Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ποιος υπερασπίζεται τι .Το μόνο που υπερασπίζιμαι είναι ότι η Ρεμί έχει καλύτερη κανη και σε αυτό έχει συμφωνήσει και άνθρωπος που όντως έχει περγαμηνές ποιος άλλος έχει περγαμηνές και τον αμφισβητώ αυτοί που αναφέρεσαι ποιος τους έδωσε τις περγαμηνές .Και δεν τους αμφισβητώ εγώ τους αμφισβητούν οι εταιρίες με την εξέλιξη στις κανες που την βαφτίζουν μάρκετινγκ που άλλοτε τις αποδέχονται δεχόμενοι πληροφορίες και άλλοτε δεν μη μπερδεύεσαι Τζον .Ευγνμοσυνη προσωπικά δεν χρωστάω έτσι όπως το θέτεις σε κανένα εκτός τον πατέρα μου που μου έμαθε σωστά και μου έδειξε εμπιστοσυνη γιατί κυνηγάω με 12αρι από 6 δημ που κάποιο από αυτούς που αναφέρεσαι είχαν δει όπλο σε φωτογραφία ..Εγώ όμως γράφω εδώ και ερωτώ και διασταυρωνω απόψεις δε βιβλιογραφω ούτε και θα το κάνω γιατί δεν έχω σπουδάσει βλητική ούτε είμαι οπλοκατασκευαστης κα με ενδιαφέρει να μάθω όχι να διδάξω καθώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε γνωρίζω αν εχω την ικανότητα .Απλά έχω μάθει πριν ακυρώσω κάτι νέο να το διαπιστώσω όπως την εξέλιξη των κανών με διερυμενους αυλούς και μεγάλους κώνους και να μη το βαφτίζω μάρκετινγκ.
Εγώ πάντως ως πατέρας ,δεν θα έδινα ποτέ όπλο σε έκτης δημοτικού ‼️
 
Δεν είναι θέμα αν του χρωστάμε αν μας χρωστάει ίσα ίσα που μεταφέρει και έχει δώσει πολλές πληροφορίες σε όλη την κυνηγετική οικογένεια αλλά είναι αρθρογράφος φίλε δεν είναι βλητικος ούτε σκοπευτής φτασμένος να έχει δουλέψει χιλιαδες όπλα φυσίγγια και να έχει ρίξει χιλιάδες βολές .
ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ
αλλά έχεις δίκιο δεν έχει ρίξει "χιλιάδες βολές" αλλά ΜΥΡΙΑΔΕΣ - ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ
Δεν προσβάλλω κανέναν
ΜΠΑΑΑΑΑΑ ΚΑΘΟΛΟΥ .very funny.
δεν έχεις αφήσει και κάποιον αξιόλογο βλητικό που να μην έχεις προσβάλλει έστω άθελά σου!
σου καταλογίζω ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ => δεν ξέρεις ΤΙ κάνεις
αλλά άλλο το τι πιστεύει ο κάθε ένας και άλλο τι είναι δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτωνεσαι .
ΛΟΓΟΙ ΑΡΧΗΣ!!!
δεν ανέχομαι την ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ!!!
ΔΕΝ ανέχομαι να προσβάλλεται το έργο ανθρώπων που έχουν κοπιάσει να μας προσφέρουν ΓΝΩΣΗ, ειδικά δε, πολύ περισσότερο όταν αυτοί δεν βρίσκονται εν ζωή!
ΔΕΝ αντέχω να διαπιστώνω καθημερινά πως αυτό το ΑΙΣΧΡΟ κατάλοιπο της τουρκοκρατίας ο κομπογιαννιτισμός ζει και βασιλεύει!!!!

Το μεγαλύτερο σχολείο να ξέρεις είναι το φόρουμ που γράφουμε γιατί συνδυάζει τα πάντα και από θεωρία και από εμπειρία διότι γράφουν κάθε καρυδιάς καρύδι να το πω λαϊκά.
το μεγαλύτερο κομπογιανιτικό αποπροσανατολιστήρι είναι αυτό το φόρουμ!
ακριβώς επειδή γράφουν και ημιμαθείς τις "θεωρίες" τους και πείθουν άλλους αφελείς......

Ολα τα υπόλοιπα τα βρίσκεις σε βιβλία .
σαφώς!!! μόνο που συντρέχουν 2 προϋποθέσεις:
να τα διαβάζεις τα βιβλία που και που
να ΞΕΡΕΙΣ να τα διαβάσεις!

