Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τα έχω ρίξει και τα δύο στο κυνήγι και μου φάνηκαν το ίδιο καλά ,αυτό που λένε πώς τα due δεν κάνουν στο κυνήγι λόγο μεγαλύτερου fps από τα prima δεν ισχύει,απλά είναι πιο μαλακό το prima με αμελητέα διαφορά
τώρα αν κάποιος μπορεί να δει την διαφορά των 1345 και 1296 fps μεταξύ των δύο φυσιγγίων τί να πω μάλλον έχει φοβερές ικανότητες

Παυλο, ειναι ατομο που το εμπιστευομαι απολυτα ως προς τις εκτιμησεις του. Τα Prima τα εχω ψιλοριξει, αν θεωρηθει το 1 κουτι ολοκληρωμενη γνωμη, αλλα περαν του οτι στη πουλα οντως δεν καταλαβα διαφορες, εκαναν το οπλο χαλια απο την πυριτιδα. Θα μου πεις μικρο το κακο, απλα ηταν ο μονος λογος που δεν τα ηθελα.
Η άποψη που σχηματίζει κάποιος για ένα φυσίγγι πάνω στο κυνήγι (αλλά και στο σκοπευτήριο), ακόμη κι αν είναι πολύ έμπειρος σκοπευτής ... ή όση αυτοπεποίθηση κι αν έχει για τις ικανότητές του ... ;), είναι πάντα υποκειμενική, βασιζόμενη σε μεγάλο ποσοστό σε συμπτώσεις (ευτυχείς ή ατυχείς) και ένα σωρό άλλους μεταβλητούς και αστάθμητους παράγοντες. Γι' αυτό δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουν όλοι ... ;)
Εγώ συμφωνώ με αυτά που λέει παραπάνω ο Παύλος για τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Κι επίσης προσθέτω ότι αμφιβάλλω αν υπάρχει κι αυτή η διαφορά στις αρχικές ταχύτητες. Εξάλλου βρίσκω μια αντίφαση και στο ίδιο το site της NSI:
Το site της NSI αναφέρει για το Uno Prima 1295 fps (395 m/s) ενώ για το Due Sporting 1345 fps (410 m/s) ...
Για τις συγκεκριμένες πυρίτιδες όμως, στις προτεινόμενες συνταγές δίνει:
Prima V: 688 - 1,37 x 28 gr - 400 m/s - 670 bar
AS : 688 - 1,35 x 28 gr - 395 m/s - 680 bar
Έχω σφάξει επανειλημμένα κι από τα δυο φυσίγγια, κι έχω βρει ίδια δόση πυρίτιδας, αν θυμάμαι καλά 1,43 γρ. (και καψούλι 688) και στα δυο.
Με βάση τα παραπάνω, λέω ότι τα νούμερα είναι αντιφατικά ... και αμφιβάλλω κατά πόσον ισχύουν ... .xm.
Η μικρή διαφορά στην αίσθηση της ανάκρουσης, μπορεί κάλλιστα να οφείλεται σε άλλους λόγους (στον διαφορετικό τύπο βύσματος, ή/και σε λίγο διαφορετική "στατική πίεση" επί της πυρίτιδας λόγω ίσως διαφορετικής ογκομετρίας της στήλης των υλικών στα δυο φυσίγγια, κλπ), χωρίς αυτό να συνεπάγεται απαραίτητα και σημαντική διαφορά στις αρχικές ταχύτητες ... ;)
 
παιδιά να το κλείσουμε στους δύο τύπους prima & due ; και τα δύο αξιόλογα και σε καλή τιμή και ότι προτιμά ο καθένας ας το δηλώσει δίπλα από το όνομα του,έτσι και αλλιώς από το ίδιο μαγαζί θα αγοραστούν
Παύλο εννοείς παραγγελία των αντίστοιχων σε κάποιο βιοτέχνη ή αγορά των nsi ?
 
