Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η becacia την πρώτη την είχα και είναι το μοναδικό όπλο που μετάνιωσα που πωλησα.Την δεύτερη την έχει φίλος είναι όπλα καταπληκτικά και ξεκούραστα αρκεί να μην ρίχνεις περισσότερα από 32 γρ που είναι υπεραρκετά για να κυνηγήσεις ότι θέλεις εάν ρίχνεις σωστά.Εαν είσαι λίγο χειροδυναμος εύκολα ρίχνεις και με το ένα χέρι.
 
Το επομισα από 50 φορές σε 3 μαγαζιά και το νόμιζα ότι θα φύγει από τα χέρια στο αέρα 😂😂😂
40 όπλα κοίταξα 2 ώρες στο κάθε μαγαζι έκατσα θα με κράζουν ακόμα 😂😂
απο πυρίτιδα καταλήξες στην μβ36 και απο οπλα στην μπενέλλι,μου φενεται πας απο το κακο στο χειρότερο,περαν την πλακα γιατι δεν βλέπεις και την φρανκι 712 με 61 εκ ειναι ελαφρύ αλλα οχι φτερό οπως η μπεκατσια και νομιζω στο κυνήγι που κανέις θα σε βόλευε.
 
απο πυρίτιδα καταλήξες στην μβ36 και απο οπλα στην μπενέλλι,μου φενεται πας απο το κακο στο χειρότερο,περαν την πλακα γιατι δεν βλέπεις και την φρανκι 712 με 61 εκ ειναι ελαφρύ αλλα οχι φτερό οπως η μπεκατσια και νομιζω στο κυνήγι που κανέις θα σε βόλευε.
Το είδα το χρέπι τι φράνκι 😅😅😅
Και με κατηγορείς για την ΜΒ36 😂😂😂
Οχι θα λεω σιπε και τεκνα που δεν υπάρχουν καν😅😅😅
 
Είναι πολύ ποιοτική κατασκευή. Είναι κατηγορίας premium. Άριστη βαφή και φινίρισμα. Όλα λειτουργούν βουτυρενια. Ρίχνει 28 γρ απροβληματιστα. Σε 24 δεν έχω δοκιμάσει. Δεν το έχω δουλέψει πολύ. Μόνο σκοπευτήριο και καθόλου κυνήγι, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα. Η σκοπευτική γραμμή είναι για μένα το μεγαλύτερο προτέρημα. Όλο το πάνω μέρος είναι μια τεράστια σκ. γραμμή που σε οδηγεί αυτόματα. Το σκαλοπάτι της βάσης η θα το λατρέψεις η θα το μισήσεις. Πολύ καλό πέλμα, αλλά μάλλον όχι πολύ ανθεκτικό, είναι αφρώδες και πολύ μαλακό.
Ειναι απο τα όπλα που εχω στο μυαλο μου. Αυτο το σκαλοπατι που κανει το κοντακι με τον κορμο ττου οπλου καπως μου κάθεται σαν σκεψη κ μου δινει (για ενα αγνωστο λογο) την αισθηση οτι θα μου κάθεται. (Το ιδιο ακριβως μου βγαζει κ η breda titano.)
Δεν το εχω επωμυσει αλλα και δεν ξερω καποιον να το εχει ωστε να το ζητησω για να το δω.
 
Το είδα το χρέπι τι φράνκι 😅😅😅
Και με κατηγορείς για την ΜΒ36 😂😂😂
Οχι θα λεω σιπε και τεκνα που δεν υπάρχουν καν😅😅😅
A300 Outlander σε 61εκ είδες ; Είναι και φθηνότερη από αυτές που κοιτάς. Αξίζει μια δοκιμή πιστεύω.
 
A300 Outlander σε 61εκ είδες ; Είναι και φθηνότερη από αυτές που κοιτάς. Αξίζει μια δοκιμή πιστεύω.
Από το 391 66 δεν πιστεύω ότι αξίζει να παω σε αυτό το όπλο το είδα σε 66αρα ..

Σκέψου ότι αυτό έχει πολύ καλό πιάσιμο στην λαβή κοντακιου αλλά έχει αίσθηση εμπροστοβαρο
 
Από το 391 66 δεν πιστεύω ότι αξίζει να παω σε αυτό το όπλο το είδα σε 66αρα ..

Σκέψου ότι αυτό έχει πολύ καλό πιάσιμο στην λαβή κοντακιου αλλά έχει αίσθηση εμπροστοβαρο
Η σειρά A400 δεν έχει το επανατατικό στο κοντάκι όμως. Αυτό πιστεύω παίζει αρκετό ρόλο στο ότι σου έρχεται εμπροστόβαρο. Η Outlander έχει το επανατατικό στο κοντάκι. Ψάξε για 61εκ και δοκίμασε την. Πιστεύω θα σου αρέσει.
 
Η σειρά A400 δεν έχει το επανατατικό στο κοντάκι όμως. Αυτό πιστεύω παίζει αρκετό ρόλο στο ότι σου έρχεται εμπροστόβαρο. Η Outlander έχει το επανατατικό στο κοντάκι. Ψάξε για 61εκ και δοκίμασε την. Πιστεύω θα σου αρέσει.
Τι βάρος έχει; ; ότι βρήκα είναι 3300
 