εν κατακλείδι
κάνε αυτό που σου 'πε ο Βασίλης μέτρα και διατρήσεις και τα ξαναλέμε

ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ - ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΤΟΥΣ!!!! .hair.
 
Αδελφέ χαλάρωσε μη πάθεις εγκεφαλικό πίστευε ότι γουστάρεις και σμα τσαντιζεασι πιες ξύδι κατάρα τι θεωρία εσύ και εγώ τη πράξη και κλείσαμε το έργο και το τι κάνει ο κάθε ένας και τι ξέρει άσε να το ξέρει ο ίδιος επειδή εσύ ξέρεις πολλά γράμματα πρόσεχε έχει αυτή η χώρα έχει πολλούς αμπελοφιλισοφους .
 
Καλημέρα, διαβάζω τα τελευταία μηνύματα και με ευχαριστεί που ενώ οι διαφωνίες είναι μεγάλες, η συζήτηση παραμένει κόσμια. Να προκαλέσω λοιπόν με την σειρά μου ελπίζοντας να συνεχίσει η συζήτηση σε ωραίο ύφος. Υπάρχει έστω και ένας βλητικός στην Ελλάδα ; Έχει γίνει ανοιχτή συζήτηση ή αντιπαράθεση μεταξύ των αρθρογράφων, ειδημονων, ατόμων όπως πολλοί εδώ στο φόρουμ κλπ έστω και μια φορά, ; Πολλές ερωτήσεις μπορούμε να θέσουμε , και πολλοί είναι πρόθυμοι να απαντήσουν, αλλά γόνιμη αντιπαράθεση ή διάλογο χωρίς αφορισμούς δεν νομίζω ότι μπορούμε να περιμένουμε. Επιστρέφω στις προηγούμενες αναρτήσεις, Γιάννη μου αρέσει πολύ η στάση σου απέναντι σε κάθε κατεστημενη άποψη, αποστρεφεσαι την δουλοπρεπεια και έχεις κριτική σκέψη. Μερικές φορές όμως γίνεσαι αψύς και δογματικος. Μάριε, διακρίνω διαβάζοντας όσα γράφεις εδώ πως πρόκειται για παίκτη Α' εθνικής, που ενώ συχνά βγάζει μάτια, σε κρίσιμες στιγμές στοιχιζεται πίσω από άλλους όχι απαραίτητα ανώτερους.
 
Θα συνεχίσω τις ερωτήσεις περιμένοντας απαντήσεις και μετά να δούμε πως θα τις δικαιολογήσεις Μάριε στους κατασκευαστές με τη γνώση των ανθρώπων που στηρίζεσαι τους οποίους δεν απαξιωνω απλά λέω ότι η βλητική εεξελισεται πράγμα που δε παραδέχεσαι και κάποια από τα λεγόμενα τους δεν είναι πλέον κανόνας .Μαλακιζονται οι εταιρίες που όλο και ένα βγάζουν όπλα με επιμήκεις κώνους η μας δουλεύουν .Άλλη ο Σωτηροπούλος με τα braiin δείχνει ντουφέκια που δεν συμφωνεί με το νόμο του Γκάους.Ο παπατσαρουχας μας κοροϊδεύει με τις αποχρωμιωσεις κανών και τα πορτινγκ .Όταν θα μου τα απαντήσεις με επιχειρήματα θα τους τα προωθήσω για να δούμε πιο έχει δίκιο χωρίς τσαντίλας και γκρίνιες .
 
Ακριβώς φίλε εγώ δεν είμαι της θεωρίας γιατί ψάχνω και δοκιμάζω δεν αρκούμε στις θεωρίες που εκδίδεται οι υπόλοιποι εκεί είναι η διαφορά μας με τη πλειοψηφία
Το πρόβλημα Γιάννη είναι ότι κάποιοι απο αυτούς που έχουν άποψη δεν έχουν παρουσιάσει την παραμικρή δοκιμή (έστω μόνο συγκέντρωσης).

Βέβαια είναι πιθανόν να πειράξουν τις δοκιμές για να επαληθευτεί η θεωρία τους ή να αρκούνται σε λόγια άλλων.
Σέβομαι όμως οποιαδήποτε δοκιμή (έστω και πειραγμένη) παρά την παντελλή έλλειψή τους.

