Παλιά φυσίγγια

και δε σε χτυπουσανε τα μαυρα που ητανε δυναμιτες???????
Τα C7 τα μαύρα είχα πάρει κι εγώ μια φορά 1 κουτί, όταν πήρα την καραμπίνα το '97 ... Εκτός από το μουλαρίσιο κλώτσημα που ρίχνανε, ήταν και το μόνο φυσίγγι που μου έκανε εμπλοκές εκείνες τις εποχές !!! .fff. Πρέπει να έριξα καμιά 15αριά, τα υπόλοιπα υπάρχουν ακόμη σε κανένα ντουλάπι στο χωριό ...
 
Αυτά τι σας θυμίζουν;
Και με sinoxid παρακαλώ!

hebergeur gratuit
hebergement image
hébergeur image gratuit
hebergement d image

Αυτό το κόκκινο πάντως μ' αρέσει!
Έχει κανένας;
Πιτσιρικάς είχα βρει δύο τρία κουτιά τέτοια σε cal 16 που τα είχε ο πατέρας μου καταχωνιασμενα σε ένα μπαούλο, θυμάμαι μαύρος κάλυκας με άσπρα γράμματα και κεντρική συντηξη στο αστεράκι, τότε γεμιζοταν όλη η σειρά με γερμανικά υλικά.
 
Πιτσιρικάς είχα βρει δύο τρία κουτιά τέτοια σε cal 16 που τα είχε ο πατέρας μου καταχωνιασμενα σε ένα μπαούλο, θυμάμαι μαύρος κάλυκας με άσπρα γράμματα και κεντρική συντηξη στο αστεράκι, τότε γεμιζοταν όλη η σειρά με γερμανικά υλικά.
Οπως το περιγραφεις,Κωνσταντινε!
Μεχρι τα μεσα της 10ετιας του '80,αγοραζαμε κιβωτια!
Το ελληνικο σε ψιλα και το Γερμανικο,με τον ασημι παφυλα,για λαγοφυσιγγο.
Ειναι το τελευταιο,εργοστασιακο φυσιγγι,που μπηκε σε οπλα μου.Απο κει και μετα....δεεεεν!
Δορκας.
 
Μήπως το jordan gevelot super..xm.
Αυτο το φυσιγγι με ειχε σωσει απο πανωλεθρια μια ημερα με τρομερο κρυο σε τσιχλοκυνηγι στους Μυλους. Μιλαμε για πολυ τσιχλα και τοτε εριχνα με την benelli τα derby πυρκαλ ειχα μαζι μου αρκετα κουτια και ενα κουτι ειχα παρει να δοκιμασω gevelot. Κοντευα να σπασω το οπλο απο τα ξεπουπουλιασματα και μολις εβαλα εκεινα θεριζαν τουφεκια και κατω.Ομως ακομα θυμαμαι την ανακρουση που ειχαν.
 
Το λευκό μελάνι του ελληνικού ροτβαιλ ανεξίτηλο..Έχω βρει αρκετές φορές πεταμένα και παμπάλαια,Το μέταλλο έχει σαπίσει,το πλαστικό έχει ξεθωριάζει ομως η μάρκα διαβάζετε άνετα.
Τωρα πιάνουμε τα φυσίγγια με ιδρωμένα χέρια κ σβήνουν.
Όπως τα ειπε κ ο Βικτωρας τις προάλλες..
 
Last edited:
Αυτο το φυσιγγι με ειχε σωσει απο πανωλεθρια μια ημερα με τρομερο κρυο σε τσιχλοκυνηγι στους Μυλους. Μιλαμε για πολυ τσιχλα και τοτε εριχνα με την benelli τα derby πυρκαλ ειχα μαζι μου αρκετα κουτια και ενα κουτι ειχα παρει να δοκιμασω gevelot. Κοντευα να σπασω το οπλο απο τα ξεπουπουλιασματα και μολις εβαλα εκεινα θεριζαν τουφεκια και κατω.Ομως ακομα θυμαμαι την ανακρουση που ειχαν.
Οσοι το δουλεύουν συστηματικά λένε ότι δεν χαμπαριαζει από υγρασία.
 
Αυτο το φυσιγγι με ειχε σωσει απο πανωλεθρια μια ημερα με τρομερο κρυο σε τσιχλοκυνηγι στους Μυλους. Μιλαμε για πολυ τσιχλα και τοτε εριχνα με την benelli τα derby πυρκαλ ειχα μαζι μου αρκετα κουτια και ενα κουτι ειχα παρει να δοκιμασω gevelot. Κοντευα να σπασω το οπλο απο τα ξεπουπουλιασματα και μολις εβαλα εκεινα θεριζαν τουφεκια και κατω.Ομως ακομα θυμαμαι την ανακρουση που ειχαν.
Φίλε, μιλάς υποθέτω για σχετικά σύγχρονα derby, γιατί τα παλιά ήταν πιστεύω πολύ καλά!
Και πάντα βέβαια χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης!
 
Φίλε, μιλάς υποθέτω για σχετικά σύγχρονα derby, γιατί τα παλιά ήταν πιστεύω πολύ καλά!
Και πάντα βέβαια χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης!
Μιλαω για derby μια δεκαετια πισω. Αν μιλαμε για δεκαετια 90 το ξερω οτι ηταν καλα τα derby, αλλα απο εκεινα τα παλια προτιμουσα η το επκ το μαυρο η το αρτεμις...και φυσικα εκεινη την ημερα δεν πηγαιναν τις αλλες ηταν μια χαρα!
 
Back
Top