Ρυθμιστική Κυνηγετικής Περιόδου 24-25

Σπίτι είμαι, πήρα medrol χάπι κορτιζόνη και μια κρέμα μου έδωσε φαρμακείο.Αλλά συνεχίζει να πρήζεται 6+ ώρες μετά.Μου έχει πιάσει το αριστερό μάτι και το τσίμπημα είναι πίσω από αυτί...Πόνος ρίχνει κάτι σουβλιές αλλα το πρήξικο ιδίως αυτές τις μέρες γιορτινές μς ενοχλεί...Καλα το τσίμπημα εκείνη τξν ώρα με πέθανε,έριξα ξίδι που είχα έστουζε χαμός...
Πήγαινε γιατρό τώρα!! Τώρα! 3 σερσεγκια τσίμπησαν έναν στο χωριό πριν 9 μέρες πριστηκε και σήμερα ήταν τα εννιάμερα.( Σοβαρά μιλάω, μπορεί να είναι μολυσμένη)
 
Και για αυτο κανεις ετσι ? 😆

ΥΓ Νομιζω αυτο κανει κακο και στις μελλισες ?
Σκουρκος η Σερσενι. Σκληρός καργιολης. Η τσιμπια πονάει πάρα πολύ. Αν είσαι αλλεργικός σε τουμπανιαζει στο μισό χρόνο από μέλισσα η κίτρινη σφήκα. Κάνει μεγάλη ζημιά στις μελισσες. Αρπάζει μια και φεύγει. Αν είναι αδύνατο το μελίσσι μπαίνει μέσα και παίρνει προνύμφες. Τους έχω ξεσκίσει με παγίδες. Φέτος δεν δούλεψε το έλατο και δεν έχουν έξαρση. Πέρσι μαζί με τις κίτρινες τα εξολοθρευα κατά χιλιάδες ανά εβδομάδα. Χωρίς δηλητήρια εννοείται.
 
Σκουρκος η Σερσενι. Σκληρός καργιολης. Η τσιμπια πονάει πάρα πολύ. Αν είσαι αλλεργικός σε τουμπανιαζει στο μισό χρόνο από μέλισσα η κίτρινη σφήκα. Κάνει μεγάλη ζημιά στις μελισσες. Αρπάζει μια και φεύγει. Αν είναι αδύνατο το μελίσσι μπαίνει μέσα και παίρνει προνύμφες. Τους έχω ξεσκίσει με παγίδες. Φέτος δεν δούλεψε το έλατο και δεν έχουν έξαρση. Πέρσι μαζί με τις κίτρινες τα εξολοθρευα κατά χιλιάδες ανά εβδομάδα. Χωρίς δηλητήρια εννοείται.
Μας ενδιαφέρει η αντιμετώπιση τους!!!
Με παγίδες του εμπορίου;
 
Στη δουλειά καθώς προχωρούσα ήρθε κάτι και μπλέκεται στα μαλλιά.Κάνω με χέρι και μου την καρφώνει πάνω από αυτί.Το πετυχαίνω με χέρι και το ρίχνω κάτω...Μπέμπηκας...Τον πάτησα,πάρτο θεία δίκη.Μιλάμε για αφόρητο πόνο και πρήξιμο.Συνεχίζουμε και ό,τι γίνει...
Και τώρα τι λες εσύ τα ακουω....
Περαστικά Χρηστάρα!!!
 
Στη δουλειά καθώς προχωρούσα ήρθε κάτι και μπλέκεται στα μαλλιά.Κάνω με χέρι και μου την καρφώνει πάνω από αυτί.Το πετυχαίνω με χέρι και το ρίχνω κάτω...Μπέμπηκας...Τον πάτησα,πάρτο θεία δίκη.Μιλάμε για αφόρητο πόνο και πρήξιμο.Συνεχίζουμε και ό,τι γίνει...
Και τώρα τι λες εσύ τα ακουω....
Περαστικά πάλι καλά που δεν είσαι αλλεργικός θα είχες ιστορίες.
 
Σπίτι είμαι, πήρα medrol χάπι κορτιζόνη και μια κρέμα μου έδωσε φαρμακείο.Αλλά συνεχίζει να πρήζεται 6+ ώρες μετά.Μου έχει πιάσει το αριστερό μάτι και το τσίμπημα είναι πίσω από αυτί...Πόνος ρίχνει κάτι σουβλιές αλλα το πρήξικο ιδίως αυτές τις μέρες γιορτινές μς ενοχλεί...Καλα το τσίμπημα εκείνη τξν ώρα με πέθανε,έριξα ξίδι που είχα έστουζε χαμός...
Απευθύνσου άμεσα σε νοσοκομείο κι όχι σε κέντρο υγείας ή φαρμακείο.

