Παρουσίαση Φυσιγγίων

@Alex37 σε ενδιαφέρει.
Το φυσίγγι μου το έδωσε ο Άλεξ.

Πυρκάλ Derby #7
===============
58mm - 1.8mm
32.665 gr σκάγια = 353 σκάγια = #6,92
1,647 gr πυρίτιδα ποιά ???

View attachment 78448View attachment 78449View attachment 78450
View attachment 78452View attachment 78451

Ξέμεινα πάλι από μηνύματα ... θα βάλω τις άλλες φωτό μετά
CX2000-MB32-gualandi.Original Πυρκαλ.
Δεν μπήκα στον κόπο να σφάξω γιατί δεν με εζωσαν τα φίδια βλέποντας το κλείσιμο.Τα στροφεία της ήταν χαρακτηριστικά.Τα λέγαμε και με τον Σπύρο επιτόπου στο καρτέρι για τα λίγα αίματα.Πηγαινε η διάτρηση γόνατο με 35C (λογικό)Ξερες καταβολές ακόμα και στα 35+.
 
CX2000-MB32-gualandi.Original Πυρκαλ.
Δεν μπήκα στον κόπο να σφάξω γιατί δεν με εζωσαν τα φίδια βλέποντας το κλείσιμο.Τα στροφεία της ήταν χαρακτηριστικά.Τα λέγαμε και με τον Σπύρο επιτόπου στο καρτέρι για τα λίγα αίματα.Πηγαινε η διάτρηση γόνατο με 35C (λογικό)Ξερες καταβολές ακόμα και στα 35+.
Γόνατο τα πάτε τα derby η παρέα.
Πώς σας φάνηκαν μέχρι τώρα Άλεξ ;
 
Σπύρο, 1.65 * 32 έβγαλε 425m !
Δεν είναι μαλακή,κάτω από τα όρια...
Τι να σου πω βρε Δημήτρη έτσι όπως έχουν κάνει τα μπαρουτια...
Πάντα θυμάμαι η MB32 ήταν στην ουσία μια Χ33-34 μπαρούτι...
1,70Χ33 ήταν μια εξαιρετική ντουφεκιά για τα τρυγόνια αυτή την εποχή...
1,75Χ33-34 μια ντουφεκιά all around...
1,80X34 μια χειμωνιάτικη...

Σε ρελιαστό δε, ανέβαινε άνετα στο 1,85-1,90Χ34-35...

Έτσι πάντα τη θυμάμαι...
1,65Χ32 εγώ θα ορκιζόμουν ότι δε θα έδινε πάνω από 400 μ/δ...
 
Last edited:
CX2000-MB32-gualandi.Original Πυρκαλ.
Δεν μπήκα στον κόπο να σφάξω γιατί δεν με εζωσαν τα φίδια βλέποντας το κλείσιμο.Τα στροφεία της ήταν χαρακτηριστικά.Τα λέγαμε και με τον Σπύρο επιτόπου στο καρτέρι για τα λίγα αίματα.Πηγαινε η διάτρηση γόνατο με 35C (λογικό)Ξερες καταβολές ακόμα και στα 35+.
Αν το γραφη μέσα στο ποτιρακι είναι gualandi αλλιος Καρδάρας!!!!
 
CX2000-MB32-gualandi.Original Πυρκαλ.
Δεν μπήκα στον κόπο να σφάξω γιατί δεν με εζωσαν τα φίδια βλέποντας το κλείσιμο.Τα στροφεία της ήταν χαρακτηριστικά.Τα λέγαμε και με τον Σπύρο επιτόπου στο καρτέρι για τα λίγα αίματα.Πηγαινε η διάτρηση γόνατο με 35C (λογικό)Ξερες καταβολές ακόμα και στα 35+.
Εγώ την δεύτερη μέρα της έναρξης που δούλεψα το συγκεκριμένο, μου ήρθε ένα τρυγόνι στα 15 βία 20 μέτρα από πάνω μου σχεδόν ρουαγιαλ, τουφεκαω , τραντάζεται βλέπω και τα πούπουλα, και το βλέπω να συνεχίζει να κάνει φτερό, αλλά να χάνει ύψος, 1 μέτρο από το έδαφος, παρέδωσε...όταν το μάζεψα δεν είχε αίματα, μετά από λίγη ώρα, είχε μια κηλίδα στο στήθος...ζεστη μέρα με αρκετή υγρασία
 