Οι δικές μου δοκιμές (τις οποίες τις έχω μοιραστεί με 5-6 άτομα) λένε ότι όλα αυτά δεν ισχύουν.
Έγιναν την ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια φυσίγγια, ίδια μετρημένη απόσταση με 4 διαφορετικές "οπλάρες" (διαφορετικοί κώνοι αυλοί κτλ) + την Μ2 (ανά 2 όπλα κάθε μέρα)
Φυσίγγια και φθηνά και ακριβά.

Και επειδή ευτυχώς δεν πάσχω από 2 χιλιάρικα, αν έβλεπα κάτι που δεν μου άρεσε, θα είχα αλλάξει το όπλο σε χρόνο dt.

Οι θεωρίες αυτές ωθούν τον "άσχετο" κόσμο να ξοδεύει άσκοπα χρήματα σε όπλα, τσοκ και μετατροπές για να βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές οι οποίες στην πλειονότητα των θηραμάτων είναι επιζήμιες.
Πιθανόν να είναι χρήσιμες σε αυτούς που τρομάζουν τις φάσσες στα 60-100μ ή σε αυτούς που τουφεκάνε παπιά με μολύβια στα ίδια μέτρα ή σε σκοπευτές με @@.
Σε όλους τους υπόλοιπους είναι παντελώς ΑΧΡΗΣΤΕΣ και επίσης ΕΠΙΖΗΜΙΕΣ και για τα θηράματα (τραυματισμοί) και για την κάρπωση αυτή καθαυτή καθώς και ΠΟΛΥΕΞΟΔΕΣ σε φυσίγγια γιατί στα 60+ μέτρα μόνο από τύχη σκοτώνεις μονά πουλιά.

Τα αδιάψευστα στοιχεία του πειράματος Nilo με μολύβια #3 ιταλικά και μηδενικό σκοπευτικό σφάλμα είναι αυτά, ανά απόσταση με φυσίγγι συγκέντρωσης 90% σε μονά πρασίνια.

Nilo_exp_1973.png
 
Αν θες επίσης την ξεκάθαρη άποψη μου (γιατί κάποιοι νομίζουν ότι υποστιρίζω με θέρμη τις Benelli παρόλο το βρισίδι που έχουν φάει και όχι μόνο για το κλικ) το όπλο μου δεν βγάζει ούτε κατά διάνοια τις τουφεκιές που βλέπω εδώ με ποσοστά που πλησιάζουν για πλάκα το 90-100% με εμπορικά.
Όταν όμως το δοκιμάζω ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο φυσίγγι, ίδια απόσταση, παρόμοιο κλασικό τσοκ με άλλες "οπλάρες" δεν βλέπω εξωφρενικές διαφορές και μάλιστα σε μερικές υπερτερεί σε συγκέντρωση.
Δεν θα σκεφτώ πονηρά, ούτε αρνητικά ... αυτό που βλέπουν τα μάτια μου, προσωπικά μου φτάνει.
Τα μάτια των άλλων μπορεί να βλέπουν άλλα πράγματα, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι.
 
Αδελφέ χαλάρωσε μη πάθεις εγκεφαλικό πίστευε ότι γουστάρεις και σμα τσαντιζεασι πιες ξύδι κατάρα τι θεωρία εσύ και εγώ τη πράξη και κλείσαμε το έργο και το τι κάνει ο κάθε ένας και τι ξέρει άσε να το ξέρει ο ίδιος επειδή εσύ ξέρεις πολλά γράμματα πρόσεχε έχει αυτή η χώρα έχει πολλούς αμπελοφιλισοφους .
Θα συνεχίσω τις ερωτήσεις περιμένοντας απαντήσεις και μετά να δούμε πως θα τις δικαιολογήσεις Μάριε στους κατασκευαστές με τη γνώση των ανθρώπων που στηρίζεσαι τους οποίους δεν απαξιωνω απλά λέω ότι η βλητική εεξελισεται πράγμα που δε παραδέχεσαι και κάποια από τα λεγόμενα τους δεν είναι πλέον κανόνας .Μαλακιζονται οι εταιρίες που όλο και ένα βγάζουν όπλα με επιμήκεις κώνους η μας δουλεύουν .Άλλη ο Σωτηροπούλος με τα braiin δείχνει ντουφέκια που δεν συμφωνεί με το νόμο του Γκάους.Ο παπατσαρουχας μας κοροϊδεύει με τις αποχρωμιωσεις κανών και τα πορτινγκ .Όταν θα μου τα απαντήσεις με επιχειρήματα θα τους τα προωθήσω για να δούμε πιο έχει δίκιο χωρίς τσαντίλας και γκρίνιες .
τα πιες ξύδι, χαλάρωσε, εγκεφαλικά, αμπελοφιλοσοφίες κ.λ.π. στα επιστέφω Γιαννάκη μου!
από σένα δεν είδα "πράξεις" μόνο "θεωρίες" και μάλιστα χωρίς βάση (αβάσιμες)
κι αν θέλεις διάλογο ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ΚΟΣΜΙΑ !!!!!


