Πλαγιόκαννο

Το σωστο κράτημα του πλαγιου επιβαλλει το κρατημα κ απο τις καννες.
εμενα παλι μου αρεσει παρα πολυ η αμερικανικη γραμμη της πάπιας.
Την εχω στο ζανολεττι του παππου μου.
 
Τα baikal είναι ίσως το ιδανικότερο όπλο για διασκευη (εγώ θα το έλεγα αναβάθμιση). Υστερούν (μόνο) στο φινίρισμα μετάλλων και ξυλων, γιατί σε όλα τα υπόλοιπα (μεταλα, αντοχή και απόδοση κανών) προσφέρουν πολλά παραπάνω από αυτά που πληρώνεις. Είναι φτηνό αλλά όχι φτηνιαρικο. Έχω κυνηγήσει με το αναβαθμισμένο pose ενός φίλου από τον Ήφαιστο και μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο όπλο είναι εφάμιλλο πολλή ακριβότερον όπλων. Το αναβαθμισμένο πλάγιο δεν το έχω δει ούτε το έχω πιάσει αλλά ειναι σίγουρο πως θα είναι ανώτερο από το απλό baikal, μόνο η αφαιρέσει τις κάτω ριγας και ή τροποποίηση της επάνω μου φτάνει. Βέβαια κάποιοι λένε, ότι και να κανείς baikal θα παραμείνει, αλλά ή γνώμη μου είναι ότι baikal θα είναι μόνο στο όνομα.
" style="color: rgb(6, 69, 173); text-decoration: none; font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 17px; background-color: rgb(255, 255, 255);">
Το προφίλ του τελειωμένου ΙΖ43: μια απόλυτα κλασική σιλουέτα που άνετα συγκρίνεται με πανάκριβα

Το βάρος μειώνεται σημαντικά, αλλά αυτό που δεν δείχνει η φωτογραφία είναι αιθέριο ζύγισμα του τελειωμένου IZ43
assets_LARGE_t_11761_45189554_type12128.jpg
assets_LARGE_t_11761_45189553_type12128.jpg
 
Σωστα,αλλα και ειναι και σε πιο κομματι θα πεσεις,μπορει να παρεις ρωσικο και να μη πειραξεις τιποτα.

Στο ποζε ειναι ενα λεπτο μετταλο που βρισκεται αναμεσα στις σφυρες,πιανει τον αξονα της πεταλουδας,και με ενα πειρακι αν θυμαμαι καλα την ασφαλεια,αυτο το μαραφεττι το εκοψα με μια λαμα σιδηροπριονου,το εκανα δυο κομματια και βγηκε,γιατι δεν χωρουσε να βγη απο εκει μεσα.

Αυτο είδα να κάνει και ένας Αμερικανός κοβοντας το επί τόπου με ενα εργαλείο Dremel .

Καλησπέρα Σαραντο & jnp
Θελω και εγω να αφαιρέσω την αυτόματη ασφάλεια σε ένα ποζε mp 27 , μπορείτε με βοηθήσετε και να μου δείξετε στην παρακάτω φωτογραφία ποιο είναι το "λαμάκι" που αναφέρετε για να προσπαθήσω.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπέρα Σαραντο & jnp
Θελω και εγω να αφαιρέσω την αυτόματη ασφάλεια σε ένα ποζε mp 27 , μπορείτε με βοηθήσετε και να μου δείξετε στην παρακάτω φωτογραφία ποιο είναι το "λαμάκι" που αναφέρετε για να προσπαθήσω.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το λαμακι κρυβεται πίσω από τον κατεβασμενο κοκκορα. Οπλισε και τους δύο κοκκορες και θα φανεί. Τράβηξε τους πίσω με ενα κατσαβιδι μέσα στην τρυπα που έχουν.
 
Το βάρος μειώνεται σημαντικά, αλλά αυτό που δεν δείχνει η φωτογραφία είναι αιθέριο ζύγισμα του τελειωμένου IZ43
Αν ήμουν δισκανδαλος δικαννακιας θα το είχα πρώτη επιλογή, 71 εκ με τσοκακια.
Εργαλείο για όλες τις δουλειές.
Αν έβγαινε 68 εκ 4*+2* θα ήταν ακόμα καλύτερο.
 
