Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν έκανες τη δοκιμή σε διαφορετικές συνθήκες με καμία 20 άρια διαφορετικά φυσιγγια και διαφορετικά τσοκαρισματα και έβλεπες ότι είναι περίπου ίδια θα συμφωνούσαμε με δύο ντουφεκιες σε ένα χαρτόνι τι κρίνουμε τη συγκεκριμένη στιγμή στο συγκεκριμένο καιρό το συγκεκριμένο φυσίγγι όχι τη κανη φίλε .Αλλά επειδή η πλειοψηφία των σκοτωματων γίνεται κοντά δε μπορείς να καταλάβεις διαφορές εάν κιόλας δε σηκώνεις όπλο στα πραγματικά 40/50/60 μέτρα.Εαν βάζαμε όριο να ντουφεκας από 40 και πάνω πάντα με εμπορικά φυσίγγια τα 2/3 των κυνηγών θα πετούσαν τα ντουφέκια τους .Να μου πεις τι με νοιάζει εγώ δε ρίχνω εκεί συμφωνώ αλλά ούτε κυνηγάω με μείον 10 δεν με νοιάζει να βγάζω ντουφέκια του φουλ με το 3* εκεί είναι η διαφορά μας .
Δεν συνεχίζω γιατί σε λίγο θα μου πεις ότι το σκουριαροremingtoμέταλλο αποδίδει τα μέγιστα στους -20 και θα με στείλεις για βρούβες ... 🤣
Μ' αρέσει που ήθελες να μου την φορτώσεις ενώ εδώ και 1,5 χρόνο έγραφα για βλάβες ... 😂

Όποιος θέλει να αποδείξει ότι η κάνη της V3 είναι η "καλύτερη" ας κάνει όσες δοκιμές θέλει με όλους τους συνδυασμούς ...
Εγώ που θέλω να καταρρίψω τον μύθο της "φοβερής τουφεκιάς" μου φτάνουν 3-4 τουφεκιές.
Απλή λογική.

Αν ο νεροσωλήνας βγάζει 80% με μαμά 3* σε #4 να υποθέσω η V3 θα πρέπει να βγάλει 90% με mod και 100% με full ?

Remington XLR 4 mod.jpg
 
Δεν συνεχίζω γιατί σε λίγο θα μου πεις ότι το σκουριαροremingtoμέταλλο αποδίδει τα μέγιστα στους -20 και θα με στείλεις για βρούβες ... 🤣
Μ' αρέσει που ήθελες να μου την φορτώσεις ενώ εδώ και 1,5 χρόνο έγραφα για βλάβες ... 😂

Όποιος θέλει να αποδείξει ότι η κάνη της V3 είναι η "καλύτερη" ας κάνει όσες δοκιμές θέλει με όλους τους συνδυασμούς ...
Εγώ που θέλω να καταρρίψω τον μύθο της "φοβερής τουφεκιάς" μου φτάνουν 3-4 τουφεκιές.
Απλή λογική.

Αν ο νεροσωλήνας βγάζει 80% με μαμά 3* σε #4 να υποθέσω η V3 θα πρέπει να βγάλει 90% με mod και 100% με full ?