υ.γ.1 η βλητική και βέβαια εξελίσσεται αλλά ο πλανήτης μας παραμένει η ΓΗ με τις φυσικοχημικές ιδιότητές της!
υ.γ.2 κι αν ήξερες τι είναι ο νόμος του Γκαους δεν θα έγραφες την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ για τα Μπρέιν, (κακο-αντιγράφοντάς με )
υ.γ.3 και για να απαντηθεί μια "ερώτηση" πρέπει να έχει ειρμό και ΛΟΓΙΚΗ
υ.γ.4 ο Παπατσαρούχας δεν κοροϊδεύει κανέναν! ξέρεις ότι δεν διστάζει να διώξει κλοτσηδόν και "πελάτες" του όταν του ζητάνε ΠΑΡΑΛΟΓΑ πράγματα......

το ξανα-λέω για τους άλλους που παρακολουθούν την "συζήτηση":

2+1 πράγματα καθορίζουν την ποιότητα μιας τουφεκιάς:
συγκέντρωση και διάτρηση(+ κατανομή)
απτά και απολύτως μετρήσιμα!!!!

και τα έχουν μετρήσει πριν από εμάς και για εμάς!

τουτέστιν κάντε αυτό που είπε ο Βασίλης και τα ξαναλέμε


400-500 χρόνια τουρκοκρατίας διαμόρφωσαν τον νεοέλληνα
που θέλει να ξανακαλύψει τον τροχό, προσθέτοντάς του γωνίες!!!!!

για κάποιους όταν η λογική και η πραγματικότητα δεν συμφωνούν με τις "απόψεις" τους τόσο το χειρότερο για την λογική και την πραγματικότητα

υ.γ.5 το έχω ξαναγράψει: έχω βγάλει 100% στα 36,5μ με #2, να την κάνω τι; τουφεκιά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!! η μονη χρηστικότητά της σε αγριόχηνες και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ.......................
 
