Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα που μιλάμε το ποσοστό απόκλισης μεταξύ δύο χυτευσεων αγγίζει βία το 0,4%.Για να σε βοηθήσω περισσότερο...Το ψυκτικό μέσο επεξεργασίας μετάλλου έχει μεγαλύτερη απόκλιση στο τελικό προϊόν γιατί δεν διατηρεί την ίδια ανοχή και ιδιότητα από την αρχή μέχρι το τέλος της κατεργασίας.Οπου επεμβαίνει ανθρώπινο χέρι η απόκλιση εκτοξεύεται.Αν θες να μιλήσουμε με απόλυτα νούμερα...Ένα εργοστάσιο βγάζει ημερησίως 400 όπλα ίδιου μοντέλου.Μιλαμε για 400 διαφορετικά όπλα αλλά στο ασφαλές ποσοστό απόκλισης του 2%.
μου αρεσεις βρε μπαγασα....τα λες κιμπαρικα...
 
Εχεις μια πχ χρυση 5αδα φυσιγιων που να θεωρρεις οτι λογω κατανομης σταθεροτητας κτλ διαχρονικα βαση δοκιμων ειναι κορυφαια και διαχρονικα?
Χρυσή τριάδα
Rem Fed Win.
Διάλεξε και πάρε.
Πανάκριβα ... για κάποιον λόγο όμως.

Κύριε Νίκο πρέπει να κυνήγισεις υδρόβια να έχουν παγώσει να νέρα και να ντουφεκας 45- 50 μέτρα, όχι στα 35 μέτρα που λένε,στα 35 αν δεις το πράσινο θα νομίζεις ότι θα σε φάει, εσύ ο ίδιος για να το καταλάβεις, όχι τι έχω ακούσει η τι μου είπαν και θα δεις πόσα φυσίγγια και όπλα θα κλασουν μέντες , κάποια όπλα δουλεύουν καλύτερα σε αυτές τις συνθήκες όσο και να σου φενεται περίεργο. Αν εισουν εδώ θα σε έπαιρνα κοντά σε αυτές της συνθήκες για να το δεις και να το καταλάβεις τι λέω, άσε της θεωρίες που ακούμε.;):)
Τι ποσοστά ακαριαίας καταβολής έχεις στα 45-50μ και με τι σκάγια ρίχνεις Τριαντάφυλλε ;
 
Κύριε Νίκο πρέπει να κυνήγισεις υδρόβια να έχουν παγώσει να νέρα και να ντουφεκας 45- 50 μέτρα, όχι στα 35 μέτρα που λένε,στα 35 αν δεις το πράσινο θα νομίζεις ότι θα σε φάει, εσύ ο ίδιος για να το καταλάβεις, όχι τι έχω ακούσει η τι μου είπαν και θα δεις πόσα φυσίγγια και όπλα θα κλασουν μέντες , κάποια όπλα δουλεύουν καλύτερα σε αυτές τις συνθήκες όσο και να σου φενεται περίεργο. Αν εισουν εδώ θα σε έπαιρνα κοντά σε αυτές της συνθήκες για να το δεις και να το καταλάβεις τι λέω, άσε της θεωρίες που ακούμε.;):)

Το ξερεις πολυ καλα οτι θεωρητικος δεν ειμαι.....Παντα μιλαω μεσα τις εμπειριες που εχω στον
κυνηγοτοπο....και μεσα απο τις δοκιμες μου...
Και σου ξανα λεω....Οντως δεν εχω κυνηγησει σε αυτες τις συνθηκες που λες....Αλλα σε ολες τις
καιρικες μεταβολες και με τα νερα παγωμενα και στους μειον και στους + 35 βαθμους το φυσιγγιο
θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.....οτι οπλο και να εχεις !!!


ΥΓ, Δεν παρακολουθω κατα γραμμα την ολη συζητηση...Γι'αυτο πες μου...ποια οπλα θεωρεις οτι δουλευουν
σε αυτες τις συνθηκες και ποια οχι ??
ΥΓ2. Δεν κλανουν μεντες τα οπλα....μονο απο λαθος φυσιγγιο ( σεταπ και πυριτιδα) νομιζεις οτι το κανουν αυτο!!
Και αυτο που σου λεω ....μπορω να στο αποδειξω Τριανταφυλλε !!!
Περιμενω να μου πεις τα οπλα φιλε !!!
 
