν στο τρυγόνι που είναι ένα γρήγορο θήραμα η και στο σκοπευτήριο μιας και υπάρχει πληθώρα από τέτοια game and target, dove and target ειναι συνήθως 1,145 fps η 1,165 fps. Ίσως να ναι αυτός ο λόγος που ακόμα και σε φορτωμενα φυσίγγια σε σκάγια η ανακρουση είναι αμελητέα.
 
Γενικά οι Αμερικανοί δεν τα πάνε καλά με τις υψηλές ταχύτητες από ότι διαβάζω, αναφέρουν δε ότι η ταχύτητα δεν σκοτώνει ακόμα και τα φυσιγγια που χρησιμοποιουν στο τρυγόνι που είναι ένα γρήγορο θήραμα η και στο σκοπευτήριο μιας και υπάρχει πληθώρα από τέτοια game and target, dove and target ειναι συνήθως 1,145 fps η 1,165 fps. Ίσως να ναι αυτός ο λόγος που ακόμα και σε φορτωμενα φυσίγγια σε σκάγια η ανακρουση είναι αμελητέα.
Κωνσταντίνε, νομίζω τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει λίγο φιλοσοφία.Τα Wingmaster ήταν μεγάλη στροφή πιστεύω,με πολλές καινοτομίες και ταχύτητες 1450fps. Aκολούθησε και η Federal με αρκετά στα 1500fps και βέβαια τα σχετικά πρόσφατα Hypersonic στα 1700fps και ατσάλινα βέβαια.Όλα τα παραπάνω είναι βέβαια από 32-39gr.
Πάντως και τα παλιότερα που ήταν πιο αργά σκότωναν κι αυτά πολύ καλά γι 'αυτό άλλωστε και εδραιώθηκαν παγκοσμίως.Το φυσίγγι,που εμείς εδώ όλοι αγαπάμε, είναι τελικά μεγάλη υπόθεση.Πάντα θα ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα και η κουβέντα θα συνεχίζεται...
 
Σήμερα είπα να παίξω και γω λίγο. Χθες ο Θεό μου έφερε εκείνα τα παλιά Nitro Magnum και όπως το περίμενα τα φυσίγγια θεωρώ ότι δεν είναι επικίνδυνα. Καθαρίστηκαν εξωτερικά, γυαλίστηκαν και θα μπουν, όταν έρθει εκείνη η άγια ώρα, στην θαλάμη για να "ταξιδέψουν" προς τα θηράματα εκείνα που τους αρμόζει και για τα οποία φτιάχτηκαν. Θέλοντας να είμαι όσο περισσότερο σίγουρος γίνεται για την χρηστικότητα τους, διάλεξα το πιο ταλαιπωρημένο με σκοπό να το μετρήσω, να το κόψω, να το ελέγξω και να σας το παρουσιάσω. Εσωτερικά φαινόταν εξαιρετικό και λειτουργικό.
Αφού βρήκα το μηχανικό παχύμετρο του πατέρα μου, το οποίο χρονολογείται καμιά 50+ χρόνια πίσω, το γυάλισα το λάδωσα και μετά τον έβαλα να μου εξηγήσει τον τρόπο μετρήματος. Δεν ήταν και τίποτα δύσκολο.
Οι μετρήσεις που ακολούθησαν ήταν οι εξής
- Κλείσιμο 65,5mm
- Σύνολο σκαγιών 219.
- Βάρος σκαγιών συνολικό 46,2 γρ.
- Buffer 1gr
- Η διάμετρος των σκαγιών δεν ήταν σταθερή και κυμαινόταν από 3,6mm ως 3,4mm, κάτι που φαινόταν και με το μάτι.
- Η τάπα ήταν χάρτινη (μάλλινη?) πάχους 78mm έχοντας από κάτω μια χάρτινη φούστα που "αγκάλιαζε" την πυρίτιδα και την πίεζε στο πυθμένιο.
- Τα σκάγια ήταν τυλιγμένα με μια πλαστική μεμβράνη σε κυλινδρικό σχήμα, κομμένη από την μια μεριά.
- Το βάρος της πυρίτιδας φαίνεται στην φωτογραφία, το εσωτερικό του κάλυκα-πάφιλα γυαλιστερό και η πυρίτιδα μαύρη γυαλιστερή κολλώδης αλλά χωρίς συσσωματώσεις. Την πυρίτιδα από περιέργεια της έβαλα φωτιά και κάηκε πολύ αργά και προοδευτικά , σχεδόν έκανε 4" καύση.