Last edited:
Καταλαβαιν
Αν θες επίσης την ξεκάθαρη άποψη μου (γιατί κάποιοι νομίζουν ότι υποστιρίζω με θέρμη τις Benelli παρόλο το βρισίδι που έχουν φάει και όχι μόνο για το κλικ) το όπλο μου δεν βγάζει ούτε κατά διάνοια τις τουφεκιές που βλέπω εδώ με ποσοστά που πλησιάζουν για πλάκα το 90-100% με εμπορικά.
Όταν όμως το δοκιμάζω ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο φυσίγγι, ίδια απόσταση, παρόμοιο κλασικό τσοκ με άλλες "οπλάρες" δεν βλέπω εξωφρενικές διαφορές και μάλιστα σε μερικές υπερτερεί σε συγκέντρωση.
Δεν θα σκεφτώ πονηρά, ούτε αρνητικά ... αυτό που βλέπουν τα μάτια μου, προσωπικά μου φτάνει.
Τα μάτια των άλλων μπορεί να βλέπουν άλλα πράγματα, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι.
Ω Βασίλη τι εννοείς πολύ καλά δεν είναι θέμα αν εκθειάζει τη μπενελι και εγώ τη γουστάρω το θέμα μας είναι να σιγουρευτούμε όσο γίνεται τι ισχύει.Εσυ διαπίστωσες αυτό καλώς εγώ έχω διαπιστώσει άλλο πράγμα και δεν το έχω διαπιστώσει μόνο εγώ το έχουν διαπιστώσει και άλλοι φίλοι ότι κάποιες κανες δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από κάποιες άλλες .Και πάω στην αιτια γιατί? Και εκεί βλέπω μπροστά μου κανόνες που τα ισιωνουν όλα και καταλήγουν όλα στο φυσίγγι ή στη μηδαμινή διάφορα.πραγμα που για μένα δεν υφίσταται.Οπως έχω ξαναπεί καμία κανη δεν είναι ίδια με την άλλη για μένα.Και υπάρχει εξέλιξη γενικά στη βλητική (πυρομαχικά και κανη και τσοκ )που μας δίνει αυτές τις διαφοροποιήσεις μεγάλες μικρές.Παραδειγμα φίλου γιος έφηβος πήρε πρωτάθλημα με sx3 , Εάν εριχνε1990 28 γρ και όχι πρόσφατα με 18.8 αυλό θα έπαιρνε ένα αρχιδι ,γιατί βελτιώθηκε το φυσίγγι,θα έχετε διαβάσει δοκιμή της 10ετιας του 1990 αν θυμάμαι του Κοσκινά με όπλο με διευρυμένο αυλό.Βλεπω εταιρίες κολοσσούς Μπερέτα με αγωνιστικά ντουφέκια που εκει δε παίζεις με 35 εκ κώνο μέσα ,τα σκοπευτικά guerini που είναι πολύ καλά με διπλό κώνο και μιλάμε για όπλα που παίζουν αγώνες φίλε όχι μας έφυγε η τσίχλα και κάτι έγινε μια v3 που όσοι γνωστοί μου την έχουν μόνο για τη ντουφέκια της μιλάνε άσε τις υπόλοιπα στην άκρη .Αν δεχτώ ότι όλοι μας κοροϊδεύουν και δεν ισχύει τίποτα πρέπει να πω και όλους όσους τα πληρώνουν κουτούς και εμάς έξυπνους .Και ότι όλοι έχουν βαλθεί να μας ξεφραγκιασουν οπλουργοι κατασκευαστές τι στο διάολο τόση συνομωσία γύρω από μια κάνη ακόμη και οι φιλοι μου με κοροϊδεύουν δε γίνεται αυτό .Όπως καταλαβαίνεις για μένα υπάρχει βελτίωση ίσως η βελτίωση να φαίνεται όταν είναι από κατασκευής έτσι και όχι μετά σε οπλουργο ? Εγώ έχω δει και σε μετατροπή σε οπλουργο βελτίωση αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν είναι φίλος με τις φωτογραφίες και δε βγάζω ποτέ και πουθενά ούτε θηράματα ούτε δοκιμές ούτε τίποτα τελευταία εδώ με το φόρουμ έβγαλα κάτι.Οπως το θέμα τσοκ 99% των εταιριών έχουν κωνικό παράλληλο στο τέλος και έχω δει ότι σφυρηλάτησε κάποιος την κανη στην άκρη και είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το τσοκ δηλ ,βασανίζονται όλοι τσάμπα με τα τσοκ οι μαλακές .
 
Το πρόβλημα Γιάννη είναι ότι κάποιοι απο αυτούς που έχουν άποψη δεν έχουν παρουσιάσει την παραμικρή δοκιμή (έστω μόνο συγκέντρωσης).

Βέβαια είναι πιθανόν να πειράξουν τις δοκιμές για να επαληθευτεί η θεωρία τους ή να αρκούνται σε λόγια άλλων.
Σέβομαι όμως οποιαδήποτε δοκιμή (έστω και πειραγμένη) παρά την παντελλή έλλειψή τους.

Οι δικές μου δοκιμές (τις οποίες τις έχω μοιραστεί με 5-6 άτομα) λένε ότι όλα αυτά δεν ισχύουν.
Έγιναν την ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια φυσίγγια, ίδια μετρημένη απόσταση με 4 διαφορετικές "οπλάρες" (διαφορετικοί κώνοι αυλοί κτλ) + την Μ2 (ανά 2 όπλα κάθε μέρα)
Φυσίγγια και φθηνά και ακριβά.

Και επειδή ευτυχώς δεν πάσχω από 2 χιλιάρικα, αν έβλεπα κάτι που δεν μου άρεσε, θα είχα αλλάξει το όπλο σε χρόνο dt.

Οι θεωρίες αυτές ωθούν τον "άσχετο" κόσμο να ξοδεύει άσκοπα χρήματα σε όπλα, τσοκ και μετατροπές για να βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές οι οποίες στην πλειονότητα των θηραμάτων είναι επιζήμιες.
Πιθανόν να είναι χρήσιμες σε αυτούς που τρομάζουν τις φάσσες στα 60-100μ ή σε αυτούς που τουφεκάνε παπιά με μολύβια στα ίδια μέτρα ή σε σκοπευτές με @@.
Σε όλους τους υπόλοιπους είναι παντελώς ΑΧΡΗΣΤΕΣ και επίσης ΕΠΙΖΗΜΙΕΣ και για τα θηράματα (τραυματισμοί) και για την κάρπωση αυτή καθαυτή καθώς και ΠΟΛΥΕΞΟΔΕΣ σε φυσίγγια γιατί στα 60+ μέτρα μόνο από τύχη σκοτώνεις μονά πουλιά.