Το λαμακι κρυβεται πίσω από τον κατεβασμενο κοκκορα. Οπλισε και τους δύο κοκκορες και θα φανεί. Τράβηξε τους πίσω με ενα κατσαβιδι μέσα στην τρυπα που έχουν.

jnp ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
σωστά δείχνω ποιο κάτω το λαμάκι?
 
jnp ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
σωστά δείχνω ποιο κάτω το λαμάκι?
Ναι αυτό είναι. Προσοχή μην κάνεις ζημιά σε αλλο εξαρτημα.
Η πίσω άκρη από το λαμάκι προς την ασφάλεια κρατιέται από ένα μικρό πύρο, που βλεπεις στο πάνω μέρος μπροστά από την ασφάλεια. Αφού λοιπόν κοπείτο λαμάκι κοντά στις βελονες, αφαιρεις τον πύρο και βγαίνει η άκρη από το λαμάκι.
Προσωπικα δεν το έχω κάνει, ότι ξέρω είναι από περιγραφή αλλου.
Αν δεις τα σκούρα τραβα σε οπλουργο.Πες μας τι έκανες.
 
Τα baikal είναι ίσως το ιδανικότερο όπλο για διασκευη (εγώ θα το έλεγα αναβάθμιση). Υστερούν (μόνο) στο φινίρισμα μετάλλων και ξυλων, γιατί σε όλα τα υπόλοιπα (μεταλα, αντοχή και απόδοση κανών) προσφέρουν πολλά παραπάνω από αυτά που πληρώνεις. Είναι φτηνό αλλά όχι φτηνιαρικο. Έχω κυνηγήσει με το αναβαθμισμένο pose ενός φίλου από τον Ήφαιστο και μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο όπλο είναι εφάμιλλο πολλή ακριβότερον όπλων. Το αναβαθμισμένο πλάγιο δεν το έχω δει ούτε το έχω πιάσει αλλά ειναι σίγουρο πως θα είναι ανώτερο από το απλό baikal, μόνο η αφαιρέσει τις κάτω ριγας και ή τροποποίηση της επάνω μου φτάνει. Βέβαια κάποιοι λένε, ότι και να κανείς baikal θα παραμείνει, αλλά ή γνώμη μου είναι ότι baikal θα είναι μόνο στο όνομα.
" style="color: rgb(6, 69, 173); text-decoration: none; font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 17px; background-color: rgb(255, 255, 255);">
Το προφίλ του τελειωμένου ΙΖ43: μια απόλυτα κλασική σιλουέτα που άνετα συγκρίνεται με πανάκριβα

Το βάρος μειώνεται σημαντικά, αλλά αυτό που δεν δείχνει η φωτογραφία είναι αιθέριο ζύγισμα του τελειωμένου IZ43
assets_LARGE_t_11761_45189554_type12128.jpg
assets_LARGE_t_11761_45189553_type12128.jpg
Γιάννη ρίγα στα πρότυπα της Γαλλικής σχολής, βοηθάει το ''μάτι'' στις μπηχτές γρήγορες, πολύ γρήγορες θα έλεγα, ντουφεκιές όπως της μπεκάτσας, μπεκατσινιού κ.α, με το που βάλεις το πουλί στο ''λούκι'' που κάνει αυτή η ρίγα είναι τελειωμένο.
 
Σπυρο θα σου πω ότι κυνηγώ την τσίχλα στο περπατητο περισσότερο με το πλάγιο παρά με την καραμπίνα.Τσοκ 1-3 και σπάνια ρίχνω διασποράς.Και είμαι ευχαριστημενος(ανέλπιστα)και σε όλες τις αποστάσεις!(σαφώς και έχω και πολλές αποτυχίες φυσικά.. )Κατά την άποψη μου η όποιες επιτυχίες μου με τετοιο τσοκαρισμα οφείλονται στο εύρος τον Καννών του πλαγιοκαννου.Θεωρω ότι η κυνηγοί με σκύλους φερμας δεν ξέρουν τι όπλο χάνουν..(μιας και ανέφερες μπεκατσινι -μπεκατσα..)
 
