Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
για να δω αν κρατανε κεντρο στα πολλα μετρα.
Αυτό είναι σωστό αλλά δεν είναι σωστό αυτό που λένε κάποιοι ότι πχ το τσοκ ή η κάνη αυτή κρατάει σκάγια στα 50 αλλά είναι σχετικά αραιή και στα πχ 30.
Αυτό δεν ισχύει.
Στα 36μ έχουν ξεκαθαρίσει όλα και οι συγκεντρώσεις από εκεί και μετά είναι πάνω κάτω αναμενόμενες και παίζουν με το μέγεθος του σκαγιού.

Βασικός λόγος που δεν δοκιμάζω φυσίγγι στα 50μ ... ξέρω πάνω κάτω τι θα κάνει αν το δω στα 36.
 
Τα 50+60 μετρα απο τα χριστουγενα και μετα που θα τις εκπαιδευσουν οι αδειουχοι ειναι στανταρ αποστασεις βολης γι τη φασσα αν την κυνηγας αν τη κυνηγας αντρικια και οχι στα κλαδια και στη κουρνια
 
Απτότατες αποδείξεις υπάρχουν Τόλη με πραγματικές δοκιμές, .... απλά έγιναν με καλά αμερικάνικα φυσίγγια και όχι με σκάγια σκληρότητας λουκουμά.
Μετρισεις εχουμε με σωβαρα μηχανιματα και που τις βρισκω?
 
Και τωρα πες μου και κατι ακομα Πρωσοπικα εσενα ποτε σε αμφισβητισα σ εχω ξανα πει Εσυ και κανα δυο αλλοι βαζετε αποδειξεις φοτο με φασσες οι αλλοι που αν δουν φασσα να πεταει τσιμπιουντε να ξυπνισουν που απεκτισαν τοση εμπιρια να τις τουφεκανε μακρυα γτ η εικονες θελουν διατριβη με το θυραμα και το ξερεις
Συμφωνουμε δεν λεω το αντιθετο Τολη
Και ενα αλλο σημαντικο ειχες μετρο ταινια μαζι και οντως ηταν τοσα γτ οκ στο δεντρο που ειναι σταθερο σειμιο δε πεφτουμε εξω
Εχω παντα μαζι το αποστασιομετρο και εχω μετρησει πολλες φορες αποστασεις, εκει που εχω σημα βεβαια οταν κανω τετοια δοκιμη το μετραω και με το google earth, ειναι οντως τοσο τα μετρα, η μετροταινια δεν εχει χρηση παντου, σε καποια σημεια μονο το λειζερ μπορει να μετρησει.
 
Συμφωνουμε δεν λεω το αντιθετο Τολη

Εχω παντα μαζι το αποστασιομετρο και εχω μετρησει πολλες φορες αποστασεις, εκει που εχω σημα βεβαια οταν κανω τετοια δοκιμη το μετραω και με το google earth, ειναι οντως τοσο τα μετρα, η μετροταινια δεν εχει χρηση παντου, σε καποια σημεια μονο το λειζερ μπορει να μετρησει.
Στα 80 μετρα που λες αν τουφεκαγες αλλες δεκα καθιστες θα πεφτανε ολες ?
 
Στα 80 μετρα που λες αν τουφεκαγες αλλες δεκα καθιστες θα πεφτανε ολες ?
Φυσικα και οχι, τι ρωτας? .yel.
Μιλαμε για φυσιγγια εμποριου φιλε, αλλα λεω αν...τα φυσιγγια ειναι rem nitro θα επεφταν σιγουρα καποιες, θελει και τυχη βεβαια.
Εκεινη ηταν απλα μια τουφεκια που την εριξα ετσι χωρις να περιμενω κατι, ειπαμε να κανουμε και καμια μαλςκιτσα που και που, οταν επεσε η φασσα ειχα μεινει να κοιταω, λεω δεν υπαρχει περιπτωση καρδια επαθε...χαχα
 
Φυσικα και οχι, τι ρωτας? .yel.
Μιλαμε για φυσιγγια εμποριου φιλε, αλλα λεω αν...τα φυσιγγια ειναι rem nitro θα επεφταν σιγουρα καποιες, θελει και τυχη βεβαια.
Εκεινη ηταν απλα μια τουφεκια που την εριξα ετσι χωρις να περιμενω κατι, ειπαμε να κανουμε και καμια μαλςκιτσα που και που, οταν επεσε η φασσα ειχα μεινει να κοιταω, λεω δεν υπαρχει περιπτωση καρδια επαθε...χαχα
Τωρα μαλιστα με ρεμ θα γινοτανε οι πιθανουμτιτες πολυ περισοτερες αλλα με 60€ το κουτι προτιμαω να παρω εμποριο και να παω πιο κοντα αχαχαχαψ
 
Τωρα μαλιστα με ρεμ θα γινοτανε οι πιθανουμτιτες πολυ περισοτερες αλλα με 60€ το κουτι προτιμαω να παρω εμποριο και να παω πιο κοντα αχαχαχαψ
Ναι ρε δεν ειμαστε για τετοια εξοδα, εχω 8 nitromag 42.5 που αγορασα χυμα και βαζω δυο οταν πηγαινω για λαγο με τον αδερφο μου, μονο για τετοιο κυνηγι τα πηρα.
Παντως με νιτρο μαγκνουμ και τη παλιομπενελλα μου τα 60 μετρα τα ειχανε για πλακα τα παπια αλλα πολυ μπαφερ στα ματια ρε φιλε
Πολυ μπαφερ στα ματια και πολυ τσουξιμο απο πισω...με τετοια τιμη .sarcastic.
 
