Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το θέμα Γιάννη μου είναι ότι αν τους ακούσεις σε κατ' ιδίαν συζητήσεις λένε τα αυτονόητα, όλες οι κάννες δεν είναι ίδιες. Ο ειδικός κυνηγετικός τύπος απαιτεί μία "πολιτική" ουδετερότητα την οποία ποτέ δεν υπηρέτησα. Αντικειμενικός ΝΑΙ, με κάθε θυσία! Ισοπεδωτικος γιατί όμως; Τι εξυπηρετεί; Πάντα έγραφα τη γνώμη μου και με μόνο αυτή την προϋπόθεση αποδεχομουν την όποια συνεργασία.
Και καλά έκανες γιατί είσαι ειλικρινής και γράφεις από εμπειρία όχι απλά για να γράψεις και να απαντάς όπως θα απαντούσα εγώ στα περισσότερα ερωτήματα που έχω σαφώς μικρότερη εμπειρία και λιγότερες γνώσεις ,γιατί οι περισσότεροι αυτό κάνουν σερβίρουν ετοιματζιδικα πιάτα τα οποία έχουν μαγειρέψει άλλοι ενώ η προσωπική τους εμπειρία είναι μόνο για τηγανητό αυγό.
 
Είναι παρατηρημένο ότι όσο μακρύτερος είναι ο κώνος προσαρμογής, τόσο πυκνότερες είναι και οι συγκεντρώσεις από μία τέτοια κάννη, καθώς επίσης και κάννες που είναι κωνικές σε όλο τους το μήκος, τείνουν να παράγουν σφικτότερες κατανομές, με λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια.

Εσύ το έγραψες αυτό ??? ... πιπέρι :)
Τουλάχιστον κόλλησες μόνο στους κώνους. Με τα υπόλοιπα συμφωνείς;
 
Θες τώρα να σου γράψω τι έχω δοκιμάσει και τι έχω δει τα τελευταία 35 χρόνια; Πιστεύεις ότι υπάρχει όπλο που δεν έχει περάσει απ'τα χέρια μου; Υπάρχει η πολιτικώς ορθή άποψη, υπάρχει και η μαυροπροβατικη.
Όχι πες? Τι έχεις δει?
 
Τουλάχιστον κόλλησες μόνο στους κώνους. Με τα υπόλοιπα συμφωνείς;
Με όλα συμφωνώ εκτός από αυτά

1. Είναι παρατηρημένο ότι όσο μακρύτερος είναι ο κώνος προσαρμογής, τόσο πυκνότερες είναι και οι συγκεντρώσεις από μία τέτοια κάννη
2. Ο τύπος του ατσαλιού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή της κάννης φέρει ένα σημαντικό μέρος ευθύνης για την τελική της βλητική απόδοση
3. Οι κάννες κατασκευασμένες με βαθύ τρυπανισμό, υπερτερούν βλητικά αυτών που κατασκευάζονται με θερμή ή ψυχρή σφυρηλάτηση
4. Είναι γεγονός ότι μία χρωμιωμένη κάννη που στερείται ελαστικότητας θα αποδώσει καλύτερα σε ένα συγκεκριμένο εύρος βαρών γόμωσης, θα προτιμήσει έναν τύπο συγκεντρωτήρα και θα βγάλει καλύτερες κατανομές με ένα συγκεκριμένο νούμερο σκάγια

αν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα είχε πολύ ενδιαφέρον η ζωή.

Η καλύτερη βλητική απόδοση του όπλου πάντως οφείλεται στα χέρια μας, στο μυαλό μας, στα μάτια μας και στο σώμα μας.
Εννοείται ότι το όπλο πρέπει να "μας έρχεται" και το φυσίγγι να είναι "σωστό".
Το αν βάζει ένα όπλο 10 ή 15 σκάγια περισσότερα στα 100 ή να τρυπάει 5 σελίδες περισσότερες δεν με απασχόλησε ποτέ.
Ασχολούμαι με την "βλητική" για τον έρωτα της τέχνης που λένε και οι Γάλλοι :)
 
Με όλα συμφωνώ εκτός από αυτά

1. Είναι παρατηρημένο ότι όσο μακρύτερος είναι ο κώνος προσαρμογής, τόσο πυκνότερες είναι και οι συγκεντρώσεις από μία τέτοια κάννη
2. Ο τύπος του ατσαλιού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή της κάννης φέρει ένα σημαντικό μέρος ευθύνης για την τελική της βλητική απόδοση
3. Οι κάννες κατασκευασμένες με βαθύ τρυπανισμό, υπερτερούν βλητικά αυτών που κατασκευάζονται με θερμή ή ψυχρή σφυρηλάτηση
4. Είναι γεγονός ότι μία χρωμιωμένη κάννη που στερείται ελαστικότητας θα αποδώσει καλύτερα σε ένα συγκεκριμένο εύρος βαρών γόμωσης, θα προτιμήσει έναν τύπο συγκεντρωτήρα και θα βγάλει καλύτερες κατανομές με ένα συγκεκριμένο νούμερο σκάγια

αν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα είχε πολύ ενδιαφέρον η ζωή.

Η καλύτερη βλητική απόδοση του όπλου πάντως οφείλεται στα χέρια μας, στο μυαλό μας, στα μάτια μας και στο σώμα μας.
Εννοείται ότι το όπλο πρέπει να "μας έρχεται" και το φυσίγγι να είναι "σωστό".
Το αν βάζει ένα όπλο 10 ή 15 σκάγια περισσότερα στα 100 ή να τρυπάει 5 σελίδες περισσότερες δεν με απασχόλησε ποτέ.
Ασχολούμαι με την "βλητική" για τον έρωτα της τέχνης που λένε και οι Γάλλοι :)
Ξέχασες αυτές που βγάζουν ζεστά σκάγια .yel.
 