Γόνατο τα πάτε τα derby η παρέα.
Πώς σας φάνηκαν μέχρι τώρα Άλεξ ;
Σαν να μην πέρασε μια μέρα.Ειναι σαν τις χρυσές εποχές που έβαζες Maionchi -Πυρκαλ-Λαμπρο και ξέχναγες το θέμα φυσίγγι.Τωρα έχει μείνει ο Σαλεπιτζης και εκεί που κάθεσαι στο καρτέρι σκοτώνεις 2-3 κόμπρες, αλλάζεις 2-3 τσοκ και το θήραμα σε βρίσκει με το κλειδί στο χέρι.
 
Εγώ την δεύτερη μέρα της έναρξης που δούλεψα το συγκεκριμένο, μου ήρθε ένα τρυγόνι στα 15 βία 20 μέτρα από πάνω μου σχεδόν ρουαγιαλ, τουφεκαω , τραντάζεται βλέπω και τα πούπουλα, και το βλέπω να συνεχίζει να κάνει φτερό, αλλά να χάνει ύψος, 1 μέτρο από το έδαφος, παρέδωσε...όταν το μάζεψα δεν είχε αίματα, μετά από λίγη ώρα, είχε μια κηλίδα στο στήθος...ζεστη μέρα με αρκετή υγρασία
εμεινες λιγο πισω,τα ιδια και ο χαρης την πρωτη του φορα.αντε! ξεπαθερνιαστηκες και εσυ με τα ντερμπι .yelling.
 
Εγώ την δεύτερη μέρα της έναρξης που δούλεψα το συγκεκριμένο, μου ήρθε ένα τρυγόνι στα 15 βία 20 μέτρα από πάνω μου σχεδόν ρουαγιαλ, τουφεκαω , τραντάζεται βλέπω και τα πούπουλα, και το βλέπω να συνεχίζει να κάνει φτερό, αλλά να χάνει ύψος, 1 μέτρο από το έδαφος, παρέδωσε...όταν το μάζεψα δεν είχε αίματα, μετά από λίγη ώρα, είχε μια κηλίδα στο στήθος...ζεστη μέρα με αρκετή υγρασία
Πάρε 5-6 φυσίγγια στις Φασσες και εκεί που βγαίνουν μπούκα φωτιά ρίξτο με κρύο να δείς.
 
Σαν να μην πέρασε μια μέρα.Ειναι σαν τις χρυσές εποχές που έβαζες Maionchi -Πυρκαλ-Λαμπρο και ξέχναγες το θέμα φυσίγγι.Τωρα έχει μείνει ο Σαλεπιτζης και εκεί που κάθεσαι στο καρτέρι σκοτώνεις 2-3 κόμπρες, αλλάζεις 2-3 τσοκ και το θήραμα σε βρίσκει με το κλειδί στο χέρι.
Από εδώ και πέρα θα τα ρίξω και εγώ συστηματικά.Για αργότερα έχω και τα αρτεμις και super.Αν είναι όπως ήταν παλιά τότε είμαι σίγουρος ότι θα είμαι ικανοποιημένος.
 
Από εδώ και πέρα θα τα ρίξω και εγώ συστηματικά.Για αργότερα έχω και τα αρτεμις και super.Αν είναι όπως ήταν παλιά τότε είμαι σίγουρος ότι θα είμαι ικανοποιημένος.
Τα super, σε τι νούμερο? Έψαχνα 5αρια, αλλά βρήκα μόνο 6αρια
 
Τα super, σε τι νούμερο? Έψαχνα 5αρια, αλλά βρήκα μόνο 6αρια
5αρια 6αρια βρήκα.
Ήθελα και λίγο πιο χοντρα για ημερήσιο σε παπιά και φασσες στα πολλά μείον αλλά δεν είχε.
πουλαω γατακια! .yelling.
 
Back
Top