Η becacia την πρώτη την είχα και είναι το μοναδικό όπλο που μετάνιωσα που πωλησα.Την δεύτερη την έχει φίλος είναι όπλα καταπληκτικά και ξεκούραστα αρκεί να μην ρίχνεις περισσότερα από 32 γρ που είναι υπεραρκετά για να κυνηγήσεις ότι θέλεις εάν ρίχνεις σωστά.Εαν είσαι λίγο χειροδυναμος εύκολα ρίχνεις και με το ένα χέρι.
Εγω με τη μπεκατσια ειμαι πολυ ευχαριστημενος Ολα τα πουλια σχεδον με την πρωτη αντε και δευτερη σε περδικες Σε ενα λαγο εριξα τρια αν και με το δευτερο τον πηρα .Και για κλωτσημα δεν καταλαβενω τιποτα και ριχνω 36-37 γραμ Δικα μου ομως.Δεν ειναι το βαρος σκαγιων .Σημερα με 32 γραμ που εριξα τσιχλοφυσιγγα ηταν ποο σκληρα
 
Ειναι απο τα όπλα που εχω στο μυαλο μου. Αυτο το σκαλοπατι που κανει το κοντακι με τον κορμο ττου οπλου καπως μου κάθεται σαν σκεψη κ μου δινει (για ενα αγνωστο λογο) την αισθηση οτι θα μου κάθεται. (Το ιδιο ακριβως μου βγαζει κ η breda titano.)
Δεν το εχω επωμυσει αλλα και δεν ξερω καποιον να το εχει ωστε να το ζητησω για να το δω.
Αν είσαι Αθήνα να δείς το δικό μου.
 
Το επομισα από 50 φορές σε 3 μαγαζιά και το νόμιζα ότι θα φύγει από τα χέρια στο αέρα 😂😂😂
Και η beccaccia,montefeltro ειναι...ορισμενοι που ειναι νευρικοι στην επωμιση τους εχουν θεμα με τετοια οπλα χαμηλου βαρους,ξερω και ατομο που την πουλησε για αυτον το λογο...Για κυνηγια φερμας το πισωβαρο θεωρηται προτερημα γιατι σου ερχεται πιο γρηγορα,εγω εχω την beccaccia 61cm αλλα εχει καποια χρονια τωρα που την βγαζουν και 66cm και μπορει αυτη να σου ερχεται καλυτερα τωρα απο λαβες και χτενια δεν γνωριζω αλλα αφου και αυτη ειναι montefeltro πιστευω θα εχουν παρομοια...Και μην ξεχνας και αυτο που σου ειπε ο @ΓΙΑΝΝΗΣ οτι κυνηγαμε με γεματο οπλο...
 
Παντως πιστευω οτι με ενα τρικιλο οπλο και 66αρα καννη κανεις ολα σου τα κυνηγια ανετα...με βασικη προυποθεση βεβαια να σου ερχεται γαντι στην επωμιση...τα αδρανειας βεβαια τον εχουν λιγο τον κλωτσο τους αλλα με ολα αυτα τα συγχρονα μπιμπλικια(πελματα, comfort, κλπ.) ειναι σε ανεκτα επιπεδα...Εγω με την ΑΤΑ(αεριων) 3 κιλα 66αρα καννη(με εσωτερικα τσοκ) κυνηγαω μπεκατσα,λαγο,ορτυκια τρυγονια,τσιχλες φασα,κλπ. χωρις κανενα απολυτως προβλημα(το οπλο εχει αλλα θεματακια αλλα αλλο αυτο...) βεβαια η περιοχη μου εχει μεσες θερμοκρασιες οποτε δεν χρησιμοποιω βαριες γομωσεις,ισως σε τετοια μερη με ακραιες θερμοκρασιες(ή σε αλλα κυνηγια πχ γουρουνι,παπι...) να υπαρχουν αλλες απαιτησεις...
 
Όσον αφορά στην ανάκρουση, εγώ που έχω δοκιμάσει καμιά 15 όπλα (δικά μου), η διαφορά σε αυτό που ένιωθα οφειλόταν κατά κύριο λόγο σε λάθος μέτρα κοντακίου και συγκεκριμένα στο πίτς και το ντρόπ. Διαφορά μεταξύ αδρανείας και αερίων που να είναι αισθητή δεν έχω παρατηρήσει. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι η winchester sx4 ήταν το πιο γλυκό απ' όλα μαζί με τη rem 1100. Όμως η πιο βαριά γόμωση που χρησιμοποιώ είναι 32γρ και σπάνια 34. Και μια φορά είχα ρίξει με μια beretta A400 xplor light χωρίς kick off και ήταν απόλαυση. Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το χτύπημα στο ζυγωματικό. Δεν το μπορώ με τίποτα, είναι άκρως ενοχλητικό και επίπονο.
 
Όσον αφορά στην ανάκρουση, εγώ που έχω δοκιμάσει καμιά 15 όπλα (δικά μου), η διαφορά σε αυτό που ένιωθα οφειλόταν κατά κύριο λόγο σε λάθος μέτρα κοντακίου και συγκεκριμένα στο πίτς και το ντρόπ. Διαφορά μεταξύ αδρανείας και αερίων που να είναι αισθητή δεν έχω παρατηρήσει. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι η winchester sx4 ήταν το πιο γλυκό απ' όλα μαζί με τη rem 1100. Όμως η πιο βαριά γόμωση που χρησιμοποιώ είναι 32γρ και σπάνια 34. Και μια φορά είχα ρίξει με μια beretta A400 xplor light χωρίς kick off και ήταν απόλαυση. Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το χτύπημα στο ζυγωματικό. Δεν το μπορώ με τίποτα, είναι άκρως ενοχλητικό και επίπονο.
Ε όχι βρε Κώστα και δεν έχει διαφορά στην ανάκρουση η αδράνεια με τα αέρια. Ειδικα τα αερίων της fn και η a400 kick off είναι αεροβόλα φίλε. Εριχνα με την maxus και λιγότερο θόρυβο έκανε γενικά το όπλο αλλα και αισθανόσουν γλυκιά την ανάκρουση. Σ αυτό της βαζω 10 όπως και στο speed load της. Άλλα πράγματα δε μου άρεσαν στη maxus.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top