Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακόμη κι αν δεν έλεγες τόσο καλά λόγια Κωσταντή, και μόνο βλέποντας τα υλικά θα ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για πολύ καλό φυσίγγι !!! Μπαρούτι ισπανικό CSB-5, το καψούλι κατά πάσα πιθανότητα είναι το ισπανικό G, όπως και ο κάλυκας αν κρίνω και από το ύψος του μετάλλου που από τη φωτό το κόβω 10 χιλ. ... Μεγάλο ατού (προσωπική μου γνώμη) ο συγκεντρωτήρας της Β&Ρ ο Ζ2/Μ-24 ... μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν το δικό τους βύσμα της ΜΑΧΑΜ, όπως θα περίμενα ... (το οποίο επίσης θεωρώ πολύ καλό).
Τώρα σχετικά με τη δόση της πυρίτιδας, μου φαίνεται λίγο χαμηλή, δεν ξέρω αν βγάζουν πράγματι την ταχύτητα που αναφέρουν 1315 fps - 400 m/s ... Πάντως, ενδεικτικά να αναφέρω ότι, την ίδια περίπου δόση είχα βρει και στο RM Competition Serie Oro που έφερναν πέρυσι-πρόπερσι στο σκοπευτήριο (1,32-1,34 γρ.) με κάλυκα - καψούλι & βύσμα ισπανικό - ενώ στο RM Sporting 1,40 gr. ... Επίσης στου Κένταυρου κάπου 1,40-1,45 γρ. αλλά με καψούλι 686 και βύσμα Ζ2/Μ-24 ... Κι εγώ γέμιζα τη CSB-5 γύρω στο 1,36 γρ. (με καψούλι Cx2000 και βύσμα Ζ2/Μ-24 επίσης), απλά επειδή έτυχε κάποιο από τα bushing της LEE να μου ρίχνει δόσεις μεταξύ 1,35 - 1,37 γρ. και το φυσίγγι μου είχε κάτσει πολύ καλά, οπότε το είχα αφήσει έτσι ... ;)
Τα sporting του Κενταυρου ειναι γεμισμενα με CSB5 σε FIEM Τ2-686-1.38χ28-Z2M 24-57mm(!)-T2
Cortini (μάλλον) ....
 
Εχει δοκιμάσει κανεις τα σκοπευτικα του ζωτου; αυτο που ξερω ειναι οτι τα γεμίζει με f2, τιμη στα 5,90 αν θυμάμαι καλα! Αν με βγάλει εκει ο δρόμος θα κανω τη δοκιμη μου γτ ειναι μια πυρίτιδα που αν μπορούσα θα ήθελα να γεμίσω...
 
Ενημερωνω οτι ο Καλκατζακος παρελαβε NSI Due.

Μανο, εχω καλη αποψη και για την πυριτιδα, και για τα φυσιγγια του Ζωτου, οχι ομως τα σκοπευτικα γιατι δεν τα εχω δοκιμασει καν. Η τιμη ειναι καλουτσικη, βρισκεις ομως και χαμηλοτερες.
 
Τα sporting του Κενταυρου ειναι γεμισμενα με CSB5 σε FIEM Τ2-686-1.38χ28-Z2M 24-57mm(!)-T2
Cortini (μάλλον) ....
5-6 εχω σφαξει εγω ολα κ ολα απο τις αρκετες χιλιαδες που εχω ριξει σε ν8, αλλα καμια φορα δεν ηταν η πυριτιδα κατω απο 1,40... Ηταν 1,40-1,42 και κλεισιμο στα 57,5, οχι τοσο χαμηλα οσο τα βρηκες...
 
5-6 εχω σφαξει εγω ολα κ ολα απο τις αρκετες χιλιαδες που εχω ριξει σε ν8, αλλα καμια φορα δεν ηταν η πυριτιδα κατω απο 1,40... Ηταν 1,40-1,42 και κλεισιμο στα 57,5, οχι τοσο χαμηλα οσο τα βρηκες...
Μου εκανε εντυπωση το γεγονός, πως αν και ειναι πολυ "πατημενο",ειναι πολυ συγκεντρωτικό!
 
