Παρουσίαση Φυσιγγίων

Αν τον βγάζει από το ίδιο καλούπι τότε

1. ή ρίχνει χρώμα και είναι ο ίδιος
2. ή χρησιμοποιεί άλλο υλικό ...

εγώ υποθέτω το 1 χωρίς να τους έχω δει.
Ένα καλούπι συγκεντρωτηρα φτάνει περίπου μπορεί και 10.000€ έτσι μου έχει πει κατασκευαστής φυσιγγίων σιγά μην έσκασε τόσα λεφτά ο θωδης για να φτιάξει ξεχωριστό συγκεντρωτηρας μόνο για τα Όσκαρ ποτέ θα κάνει απόσβεση .πιο πιθανόν είναι ο διαφορετικός χρωματισμός
 
Τήν καλύτερη ντουφεκιά αυτό το set up την δίνει με Z2M 21 φτάνει να ξέρει ο ιδιογομωτής να το κλείσει .
Μετά πάμε σε άλλα επίπεδα με LB6 αλλά καί για σοβαρά κρύα με 688 & sg19 8*.
S300 ....o_O

Τον LB6....Τον εχεις οπως τον πρωινο καφε σου......και σε παραδεχομαι !!! :)
Ωστοσο δεν λεει οχι με οτι βυσμα και την στησεις....αρκει να μην την ''στριμωξεις''....Λαμπη μου !!!!

εικόνα_Viber_2021-03-31_07-07-48.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-31_07-08-02.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-31_07-09-12.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-31_07-09-19.jpg

Και που να δεις τι κανει με γνησια μαλλινη....στα 60 χιλιοστα με τζαμακι !!!!;)
 
Τον LB6....Τον εχεις οπως τον πρωινο καφε σου......και σε παραδεχομαι !!! :)
Ωστοσο δεν λεει οχι με οτι βυσμα και την στησεις....αρκει να μην την ''στριμωξεις''....Λαμπη μου !!!!

View attachment 52007
View attachment 52008

View attachment 52009
View attachment 52010

Και που να δεις τι κανει με γνησια μαλλινη....στα 60 χιλιοστα με τζαμακι !!!!;)
Τα μαλινα με κλιστα τσοκ,απλα δεν εχουν ανταγονηστη
 
Καλησπέρα. Σήμερα στο σκοπευτήριο ένας φίλος είχε φέρει το νέο σκοπευτικό φυσίγγι της LAMBRO, το λεγόμενο DOUBLE SIM. Μου έδωσε καμιά 15αριά, να τα δοκιμάσω, Μου είπε ότι δεν του πολυάρεσαν ... εμένα πάντως μου φάνηκαν πολύ καλά, μαλακό φυσίγγι, ευχάριστο στο ρίξιμο, με ωραία σπασίματα ... Δεν μου διευκρίνισε το λόγο, αλλά φαντάζομαι επειδή έχει συνηθίσει τα RIO, που τα ρίχνει σχεδόν μόνιμα επί χρόνια, και που είναι αισθητά πιο δυνατά.
Κράτησα 3-4 για σφάξιμο και εξέταση, αν και φαινόταν στον ημιδιαφανή κάλυκα ότι έχουν βύσμα Piston-skeet.
Έκοψα προ ολίγου ένα και το παρουσιάζω:
Κάλυκας NOBEL SPORT 12/70/12 - καψούλι 688 - πυρίτιδα 206 V (δυστυχώς οι φωτο δεν αποδίδουν πιστά το χρώμα της), σε καλή δόση πιστεύω. Βύσμα Piston-skeet 23 (γνήσιο Gualandi) ...
IMG_20220727_210624.jpgIMG_20220727_211341.jpgIMG_20220727_212052.jpgIMG_20220727_212129.jpgIMG_20220727_213445.jpg
Στο επόμενο μήνυμα θα παρουσιάσω και τα σκάγια ...
 
Συνέχεια με το LAMBRO DOUBLE SIM ...
Σκάγια Νο. 8,5 ... Με εξέπληξαν ευχάριστα !!! Σφαιρικά και αρκετά ομοιόμορφα, σε μέγεθος σωστό ως προς το αναγραφόμενο νούμερο, με 14,7 σκάγια ανά γραμμάριο και διάμετρο γύρω στα 2,25 mm.
IMG_20220727_212441.jpgIMG_20220727_213015.jpgIMG_20220727_212537.jpgIMG_20220727_214116.jpg
Αυτά ... Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει (αν έχει) με το Series 2, μόνο με δοκιμές στον πίνακα μπορεί να διαπιστωθεί αυτό. Αλλά και η τιμή (και των δυο) θεωρώ είναι αρκετά τσουχτερή στα 8€ ...
(Προς το παρόν παραμένω στα 24αρια Japan Special Skeet, για όσο θα τα βρίσκω ακόμη, στα 6,5 € ... όχι πως τα θεωρώ φτηνά και αυτά, βέβαια ... αλλά δεν με έχουν απογοητεύσει ...) :cool:
 