Το δηλητήριο μπορεί να σου φέρει αλλεργική αντίδραση έστω και καθυστερημένα.

Το πρόσωπο είναι πιο επικίνδυνο - μπορεί να επηρεαστούν αναπνευστικές οδοί ή να συμβούν θρομβώσεις αγγείων και νεκρώσεις ιστών επικίνδυνες για την ζωή σου.

Μήν το αφήσεις έτσι - άν χειροτερέψει και πάς καθυστερημένα ίσως χρειαστεί νοσηλεία για παρακολούθηση με ότι αυτό συνεπάγεται.

Περαστικά και προσοχή !
 
Αυτό το εντομο εμεις εδω το λέμε ξυλοφάγο από την συνήθεια του μπαίνει μεσα σε τρυπες από κομμένα καλάμια ..
Ήξερα ότι τσιμπάει αλλά δεν είχα ακουσει να τσιμπήσει κάποιον..
Είναι επιθετικό κ έρχεται κατά πανω σου αν πας να το διώξεις...

Περαστικά Χρήστο!
Να το παρακολουθεις συνέχεια...
 
Σπίτι είμαι, πήρα medrol χάπι κορτιζόνη και μια κρέμα μου έδωσε φαρμακείο.Αλλά συνεχίζει να πρήζεται 6+ ώρες μετά.Μου έχει πιάσει το αριστερό μάτι και το τσίμπημα είναι πίσω από αυτί...Πόνος ρίχνει κάτι σουβλιές αλλα το πρήξικο ιδίως αυτές τις μέρες γιορτινές μς ενοχλεί...Καλα το τσίμπημα εκείνη τξν ώρα με πέθανε,έριξα ξίδι που είχα έστουζε χαμός...
Περαστικά
 
Περαστικά
Γιωργο να σε ρωτησω κατι ασχετο ?
Περσι το καλοκαιρι που ειχαμε , παλι , μεγαλες φωτιες εδω , ενας φιλος μου ελεγε συνεχεια :
- Εδω καιγονται στον Καναδα μηνες τα δαση και δεν μπορουν να σβησουν τις φωτιες, φωναζουμε εμεις εδω που καιγομαστε λιγες μερες ??
Το θεωρουσε δηλαδη φυσιολογικο.
Θελω να σε ρωτησω λοιπον, φετος τι γινεται εκει ? εχετε φωτιες ?
 
Σπίτι είμαι, πήρα medrol χάπι κορτιζόνη και μια κρέμα μου έδωσε φαρμακείο.Αλλά συνεχίζει να πρήζεται 6+ ώρες μετά.Μου έχει πιάσει το αριστερό μάτι και το τσίμπημα είναι πίσω από αυτί...Πόνος ρίχνει κάτι σουβλιές αλλα το πρήξικο ιδίως αυτές τις μέρες γιορτινές μς ενοχλεί...Καλα το τσίμπημα εκείνη τξν ώρα με πέθανε,έριξα ξίδι που είχα έστουζε χαμός...
Χρήστο αν δεις ότι συνεχίζει το πρήξιμο, Έχεις δυσκολία στην κατάποση, βήχα και γενικά κάποια δυσφορία έφυγες εξπρές για νοσοκομείο και όχι μόνος σου.. Αν και γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε ήδη να είχες πάει..
 
Σπίτι είμαι, πήρα medrol χάπι κορτιζόνη και μια κρέμα μου έδωσε φαρμακείο.Αλλά συνεχίζει να πρήζεται 6+ ώρες μετά.Μου έχει πιάσει το αριστερό μάτι και το τσίμπημα είναι πίσω από αυτί...Πόνος ρίχνει κάτι σουβλιές αλλα το πρήξικο ιδίως αυτές τις μέρες γιορτινές μς ενοχλεί...Καλα το τσίμπημα εκείνη τξν ώρα με πέθανε,έριξα ξίδι που είχα έστουζε χαμός...
Περαστικά Χρήστο!
Θέλει προσοχή και αν δεις έντονα συμπτώματα μην το αμελήσεις.
 