Δεν θα έχουν βγει καλά μάλλον γι'αυτό .yel.
Θα πάρω τηλέφωνο σε κανέναν να πάμε να ρίξω κανένα δράμι ΑΤ και Sonic να δω. 😂
Αν δεν ανοίξει αυτόματα για εξαγωγή φυσιγγίων καλό θα είναι
Στα μεταχειρισμένα λογικά επιτρέπονται οι βλητικές δοκιμές ...
 
Θα πάρω τηλέφωνο σε κανέναν να πάμε να ρίξω κανένα δράμι ΑΤ και Sonic να δω. 😂
Αν δεν ανοίξει αυτόματα για εξαγωγή φυσιγγίων καλό θα είναι
Στα μεταχειρισμένα λογικά επιτρέπονται οι βλητικές δοκιμές ...
Αν μου ζητούσες να ρίξεις ΑΤ με το σκοπευτικό μου όπλο για δοκιμή, καλά θα έκανες να φωτογραφιζες το βλέμμα μου για χρήση σε μελλοντικά viral memes!
 
Αν μου ζητούσες να ρίξεις ΑΤ με το σκοπευτικό μου όπλο για δοκιμή, καλά θα έκανες να φωτογραφιζες το βλέμμα μου για χρήση σε μελλοντικά viral memes!
Τα παλιά τα μπλε τα 6+1 αχαχααχα
Θερμοβαρικό πυρομαχικό, proof load :)
 
Last edited:
Το είχε ξεκινήσει κάπου στα 6000. Είναι παλιό MAP κατασκευασμένο την πρώτη δεκαετία της περάτσι. Η βάση σκαλισμενη μεταγενέστερα με ορνιθοσκαλίσματα και γιαλισμένη!! Η πραγματική του τιμή δεν ξεπερνάει τα 2500 και αυτό συζητήσιμο! Τα 3500 που λες πρέπει πρώτα να μάθεις!
Είναι πολλά αυτά που υπάρχουν και τα περισσότερα που δίνονται είναι γιατί αλλάζουν άθλημα ή το άθλημα άλλαξε κάννες!😉
 
Είναι πολλά αυτά που υπάρχουν και τα περισσότερα που δίνονται είναι γιατί αλλάζουν άθλημα ή το άθλημα άλλαξε κάννες!😉
Κατανοητό, αλλά ακούω σκορποσκαγιάστρες να τα ανεβάζουν σκορποσκαγιάστρες να τα κατεβάζουν :)
Μπορεί να κάνουν πλάκα ... αλλά τουφεκιά με perazzi δεν υπάρχει στο internet.
Όποιος έχει καμία να βάλει, ... όχι ότι περιμένω να δω κάτι εξωφρενικό από απλή περιέργεια.
Μην ξεχάσει να βάλει απόσταση, φυσίγγι και τσοκ.
 
τα σημερινα μηχανηματα στα εργοστασια κατασκευης οπλων δεν εχουν προβλημα στην κατεργασια των βασεων η στην σφυρηλατηση -τρυπανισμο καννων διοτι δεν χρησιμοποιουνται πολυ σκληρα μεταλλα.Εδω 5αξονικα κεντρα δουλευουν ατσαλια sverker με σκληροτητα 60-62 rockwell
Βαγγέλη δεν είπα πως τα πολύ σκληρά ατσαλια δεν τα επεξεργαζονται ,αλλά πόσο πιο δύσκολο γίνεται για τα κοπτικα, και ότι σφυρηλατηση βάσεων δεν υφίσταται, μόνο χυτευση ή κατεργασία συμπαγούς μπλοκ από cnc. Πριν μερικές μέρες έφτιαξα τελικά ένα στροφειο για να κλείνω με έναν δικό μου ασυνήθιστο τρόπο, ο ένας τορναδορος που του ζήτησα να τροποποιήσει ένα στροφειο από ανοξείδωτο δυσκολεύτηκε και τελικά αρνήθηκε να το δουλέψει γιατί απαιτούσε πολύ λεπτό και μακρύ μαχαιράκι και φοβόταν πως θα σπάσει, ένας άλλος τα κατάφερε, αφού μου κατέστρεψε πρώτα δύο στροφεια και στο τέλος το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε , ευτυχώς είχα και ένα του Λαναρα που είναι αλουμινένιο και το τελείωσα εγώ με τα λιγα μέσα που διαθέτω και κάνει τώρα την δουλειά που θέλω.
 
Το είχε ξεκινήσει κάπου στα 6000. Είναι παλιό MAP κατασκευασμένο την πρώτη δεκαετία της περάτσι. Η βάση σκαλισμενη μεταγενέστερα με ορνιθοσκαλίσματα και γιαλισμένη!! Η πραγματική του τιμή δεν ξεπερνάει τα 2500 και αυτό συζητήσιμο! Τα 3500 που λες πρέπει πρώτα να μάθεις!
Είναι πολλά αυτά που υπάρχουν και τα περισσότερα που δίνονται είναι γιατί αλλάζουν άθλημα ή το άθλημα άλλαξε κάννες!😉
Τι εννοεις???
Χαλανε τα παρατζι?????
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top