Γιάννη ρίγα στα πρότυπα της Γαλλικής σχολής, βοηθάει το ''μάτι'' στις μπηχτές γρήγορες, πολύ γρήγορες θα έλεγα, ντουφεκιές όπως της μπεκάτσας, μπεκατσινιού κ.α, με το που βάλεις το πουλί στο ''λούκι'' που κάνει αυτή η ρίγα είναι τελειωμένο.
Σπύρο καλησπέρα. Ή συγκεκριμένη ρίγα όντως βοηθάει τις γρήγορες μπηχτες τουφεκιες (το γιατί δεν το ξέρω) αν και πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας. Ο κουμπάρος μου και συνκυνηγός μου,τα τελευταία 20 χρόνια, κυνηγάει 4 χρόνια τώρα μ' ένα merkel 400 με σκαφτη ρίγα. Τον έχει βολεψει πολλή.
 
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα ας κάνω εδώ την ερώτηση μου. Το 222 που χρησιμοποιώ έχει κάποιες βαθιές αξιδώσεις στα χρώμια των κανών. Με κανονικά φυσίγγια με συγκεντρωτήρα δεν υπάρχει πρόβλημα (υποθέτω) αλλά είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω φυσίγγια με μάλλινη τάπα; Φοβάμαι να μην μαγκώσουν τα σκάγια μέσα σε κάποια από τις κοιλότητες και δημιουργήσουν εμπόδιο άρα και αυξημένες πιέσεις. Βέβαια μια φορά από μπέρδεμα σε κουτιά έριξα και μια δεκαριά φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια 32γρ 9αρια και μετά πήρα χαμπάρι τι είχα κάνει επειδή μαζεύω τους κάλυκες. .hit..hit..hit.
 
Αν υπαρχουν οξειδωσεις εσωτερικα στις καννες οφειλεις να κάνεις αποχρωμειωση και εσωτερικό φρεζαρισμα της καννης,δηλ. Παπατσαρουχας. Το όπλο σου θα μετρηθεί κατόπιν και θα ξέρεις αν είναι ασφαλές στη χρήση.
 
Μπορεί να υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το όπλο αλλά δυστυχώς δεν είμαι και διατεθειμένος να επενδύσω πάνω του το κόστος ενός καινούργιου. Όχι τουλάχιστον στην δεδομένη στιγμή και σε αυτές τις οικονομικές συγκυρίες και με αβέβαια αποτελέσματα. Δεν θεωρώ οτι σε γομώσεις μέχρι τα 34γρ (ελάχιστες φορές) και με συγκεντρωτήρα υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας.
 
Μπορεί να υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το όπλο αλλά δυστυχώς δεν είμαι και διατεθειμένος να επενδύσω πάνω του το κόστος ενός καινούργιου. Όχι τουλάχιστον στην δεδομένη στιγμή και σε αυτές τις οικονομικές συγκυρίες και με αβέβαια αποτελέσματα. Δεν θεωρώ οτι σε γομώσεις μέχρι τα 34γρ (ελάχιστες φορές) και με συγκεντρωτήρα υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας.
Εσύ έγραψες για βαθιές οξειδωσεις....
Πως είσαι σίγουρος πόσο βαθιές είναι και ποσο ασφαλες είναι το όπλο;
Τι σχέση έχει ο συγκεντρωτηρας με το σκασιμο της καννης;
Οι πιεσεις μέσα στην καννη είναι αυτές που προκαλούν το σκασιμο.
Προσωπικα δεν θα διακινδυνευα την υγεία μου.
 
Θεοφραστε έχει δίκιο ο κ.Γιαννης καλύτερα μην το διακινδυνεύσεις άλλο..
Τι συγκεντρωτηρας τι μαλλινη..τι διασποράς το ίδιο πράγμα είναι..όλα γινοντε επικίνδυνα όταν ένα όπλο έχει πρόβλημα..Τα σκάγια δεν μαγκωνουν(άλλο αυτό)..
 
