Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εννοείται...

Αλλά το έχω ρίξει σε νορμάλ θερμοκρασία.
Ούτε ξεδοντιάσματα ούτε τίποτα.
Σε σημείο να απορείς για την ταχύτητα που βγάζει.
Θα μας πει και ο Νίκος πως είδε την ανάκρουση.

Η ανάκρουση δεν εχει σχέση με την μέγιστη πίεση αλλά έχει άμεση σχέση με την ταχύτητα στομίου και το βάρος γόμωσης.
αααρεεε να σας δω ολους εσας που σας πειραζει η ανακρουση του οπλου να τφεκατε με 40 βαθμους με δυκανο δραμια με 500 μ/δ 38 γρ να κοψετε το κυνηγι αμεσως .very funny..very funny..very funny.
 
αααρεεε να σας δω ολους εσας που σας πειραζει η ανακρουση του οπλου να τφεκατε με 40 βαθμους με δυκανο δραμια με 500 μ/δ 38 γρ να κοψετε το κυνηγι αμεσως .very funny..very funny..very funny.
Αν το λες για μένα ... πλάκα κάνεις προφανώς ... οπότε γελάω ...
.sarcastic.
 
Αν το λες για μένα ... πλάκα κάνεις προφανώς ... οπότε γελάω ...
.sarcastic.
ρε αμα δεν γυρισεις απο το κυνηγι το καλοκαιρι με μαυρισμενο (οχι μελανο!!) ωμο δεν καταλαβαινεις οτι κυνηγισες !!!.yelling..yelling.
φυσικα και κανω πλακα ρε Μπιλι
 
ρε αμα δεν γυρισεις απο το κυνηγι το καλοκαιρι με μαυρισμενο (οχι μελανο!!) ωμο δεν καταλαβαινεις οτι κυνηγισες !!!.yelling..yelling.
φυσικα και κανω πλακα ρε Μπιλι
Σοβαρά τώρα ...

όλοι οι μηχανισμοί έχουν κάποιες προδιαγραφές αντοχής.
Αν τις ξεπεράσεις αρχίζουν τα προβλήματα ... μερικά αμέσως, άλλα μετά από καιρό.
Με τα CAD προγράμματα μπορείς να δεις ακριβώς πως συμπεριφέρονται και τι στρες τρώνε τα μέταλλα κατά την τουφεκιά.
Γίνεται προσομοίωση της τουφεκιάς σε υπολογιστές.
Τι κερδίζουμε και τι χάνουμε ...
Κερδίζουμε βάρος γιατί σε κάποιο σημείο που δεν χρειάζεται μέταλλο το "τρώνε" ενώ σε άλλα σημεία προσθέτουν.
Παλιότερα τα προϊόντα ήταν πιο "γαϊδουρινά" διότι δεν υπήρχε η δυνατότητα προσομοίωσης.
Χώσε χοντρό μέταλλο για να μην πάθει ποτέ τίποτα.
Αυτό όμως δεν ήταν προς το συμφέρον των εταιριών και ήταν σπατάλη πρώτων υλών !!!
Τα προϊόντα πρέπει να χαλάνε ή να λήγει η υποστήριξη με ανταλλακτικά ώστε να ξαναγοράζεις. :)
Έτσι κάπως παίζεται το παιχνίδι.
Αν έβγαζες 600m/s σε γόμωση 50γρ και αυτό ήταν ασφαλές για το όπλο (που δεν είναι) και πούπουλο, κανένας δεν θα γούσταρε την ανάκρουση.
Αυτή είναι αναγκαίο κακό.

Μερικές φορές, σε μορφή πλάκας, λέω και εγώ διάφορα για την ανάκρουση ...
Το θέμα είναι πρακτικό, με 3 φυσίγγια την ημέρα όλοι μπορούμε να αντέξουμε ανάκρουση.
Με 100 φυσίγγια σε 2 ώρες όχι.
Η ανάκρουση επίσης δημιουργεί περισσότερα προβλήματα επαναφοράς του όπλου για την δεύτερη βολή.
Ίσως και ασυναίσθητο φόβο στο τράβηγμα της σκανδάλης, αλλά αυτό συνηθίζεται ...
 
Σοβαρά τώρα ...

