Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν δεν μετρήσουμε την διαφορά τιμής , μεταξύ κένταυρου και lampro , τι θα διαλέγατε ?
Προσωπικα λαμπρο σε 7,5 τ οποιο ειναι καταπληκτικό αλλα σε 8 και 9 κένταυρο με διαφορα.εχω δοκιμασει και το λαμπρο σε 9,5 και δεν μου πολυαρεσε
 
ρε παιδες μια ερωτηση κρησεωςςς,,υπαρχη περιπτωση ενα sportingφυσιγκη 28 γρ, να διμηουργη εμπλωκες σε καραμπινα η οπεια λητουργικα ειναι αψωγηηηη ,και μωνο σε αυτα τα γραμαρια κανη καπιες εμπλωκες,,,ενω σε αλα γραμαρια τα κελαιδαη ηηη;;;;,,,ενωειτε πως το οπλο απο 24γρ εως 56 την δινη το εργωστασιο να τα παιζη χωρις πρωβλημααα,,,,,μηπως υπαρχουνε και καλυκες ελατωματηκιιιιιι;;;; λεω εγωωω.xm..xm.
 
ρε παιδες μια ερωτηση κρησεωςςς,,υπαρχη περιπτωση ενα sportingφυσιγκη 28 γρ, να διμηουργη εμπλωκες σε καραμπινα η οπεια λητουργικα ειναι αψωγηηηη ,και μωνο σε αυτα τα γραμαρια κανη καπιες εμπλωκες,,,ενω σε αλα γραμαρια τα κελαιδαη ηηη;;;;,,,ενωειτε πως το οπλο απο 24γρ εως 56 την δινη το εργωστασιο να τα παιζη χωρις πρωβλημααα,,,,,μηπως υπαρχουνε και καλυκες ελατωματηκιιιιιι;;;; λεω εγωωω.xm..xm.
Σάκη σε φυσίγγι συγκεκριμένης μάρκας το κάνει η γενικά στα 28 γρ.;; 24 γρ. έχεις ρίξει;;;; :)
 
Ναι συμβαίνει και έχει να κάνει με την σκληρότητα του επανατατικού, δεν έχουν καμία σημασία οι κάλυκες.
Γιώργο νομίζω πως παίζει ρόλο ο κάλυκας!! Αν δεν έπαιζε ρόλο τότε θα έκανε εμπλοκή σε όλα τα 28αρια για παράδειγμα. Δεν ξέρω σίγουρα αλλά η λογική αυτό μου λέει.
 
Όχι Βασίλη, υπάρχει ένα όριο στις πιέσεις που δεν επιτρέπει τον κύκλο λειτουργίας του κάθε ελατηριου. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Η δική μου καραμπίνα ρίχνει από 24 ως 50+ γραμμάρια, απροβληματιστα. Φέτος στο κυνήγι, πήρα την καραμπίνα φίλου να ρίξω μερικές τουφεκιες. Μόλις την έπιασα στα χέρια, τράβηξα το κλείστρο και είπα στον φίλο μου, ότι αποκλείεται αυτό το όπλο να ρίχνει τα φυσίγγια που ρίχνω εγώ. Όντως από τις πρώτες τουφεκιες δεν δούλευε. Ήθελε μπράτσα για να τραβήξεις το κλείστρο. Σε εκείνον με τα δικά του φυσίγγια δούλευε ρολόι. Απλά ήθελε λίγα bar παραπάνω, τα οποία τα είχαν τα φυσίγγια του.
Τα περί κάλυκα είναι απομυνάρια μιας άλλης εποχής και δεν πρεπει να τα αποδεχόμαστε στα σύγχρονα αυτογεμή γιατί έτσι δίνουμε λαβή σε διάφορους να μας κοροϊδεύουν. Είναι άσχημο να βλέπεις παιδιά που έχουν σκάσει 1,5 χιλιάρικο για καινούριο όπλο και να σου λένε, μου κάνει εμπλοκή με αυτά, δεν μου κάνει με εκείνα κτλ κτλ κτλ.
 