Τα αδιάψευστα στοιχεία του πειράματος Nilo με μολύβια #3 ιταλικά και μηδενικό σκοπευτικό σφάλμα είναι αυτά, ανά απόσταση με φυσίγγι συγκέντρωσης 90% σε μονά πρασίνια.

.
Ε και τι ρε Βασίλη, σου φαίνεται λίγο στα 70!!!! μέτρα 6 στα 10 πρασινοκεφαλα χτυπημένα (τα 4 νεκρα);
Δεν πάσχουμε από τίποτα αλλο λοιπόν πάρα από σκόπευση.
 
Κ
τα πιες ξύδι, χαλάρωσε, εγκεφαλικά, αμπελοφιλοσοφίες κ.λ.π. στα επιστέφω Γιαννάκη μου!
από σένα δεν είδα "πράξεις" μόνο "θεωρίες" και μάλιστα χωρίς βάση (αβάσιμες)
κι αν θέλεις διάλογο ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΑΙ ΚΟΣΜΙΑ !!!!!


υ.γ.1 η βλητική και βέβαια εξελίσσεται αλλά ο πλανήτης μας παραμένει η ΓΗ με τις φυσικοχημικές ιδιότητές της!
υ.γ.2 κι αν ήξερες τι είναι ο νόμος του Γκαους δεν θα έγραφες την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ για τα Μπρέιν, (κακο-αντιγράφοντάς με )
υ.γ.3 και για να απαντηθεί μια "ερώτηση" πρέπει να έχει ειρμό και ΛΟΓΙΚΗ
υ.γ.4 ο Παπατσαρούχας δεν κοροϊδεύει κανέναν! ξέρεις ότι δεν διστάζει να διώξει κλοτσηδόν και "πελάτες" του όταν του ζητάνε ΠΑΡΑΛΟΓΑ πράγματα......

το ξανα-λέω για τους άλλους που παρακολουθούν την "συζήτηση":

2+1 πράγματα καθορίζουν την ποιότητα μιας τουφεκιάς:
συγκέντρωση και διάτρηση(+ κατανομή)
απτά και απολύτως μετρήσιμα!!!!

και τα έχουν μετρήσει πριν από εμάς και για εμάς!

τουτέστιν κάντε αυτό που είπε ο Βασίλης και τα ξαναλέμε


400-500 χρόνια τουρκοκρατίας διαμόρφωσαν τον νεοέλληνα
που θέλει να ξανακαλύψει τον τροχό, προσθέτοντάς του γωνίες!!!!!

για κάποιους όταν η λογική και η πραγματικότητα δεν συμφωνούν με τις απόψεις τους τόσο το χειρότερο για την λογική και την πραγματικότητα

υ.γ.5 το έχω ξαναγράψει: έχω βγάλει 100% στα 36,5μ με #2, να την κάνω τι; τουφεκιά ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!! η μονη χρηστικότητά της σε αγριόχηνες και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ.......................
Ρε Μάριε απάντησε και άσε το τι έχουν κάνει για μας πριν από μας και τις τουρκοκρατίας και τις ιστορίες .Έχει εξέλιξη η βλητική του όπλου ναι η όχι συνολικά φυσίγγι /κανη /τσοκ για να δούμε ποιος έχει λογική που δεν συμφωνεί .Εάν πιστεύεις όχι δε συζητάμε άλλο εάν πιστεύεις ναι πες μου πού οφείλεται .Απλά πράγματα
 