Μπράβο φίλε! Πολλή καλή παρουσίαση, ειδικά για εμάς τους φανατικούς της Remington!
 
Κωνσταντίνε, νομίζω τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει λίγο φιλοσοφία.Τα Wingmaster ήταν μεγάλη στροφή πιστεύω,με πολλές καινοτομίες και ταχύτητες 1450fps. Aκολούθησε και η Federal με αρκετά στα 1500fps και βέβαια τα σχετικά πρόσφατα Hypersonic στα 1700fps και ατσάλινα βέβαια.Όλα τα παραπάνω είναι βέβαια από 32-39gr.
Πάντως και τα παλιότερα που ήταν πιο αργά σκότωναν κι αυτά πολύ καλά γι 'αυτό άλλωστε και εδραιώθηκαν παγκοσμίως.Το φυσίγγι,που εμείς εδώ όλοι αγαπάμε, είναι τελικά μεγάλη υπόθεση.Πάντα θα ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα και η κουβέντα θα συνεχίζεται...
Σωστά Γιώργο, τα ατσάλινα πάλι άλλη ιστορία αρχικες φουλ αλλά μετά τις γίνεται , αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι η σταδιακή αλλαγή του μολυβδου με τα ατσάλινα όχι μόνο στα φυσίγγια για υδρόβια αλλά και σε σκοπευτικά και σε χαμηλές γομωσεις για μικρά θηράματα.
 
Σήμερα είπα να παίξω και γω λίγο. Χθες ο Θεό μου έφερε εκείνα τα παλιά Nitro Magnum και όπως το περίμενα τα φυσίγγια θεωρώ ότι δεν είναι επικίνδυνα. Καθαρίστηκαν εξωτερικά, γυαλίστηκαν και θα μπουν, όταν έρθει εκείνη η άγια ώρα, στην θαλάμη για να "ταξιδέψουν" προς τα θηράματα εκείνα που τους αρμόζει και για τα οποία φτιάχτηκαν. Θέλοντας να είμαι όσο περισσότερο σίγουρος γίνεται για την χρηστικότητα τους, διάλεξα το πιο ταλαιπωρημένο με σκοπό να το μετρήσω, να το κόψω, να το ελέγξω και να σας το παρουσιάσω. Εσωτερικά φαινόταν εξαιρετικό και λειτουργικό.
Αφού βρήκα το μηχανικό παχύμετρο του πατέρα μου, το οποίο χρονολογείται καμιά 50+ χρόνια πίσω, το γυάλισα το λάδωσα και μετά τον έβαλα να μου εξηγήσει τον τρόπο μετρήματος. Δεν ήταν και τίποτα δύσκολο.
Οι μετρήσεις που ακολούθησαν ήταν οι εξής
- Κλείσιμο 65,5mm
- Σύνολο σκαγιών 219.
- Βάρος σκαγιών συνολικό 46,2 γρ.
- Buffer 1gr
- Η διάμετρος των σκαγιών δεν ήταν σταθερή και κυμαινόταν από 3,6mm ως 3,4mm, κάτι που φαινόταν και με το μάτι.
- Η τάπα ήταν χάρτινη (μάλλινη?) πάχους 78mm έχοντας από κάτω μια χάρτινη φούστα που "αγκάλιαζε" την πυρίτιδα και την πίεζε στο πυθμένιο.
- Τα σκάγια ήταν τυλιγμένα με μια πλαστική μεμβράνη σε κυλινδρικό σχήμα, κομμένη από την μια μεριά.
- Το βάρος της πυρίτιδας φαίνεται στην φωτογραφία, το εσωτερικό του κάλυκα-πάφιλα γυαλιστερό και η πυρίτιδα μαύρη γυαλιστερή κολλώδης αλλά χωρίς συσσωματώσεις. Την πυρίτιδα από περιέργεια της έβαλα φωτιά και κάηκε πολύ αργά και προοδευτικά , σχεδόν έκανε 4" καύση.