Last edited:
έχει κανείς άποψη για τα 24γρ. trap του κένταυρου , σε σχέση με lampro και NSI ?
Ίδια φιλοσοφία με το sporting του. Παρόμοιες ταχύτητες, πιστεύω για προπόνηση sporting είναι ότι πρέπει, ίσως να θέλει ελαφρώς στενότερο τσοκάρισμα, ίσως.
Τα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στο σκοπευτήριο, είναι οικονομικό και αν θέλεις να μεταβείς σε 28 δεν έχεις ουσιαστική διαφορά σε ταχύτητες σε σχέση με ένα sporting φυσίγγι.
 
Ίδια φιλοσοφία με το sporting του. Παρόμοιες ταχύτητες, πιστεύω για προπόνηση sporting είναι ότι πρέπει, ίσως να θέλει ελαφρώς στενότερο τσοκάρισμα, ίσως.
Τα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στο σκοπευτήριο, είναι οικονομικό και αν θέλεις να μεταβείς σε 28 δεν έχεις ουσιαστική διαφορά σε ταχύτητες σε σχέση με ένα sporting φυσίγγι.
Θεοφραστε το sporting του Ρουμελιωτη πως το είδες?
 
Θεοφραστε το sporting του Ρουμελιωτη πως το είδες?
Γιάννη μου άρεσε πολύ και κυνηγετικά, αρκετά γρήγορο αλλά δυσεύρετο πολύ. Αυτά που είχα δοκιμάσει μην ξεχνάς είναι περίπου δυο χρόνια πριν. Αν είναι η ίδια συνταγή είναι μια πολύ καλή και οικονομική επιλογή.
Ίσως να δυσαρεστήσουν όσους είναι πολύ ευαίσθητοι σε θέμα ανάκρουσης.
Αν έχει συνέχεια αυτή του η προσπάθεια νομίζω ότι θα τα προτιμήσω κι εγώ.
 
Σάκη σε φυσίγγι συγκεκριμένης μάρκας το κάνει η γενικά στα 28 γρ.;; 24 γρ. έχεις ρίξει;;;; :)
βασικα μακη ριχνω τα imperial 28gr εκη με κανη της εμπλωκες,,αλα 28αρια αλης μαρκας δεν μου κανη πχ τα lampro,,τωρα 24γρ tramp που ριχνουμε που και που παλι δεν εχω θεμα,,,,παντως το οπλο ειναι βγαλμενο απο σερβης επανω στο θεμα που ειχα με της εμπλωκες και μου αλαξανε ενα γλωσακι μικρο το οπειο ητανε ωντος φθαρμενω,,αλα συνεχηζη να κανη τις εμπλωκες οχι τακτικα αλα που και που,,,τι να πω δεν ξερω.xm.
 
βασικα μακη ριχνω τα imperial 28gr εκη με κανη της εμπλωκες,,αλα 28αρια αλης μαρκας δεν μου κανη πχ τα lampro,,τωρα 24γρ tramp που ριχνουμε που και που παλι δεν εχω θεμα,,,,
Κανενα προβλημα τοτε....το κακό είναι να σου το έκανε με όλα..
Για μένα ουτε μην το ψάχνεις..ρίχνε ότι σου δουλεύει..
 
βασικα μακη ριχνω τα imperial 28gr εκη με κανη της εμπλωκες,,αλα 28αρια αλης μαρκας δεν μου κανη πχ τα lampro,,τωρα 24γρ tramp που ριχνουμε που και που παλι δεν εχω θεμα,,,,παντως το οπλο ειναι βγαλμενο απο σερβης επανω στο θεμα που ειχα με της εμπλωκες και μου αλαξανε ενα γλωσακι μικρο το οπειο ητανε ωντος φθαρμενω,,αλα συνεχηζη να κανη τις εμπλωκες οχι τακτικα αλα που και που,,,τι να πω δεν ξερω.xm.
Σάκη σαν όπλο που τα ρίχνεις αναφέρεσαι στην Franchi 712 που νομίζω έχεις;;;;; :)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top