Χρυσή τριάδα
Rem Fed Win.
Διάλεξε και πάρε.
Πανάκριβα ... για κάποιον λόγο όμως.


Τι ποσοστά ακαριαίας καταβολής έχεις στα 45-50μ και με τι σκάγια ρίχνεις Τριαντάφυλλε ;
Απο Ιταλικα τιποτα? καλα μη βαρας μια κουβεντα ειπαμε χαχααχ.
 
Σήμερα που μιλάμε το ποσοστό απόκλισης μεταξύ δύο χυτευσεων αγγίζει βία το 0,4%.Για να σε βοηθήσω περισσότερο...Το ψυκτικό μέσο επεξεργασίας μετάλλου έχει μεγαλύτερη απόκλιση στο τελικό προϊόν γιατί δεν διατηρεί την ίδια ανοχή και ιδιότητα από την αρχή μέχρι το τέλος της κατεργασίας.Οπου επεμβαίνει ανθρώπινο χέρι η απόκλιση εκτοξεύεται.Αν θες να μιλήσουμε με απόλυτα νούμερα...Ένα εργοστάσιο βγάζει ημερησίως 400 όπλα ίδιου μοντέλου.Μιλαμε για 400 διαφορετικά όπλα αλλά στο ασφαλές ποσοστό απόκλισης του 2%.
Άλεξ αυτά δεν τα κατέχω ξέρω όμως το πρακτικό ότι άμα πάρεις φμδυο ίδια όπλα και βάλεις ίδιο φυσίγγι τις περισσότερες φορές βγάζουν ντουφέκια με μεγαλύτερη απόκλιση του 2% μη βγάλουν και 10% κάποια.Και 2%ισχυριζονται οι εταιρίες που δεν μπορούν να βγάλουν σταθερά τον ίδιο αυλό στις ίδιες κανες αποδεδειγμένα .
 
Το ξερεις πολυ καλα οτι θεωρητικος δεν ειμαι.....Παντα μιλαω μεσα τις εμπειριες που εχω στον
κυνηγοτοπο....και μεσα απο τις δοκιμες μου...
Και σου ξανα λεω....Οντως δεν εχω κυνηγησει σε αυτες τις συνθηκες που λες....Αλλα σε ολες τις
καιρικες μεταβολες και με τα νερα παγωμενα και στους μειον και στους + 35 βαθμους το φυσιγγιο
θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.....οτι οπλο και να εχεις !!!


ΥΓ, Δεν παρακολουθω κατα γραμμα την ολη συζητηση...Γι'αυτο πες μου...ποια οπλα θεωρεις οτι δουλευουν
σε αυτες τις συνθηκες και ποια οχι ??
ΥΓ2. Δεν κλανουν μεντες τα οπλα....μονο απο λαθος φυσιγγιο ( σεταπ και πυριτιδα) νομιζεις οτι το κανουν αυτο!!
Και αυτο που σου λεω ....μπορω να στο αποδειξω Τριανταφυλλε !!!
Περιμενω να μου πεις τα οπλα φιλε !!!
Νίκο θα το αποδείξεις και με το παραπάνω σίγουρα αλλά με ιδιογομωση που δυστυχώς εμπλέκεται μέσα ενώ δεν πρέπει στη σύγκριση όπλων .Εάν πάτε με εμπορικά στις συνθήκες που λέει κάποια όπλα θα σκοτώνουν και κάποια θα ψάξεις τη μισή αγορά για φυσίγγι και αν βρεις θα σκοτώσεις και πάλι με ζόρια.
 
Νίκο θα το αποδείξεις και με το παραπάνω σίγουρα αλλά με ιδιογομωση που δυστυχώς εμπλέκεται μέσα ενώ δεν πρέπει στη σύγκριση όπλων .Εάν πάτε με εμπορικά στις συνθήκες που λέει κάποια όπλα θα σκοτώνουν και κάποια θα ψάξεις τη μισή αγορά για φυσίγγι και αν βρεις θα σκοτώσεις και πάλι με ζόρια.

Γιαννη μου στα ''λογια μου ερχεσαι''.....Δεν εχω παρακολουθησει ολη την συζητηση....Αλλα απο αυτο που μου λες
οντως το φυσιγγιο κανει την διαφορά...Δεν υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια που καλυπτουν ολα τα οπλα
φιλε μου...αυτο μου λες φιλε !!
 