Αυτά ... Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Δεν ξέρω τι διαφορά έχει (αν έχει) με το Series 2, μόνο με δοκιμές στον πίνακα μπορεί να διαπιστωθεί αυτό. Αλλά και η τιμή (και των δυο) θεωρώ είναι αρκετά τσουχτερή στα 8€ ...
(Προς το παρόν παραμένω στα 24αρια Japan Special Skeet, για όσο θα τα βρίσκω ακόμη, στα 6,5 € ... όχι πως τα θεωρώ φτηνά και αυτά, βέβαια ... αλλά δεν με έχουν απογοητεύσει ...) :cool:

Θα δοκιμάσω κ εγώ σύντομα το double sim. Μου είπαν πάντως ότι σαν φυσίγγι έχει τα καλά του piston χωρίς να κλωτσάει πολύ όπως το nsi due που κατά τα άλλα είναι φυσιγγάρα.
Θεωρώ ότι δεν μπορεί να μην έχει διαφορά από το series 2 αφού έχουν άλλο συγκεντρωτήρα και άλλη πυριτιδα ( καψύλι δεν θυμάμαι).
Καλά το nsi japan skeet είναι κεραυνός, μου αρέσει πολύ, μηδέν ανάκρουση, τάχιστο και λίαν αποτελεσματικό ιδίως στα κοντινά πιάτα αλλά όχι μόνο. Και σχετικά οικονομικό εκεί που έφτασε η κατάσταση.
 
Θα δοκιμάσω κ εγώ σύντομα το double sim. Μου είπαν πάντως ότι σαν φυσίγγι έχει τα καλά του piston χωρίς να κλωτσάει πολύ όπως το nsi due που κατά τα άλλα είναι φυσιγγάρα.
Θεωρώ ότι δεν μπορεί να μην έχει διαφορά από το series 2 αφού έχουν άλλο συγκεντρωτήρα και άλλη πυριτιδα ( καψύλι δεν θυμάμαι).
Καλά το nsi japan skeet είναι κεραυνός, μου αρέσει πολύ, μηδέν ανάκρουση, τάχιστο και λίαν αποτελεσματικό ιδίως στα κοντινά πιάτα αλλά όχι μόνο. Και σχετικά οικονομικό εκεί που έφτασε η κατάσταση.
Κι όμως !!! Και το Series 2 έχει φέτος πυρίτιδα 206 V (και στην ίδια δόση) !!! Δεν ξέρω γιατί την άλλαξε ... υπήρξε έλλειψη της AS ??? με τη 206V του έρχεται φτηνότερα??? ή για κάποιο άλλο λόγο ??? ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-732712
Το ίδιο καψούλι (688) έχουν επίσης. Αλλά και τα σκάγια (στο Νο. 8,5) τα βρήκα ακριβώς ίδια !!! Οπότε οι διαφορές είναι μόνο στο βύσμα και στον κάλυκα. Λογικό είναι να έχουν κάποια διαφορά στην τουφεκιά, αλλά θεωρώ όχι τόσο σημαντική στην πράξη ... Δηλαδή δεν νομίζω να μου "δώσει" επιπλέον πιάτα ... αλλά ούτε να μου "στερήσει" (σε σχέση με το Series 2) ...
Σε σχέση με το NSI Due Sporting (πράγματι φοβερό φυσίγγι, έχω ρίξει πολλά τα προηγούμενα χρόνια) η διαφορά στο κλώτσημα είναι πάρα πολύ αισθητή !!!
 
Κι όμως !!! Και το Series 2 έχει φέτος πυρίτιδα 206 V (και στην ίδια δόση) !!! Δεν ξέρω γιατί την άλλαξε ... υπήρξε έλλειψη της AS ??? με τη 206V του έρχεται φτηνότερα??? ή για κάποιο άλλο λόγο ??? ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-732712
Το ίδιο καψούλι (688) έχουν επίσης. Αλλά και τα σκάγια (στο Νο. 8,5) τα βρήκα ακριβώς ίδια !!! Οπότε οι διαφορές είναι μόνο στο βύσμα και στον κάλυκα. Λογικό είναι να έχουν κάποια διαφορά στην τουφεκιά, αλλά θεωρώ όχι τόσο σημαντική στην πράξη ... Δηλαδή δεν νομίζω να μου "δώσει" επιπλέον πιάτα ... αλλά ούτε να μου "στερήσει" (σε σχέση με το Series 2) ...
Σε σχέση με το NSI Due Sporting (πράγματι φοβερό φυσίγγι, έχω ρίξει πολλά τα προηγούμενα χρόνια) η διαφορά στο κλώτσημα είναι πάρα πολύ αισθητή !!!
Tέλειο set up σε συνδυασμό με τα ''ευγενή '' χαρακτηριστικά της 206 V συγκριτικά με την νευρική AS .
O σκοπευτής θέλει το φυσίγγι να μήν είναι κουραστικό καί πάνω απ'όλα να μήν του σηκώνει την κάνη η ντουφεκιά .
 