Ολο με φυσιγγια ασχολησαι, ολο με μετρησεις... Την γλυκοσκανταλιαζεις την ιδιογομωση... .ha ha ha.
Ωραιος... Αν κ πρεπει να ειναι παλια τα συγκεκριμενα, βλεπουμε ποσο ρολο εδιναν στην προστασια των σκαγιων στα Long range φυσιγγια...
 
αυτό που παρατηρώ τελευταία είναι η σταδιακή αλλαγή του μολυβδου με τα ατσάλινα
Εντάξει, ναι μεν τοξικός ο μόλυβδος, αλλά εκτός πανάκριβων περιπτώσεων, όπως Wingmaster και Ηigh Density, δεν αντικαθίσταται εύκολα. Στοκάρετε τώρα που προλαβαίνετε!!!
 
Τι περίπου εποχής είναι; Κάπου στη δεκαετία του '80 ή νωρίτερα;
Το πιο πιθανό είναι να είναι της 10ετιας του 80..
Ο Ευθ.Χατζηγιαννης είχε έδρα στην Νίκαια και απο οσο γνωρίζω γεμιζε φυσιγγια δικά του αλλα χωρίς συναιτερο.
Όμως απο ότι είδα τώρα (δεν το γνώριζα) είχε και συναιτερο κάποτε τον Θεοδωρίδη..
Πειραιωτες και οι δυο βλέπεις..
 
Last edited:
Το πιο πιθανό είναι να είναι της 10ετιας του 80..
Ο Ευθ.Χατζηγιαννης είχε έδρα στην Νίκαια και απο οσο γνωρίζω γεμιζε φυσιγγια δικά του αλλα χωρίς συναιτερο.
Όμως απο ότι είδα τώρα (δεν το γνώριζα) είχε και συναιτερο κάποτε τον Θεοδωρίδη..
Πειραιωτες και οι δυο βλέπεις..
Λεγόταν Ευθ.Χατζηγιάννης ή Ι.Χατζηγιάννης.Τάσο έχεις δει στη σελίδα 39 την ανάρτηση ή εγώ χάνω κάτι;
 
Last edited:
Λεγόταν Ευθ.Χατζηγιάννης ή Ι.Χατζηγιάννης.Τάσο έχεις δει στη σελίδα 39 την ανάρτηση ή εγώ χάνω κάτι;
Ναι την είδα καλύτερα δεν το είχα δει απο πριν οτι έχεις ξαναβάλει άλλο φυσίγγι τους.
Δεν ξερω αν πχ πέρασε απο τον πατέρα στον γιο η εταιρία Χατζηγιάννης κ άλλαξαν τα ονόματα,που πιστεύω οτι αυτο ειναι το πιο πιθανό γιατι δύσκολο ειναι να υπάρχουν δυο..
Πάντως σωστά θυμόμουν το όνομα Ευθύμης,Στην αναζήτηση πριν λιγο βρήκα κ το κουτί στον κατάστημα του Χατζιωτη!!!!!
http://gunandknifeclassics.gr/κουτι-φυσιγγιων-χατζηγιαννη-κωδ-43/
 
Κωνσταντίνε αφιερωμένα...!
Το πρώτο:

imagen
image hosting 30 mb
adult image
windows 7 print screen

Και τώρα κρατήσου... Σπάνιο!

image upload
screenshot
images hosting
image upload no limit

Τι λες; Σ 'άρεσαν;
Αν μαρεσουν λέει μην ρωτάς καθόλου .sarcastic. και σε ευχαριστώ, από ότι βλέπω πάντως από την συλλογή σου οι Αυστραλοί είναι πιο κοντά στα φυσίγγια με τούς Αμερικάνους πάρα με τούς Εγγλεζους. Μπράβο σου έχεις ωραία συλλογή .
 
Back
Top