Πλαγιόκαννο

Baikal δισκανδαλο και απλοι εξωλκεις, μου σπαει εν μεσω καρτεριου η αυτοματη ασφαλεια. Εριχνε την πρωτη και μετα επεφτε η ασφαλεια και επρεπε να την απενεργοποιεις. Σαν να μην εφτανε αυτο, ηταν η πρωτη τουφεκια της μερας, σε μερα που πραγματικα ειχε για να κανεις πολλα πουλια. Φυσιγγια 32 γρ, ΑΖ20
Καλά το σπάσιμο δεν νομίζω να οφείλεται στο ότι ήταν δισκάνδαλο και απλοί εξολκείς, και μονοσκάνδαλο να ήταν πάλι πρόβλημα θα είχες, τώρα αν το λες συγκριτικά με τα ΤΟΖ, εγώ ξέρω ότι ένας μπάρμπας μου έχει ένα ΤΟΖ παρατημένο πόσες δεκαετίες και δεν έχει πάθει τίποτα, λειτουργεί κανονικά, ούτε κουνάει, το μόνο του έφυγε η μια βιδίτσα που κρατάει ενωμένα τα δυο κομμάτια ξύλου της μισής πάπιας πάνω στην κάννη (σα τα Merkel)... Πρέπει να του το πάρω σε κάποια φάση, τσάμπα πάει το όπλο...
 
Ίσως τα ποζε τοζ να ειναι πιο καλύτερα απο τα μπαικαλ.Δεν ξέρω γιατι με τα ποζε δεν είχα ποτε σχέση..Αυτό που ξέρω ειναι το 43αρι μου(που έχουμε και την ίδια ηλικία)Δεν καταλαβενει τίποτα..Το μόνο σπαστικό η αυτόματη ασφάλεια..Έχω χασει κάνα δυο μπεκάτσες ετσι:(
 
Ναι Τασσο nsi coturnice 6/7..επεσε ταρασσοντας χωρις να μπορει να φυγει..και μετα του εριξε και τις αλλες,γιατι διπλα ηταν δασος και αν πηγαινε 5 μετρα θα χανοταν..ειναι φυσιγγαρα..
Στη μέση η φυσιγγαρα.Έχω από ένα κουτί για ειδικές αποστολές.

url immagine
 
Το έχω στο πρόγραμμα στο μέλλον να πάρω ένα πλάγιο μιας και είναι το μόνο που δεν έχω και μου αρέσει πολύ.
Μάλλον προς Baikal θα πάω διότι είναι οικονομικά και αξιόπιστα.
Απλούς εξωλκείς,δύο σκανδάλες και 1 - 3 τσοκάρισμα.
 
Καλησπέρα. Πλαγιοκανο=δισκανδαλο, το μόνο πλαγιο μονοσκάνδαλο που μπορείς όντως να επιλέξεις κάνη γρήγορα είναι τα bernadelli, έχουν τον επιλογέα πάνω και μπροστά από τη σκανδάλη, δεν θυμάμαι αν υπάρχει άλλο πλαγιο με παρόμοιο επιλογέα. Σε σύγκριση με άλλα, είναι ο πιο γρήγορος επιλογέας.
Βέβαια το πιο ιδιόρρυθμο" επιλογέα" τον έχουν τα δισκανδαλα γαλλικά verney carron, λειτουργεί σαν μονοσκάνδαλο και σαν δισκανδαλο χωρίς επιλογέα αλλά σε πλαγιο όμως θυμάμαι μόνο το bernadelli.
 
Η αλήθεια είναι ότι είναι μονόδρομος ειδικά σε καινούργιο. Οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό από άποψη τιμής. Και τα verney carron που παλεύεται το κόστος (είμαι και κάτοχος ROBUST) δεν κατασκευάζονται στην Γαλλία.
 