Κι όμως !!! Και το Series 2 έχει φέτος πυρίτιδα 206 V (και στην ίδια δόση) !!! Δεν ξέρω γιατί την άλλαξε ... υπήρξε έλλειψη της AS ??? με τη 206V του έρχεται φτηνότερα??? ή για κάποιο άλλο λόγο ??? ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-732712
Το ίδιο καψούλι (688) έχουν επίσης. Αλλά και τα σκάγια (στο Νο. 8,5) τα βρήκα ακριβώς ίδια !!! Οπότε οι διαφορές είναι μόνο στο βύσμα και στον κάλυκα. Λογικό είναι να έχουν κάποια διαφορά στην τουφεκιά, αλλά θεωρώ όχι τόσο σημαντική στην πράξη ... Δηλαδή δεν νομίζω να μου "δώσει" επιπλέον πιάτα ... αλλά ούτε να μου "στερήσει" (σε σχέση με το Series 2) ...
Σε σχέση με το NSI Due Sporting (πράγματι φοβερό φυσίγγι, έχω ρίξει πολλά τα προηγούμενα χρόνια) η διαφορά στο κλώτσημα είναι πάρα πολύ αισθητή !!!
Α δεν το ήξερα, είχα μείνει στην AS. Άρα η ουσιαστική διαφορά είναι στον συγκεντρωτήρα piston που δίνει άλλα χαρακτηριστικά στην κατανομή. Ναι το due φοβερό αλλά αν είναι να ρίξεις πολλά και μάλιστα σε ζέστη...
 
Eξαιρετικό .Αυτό με κανονικό βύσμα κι'όχι με την diana .
Ευχαριστω!

Αγαπα καποιες ιδιαιτερες συνθηκες;
Ανεκτο λακτισμα;

Προσπαθω να παω σε κατι σε κυπριακο που να με καλυπτει σε ενα μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων(οχι ακραιων) αλλα να ειναι ελαφρυ σχετικα στον ωμο

Ο σκοπος ειναι να προσπαθησω να αντικαταστησω το ροτβαιλ καθως η τιμη του εχει ξεφυγει και ειναι σε κασετινα
 
Ευχαριστω!

Αγαπα καποιες ιδιαιτερες συνθηκες;
Ανεκτο λακτισμα;

Προσπαθω να παω σε κατι σε κυπριακο που να με καλυπτει σε ενα μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων(οχι ακραιων) αλλα να ειναι ελαφρυ σχετικα στον ωμο

Ο σκοπος ειναι να προσπαθησω να αντικαταστησω το ροτβαιλ καθως η τιμη του εχει ξεφυγει και ειναι σε κασετινα
Κοίταξε 36άρι φυσίγγι καί μαλακό σε πλαγιόκαννο είναι δύσκολο .
Δέν είναι σκληρό για 36άρι καί σε νο.5 ρίχνεται όλη μέρα .
Η υγρασία ναί του κόβει δύναμη γι'αυτό πάρτο σε νο.5 .Αξιόπιστο φυσίγγι πάντως .
Επίσης σου συστήνω να πάρεις απο τώρα στην έναρξη ένα τρομερό φυσίγγι ολυμπια
το GEM 35 BIOR (σε διαφανή κάλυκα) νο.6 .Πολύ μαλακό για 35άρι καί κεραυνός .
 
Κι όμως !!! Και το Series 2 έχει φέτος πυρίτιδα 206 V (και στην ίδια δόση) !!! Δεν ξέρω γιατί την άλλαξε ... υπήρξε έλλειψη της AS ??? με τη 206V του έρχεται φτηνότερα??? ή για κάποιο άλλο λόγο ??? ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-732712
Το ίδιο καψούλι (688) έχουν επίσης. Αλλά και τα σκάγια (στο Νο. 8,5) τα βρήκα ακριβώς ίδια !!! Οπότε οι διαφορές είναι μόνο στο βύσμα και στον κάλυκα. Λογικό είναι να έχουν κάποια διαφορά στην τουφεκιά, αλλά θεωρώ όχι τόσο σημαντική στην πράξη ... Δηλαδή δεν νομίζω να μου "δώσει" επιπλέον πιάτα ... αλλά ούτε να μου "στερήσει" (σε σχέση με το Series 2) ...
Σε σχέση με το NSI Due Sporting (πράγματι φοβερό φυσίγγι, έχω ρίξει πολλά τα προηγούμενα χρόνια) η διαφορά στο κλώτσημα είναι πάρα πολύ αισθητή !!!
Σήμερα τα αγόρασα (10άδα) ... θέλετε να σφάξω κανένα ???
LOT 2220305
Τι να σημαίνουν τα νούμερα του LOT άραγε ??? Αυτό το πρώτο δυάρι με χαλάει ...

1659219838203.png
 
Tέλειο set up σε συνδυασμό με τα ''ευγενή '' χαρακτηριστικά της 206 V συγκριτικά με την νευρική AS .
O σκοπευτής θέλει το φυσίγγι να μήν είναι κουραστικό καί πάνω απ'όλα να μήν του σηκώνει την κάνη η ντουφεκιά .


Με την νευρικη Ας 28αρα....κλεισε 24 γραμμαρια....και εκπλαγεις ευχαριστα φιλε Λαμπη !!!
 
Back
Top