View attachment 58320
Ευτυχώς που δεν κυνηγάμε χαρτόνια δηλαδή! 🤣🤣🤣
 
Παιδιά καλησπέρα!Σκέφτομαι για αγοράς ενός νέου όπλου και είμαι ανάμεσα σε κάποια και θέλω την άποψη σας.
Να τονίσω ότι δεν είμαι οπαδός κανενός συστήματος λειτουργίας, και η ανάκρουση δεν με ενοχλεί μιας και έχω δοκιμάσει και τα 2 και σε εμένα προσωπικά φαίνεται το ίδιο.
Το μόνο που θέλω είναι να είναι αξιόπιστο και ταβάνι τα 1100.
Είμαι ανάμεσα σε:
Franchi affinity elite timber
Winchester sx4
Benelli m2 comfort
A300 outlander
Το κυνήγι που κάνω είναι τσίχλα και καμιά φορά λαγό.
Όποιος έχει εμπειρία θα μου ήταν χρήσιμη.
Εγώ σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα σε Breda Astro και σε benelli M2 comfort αλλά με την μικρή αποθήκη. Η sx4 πολύ καλή καο αξιόπιστη αλλά έχει ένα θέμα αν δεν σου έρχεται το κοντακι θες Οπλουργο δεν έχει φλάντζες. Franchi και beretta ok καλά και αυτά αλλά έχω ακούσει διάφορα για την franchi η θα είναι άψογα η θα έχουν θεματάκια και σε beretta θα προτιμούσα Α400. Τώρα πρέπει να τα δεις όλα από κοντά μετά θα πας για ένα καφέ ήρεμος να σκεφθείς όπως θα σου πει ο kollias εδώ μέσα και αν βρεις άκρη να μου γράψεις το ίδιο έπαθα και εγώ .yel.
 
Καλη και η μπερετα με το 4αρι ειδικα η οπτιμα αλλα δεν την πιανει την V3 ουτε και τη G3 που εχω.
Ωραιο πραγμα να εισαι αντικειμενικος και οχι κολλημενος....shake hands.
αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα και πολυ καλα κανεις και τα λες!
 
Δεν συνεχίζω γιατί σε λίγο θα μου πεις ότι το σκουριαροremingtoμέταλλο αποδίδει τα μέγιστα στους -20 και θα με στείλεις για βρούβες ... 🤣
Μ' αρέσει που ήθελες να μου την φορτώσεις ενώ εδώ και 1,5 χρόνο έγραφα για βλάβες ... 😂

Όποιος θέλει να αποδείξει ότι η κάνη της V3 είναι η "καλύτερη" ας κάνει όσες δοκιμές θέλει με όλους τους συνδυασμούς ...
Εγώ που θέλω να καταρρίψω τον μύθο της "φοβερής τουφεκιάς" μου φτάνουν 3-4 τουφεκιές.
Απλή λογική.

Αν ο νεροσωλήνας βγάζει 80% με μαμά 3* σε #4 να υποθέσω η V3 θα πρέπει να βγάλει 90% με mod και 100% με full ?

View attachment 58320
Δε θέλω να σου πω τίποτα εκτός του ότι ,ότι και λέμε όλοι ο μύθος της Ρεμίνγκτον δεν είναι μύθος το όπλο βλητικα υπερέχει αλλά σκουριάζει κάνει εμπλοκές είναι βαρύ θέλει επιχείρηση για να το καθαρίσεις που λέει ο λόγος ναι .Είναι σαν να βλέπουμε την ωραιότερη γκόμενα η οποία όμως είναι πουτανα και να μου λες οι άλλες είναι ωραιότερες επειδή δεν γαμιουνται με όλους.
 
Η sx4 πολύ καλή καο αξιόπιστη αλλά έχει ένα θέμα αν δεν σου έρχεται το κοντακι θες Οπλουργο δεν έχει φλάντζες. .yel.
Σωστός. Εχει τοσο μικρο τζογο ο σωληνας του ελατηριου μεσα στο κοντακι, που ειναι δυσκολο να γυρισει το κοντακι. Η πας για καινουργιο κοντακι ή παιρνεις ξυλινο και στο ματσακονιάζουν. Δε ξερω αν κατι ρυθμιζομενα πελματα κανουν τιποτα στο καστ
 
Ευτυχώς που δεν κυνηγάμε χαρτόνια δηλαδή! 🤣🤣🤣
Εσύ τους μαθαίνεις αυτά τα κλισέ ? :eek:
Σταμάτα γιατί τους έχεις ξεπαραδιάσει, έχουν αγοράσει ότι όπλο υπάρχει και δεν βλέπουν χαΐρι ... 🤪😂😂
Αν ένα όπλο δεν μπορεί να σκοτώσει ούτε χαρτιά μην περιμένεις να σκοτώσει θήραμα.
 