Ναι ρε δεν ειμαστε για τετοια εξοδα, εχω 8 nitromag 42.5 που αγορασα χυμα και βαζω δυο οταν πηγαινω για λαγο με τον αδερφο μου, μονο για τετοιο κυνηγι τα πηρα.

Πολυ μπαφερ στα ματια και πολυ τσουξιμο απο πισω...με τετοια τιμη .sarcastic.
Τσουξιμο οταν τα παρεις μετα δε νιωθεις αχαχαχαχ
 
Μετρισεις εχουμε με σωβαρα μηχανιματα και που τις βρισκω?

Το excel στα φυσίγγια για αγριόχηνες συμπίπτει με τις μετρήσεις του Lowry, του Compton και με όλα τα προγράμματα βλητικής που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούν εταιρίες όπως η APEX Ammunitions.
Μόνο τα Ελληνικά και Ιταλικά φυσίγγια δεν υπακούουν στους κανόνες της βλητικής :)
Περιττό να σας πω ότι τον όρο "περιφερειακή διάτρηση" δεν τον έχω δει πουθενά σε όσα έχω διαβάσει.
Ίσως να είναι Ελληνο-Ιταλικός όρος.


Γραμμές θεωρία και τελείες το πείραμα ...
1666384688989.png
 
Το excel στα φυσίγγια για αγριόχηνες συμπίπτει με τις μετρήσεις του Lowry, του Compton και με όλα τα προγράμματα βλητικής που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούν εταιρίες όπως η APEX Ammunitions.
Μόνο τα Ελληνικά και Ιταλικά φυσίγγια δεν υπακούουν στους κανόνες της βλητικής :)
Περιττό να σας πω ότι τον όρο "περιφερειακή διάτρηση" δεν τον έχω δει πουθενά σε όσα έχω διαβάσει.
Ίσως να είναι Ελληνο-Ιταλικός όρος.


Γραμμές θεωρία και τελείες το πείραμα ...
View attachment 58463
Τα σαπια σκαγια μας που ριχνουμε εδω οταν πας και βρεις νοβοπανβρεγμενο σκετο χωρις μελαμινη τα περιφεριακα σκαγια θα δεις οτι ειναι εξω εξω στην επιφανια και προς το κεντρο μπενουν πιο μεσα
 
Το excel στα φυσίγγια για αγριόχηνες συμπίπτει με τις μετρήσεις του Lowry, του Compton και με όλα τα προγράμματα βλητικής που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούν εταιρίες όπως η APEX Ammunitions.
Μόνο τα Ελληνικά και Ιταλικά φυσίγγια δεν υπακούουν στους κανόνες της βλητικής :)
Περιττό να σας πω ότι τον όρο "περιφερειακή διάτρηση" δεν τον έχω δει πουθενά σε όσα έχω διαβάσει.
Ίσως να είναι Ελληνο-Ιταλικός όρος.


Γραμμές θεωρία και τελείες το πείραμα ...
View attachment 58463
Έχεις ξεχάσει ότι πάντα ειμαδταν πρωτοπόροι στην Ελλάδα καιρός να μάθουμε στους άλλους ότι περιφερειακή διάτρηση και διαφορά μιας τουφεκιας σε αυτή από μια άλλη υπάρχει.Ξεκινα που είσαι πιο ειδικός στα προγράμματα.
 
Δεν έχουμε εξηγήσεις για όλα όσα συμβαίνουν .Δεν έχουμε σχεδόν τίποτα υπό τον έλεγχο μας.Και αν δεν είμαστε ανοικτοί σε αυτό το μυστήριο.Η ζωή γίνεται πολύ μικρή.Αυτο το έχει πει μια χιλιανη συγγραφέας και νομίζω πως ταιριάζει και εδώ στο θέμα βλητικής των κανών.
 
Νομίζω είναι εύκολο να υπολογιστεί η διάτρηση των περιφερειακων σκαγιων. Βλέπουμε σε κάμερες υπερυψηλης ταχύτητας ότι τα σκάγια φτάνουν στον στόχο απέχοντας 2 ,3 μέτρα, όσο περίπου και το μισό μήκος της ατρακτου ή λίγο παραπάνω. Άν υπολογιστεί η ταχύτητα στην απόσταση αυτή των πρώτων σκαγιων που βρίσκουν στον στόχο ή ο χρόνος πτήσης, υπολογίζεται και η μεση ταχύτητα των σκαγιων της ατρακτου. Υποθέτω πως η διαφορά δεν είναι σημαντική και ότι η διαφορά στην διάτρηση θα είναι ασήμαντη έως αμελητέα. Εξαιρούνται βέβαια τα πολύ παραμορφωμενα σκάγια που έτσι και αλλιώς αποκλινουν υπερβολικά .
 
Νομίζω είναι εύκολο να υπολογιστεί η διάτρηση των περιφερειακων σκαγιων. Βλέπουμε σε κάμερες υπερυψηλης ταχύτητας ότι τα σκάγια φτάνουν στον στόχο απέχοντας 2 ,3 μέτρα, όσο περίπου και το μισό μήκος της ατρακτου ή λίγο παραπάνω. Άν υπολογιστεί η ταχύτητα στην απόσταση αυτή των πρώτων σκαγιων που βρίσκουν στον στόχο ή ο χρόνος πτήσης, υπολογίζεται και η μεση ταχύτητα των σκαγιων της ατρακτου. Υποθέτω πως η διαφορά δεν είναι σημαντική και ότι η διαφορά στην διάτρηση θα είναι ασήμαντη έως αμελητέα. Εξαιρούνται βέβαια τα πολύ παραμορφωμενα σκάγια που έτσι και αλλιώς αποκλινουν υπερβολικά .
Έχει δόση λογικής
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top