όλοι οι μηχανισμοί έχουν κάποιες προδιαγραφές αντοχής.
Αν τις ξεπεράσεις αρχίζουν τα προβλήματα ... μερικά αμέσως, άλλα μετά από καιρό.
Με τα CAD προγράμματα μπορείς να δεις ακριβώς πως συμπεριφέρονται και τι στρες τρώνε τα μέταλλα κατά την τουφεκιά.
Γίνεται προσομοίωση της τουφεκιάς σε υπολογιστές.
Τι κερδίζουμε και τι χάνουμε ...
Κερδίζουμε βάρος γιατί σε κάποιο σημείο που δεν χρειάζεται μέταλλο το "τρώνε" ενώ σε άλλα σημεία προσθέτουν.
Παλιότερα τα προϊόντα ήταν πιο "γαϊδουρινά" διότι δεν υπήρχε η δυνατότητα προσομοίωσης.
Χώσε χοντρό μέταλλο για να μην πάθει ποτέ τίποτα.
Αυτό όμως δεν ήταν προς το συμφέρον των εταιριών και ήταν σπατάλη πρώτων υλών !!!
Τα προϊόντα πρέπει να χαλάνε ή να λήγει η υποστήριξη με ανταλλακτικά ώστε να ξαναγοράζεις. :)
Έτσι κάπως παίζεται το παιχνίδι.
Αν έβγαζες 600m/s σε γόμωση 50γρ και αυτό ήταν ασφαλές για το όπλο (που δεν είναι) και πούπουλο, κανένας δεν θα γούσταρε την ανάκρουση.
Αυτή είναι αναγκαίο κακό.

Μερικές φορές, σε μορφή πλάκας, λέω και εγώ διάφορα για την ανάκρουση ...
Το θέμα είναι πρακτικό, με 3 φυσίγγια την ημέρα όλοι μπορούμε να αντέξουμε ανάκρουση.
Με 100 φυσίγγια σε 2 ώρες όχι.
Η ανάκρουση επίσης δημιουργεί περισσότερα προβλήματα επαναφοράς του όπλου για την δεύτερη βολή.
Ίσως και ασυναίσθητο φόβο στο τράβηγμα της σκανδάλης, αλλά αυτό συνηθίζεται ...
Βασιλη τα τουφεκια ειναι εργαλια για να κανουμε τη " δουλεια" μας οπως ολλα τα εργαλεια εχουν φθορες ,και μετα απο καποιες χρησεις πρεπει να αντικατασταθουν τιποτα δεν ειναι αυθαρτο .τα τουφεκια τα παλια που εχουν γινει θρυλος οτι δεν παθαινουν τιποτα ειναι γιατι δεν ριχνανε τις τουφεκιες που ριχνουν τωρα τα καινουρια ,ας πουμε του συγχορεμενου του πατερα μου τα τουφεκια ποτε δεν εχουν κυνηγισει τσιχλα τι να παθουν οταν δεν εχουν ριξει οσα φυσιγγια εχει ριξει το δικο μου σε μια χρονια ; Οσο για την ανακρουση εγω την γουσταρω ρε παιδι μου !! Ακομα και το αεροβολο που εχω κλωτσαει !!! Μου φεναιτε πιο πολυ τουφεκαω για την αισθηση της τουφεκιας παρα για ολλα τα υποληπα ειμαι ανωμαλος ρε παιδι μου !!! .yelling..yelling..sarcastic..sarcastic.
 
Σχετικα με το Golden 34 N5.....η πυριτιδα ειναι η psb2.... μη σας εκπλήσει η δοσολογια του 2.00×34 απο τη στιγμή που υπηρξε το 2001 traditional (παραδοσιακό) των 32gr του Δορκά στο 2.00×32 ΚΑΙ ΜΕ DIANA σε (6*)...
...αυτο ομως ηταν με χαρτακι overpowder και η dianna ειναι πιο βαρια...
 