αγορά από Τουρή ,,,γιατί δεν νομίζω βιοτέχνης να ασχοληθεί με την πάρτη μας στην ποσότητα και τιμή που θέλουμε,,,θα προτιμήσει να πουλήσει τα δικά του σκοπευτικά αν βγάζει
 
αγορά από Τουρή ,,,γιατί δεν νομίζω βιοτέχνης να ασχοληθεί με την πάρτη μας στην ποσότητα και τιμή που θέλουμε,,,θα προτιμήσει να πουλήσει τα δικά του σκοπευτικά αν βγάζει
Ποιο είναι το νόημα της ομαδικής παραγγελίας τότε αφού δεν πέφτει η τιμη ?
 
το ότι κάποιος που θέλει να ρίχνει τα συγκεκριμένα φυσίγγια και δεν έχει δελτίο θα μπορέσει να τα πάρει σε καλή τιμή,,,είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση αλλά ας ξεκινήσουμε κάτι γιατί έχουν περάσει 3-4 σελίδες και δεν έχουμε κατασταλάξει κάπου

ποιούς βιοτέχνες έχετε κατά νου ;
 
το ότι κάποιος που θέλει να ρίχνει τα συγκεκριμένα φυσίγγια και δεν έχει δελτίο θα μπορέσει να τα πάρει σε καλή τιμή,,,είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση αλλά ας ξεκινήσουμε κάτι γιατί έχουν περάσει 3-4 σελίδες και δεν έχουμε κατασταλάξει κάπου

ποιούς βιοτέχνες έχετε κατά νου ;
Είναι λίγο δύσκολο να τα πάρει πάνω του κάποιος λόγο ονομαστικής απόδειξης. Μακάρι να κάνω λάθος.
Οσον αφορά ομαδική με καλύτερη τιμή απο κάπου αλλου θα έλεγα οτι η ποσότητα που θέλω εξαρτάται απο την τιμή
 
Το σαββατο απ'οτι καταλαβα καποια παιδια απο διαχειρηση και οχι μονο θα παρευρεθουν στην γιορτη της τσιχλας που διοργανωνει ο Κος Μητσακος , μπορουν αν θελουν να μιλησουν μαζι του για μια ομαδικη παραγγελια σε καλη τιμη που μας ενδιαφερει ...
 
Μπορει να ειναι λιγο δυσκολο Παυλο, αλλα αν δεν κανεις μια προσπαθεια, πως θα εισαι σιγουρος. Αν πχ απο 5.5 πανε, στα 5€ του Χ κατασκευαστη, δεν θα ειναι κερδος για αρκετους απο μας; Νομιζω τετοιες κινησεις μονο καλο εχουν να προσφερουν.
 
Μπορει να ειναι λιγο δυσκολο Παυλο, αλλα αν δεν κανεις μια προσπαθεια, πως θα εισαι σιγουρος. Αν πχ απο 5.5 πανε, στα 5€ του Χ κατασκευαστη, δεν θα ειναι κερδος για αρκετους απο μας; Νομιζω τετοιες κινησεις μονο καλο εχουν να προσφερουν.

Τη δυσκολια αλλου τη βλεπω Βικτωρα, οχι στη θεληση του κατασκευαστη. Στους προμηθευτες του πεφτει το φως, βασικα πυριτιδας και σκαγιων που θα τους ξυνισει μαλλον τετοια κινηση και θα πραξουν αναλογα
 
Οτι θα μουρμουρισει οποιος χασει ειναι λογικο. Αν ομως ειμαι γω ο κατασκευαστης, και αποφασισω να φτιαξω 20000 φυσιγγια με πολυ λιγο κερδος, γιατι ετσι και αλλιως ειναι νεκρη σαιζον τωρα, θεωρεις οτι ο εισαγωγεας δεν θα μου δινε τα υλικα, επειδη εγω αποφασισα να πουλησω σε τιμες σχεδον κοστους;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top