Παλιά φυσίγγια

Κωνσταντίνε, επειδή τώρα βαριέμαι να ψάχνω, μήπως ξέρεις πόσα σκάγια ΒΒ μπορεί περίπου να υπάρχουν σε ένα φυσίγγι 39gr; Γύρω στα 80;
 
Last edited:
Κωνσταντίνε, επειδή τώρα βαριέμαι να ψάχνω, μήπως ξέρεις πόσα σκάγια ΒΒ μπορεί περίπου να υπάρχουν σε ένα φυσίγγι 39gr; Γύρω στα 80;
Γιώργο με ένα πρόχειρο ψάξιμο γύρω στα 69 πρέπει να ναι.

AVERAGE PELLET COUNT FOR SHOTSHELLS
http://www.supertrav.com/pelletcount1.html
 
Τάσο αυτό το max σε κάλυκα winchester τι είναι; παλιό ή καινούργιο;

upload image
image hosting no registration
screengrab
Με ακρίβεια δεν ξέρω να σου πω,όμως σίγουρα είναι πάνω από 20ετιας φυσίγγι.
Κάπου κάποτε είχα διαβάσει ότι ο στοκας μια εποχή μετά από άδεια γέμιζε κ φυσίγγια winchester ,εξου και ο καλυκας..
 
Last edited:
Με ακρίβεια δεν ξέρω να σου πω,όμως σίγουρα είναι πάνω από 20ετιας φυσίγγι.
Κάπου κάποτε είχα διαβάσει ότι ο στοκας μια εποχή μετά από άδεια γέμιζε κ φυσίγγια winchester ,εξου και ο καλυκας..
Πρέπει δηλαδή να κρατηθεί και να ενταχθεί στη συλλογή!
Τέτοιο έχεις; Νομίζω δεν κυκλοφορούσαν και πολύ ή τουλάχιστον είναι καταχωνιασμένα βαθιά μέσα στα μπαούλα πρώτον γιατί τα περισσότερα τουφέκια τότε δεν ήταν magnum και δεύτερον γιατί ο κόσμος δεν ήξερε και βλέποντας να λέει magnum το απέφευγε, ενώ βέβαια μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κανονικά σε καλής κατάστασης όπλα γιατί είναι 42,5gr(1 1/2oz).Οι Αμερικάνοι παλιά, σίγουρα το ξέρετε, τα πάνω από 36gr τα χαρακτήριζαν ως magnum και οι κυνηγοί εδώ ακόμα και σήμερα βλέποντας τα μπερδεύονται.
Όπως λέει και ο Βίκτορας ''άλλης αίσθησης πράματα'' !!!

screen shots
free upload pictures
how to capture screen
 
Θα ήθελα να σας δείξω δύο παμπάλαια (πολύ πριν το 1960) Remington που διαφέρουν στο χρώμα των γραμμάτων αλλά και στο κλείσιμο.Ποιο λέτε να είναι παλαιότερο;
Και τα δύο είναι με αυτά τα περίτεχνα δαχτυλίδια χαμηλά στο πάφυλα. Ιδιαίτερα κομμάτια!

free image host
imagen
free image uploading
 
Γιώργο έχεις κάνα παλιό φυσίγγι του Δορκα?

Αυτά Τάσο πότε είναι;

image upload
free adult image hosting

Kαι το μικρότερό του αδερφάκι:

free image uploading
imagehost

Y.Γ. Τάσο τώρα είναι η καλύτερη περίοδος, εκτός των άλλων .love., για να βρεις παλιά φυσίγγια.Τώρα που έρχονται όλοι από τις πόλεις και το εξωτερικό και ανοίγουν όλα τα σπίτια στην επαρχία.
 
Κάποιος φίλος μου έδωσε μια παλιά μηχανή αναγόμωσης (ρελιάσματος) η οποία ήταν σε άθλια κατάσταση.Την επεξεργάστηκα λίγο σε μέταλλα και ξύλα και ξανάγινε πάλι λειτουργική.Θα γεμίσω πιστεύω με τη βοήθεια κάποιου παλιού βετεράνου κυνηγού και θα σας δείξω το αποτέλεσμα(δε μπορεί να βρει όλα τα σύνεργα ακόμα,που θα πάει...).Αξίζει πιστεύω γι' αυτά τα πράγματα να ασχολούμαστε λίγο! Έχουν την ιστορία τους!!!

windows screenshot
how do i print screen
 
Γιώργο από το 1998-99 που μπορώ θυμηθώ έτσι ήταν τα ροτβαιλ,με μικρό μέταλλο κ άσπρα γραμματα..Και τα 16αρια το ιδιο..(δεν ξέρω πόσα χρόνια πίσω ήταν τα ίδια..)
Πολύ πιο μετά έγινε 16mm το μέταλλο κ τα γραμματα καφετί..
Φυσικά κ τα κρατάς στην συλλογή σου!!:)
Τώρα που έρχονται όλοι από τις πόλεις και το εξωτερικό και ανοίγουν όλα τα σπίτια στην επαρχία.
Ναι σιγά να μην περιμένω..Έρχονται κ τα βρίσκουν ανοιχτά...very happy.
 
Τα Rotweill που εχεις Γιωργο, ειναι δεκαετιας 80, στην πρωτη φωτογραφια. Αν προσεξεις και ο καλυκας ειναι καλυτερης ποιοτητας, και οι ραβδωσεις πιο σαφεις και εντονες, και το τυπωμα καλυτερο, απο κεινο της δευτερης φωτογραφιας. Το δευτερο ειναι μεταγενεστερο, και υποδεεστερο ποιοτικα σαν καλυκας, φαινεται αλλωστε και απο το θαμπο τυπωμα.
 
Πέρσι έριξα ένα κουτί από τα πάνω τα rottweil και μου έκανε τις θαλάμες χάλια, ξεβάφει το τύπωμα.
Ρε άνθρωπε του θεου,δεν μου τα έστελνες να σου στείλω εγώ φυσίγγια να μην σου κάνουν τις θαλάμες χαλια...sarcastic.
Κατά τα αλλα έμεινες ευχαριστημένος?
 
Back
Top