Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λοιπόν αγαπητοί φίλοι σας( παραθέτω )το μήνυμα όπως ακριβός το έστειλα στον Διονύση στις 9-3-2017 . Να λαβεται υπόψιν σας ότι εγώ τοποθετούμε για δικά μου φυσίγγια και μόνο!!! διότι στο κατάστημα μου έχω μόνο αυτά. Δεν έχω κανένα εισαγόμενο φυσίγγι . Τώρα εάν κάποια εταιρία εισαγωγής φέρει κάποιον τύπο και είναι σε προσφορά πολύ ευχάριστος να το συζητήσουμε το θέμα τιμής ξανά. Γεμίζω τα φυσίγγια μου στον Μαυρούλι στην θήβα και εξαρτώμαι από τις τιμές που θα μου δώσει σε κάθε παραγγελία. το μυνημα:
Φίλε Διονύση σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Το θέμα της τιμής των φυσιγγίων είναι πολύ δύσκολο κομμάτι διότι οι τιμές αλλάζουν από μήνα σε μήνα με αυξήσεις στα υλικά απρόβλεπτες .

Έτσι σήμερα η τιμή είναι 6,00 ευρώ για παράδειγμα και μετά από ένα μήνα ή στην επόμενη παρτίδα με διαφορά λίγων ημερών θα πρέπει να διαμορφώσω την τιμή στα 6,40 ή 6,60 και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα.

Πώς να σώσεις την διαφορά ? που με το δίκιο τους θα σου πουν ότι πριν λίγες μέρες πήραμε την τάδε τιμή.

Τότε τι κάνω (μπλέκω άσχημα?).

Όχι Διονύση μου δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα.

Οι τιμές μου και με βάση των υλικών είναι εξαιρετικά καλές και το κέρδος μου είναι πολύ μικρό.

Θα μπορούσα να έχω υπερτιμημένες τιμές παράδειγμα (32 gr. Πραγματική τιμή πώλησης 6,40 το βάζω στο ράφι 7,00 και μόλις μου πουν για ποσότητα πχ. 1000 φυσίγγια λέω 6,40 και είμαστε ευχαριστημένοι όλοι ).

Αυτά εγώ προσωπικά δεν τα έκανα ποτέ και δεν θα τα κάνω ποτέ.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου σε προσωπικό επίπεδο θα χαρώ πολύ να εξυπηρετήσω όλους τους φίλους του φόρουμ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο


Με εκτίμηση


ΜΗΤΣΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Μία ερώτηση. Πόσο αυξήθηκε η τιμή των φυσιγγίων φέτος σε σχέση με πέρισυ;
Προφανώς το πρόβλημα είναι ο μεσάζοντας που έχετε για να φτιάχνει τα φυσίγγια σας. Καθώς δυστυχώς είστε αναγκασμένος να παίρνετε σε ότι τιμή σας δώσει.
 
Συναδελφοι υπαρχει Ελληνας κατασκευαστης που εισαγει μονος του απο εξω ...και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για μια προσφορα σε πολυ καλη τιμη ( κατω τον 5€ )
Περιμενει να παραλαβει νεα παρτιδα για να καθορισει τιμη ....θα απαντησει απο βδομαδα
Για να μην λεω ομως λογια( και δεν μου αρεσουν να λεω λογια του αερα ) δεν θα σας πω ποιος ειναι ...θα πριμενω νσ μου απαντησει και θα σας πω οποια απαντηση μου εδωσε και ποιος ειναι.......υπομονη λοιπον μεχρι την επομενη βδομαδα !!!
Απο πληροφοριες φενεται σωστος επαγγελματιας..
 
Συναδελφοι υπαρχει Ελληνας κατασκευαστης που εισαγει μονος του απο εξω ...και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για μια προσφορα σε πολυ καλη τιμη ( κατω τον 5€ )
Περιμενει να παραλαβει νεα παρτιδα για να καθορισει τιμη ....θα απαντησει απο βδομαδα
Για να μην λεω ομως λογια( και δεν μου αρεσουν να λεω λογια του αερα ) δεν θα σας πω ποιος ειναι ...θα πριμενω νσ μου απαντησει και θα σας πω οποια απαντηση μου εδωσε και ποιος ειναι.......υπομονη λοιπον μεχρι την επομενη βδομαδα !!!
Απο πληροφοριες φενεται σωστος επαγγελματιας..
Φυσίγγια εισάγει; Ή υλικά;
 