Άλεξ αυτά δεν τα κατέχω ξέρω όμως το πρακτικό ότι άμα πάρεις φμδυο ίδια όπλα και βάλεις ίδιο φυσίγγι τις περισσότερες φορές βγάζουν ντουφέκια με μεγαλύτερη απόκλιση του 2% μη βγάλουν και 10% κάποια.Και 2%ισχυριζονται οι εταιρίες που δεν μπορούν να βγάλουν σταθερά τον ίδιο αυλό στις ίδιες κανες αποδεδειγμένα .
Γιάννη αυτός που βλέπει το 2% στο κυνήγι με τόσες μεταβλητές θυμίζει αυτόν που έπινε νερό Καματερού και αισθανόταν ευεξία.
 
Το ξερεις πολυ καλα οτι θεωρητικος δεν ειμαι.....Παντα μιλαω μεσα τις εμπειριες που εχω στον
κυνηγοτοπο....και μεσα απο τις δοκιμες μου...
Και σου ξανα λεω....Οντως δεν εχω κυνηγησει σε αυτες τις συνθηκες που λες....Αλλα σε ολες τις
καιρικες μεταβολες και με τα νερα παγωμενα και στους μειον και στους + 35 βαθμους το φυσιγγιο
θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.....οτι οπλο και να εχεις !!!


ΥΓ, Δεν παρακολουθω κατα γραμμα την ολη συζητηση...Γι'αυτο πες μου...ποια οπλα θεωρεις οτι δουλευουν
σε αυτες τις συνθηκες και ποια οχι ??
ΥΓ2. Δεν κλανουν μεντες τα οπλα....μονο απο λαθος φυσιγγιο ( σεταπ και πυριτιδα) νομιζεις οτι το κανουν αυτο!!
Και αυτο που σου λεω ....μπορω να στο αποδειξω Τριανταφυλλε !!!
Περιμενω να μου πεις τα οπλα φιλε !!!
Σε αυτές της συνθήκες βγαίνουν πρώτα τα αχρωμιωτα, δεν ξέρω για ποιο λόγο υπερτερεί, δεν το καταλαβαίνεις όταν το δοκιμάσετε σε στόχο, θέλει πραγματικές συνθήκες, μην περδευστε δεν θα τα δείτε στης τσίχλες, μιλάμε για υδρόβια δεν πας να τα κυνήγισεις με καλοκαίρι. :)
 
Ένα περιστατικό που έγινε πρέπει να ήταν το 92 , ήταν ένας χωριανός πάρα πολλά χρόνια στην Αμερική, όταν ήρθε στο χωριό για να μείνει μόνιμα, έφερε και μια ρεμηκτον 1100 , κάποια στιγμή συναντηθήκαμε απόγευμα σε ένα χωράφι μέχρι να περάσει η ώρα για να πάμε στα καρτερία, είμαστε 7 άτομα ήταν μια σωλήνα ποτίσματος χαλασμένοι του λέμε ρίξε με την ρεμηκτον στην σωλήνα για να δούμε αν την τρυπάει δεν θυμάμαι ακριβώς τα μέτρα,η κατάληξη αυτός να την περνάει διαμπερές τα φυσίγγια του τα δίναμε εμείς με φυσίγγια του Ρουμελιώτη τα πράσινα με την σοκολ μπαρούτι, εμείς από τα ίδια μέτρα έριχνε αυτός, ρίξαμε με δίκανα, με επαναληπτική, με μαύρο αετό 3.5 ιτζες με 3.5 άρια φυσίγγια τίποτα εμείς, αυτός διαμπερές, το παιδί που είχε το μαύρο αετό, την άλλη μέρα πάει Αμαλιάδα σε ένα κατάστημα και παραγγέλνει ρεμηκτον, έρχεται το όπλο πάει στο σημείο που ρίχναμε ρίχνει τίποτα δεν μπορούσε να την τρυπήσει, κάποια πράγματα δεν εξηγούνται ποτέ, αυτό δεν πρόκειται να το ξεχάσω την νιλα που πάθαμε, το όπλο το έχει ακόμα, και δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. :)
 