Καταλαβαιν
Ω Βασίλη τι εννοείς πολύ καλά δεν είναι θέμα αν εκθειάζει τη μπενελι και εγώ τη γουστάρω το θέμα μας είναι να σιγουρευτούμε όσο γίνεται τι ισχύει.Εσυ διαπίστωσες αυτό καλώς εγώ έχω διαπιστώσει άλλο πράγμα και δεν το έχω διαπιστώσει μόνο εγώ το έχουν διαπιστώσει και άλλοι φίλοι ότι κάποιες κανες δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από κάποιες άλλες .Και πάω στην αιτια γιατί? Και εκεί βλέπω μπροστά μου κανόνες που τα ισιωνουν όλα και καταλήγουν όλα στο φυσίγγι ή στη μηδαμινή διάφορα.πραγμα που για μένα δεν υφίσταται.Οπως έχω ξαναπεί καμία κανη δεν είναι ίδια με την άλλη για μένα.Και υπάρχει εξέλιξη γενικά στη βλητική (πυρομαχικά και κανη και τσοκ )που μας δίνει αυτές τις διαφοροποιήσεις μεγάλες μικρές.Παραδειγμα φίλου γιος έφηβος πήρε πρωτάθλημα με sx3 , Εάν εριχνε1990 28 γρ και όχι πρόσφατα με 18.8 αυλό θα έπαιρνε ένα αρχιδι ,γιατί βελτιώθηκε το φυσίγγι,θα έχετε διαβάσει δοκιμή της 10ετιας του 1990 αν θυμάμαι του Κοσκινά με όπλο με διευρυμένο αυλό.Βλεπω εταιρίες κολοσσούς Μπερέτα με αγωνιστικά ντουφέκια που εκει δε παίζεις με 35 εκ κώνο μέσα ,τα σκοπευτικά guerini που είναι πολύ καλά με διπλό κώνο και μιλάμε για όπλα που παίζουν αγώνες φίλε όχι μας έφυγε η τσίχλα και κάτι έγινε μια v3 που όσοι γνωστοί μου την έχουν μόνο για τη ντουφέκια της μιλάνε άσε τις υπόλοιπα στην άκρη .Αν δεχτώ ότι όλοι μας κοροϊδεύουν και δεν ισχύει τίποτα πρέπει να πω και όλους όσους τα πληρώνουν κουτούς και εμάς έξυπνους .Και ότι όλοι έχουν βαλθεί να μας ξεφραγκιασουν οπλουργοι κατασκευαστές τι στο διάολο τόση συνομωσία γύρω από μια κάνη ακόμη και οι φιλοι μου με κοροϊδεύουν δε γίνεται αυτό .Όπως καταλαβαίνεις για μένα υπάρχει βελτίωση ίσως η βελτίωση να φαίνεται όταν είναι από κατασκευής έτσι και όχι μετά σε οπλουργο ? Εγώ έχω δει και σε μετατροπή σε οπλουργο βελτίωση αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν είναι φίλος με τις φωτογραφίες και δε βγάζω ποτέ και πουθενά ούτε θηράματα ούτε δοκιμές ούτε τίποτα τελευταία εδώ με το φόρουμ έβγαλα κάτι.Οπως το θέμα τσοκ 99% των εταιριών έχουν κωνικό παράλληλο στο τέλος και έχω δει ότι σφυρηλάτησε κάποιος την κανη στην άκρη και είχε το ίδιο αποτέλεσμα με το τσοκ δηλ ,βασανίζονται όλοι τσάμπα με τα τσοκ οι μαλακές .
Κάνε δοκιμές και τα ξαναλέμε ... ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια απόσταση, ίδια φυσίγγια (φθηνά ακριβά), ίδια κλασικά σε σύφιξη τσοκ.
Βγάλε φωτογραφίες και δείξτες μας.

Μην ακούς κανέναν και μην πιστεύεις κανέναν.
Εγώ αυτό τουλάχιστον έκανα και συμφωνώ μαζί σου ότι οι περγαμηνές δεν λένε κάτι αν αυτό το κάτι δεν μπορεί να επαληθευτεί από κανέναν παρά μόνο από αυτόν που το λέει !!!
 
Κάνε δοκιμές και τα ξαναλέμε ... ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδια απόσταση, ίδια φυσίγγια (φθηνά ακριβά), ίδια κλασικά σε σύφιξη τσοκ.
Βγάλε φωτογραφίες και δείξτες μας.

Μην ακούς κανέναν και μην πιστεύεις κανέναν.
Εγώ αυτό τουλάχιστον έκανα και συμφωνώ μαζί σου ότι οι περγαμηνές δεν λένε κάτι αν αυτό το κάτι δεν μπορεί να επαληθευτεί από κανέναν παρά μόνο από αυτόν που το λέει !!!
ομορφα εσυ!οπως παντα!
 