Μου εκανε εντυπωση το γεγονός, πως αν και ειναι πολυ "πατημενο",ειναι πολυ συγκεντρωτικό!
Να υποθέσω το γιατί: 686 + Ζ2Μ 24 + ισπανίδα ... Οι ισπανίδες είναι απίθανες, φίλε !!!
... Οι πυρίτιδες !!! ;) ... Γιατί οι γυναίκες, μπλιάααχ .yel.

... Και τα πλαγιόκαννα τους καλά είναι ... ;)
.sarcastic. .sarcastic.
 
Πως ξεχωρίζει το καψούλι από το 616;.xm.
Συγνωμη ξέχασα να βάλω και αυτή.

Απο που τοπηρες το φυσιγγι αυτο;;απο τιμη ποσο πανε;;;
Είμαστε στο εξωτερικό δυστυχώς, $4,50 με $5,00 το κουτί και περνάνε και τον ατλαντικο για να έρθουν, αλλά όπως λένε τα παιδιά υπάρχει το αντίστοιχο Ελληνικό του Κενταύρου ψαξτο λίγο όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια γι'αυτό και σε τιμή που δεν υπάρχει.
 
Συγνωμη ξέχασα να βάλω και αυτή.


Είμαστε στο εξωτερικό δυστυχώς, $4,50 με $5,00 το κουτί και περνάνε και τον ατλαντικο για να έρθουν, αλλά όπως λένε τα παιδιά υπάρχει το αντίστοιχο Ελληνικό του Κενταύρου ψαξτο λίγο όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια γι'αυτό και σε τιμή που δεν υπάρχει.
Ακουτε τιμες συναφερφοι. Ειμαστε ιθαγενεις. Μαλλον ετσι μας φερονται.
 
Η αγορα εκει ειναι μερικα εκατομμύρια πανω απο εμας και τα σκοπευτηρια δεκαδες ανα πολιτεία,,,δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης

Απο την άλλη μπορει να γινοταν κατι αντίστοιχο με τα σκοπευτικα φυσιγγια οπως με την φετινή σεζόν που ειχε κατανάλωση και ανεβασαν τιμές οποτε ναι είμαστε ιθαγενείς
 
Ακουτε τιμες συναφερφοι. Ειμαστε ιθαγενεις. Μαλλον ετσι μας φερονται.
Τιμή super market Νικόλα, αφού πωλείται μόνο στο Walmart και μάλλον θα κάνει αρκετές παραγγελίες αφού οι περισσότεροι αγοράζουν από εκεί τα πυρομαχικά τούς αφού έχει τις καλύτερες τιμές. Στα υπόλοιπα των αμερικανικών μην νομίζεις $8,$9,$10 και πάει λέγοντας.
 
Για σκοπευτικο σιγουρα βικτωρα βρίσκεις πολλα φθηνότερα αλλα σιγουρα με αλλα υλικα! Το θεμα ειναι αν μας προσφέρει κατι παραπάνω ώστε να αξίζει μα δώσουμε τα 50 λεπτα το κουτί παραπάνω! Ζωτου γνκ μου άρεσε το κίτρινο με την Aquila όπως εχω ξαναγράψει! Αλλα στην τσιχλα με την s4 στα 30-32 γραμ δεν θελω κατι αλλο εκτος απο ενα φυσιγγι να συμπληρώνει τον κόπο γεμισματος...
 
Ναι τοσο πατημενο οσο λες δεν το εχω βρει ποτε εγω... Θα μετρησω κ μια καινουργια 500αδα που πηρα προχθες...
Μπορει απλα καποια παρτιδα να ηθελε λιγο παραπανω στριμωγμα, τι να πω...
Ξαναμετρησα την καινουργια παρτιδα, πατημα 57,4-5 mm σε νουμερο 8... Οσο και τα προηγουμενα...
9αρια δεν εχω μετρησει ποτε ομως, ισως εκει κατι διαφερει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top