Γιαννη μου στα ''λογια μου ερχεσαι''.....Δεν εχω παρακολουθησει ολη την συζητηση....Αλλα απο αυτο που μου λες
οντως το φυσιγγιο κανει την διαφορά...Δεν υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια που καλυπτουν ολα τα οπλα
φιλε μου...αυτο μου λες φιλε !!
Δε λέω αυτό το φυσίγγι που φτιάχνεις και στη 390 εχει απόδοση 90% αν είχες 5 διαφορετικα όπλα και το ριχνες πουθενά δε θα έβρισκες τίποτε ίδιο ούτε ταχύτητα ούτε διάτρηση ούτε ποσοστό αλλά για το ντουφέκι σου είναι κορυφή.Τωρα εμπορικό φυσίγγι αν ρίξουμε σε καταλόγους 30 διαφορετικα φυσίγγια με 2 διαφορετικα όπλα κάποιο από τα δύο σε περισσοτερα φυσίγγια θα δώσει μεγαλύτερη διάτρηση αυτό σημαίνει πως αποδίδει καλύτερα η κανη του σε μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων άρα είναι καλύτερο βλητικα που βλέπεις το ρόλο αποκλειστικά του φυσιγγίου .Θα μου λέτε μετά για τη διαφορά φυσιγγίων μεταξύ τους ?
 
Χρυσή τριάδα
Rem Fed Win.
Διάλεξε και πάρε.
Πανάκριβα ... για κάποιον λόγο όμως.


Τι ποσοστά ακαριαίας καταβολής έχεις στα 45-50μ και με τι σκάγια ρίχνεις Τριαντάφυλλε ;
Τι ποσοστά και πράσινα άλογα, κάθομαι αχαραγο στα νερά έχω ξυλιασει θα το δω στα 45-50 μέτρα και θα σκεφτώ τα ποσοστά ;; μου κάνετε πλάκα ;; μη θέλετε να έρθει να κάτσει πάνω στην κάνη ;;
 
Γιάννη αυτός που βλέπει το 2% στο κυνήγι με τόσες μεταβλητές θυμίζει αυτόν που έπινε νερό Καματερού και αισθανόταν ευεξία.
Δεν είπα ότι το βλέπεις στο κυνήγι αλλά με δύο ολόιδια όπλα ολόιδιο φυσίγγι διαφορά θα δεις στο πίνακα στάνταρ.
 
Φίλε η διαφορές κάποιων κανών είναι εμφανεστατες ότι είναι πιο ευπροσάρμοστες να το πω και σταθερότερες σε απόδοση τυνχανει να είναι αχρωμιωτες όσες έχω παρατηρήσει εγώ και επειδή τις έχω παρατηρήσει εγώ όπως και εσύ και δεν ξέρω ποιος άλλος αποδεικνύεται η όχι περισσότερο από τα μάτια μου δεν εμπιστεύομαι κανέναν .Μπορεί να ισχυρισθεί κάποιος ότι έχω μειωμένη αντίληψη τραβάω τα άκρα τώρα το θέμα είναι ότι το υποστηρίζουν και κάποιοι που είναι σκοπευτές με μετάλλια άρα έχουν και αυτοί τότε πώς έφτασαν εκεί που έφτασαν στα βάθρα τους έβαλε ο από μηχανής θεός .
 
Τι ποσοστά και πράσινα άλογα, κάθομαι αχαραγο στα νερά έχω ξυλιασει θα το δω στα 45-50 μέτρα και θα σκεφτώ τα ποσοστά ;; μου κάνετε πλάκα ;; μη θέλετε να έρθει να κάτσει πάνω στην κάνη ;;
Αχάραγα στα 50μ εγώ δεν το βλέπω πόσο μάλλον να υπολογίσω απόσταση όταν αυτή αλλάζει ραγδαία.
Δεν έχω βέβαια μεγάλη εμπειρία όπως εσύ.
 
Αχάραγα στα 50μ εγώ δεν το βλέπω πόσο μάλλον να υπολογίσω απόσταση όταν αυτή αλλάζει ραγδαία.
Δεν έχω βέβαια μεγάλη εμπειρία όπως εσύ.
Βασίλη νομίζω ότι δεν έχεις ιδέα πώς κυγιγετε το υδρόβιο, δεν θα πας στο καρτέρι πριν χαράξει ;; Δεν θα περιμένεις να φωτίσει για να έρθουν δε βλέπεις για να το δεις ;; Μετά εαν θα κάτσεις ημερισιο δεν βλέπεις ;; Δύο πράγματα έχω απορία η δεν ξέρετε, η με δουλευται ψιλό γαζί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top