παει η αυτοματη ασφαλεια,την αφαιρεσα,και ρυθμιση το βαρος των σκανδαλων,μετα το πρωτο κυνηγι,ειχε χειρουργειο στη επιστροφη.sarcastic.
Αυτά είναι απαραίτητα ειδικά σε ρώσικα όπλα.
Επίσης αν το σπάσιμο του οπλου είναι πολύ σκληρό κιαυτό παίρνει γιατρια, χωρίς να περιμενης ποτε θα στρώσει μόνο του.
 
Το δισκανδαλο συνηθιζεται,δεν ειναι τιποτα,και εχεις και την επιλογη, της αμεσης επιλογης τσοκ,που οπως και να το κανεις ειναι ενα συν.
Συμφωνώ απόλυτα και να πώ πως αν εξικοιωθείς με το δισκάνδαλο, η επιλογή κάννης γίνετα μηχανικά, κατα τη διάρκεια που το όπλο έρχετε στον ώμο στη διαδικασία της επώμισης, καθώς και η εναλλαγή από την 1η στη 2η σκανδάλη γίνεται κατα τη διάρκεια της ανάκρουσης της 1ης ντουφεκιάς και μέχρι να επανέλθουν η κάννες στη σκοπευτική ευθεία, τουλάχιστον στο κυνήγι με το σκοπευτήριο δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω άποψη.
με ξενερώνει απίστευτα η μία σκανδάλη μου φαίνεται πολύ περίεργο σαν να του λείπει κάτι (σα σακάτικο πραγματικά...)
Συν βέβαια τα θέματα αξιοπιστίας που λέτε, δισκάνδαλο και απλοί εξολκείς ο πιο απλός μηχανισμός και πιο ανθεκτικός...
Σαν 2 πόδια στο ίδιο παπούτσι.sarcastic., όσο για την ανθεκτικότητα ισχύει ότι σε όλα τα μηχανικά σύνολα ''όσο πιο απλό τόσο πιο γερό και ευκολα επισκευάσιμο''
 
Ίσως τα ποζε τοζ να ειναι πιο καλύτερα απο τα μπαικαλ.Δεν ξέρω γιατι με τα ποζε δεν είχα ποτε σχέση..Αυτό που ξέρω ειναι το 43αρι μου(που έχουμε και την ίδια ηλικία)Δεν καταλαβενει τίποτα..Το μόνο σπαστικό η αυτόματη ασφάλεια..Έχω χασει κάνα δυο μπεκάτσες ετσι:(
Δυστυχώς Τασο κοίταξα ένα βιβλίο με λυσιμο οπλων και από βαικαλ έχει μόνο το 18 και το 27.
 
Στο ποζε ειναι ενα λεπτο μετταλο που βρισκεται αναμεσα στις σφυρες,πιανει τον αξονα της πεταλουδας,και με ενα πειρακι αν θυμαμαι καλα την ασφαλεια,αυτο το μαραφεττι το εκοψα με μια λαμα σιδηροπριονου,το εκανα δυο κομματια και βγηκε,γιατι δεν χωρουσε να βγη απο εκει μεσα.
Αυτο είδα να κάνει και ένας Αμερικανός κοβοντας το επί τόπου με ενα εργαλείο Dremel .
 
Δυστυχώς Τασο κοίταξα ένα βιβλίο με λυσιμο οπλων και από βαικαλ έχει μόνο το 18 και το 27.
Ευχαριστω για τον κόπο κ.Γιαννη!Μην σας απασχολεί δεν υπάρχει θέμα..θα την βρω την ακρη..Αν καταργήσω την αυτόματη ασφάλεια το οπλο δεν θα εχει καθόλου ασφάλεια?Αυτο με ανησυχεί..
 
Ευχαριστω για τον κόπο κ.Γιαννη!Μην σας απασχολεί δεν υπάρχει θέμα..θα την βρω την ακρη..Αν καταργήσω την αυτόματη ασφάλεια το οπλο δεν θα εχει καθόλου ασφάλεια?Αυτο με ανησυχεί..
Τασο η αυτοματη καταργειται και γινεται manual.No problem.
 
Back
Top