Παρουσίαση Φυσιγγίων

Εγώ τα δύο αριστερά θα ήθελα να δω. Από περιέργεια ... ;)
Τα δεξιά, νομίζω ξέρουμε ήδη πάνω -κατω τι θα δούμε, αλλά και προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο ...:cool: .yel.
Πότε θα δούμε παρουσίαση?

Winchester extra duo faisan #5+#7
=================================
57.5mm - 2mm
Σκάγια 35.819gr (#5.1-#6.75) 314 σκάγια σύνολο (στρώμα, τα χοντρά πάνω)
Πυρίτιδα 1.91gr ποιά ???

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

5.jpg
 
Πως τις ξεχωρίζω ? Δεν ξέρω.

Πιεσε την με το χερι....Εαν συμπιεστει περισσοτερο απο1- 2 χιλιοστα ειναι γνησια μαλλινη...
Αναλογα την δυναμη βεβαια...Η μαλλινη συμπιεζεται ευκολα φιλε.
Επισεις απο τι υλικο ειναι ....συμπιεσμενος χαρτοπολτος ...η τσοχα .
 
Winchester extra duo faisan #5+#7
=================================
57.5mm - 2mm
Σκάγια 35.819gr (#5.1-#6.75) 314 σκάγια σύνολο (στρώμα, τα χοντρά πάνω)
Πυρίτιδα 1.91gr ποιά ???

View attachment 75114View attachment 75115View attachment 75116View attachment 75117

View attachment 75118
Καλημέρα! Ότι ΔΕΝ είναι αμερικάνικο ήμουν σίγουρος από την πρώτη στιγμή που είδα το κουτί. Ήθελα να στο πω, γιατί είχες γράψει ότι ¨φαίνονται αμερικάνικα", αλλά εκείνη την ώρα και δεν πρόλαβα, κι εν τω μεταξύ σου απάντησαν άλλοι. Γιατί όλα τα στοιχεία (70mm - 405 m/s - 36 gr κλπ) τα γράφει στο ευρωπαϊκό σύστημα μονάδων μόνο, και όχι στο αγγλοσαξωνικό ... Το θέμα είναι ότι ούτε για ιταλικό μου φαινόταν, με προβλημάτιζε η ονομασία Faisan (στα γαλλικά) και τα υπόλοιπα που έγραφε σε δυο γλώσσες (αγγλικά και γαλλικά). Γι' αυτό σκεφτόμουν μήπως φτιάχνεται στη Γαλλία (... ή Βέλγιο) ??? Μήπως γράφει κάπου στο κουτί πού κατασκευάζεται ??????
Όσο για τα συστατικά του, δεν βλέπω απολύτως τίποτα αμερικάνικο. Δεν ξέρω ο κάλυκας τι είναι, ευρωπαικός είναι πάντως, το καψούλι πιο πολύ μοιάζει με το ισπανικό G-1000, σίγουρα δεν είναι το Win. 209 ...
Για την πυρίτιδα δεν ξέρω, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι ευρωπαϊκή, μονοβασική. Μπορεί να μην είναι κάποια από αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο, αλλά κάποιο "χαρμάνι" ειδική παραγγελία. Πιθανόν κατασκευής Vectan/Nobelsport ... Στην πρώτη φωτο μοιάζει λίγο με ΜΒ36 αλλά στις άλλες κοκκινίζει πολύ, επίσης οι κόκκοι της μάλλον είναι μεγάλοι για ΜΒ36 !!!
Και τα σκάγια επίσης, δεν νομίζω να είναι αμερικάνικα. Εξάλλου στην Αμερική δεν υπάρχει το μολύβδινο Νο. 7 (0,10" - 2,54mm) έχει καταργηθεί πριν πολλά χρόνια - δεν ξέρω το λόγο ...
 
Πιεσε την με το χερι....Εαν συμπιεστει περισσοτερο απο1- 2 χιλιοστα ειναι γνησια μαλλινη...
Δεν είναι, δύσκολα συμπιέζεται και ελάχιστα.
Επισεις απο τι υλικο ειναι ....συμπιεσμενος χαρτοπολτος ...η τσοχα .
Τσόχα μοιάζει

20230720_112951.jpg
 
Δεν είναι, δύσκολα συμπιέζεται και ελάχιστα.

Τσόχα μοιάζει

View attachment 75125
Μήπως είναι κερωμένη τσόχα;

Από τη φωτογραφία όμως χαρτοπολτός μοιάζει. Αν ήταν τσόχα δε να σχιζόταν στα δύο τόσο εύκολα. Αυτή έχει σπάσει, το οποίο σημαίνει ότι είναι κάτι φυτικό. Χαρτοπολτός μάλλον.
 
Last edited:
Back
Top