Παιδιά το κλείνω το θέμα δεν πιστεύω ότι τα οπλα έχουν μείνει σταθερά αφήνω έξω τα φυσίγγια και ότι όλα εξαρτώνται μόνο από τα φυσίγγια μιλάω για εμπορικά και μόνο φυσιγγια.Εαν το πιστεύεται κακώς πετάτε τα λεφτά σας .Δεν νομίζω όμως να το πιστεύει κανένας αλλιώς οι περισσότεροι θα είχαν τις απροβληματιστες μπερετες και μπενελι 40 ετιας.
 
Ε και τι ρε Βασίλη, σου φαίνεται λίγο στα 70!!!! μέτρα 6 στα 10 πρασινοκεφαλα χτυπημένα (τα 4 νεκρα);
Δεν πάσχουμε από τίποτα αλλο λοιπόν πάρα από σκόπευση.
70 γυαρδες = 64 μ
εχει μαλιασει το πληκτρολογιο να το γραφουμε
η επιτυχία βρίσκεται
90% πίσω από το κοντακι
10% μπροστα του
 
Που οφείλεται ρε φίλε στο ότι βελτιώθηκαν οι κανες εξήγησε μου αφού αυξάνεις το κώνο χάνεις ταχύτητα κάνεις πορτινγκ σιγά τα λάχανα μεγαλώνεις τον αυλό πάλι χάνεις ,βάζεις τσοκ άλλης εταιρίας πάλι με ένα σφιχτοτερο μαμά κανείς το ίδιο άρα πως βελτιώθηκαν Μάριε γιατί αυτά ακούω ως αντίλογο .
 
Με τις κοτσάνες που εκτοξεύονταν κατά ριπάς ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν και ήταν σκορποσκαγιάστρες, σκιάχτηκα και μέτρησα ακριβώς 14.120 σκάγια ...
Δεν τα είδα απλά σε έναν πίνακα ... τα μέτρησα ένα προς ένα και έβγαλα τις κατανομές και τις μελέτησα ...
Και έχω καταγεγραμμένα τα πάντα !!!

1666781261474.png

Οπότε δεν μπορεί κάποιος εύκολα να με πείσει με λόγια, ούτε να μου λέει ιστορίες ... όσες περγαμηνές και να έχει (όπως λες και εσύ).

Όλα τα σύγχρονα όπλα σκοτώνουν εξίσου καλά με το κατάλληλο φυσίγγι (φθηνό ή ακριβό αλλά "καλό") σε κακούς καιρούς ακόμα και σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Και σχεδόν όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν καλά με νορμάλ καιρούς.
Ο αδύναμος κρίκος είναι πάντα ο άνθρωπος, όχι το όπλο που χρησιμοποιεί ... το φυσίγγι, ναι είναι σημαντικό σε κάποιες περιπτώσεις.

Μετά εφευρέθηκε ο όρος της περιφερειακής διάτρησης για να εξηγηθούν τα σκοτώματα, αφού η συγκέντρωση κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος και μάλιστα ανακαλύφθηκε ότι οι κατανομές στα χαρτιά δεν σκοτώνουν τα θηράματα ...
Σωστό το τελευταίο γιατί λείπει η διάτρηση και η αξιολόγηση της κατανομής η οποίες θέλουν δουλειά για να γίνουν, δεν γίνονται κοιτώντας τα χαρτιά και ξύνοντας τα "γένεια" μας.

Όταν λοιπόν θα έχω πρόβλημα με τα σκοτώματα θα ασχοληθώ και με αυτό :) βλέπω να αργεί πολύ πάντως.
Χρόνο για χάσιμο δεν έχω.

Αγοράστε οποιοδήποτε όπλο 3" ή 3,5" θέλετε, σας αρέσει, σας κάθεται σωστά και δεν βγάζει προβλήματα.
Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες.
Λεφτά θέλουν να σας φάνε.

Οver and out ... παίδες
 
κι από το 10 % το 5% είναι το ίδιο το κοντακι
και το άλλο 4,5% ο συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου
0,5% η κάνη κ.λ.π.
Αυτή είναι η διαφορά στην άποψη μας ότι δεν πιστεύεις στην διαφορετικότητα της κάνης ,πράγμα που εγώ πιστεύω και δίνεις 5% πλεονέκτημα συνολικά από όλα στο ίδιο σκοπευτή με το σωστό κοντάκι σε δύο διαφορετικά όπλα, ότι με το καλύτερο συνδυασμό θα κερδίσει 5% πάσο άποψη σου απόλυτα σεβαστή .Έχω διαφορετική
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top