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα ας κάνω εδώ την ερώτηση μου. Το 222 που χρησιμοποιώ έχει κάποιες βαθιές αξιδώσεις στα χρώμια των κανών. Με κανονικά φυσίγγια με συγκεντρωτήρα δεν υπάρχει πρόβλημα (υποθέτω) αλλά είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω φυσίγγια με μάλλινη τάπα; Φοβάμαι να μην μαγκώσουν τα σκάγια μέσα σε κάποια από τις κοιλότητες και δημιουργήσουν εμπόδιο άρα και αυξημένες πιέσεις. Βέβαια μια φορά από μπέρδεμα σε κουτιά έριξα και μια δεκαριά φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια 32γρ 9αρια και μετά πήρα χαμπάρι τι είχα κάνει επειδή μαζεύω τους κάλυκες. .hit..hit..hit.
Επικίνδυνη η χρήση ατσάλινων σκαγιών σε αυτά τα όπλα όχι τόσο όσο αφορά την αντοχή τους αλλά κυρίως λόγω των ''σφικτών'' τσοκαρισμάτων τους.
Κίνδυνος να μαγκώσουν τα σκάγια δεν υπάρχει αλλά ένα έλεγχος σε ένα οπλουργό για να διαπιστώσει το μέγεθος του προβλήματος σίγουρα είναι επιβεβλημένος. Το κακό με τις χρωμιομένες κάννες είναι ότι δεν μπορείς μακροσκοπικά να εντοπίσεις το πραγματικό μέγεθος του προβλήματος, αυτό που βλέπεις είναι η φθορά του χρωμίου, τις περισσότερες φορές όμως η φθορά του ατσαλιού κάτω από το χρώμιο είναι μεγαλύτερη.
 
δεν είμαι και διατεθειμένος να επενδύσω πάνω του το κόστος ενός καινούργιου.
Σε αυτό έχεις απόλυτα δίκιο. Αυτή τη στιγμή πουλιωνται απλά δικαννα βαικαλ ολοκαίνουρια για 200 €.Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν θεωρώ οτι σε γομώσεις μέχρι τα 34γρ (ελάχιστες φορές) και με συγκεντρωτήρα υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας.
Δεν συμφωνώ με αυτό που λες.
Στο Αιγάλεω έχετε κοντά κάνα δυο οπλουργους γιατί δεν το συζητας με αυτούς , δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Αν και ο οπλουργος σε διαβεβαιωσει ότι είσαι ασφαλής, με οποιαδήποτε γομωση έως 34 γρ όπως λες ή κάποια άλλη, είσαι οκ.
 
Last edited:
Μια ερώτηση στους γνώστες, τα δίκανα γενικά (πλαγιόκανα ή ποζέ) πώς γίνεται και τραβούν ευθεία εκεί που σημαδεύω; Εννοώ αφού οι κάννες είναι δίπλα η μία στην άλλη πώς πετυχαίνουν από πλευράς κατασκευής η τουφεκιά να πηγαίνει στον κέντρο; Και πως δεν επηρεάζεται αυτό από την απόσταση;
 
Μια ερώτηση στους γνώστες, τα δίκανα γενικά (πλαγιόκανα ή ποζέ) πώς γίνεται και τραβούν ευθεία εκεί που σημαδεύω; Εννοώ αφού οι κάννες είναι δίπλα η μία στην άλλη πώς πετυχαίνουν από πλευράς κατασκευής η τουφεκιά να πηγαίνει στον κέντρο; Και πως δεν επηρεάζεται αυτό από την απόσταση;
Αν το κανει το σ/ποζε σου εισαι τυχερος γιατι δεν το πετυχαινουν ολα τα δικαννα.
Στα προσεγμενα οπλα νομιζω οτι η συγκλιση των καννων γινεται στα 30 μετρα.
 
Αν το κανει το σ/ποζε σου εισαι τυχερος γιατι δεν το πετυχαινουν ολα τα δικαννα.
Στα προσεγμενα οπλα νομιζω οτι η συγκλιση των καννων γινεται στα 30 μετρα.
Νομίζω, στα 35 μέτρα, βέβαια όπως λές υπάρχουν δίκαννα που ρίχνει αλλού η μία κάννη και αλλού η άλλη και πολλές φορές ανήκουν και στην ανώτερη κατηγορία.
Μια ερώτηση στους γνώστες, τα δίκανα γενικά (πλαγιόκανα ή ποζέ) πώς γίνεται και τραβούν ευθεία εκεί που σημαδεύω; Εννοώ αφού οι κάννες είναι δίπλα η μία στην άλλη πώς πετυχαίνουν από πλευράς κατασκευής η τουφεκιά να πηγαίνει στον κέντρο; Και πως δεν επηρεάζεται αυτό από την απόσταση;
Οι κάννες μπορεί να είναι δίπλα η μία στην άλλη άλλα δεν είναι παράλληλες, μέτρα τα κέντρα των καννών στις θαλάμες και μέτρα και στα στόμια και δείς ότι, στα στόμια η απόσταση από τα κέντρα είναι μικρότερη από των θαλαμών, συγκλίνουν δηλαδή.
 
Back
Top