Παρουσίαση Φυσιγγίων

Παγανα τι μου θυμησατε βρίσκομαι πριν χρόνια πάνω από τα Γιάννενα πριν τα σύνορα και σε ένα χωριουδάκι είχε ένα καφενείο που ιδιοκτήτης ήταν και ο αρχηγός της γουρούνοπαρέας της περιοχής αφού ήπιαμε κάτι κρασιά και μας έλεγε γιουρονοπεριπετειες λέει να δείτε τι μου κάνανε για τους δικούς τους παραγγελναμε στον Ασπρογέρακα κάθε χρόνο παγανοφυσιγγα 9αρια και αυτοί που έμπαιναν με τα σκυλιά μαζί έριχναν λίγα και απορούσα τους έβαζα χέρι άλλες φορές δεν τους άκουγα και τα κρατούσαν ανακάλυψα για να βαρανε μπεκάτσες έτσι άλλαξα τη παραγγελία και παίρνω 5αρια και 4 ας καβατζωνουν τώρα να δω τι μπεκάτσες θα βαρανε με αυτά .Είχαμε ψοφήσει στο γέλιο
 
Παγανα τι μου θυμησατε βρίσκομαι πριν χρόνια πάνω από τα Γιάννενα πριν τα σύνορα και σε ένα χωριουδάκι είχε ένα καφενείο που ιδιοκτήτης ήταν και ο αρχηγός της γουρούνοπαρέας της περιοχής αφού ήπιαμε κάτι κρασιά και μας έλεγε γιουρονοπεριπετειες λέει να δείτε τι μου κάνανε για τους δικούς τους παραγγελναμε στον Ασπρογέρακα κάθε χρόνο παγανοφυσιγγα 9αρια και αυτοί που έμπαιναν με τα σκυλιά μαζί έριχναν λίγα και απορούσα τους έβαζα χέρι άλλες φορές δεν τους άκουγα και τα κρατούσαν ανακάλυψα για να βαρανε μπεκάτσες έτσι άλλαξα τη παραγγελία και παίρνω 5αρια και 4 ας καβατζωνουν τώρα να δω τι μπεκάτσες θα βαρανε με αυτά .Είχαμε ψοφήσει στο γέλιο
Όταν δεν είχα 9αρια‼️τι καλά που ήταν τα 5αρια στις μπεκάτσες‼️λουκούμι....τις σημάδευα με την περιφέρεια ‼️
 
Όταν δεν είχα 9αρια‼️τι καλά που ήταν τα 5αρια στις μπεκάτσες‼️λουκούμι....τις σημάδευα με την περιφέρεια ‼️
Θυμάμαι μια φορά πιτσιρικάς με τον μακαρίτη τον παππού μου ήμουνα για κυνήγι με τα χνάρια στο χιόνι για λαγό,ομολογώ αυτή την παρανομία την έκανα, αφού ξεμπερδεψαμε με τους λαγούς σηκώναμε από το πρωί πολλές μπεκάτσες........ Είχα τότε δώρο από τον παππού μια wintsester ranger ολοκαίνουρια φερμενη από Αμερική και φυσίγγια μόνο Remington expees Νο2 ( με αυτά μόνο κυνηγούσε ο παππούς λαγό με χιόνι και δίκανο) . Με αυτά τα φυσίγγια χτύπησα οκτώ μπεκάτσες (είχα σηκώσει αμμετρητες ) και ο παππούς μου να φωνάζει να σταματήσω για να μην ακούγονται οι ντουφέκιες από το χωριό λόγω χιονιού αλλά και για τα φυσίγγια.........
 
καλημερα , μηπως ξερει κανεις συναδελφος ποια αναλογια γομωσης εχει το TORDO της CHEDDITE 32gr. ??? πυριτιδα, καψουλι, κ.λ.π. ... ευχαριστω!

Αυτο εννοεις ???

εικόνα_Viber_2021-08-17_09-56-37-892.jpg

εικόνα_Viber_2021-08-17_09-57-08-994.jpg
Ασχετα εαν το λεει Ν7....τα σκαγια συμφωνα με την διαμετρο που εχουν...ειναι Ν8 .

εικόνα_Viber_2021-08-17_09-57-35-371.jpg

εικόνα_Viber_2021-08-17_09-58-42-377.jpg

εικόνα_Viber_2021-08-17_09-59-31-687.jpg

Με βυσμα GT .
 
οχι, της ιταλικης CHEDDITE.


Μην με ''παρεξηγεις''.....εχω αγνοια απο εμπορικα φυσιγγια.....Να βοηθησω ηθελα....ΤΟRDO διαβασα..
και υπεθεσα οτι ειναι αυτο !!
Δεν ηξερα οτι βγαζει και η CHEDDITE - ΤΟRDO...
Δεν το εχω σφαγμενο αυτο που ζητας...και ουτε που το ξερω!!! :confused:
 
Αυτο εννοεις ???

Μην με ''παρεξηγεις''.....εχω αγνοια απο εμπορικα φυσιγγια.....
Φαίνεται....... .yelling.


Δεν ηξερα οτι βγαζει και η CHEDDITE - ΤΟRDO...
Και ποιος δεν βγάζει tordo........
Όπως θα έλεγε κ ο Σακηηηςςςς
Αυτό το μικρό πουλακιιιιιιιι έχει δυναμηηηηηηη.....

Να βοηθησω ηθελα....
Εκεί είσαι πρωτος κ μπράβο σου...!
 
Η πυρίτιδα μήπως είναι g3000;
Στο site της b&p την δίνει στο 1,57 x32/33. Να συμπληρώσω ότι εχει βάθος ρελιου 2,5 χιλιοστά περίπου...
Συνήθως με ισπανικές έπαιζε, μπορεί κάποιες από την psb αλλά δεν αποκλείεται και bp
 
Back
Top