Βασιλη τα τουφεκια ειναι εργαλια για να κανουμε τη " δουλεια" μας οπως ολλα τα εργαλεια εχουν φθορες ,και μετα απο καποιες χρησεις πρεπει να αντικατασταθουν τιποτα δεν ειναι αυθαρτο .τα τουφεκια τα παλια που εχουν γινει θρυλος οτι δεν παθαινουν τιποτα ειναι γιατι δεν ριχνανε τις τουφεκιες που ριχνουν τωρα τα καινουρια ,ας πουμε του συγχορεμενου του πατερα μου τα τουφεκια ποτε δεν εχουν κυνηγισει τσιχλα τι να παθουν οταν δεν εχουν ριξει οσα φυσιγγια εχει ριξει το δικο μου σε μια χρονια ; Οσο για την ανακρουση εγω την γουσταρω ρε παιδι μου !! Ακομα και το αεροβολο που εχω κλωτσαει !!! Μου φεναιτε πιο πολυ τουφεκαω για την αισθηση της τουφεκιας παρα για ολλα τα υποληπα ειμαι ανωμαλος ρε παιδι μου !!! .yelling..yelling..sarcastic..sarcastic.

...να προσέχεις!.sarcastic.


...και πάντα τέτοιες!.sarcastic.

1649547965283.jpeg
 
....αν είναι έτσι για αυτο και η δόση ήταν αυξημένη....
Εδώ είναι τα 34γρ,κ ειχαν χαρτακι πανω απο την πυριτιδα...
(Το ίδιο χαρτάκι ειχαν κ τα πρωτα 32γρ που κυκλοφορησαν, μετέπειτα αν το κατάργησαν δεν θυμαμαι, εχω από τις επομενες παρτιδες κ θα ανοίξω να δουμε κάποια στιγμή)
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-53

οι πυριτιδες με τις δόσεις τους κ τις παραγομενες πιεσεις που κυμαινοταν σε νορμαλ επίπεδα..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-326#post-662369

Βλητικα στοιχεία από το τεστ του Μπέρμιγχαμ...

IMG_20220410_105501.jpg
 
Εδώ είναι τα 34γρ,κ ειχαν χαρτακι πανω απο την πυριτιδα...
(Το ίδιο χαρτάκι ειχαν κ τα πρωτα 32γρ που κυκλοφορησαν, μετέπειτα αν το κατάργησαν δεν θυμαμαι, εχω από τις επομενες παρτιδες κ θα ανοίξω να δουμε κάποια στιγμή)
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-53

οι πυριτιδες με τις δόσεις τους κ τις παραγομενες πιεσεις που κυμαινοταν σε νορμαλ επίπεδα..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-326#post-662369

Βλητικα στοιχεία από το τεστ του Μπέρμιγχαμ...

View attachment 46301
....η τότε πυρίτιδα, του 2001....
 
....η τότε πυρίτιδα, του 2001....
Και πάλι αυξημένη έβγαινε η psb2 για 32-34γρ αν σκεφτουμε ότι τότε στο 1,90-2,00γρ γεμίζονταν φυσιγγια 36-40γρ με, συγκεντρωτηρα..
Αλλά προφανως κ όπως φάνηκε είναι θέμα βυσματωσης...
Κατά πασα πιθανότητα μειωμένη δόση αυτής να μην έφερε τα επιθυμητά αποτελεσματα...
Και αυτά ήταν ΤΑ μαλλινοταπα..........
 
Και πάλι αυξημένη έβγαινε η psb2 για 32-34γρ αν σκεφτουμε ότι τότε στο 1,90-2,00γρ γεμίζονταν φυσιγγια 36-40γρ με, συγκεντρωτηρα..
Αλλά προφανως κ όπως φάνηκε είναι θέμα βυσματωσης...
Κατά πασα πιθανότητα μειωμένη δόση αυτής να μην έφερε τα επιθυμητά αποτελεσματα...
Και αυτά ήταν ΤΑ μαλλινοταπα..........
...η σημερνή δόση της ΜΑΧΑΜ για την PSB2 είναι 1,85 Χ 36...με συγκεντρωτήρα...
 
Εισαι δραμινος ; Ο συγγεκριμενος πουλαει και υλικα για ιδιογωμοση ; Ας μας πουν οι Δραμινοι συναδελφοι αν ξερουν
Όχι φίλε μου, δεν είμαι Δραμινός!. Πατρινός είμαι αλλά έτυχε να αγοράζει φίλος μου φυσίγγια από αυτόν και τον γνώρισα στο κυνήγι εφέτος στο Νευροκόπι, αλλά και έτυχε να είναι γνωστός ενός ξαδέλφου μου που είναι μόνιμος στον στρατό, ο συγκεκριμένος είναι και αυτός στον στρατό με την ειδικότητα του οπλουργού!. Υλικά εξ όσων γνωρίζω δεν πουλάει!.
 
Back
Top