Last edited:
ο μύθος της Ρεμίνγκτον δεν είναι μύθος το όπλο βλητικα υπερέχει
.sarcastic.
Είχες ποτέ Remington ?
αλλά σκουριάζει κάνει εμπλοκές είναι βαρύ θέλει επιχείρηση για να το καθαρίσεις που λέει ο λόγος ναι .
Το σημαντικότερο δεν είπες ... χαλάνε όταν τις δουλεύεις.
Μη χαλασμένη Rem σημαίνει 2 πράγματα ... ή ότι δεν δουλεύει ή ο ιδιοκτήτης ψεύδεται ασυστόλως.

Καλημέρα σε όλους ...
 
Ενας φιλος εχει ρεμινγκτον 25 χρονια δε μου εχει κανει κιχ ελεγε παντα πέρυσι του αφησε ενας θειος μια αλλη μαρκα δε θα πω γνωστό γουρουνοτουφεκο και εφερνε μονο αυτο το ρωταω μια μερα τι εγινε η ρεμη ρε γιαννη μου απανταει ασε ρε τωρα καταλαβα οπλο η ρεμη με ειχε τρελανει στα προβληματα ναι αυτη που δεν ειχε κανει κιχ 25 χρονια
 
.sarcastic.
Είχες ποτέ Remington ?

Το σημαντικότερο δεν είπες ... χαλάνε όταν τις δουλεύεις.
Μη χαλασμένη Rem σημαίνει 2 πράγματα ... ή ότι δεν δουλεύει ή ο ιδιοκτήτης ψεύδεται ασυστόλως.

Καλημέρα σε όλους ...
Φυσικά και είχα 1100 και είναι θέμα χρόνου να ξαναπάρω μια που έχω βρει καλή και φθηνή ή να πάρω σκέτη κανη που έχω βρει για δεύτερη στη μπερναντελι ίδια με την 1196ρεμι που έχω.Εκτις ότι έχω κάνει κυνήγι και με δύο ακόμη ρεμι
 
Φυσικά και είχα 1100 και είναι θέμα χρόνου να ξαναπάρω μια που έχω βρει καλή και φθηνή ή να πάρω σκέτη κανη που έχω βρει για δεύτερη στη μπερναντελι ίδια με την 1196ρεμι που έχω.Εκτις ότι έχω κάνει κυνήγι και με δύο ακόμη ρεμι
Πάρε V3 έχει και μεγάλο κώνο ... τον μύθο της 1100 τον έχει ήδη καταρρίψει ο @ΝίκοςΠ
Τον μύθο της 1187 τον έχω καταρρίψει εγώ.
Τώρα ο Νίκος θα βρει και μια V3 που δεν θα σκοτώνει χαρτιά αλλά θα .sex hard. στο κυνήγι.

ps
Πλάκα κάνουμε μην φορτώσει κανένας ...
 
Βασίλη σιγά να μη παρεξηγηθουμε για τη κανη είπαμε άλλο η κουβέντα και το τι πιστεύει ο κάθε ένας και άλλο το σοβαρό η καραμπίνα δεν είναι προσωπικότητα οποίος προσβάλλεται δεν κάνει για κουβέντα.Ο Νίκος δεν μπορείς να απομυθοποιήσει όπλο απλά γιατί είναι άριστος ιδιογομωτης και μπορεί να χτίσει σε οποιαδήποτε κανη κατάλληλο φυσίγγι.Αυτα που γράφω εγώ είναι ότι έχω δει έχοντας ρίξει αρκετά φυσίγγια και ακούγοντας γνώμες φίλων που έχουν ρίξει χιλιάδες και ότι βγει το παίρνουν που για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα γιατί είναι γνωστοί στο χώρο και δεν έχουν κοληματα με μάρκες ψάχνουν πάντα το καλύτερο και μπορούν και να το υποστηρίξουν και σκοπευτικά για να καταλαβουν τα όρια του κάτι πολύ σημαντικό που το προσπερνάνε διότι άλλο να τρέχω εγώ με μια Μερσεντές και άλλο ένας οδηγός αγώνων εννοείται ότι η άποψη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα + την τελευταία επιβεβαίωση από τον κοουτσ (Μητσιαλη).
 