Γιωργο να σε ρωτησω κατι ασχετο ?
Περσι το καλοκαιρι που ειχαμε , παλι , μεγαλες φωτιες εδω , ενας φιλος μου ελεγε συνεχεια :
- Εδω καιγονται στον Καναδα μηνες τα δαση και δεν μπορουν να σβησουν τις φωτιες, φωναζουμε εμεις εδω που καιγομαστε λιγες μερες ??
Το θεωρουσε δηλαδη φυσιολογικο.
Θελω να σε ρωτησω λοιπον, φετος τι γινεται εκει ? εχετε φωτιες ?
Ναι φέτος έχει πάλι φωτιές στα βόρειο δυτικά. Πέρσι ήταν πολυ άσχημα τα πράγματα , είχαμε καπνό για δυο εβδομάδες περίπου στα τέλη Ιουνίου , σύνολο καμένων πέρσι 27 εκατομμύρια acres , περίπου 108 εκατομμύρια στρέμματα αν δεν λανω λάθος( συνολικό ετήσιο 45,7m / 18.5m hectares). Φέτος που είναι μια φυσιολογική χρόνια εως τώρα έχουμε 4 εκατομμύρια acres καμένα( αντίστοιχη περίοδος ) .
 
Ναι φέτος έχει πάλι φωτιές στα βόρειο δυτικά. Πέρσι ήταν πολυ άσχημα τα πράγματα , είχαμε καπνό για δυο εβδομάδες περίπου στα τέλη Ιουνίου , σύνολο καμένων πέρσι 27 εκατομμύρια acres , περίπου 108 εκατομμύρια στρέμματα αν δεν λανω λάθος. Φέτος που είναι μια φυσιολογική χρόνια εως τώρα έχουμε 4 εκατομμύρια acres καμένα.
Φέτος ήταν αρκετά υγρό το καλοκαίρι στην Βόρεια Αμερική
 
Μας ενδιαφέρει η αντιμετώπιση τους!!!
Με παγίδες του εμπορίου;
Ιδιοκατασκευη κοινή στους μελισσοκόμους εδώ. Σε ένα όροφο κυψέλης τον κλείνεις από πάνω με σιτα όπως έχουν τα παράθυρα. Στο κέντρο κόβεις ένα κύκλο 15cm και προσαρμόζεις ένα κώνο ύψους 20cm από την ίδια σιτα με το μικρό άνοιγμα προς τα πάνω. Kλείνεις ένα ακόμη όροφο με σητα και τον τοποθετείς πάνω από αυτόν με τον κώνο και ολο μαζι το τοποθετεις πανω σε πετρες/τουβλα ωστε να εχει ενα κενο απο το εδαφος γυρω στα 10-12 cm. Απο κάτω σε ένα πιάτο βάζεις ψάρια η ακόμα καλύτερα κρεας. Πάνε αυτά από κάτω και τρώνε. Βλέποντας το φως από πάνω πετάνε και περνανε από τον κώνο στον πάνω όροφο από τον οποίο δεν μπορούν να βγουν γιατί δεν βρίσκουν την μικρή τρύπα από την οποία μπήκαν και ψοφάνε εκεί. Ούτε δηλητήριο ούτε κόλλες ούτε τίποτα. Πίστεψε με κάθε Σάββατο που πήγαινα περσι στα μελισσια αδειαζα την παγίδα και είχε χιλιάδες μέσα σκουρκους και κίτρινες σφηκες μέχρι και μύγες...
 
Ιδιοκατασκευη κοινή στους μελισσοκόμους εδώ. Σε ένα όροφο κυψέλης τον κλείνεις από πάνω με σιτα όπως έχουν τα παράθυρα. Στο κέντρο κόβεις ένα κύκλο 15cm και προσαρμόζεις ένα κώνο ύψους 20cm από την ίδια σιτα με το μικρό άνοιγμα προς τα πάνω. Kλείνεις ένα ακόμη όροφο με σητα και τον τοποθετείς πάνω από αυτόν με τον κώνο και ολο μαζι το τοποθετεις πανω σε πετρες/τουβλα ωστε να εχει ενα κενο απο το εδαφος γυρω στα 10-12 cm. Απο κάτω σε ένα πιάτο βάζεις ψάρια η ακόμα καλύτερα κρεας. Πάνε αυτά από κάτω και τρώνε. Βλέποντας το φως από πάνω πετάνε και περνανε από τον κώνο στον πάνω όροφο από τον οποίο δεν μπορούν να βγουν γιατί δεν βρίσκουν την μικρή τρύπα από την οποία μπήκαν και ψοφάνε εκεί. Ούτε δηλητήριο ούτε κόλλες ούτε τίποτα. Πίστεψε με κάθε Σάββατο που πήγαινα περσι στα μελισσια αδειαζα την παγίδα και είχε χιλιάδες μέσα σκουρκους και κίτρινες σφηκες μέχρι και μύγες...
Ευχαριστώ για την απάντηση!:)
 
Back
Top