Το ερώτημα , γιατί η Beretta δεν φτιάχνει κάνη σαν τη remi ; δεν θα απαντηθεί ποτέ στο "μέσο" μυαλό του "μέσου" κυνηγού. Η μεσότητα είναι αρετή κατά τον Αριστοτέλη, αλλά αφορά πράξη και συμπεριφορά , όχι σκέψη και κατανόηση. Για τα τελευταία απαιτείται ακρότητα, που ο βασικός καταστροφέας της είναι το συναίσθημα
 
Πάρε V3 έχει και μεγάλο κώνο ... τον μύθο της 1100 τον έχει ήδη καταρρίψει ο @ΝίκοςΠ
Τον μύθο της 1187 τον έχω καταρρίψει εγώ.
Τώρα ο Νίκος θα βρει και μια V3 που δεν θα σκοτώνει χαρτιά αλλά θα .sex hard. στο κυνήγι.

ps
Πλάκα κάνουμε μην φορτώσει κανένας ...

Πλάκα κάνουμε μην φορτώσει κανένας ...


IMG_20221020_092300.jpg
Ρεμιγκντονακιδες
 
Βασίλη σιγά να μη παρεξηγηθουμε για τη κανη είπαμε άλλο η κουβέντα και το τι πιστεύει ο κάθε ένας και άλλο το σοβαρό η καραμπίνα δεν είναι προσωπικότητα οποίος προσβάλλεται δεν κάνει για κουβέντα.Ο Νίκος δεν μπορείς να απομυθοποιήσει όπλο απλά γιατί είναι άριστος ιδιογομωτης και μπορεί να χτίσει σε οποιαδήποτε κανη κατάλληλο φυσίγγι.Αυτα που γράφω εγώ είναι ότι έχω δει έχοντας ρίξει αρκετά φυσίγγια και ακούγοντας γνώμες φίλων που έχουν ρίξει χιλιάδες και ότι βγει το παίρνουν που για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα γιατί είναι γνωστοί στο χώρο και δεν έχουν κοληματα με μάρκες ψάχνουν πάντα το καλύτερο και μπορούν και να το υποστηρίξουν και σκοπευτικά για να καταλαβουν τα όρια του κάτι πολύ σημαντικό που το προσπερνάνε διότι άλλο να τρέχω εγώ με μια Μερσεντές και άλλο ένας οδηγός αγώνων εννοείται ότι η άποψη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα + την τελευταία επιβεβαίωση από τον κοουτσ (Μητσιαλη).
Αυτό είναι το πρόβλημα ... ότι μπλέκουν σκοπευτές στα πόδια των κυνηγών και έχουν ξεπαραδιάσει πολλούς 😂
 
Ενας φιλος εχει ρεμινγκτον 25 χρονια δε μου εχει κανει κιχ ελεγε παντα πέρυσι του αφησε ενας θειος μια αλλη μαρκα δε θα πω γνωστό γουρουνοτουφεκο και εφερνε μονο αυτο το ρωταω μια μερα τι εγινε η ρεμη ρε γιαννη μου απανταει ασε ρε τωρα καταλαβα οπλο η ρεμη με ειχε τρελανει στα προβληματα ναι αυτη που δεν ειχε κανει κιχ 25 χρονια
Δηλαδή εμένα δύο ρεμι που δεν έχουν βγάλει πρόβλημα πρέπει να είμαι από τους τυχερούς..
 
Το ερώτημα , γιατί η Beretta δεν φτιάχνει κάνη σαν τη remi ; δεν θα απαντηθεί ποτέ στο "μέσο" μυαλό του "μέσου" κυνηγού. Η μεσότητα είναι αρετή κατά τον Αριστοτέλη, αλλά αφορά πράξη και συμπεριφορά , όχι σκέψη και κατανόηση. Για τα τελευταία απαιτείται ακρότητα, που ο βασικός καταστροφέας της είναι το συναίσθημα
Γιατί έχει αποφασίσει ότι στα όπλα παραγωγής της θέλει χρωμιωμενες κανες ούτε η άλλως ακολούθησε τη Ρεμί στον αυλό τον έκανε 18.6 και βελτίωσε αρκετά την ντουφέκια της με την οπτιμά .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top