Διάβασα με προσοχή τις προηγούμενες σελίδες.... Μύλος φίλοι μου... και η υπόθεση δυσκολεύει απο το γεγονός ότι από τους Έλληνες κατασκευαστές , λίγοι εχουν ιδιοκτήτες παραγωγικές εγκαταστάσεις ... οι περισσοτεροι γεμίζουν σε Μαυρουλή και Ναυπλιώτη... πανε δηλαδή μόνο με τα λεφτά και τη συνταγή που θέλουν σε αυτούς τους δυο και ΟΛΑ τα αλλά δεν μπορούν να τα ελέγξουν ... όταν λοιπόν παει ο Μητσάκος να γεμίσει τα 1.000 κουτάκια τα δικά μας , θα του πει ο Μαυρουλης, φίλε μου , άλλαξαν οι τιμές , τόσο οι ανατιμήσεις , να τα τιμολόγια , άντε βγάλε άκρη ...
Απο τους μεγάλους εισαγωγείς πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.... NSI B&P κλπ ,
Κάποιοι που εχουν ίδια μέσα πχ Δουβρης, Τριμμης, Καραμανιδης, εκεί τα περιθώρια ελιγμών ειναι μεγαλύτερα ... απο εκεί αν βγει κάτι ...
 
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει ειναι μια νεα κίνηση στο χώρο , με αιχμή το site και τα 200 μέλη του, που δίνουν 1.000 € συνολικά το χρόνο ο καθένας για φυσιγγια ( κυνήγι και σκοποβολή ) και κάποια εταιρια που δεν εχει φυσιγγια και θέλει να μπει στο χώρο πχ Max Gear ...
Νομίζω οτι ηταν στην έκθεση IWA στη Νυρεμβεργη .... να ξεκινήσει εισαγωγή μια αξιόλογη εταιρία απο Ιταλία Ισπανία κλπ και να μπει στο χώρο, παρέχοντας ειδικές και εξαιρετικές τιμές στα μέλη του HL...τα οποία με τη σειρά τους θα φροντίσουν να διαφημίσουν τα φυσιγγια σε όλη τη χώρα και να εξαπλώσουν την νεα μάρκα ...;);)
 
Φιλε Μενιο ποιος δινει 1000€ το χρονο ? Μιλαμε για 5000 περιπου φυσιγγια ,ποιος ριχνει τοσα μονο αθλητες του χωρου. Αλλωστε νομιζει οτι αυτοι που εισαγουν και μαλιστα απο μεγαλους οικους του εξωτερικου δεν πουλανε ? Το κοστος παραμενει υψηλο
 
Για αυτό έπαιξα μπάλα με δουβρη
Διάβασα με προσοχή τις προηγούμενες σελίδες.... Μύλος φίλοι μου... και η υπόθεση δυσκολεύει απο το γεγονός ότι από τους Έλληνες κατασκευαστές , λίγοι εχουν ιδιοκτήτες παραγωγικές εγκαταστάσεις ... οι περισσοτεροι γεμίζουν σε Μαυρουλή και Ναυπλιώτη... πανε δηλαδή μόνο με τα λεφτά και τη συνταγή που θέλουν σε αυτούς τους δυο και ΟΛΑ τα αλλά δεν μπορούν να τα ελέγξουν ... όταν λοιπόν παει ο Μητσάκος να γεμίσει τα 1.000 κουτάκια τα δικά μας , θα του πει ο Μαυρουλης, φίλε μου , άλλαξαν οι τιμές , τόσο οι ανατιμήσεις , να τα τιμολόγια , άντε βγάλε άκρη ...
Απο τους μεγάλους εισαγωγείς πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι.... NSI B&P κλπ ,
Κάποιοι που εχουν ίδια μέσα πχ Δουβρης, Τριμμης, Καραμανιδης, εκεί τα περιθώρια ελιγμών ειναι μεγαλύτερα ... απο εκεί αν βγει κάτι ...
Αυτό είναι πολυ σωστό για αυτό έπαιξα με δουβρη φέτος και όχι ότι ήταν τα καλύτερα του κόσμου αλλά ήταν σταθερά με ίδια συμπεριφορά ήξερες τι θα ρίξεις .
Και τιμές άριστες
 
Φιλε Μενιο ποιος δινει 1000€ το χρονο ? Μιλαμε για 5000 περιπου φυσιγγια ,ποιος ριχνει τοσα μονο αθλητες του χωρου. Αλλωστε νομιζει οτι αυτοι που εισαγουν και μαλιστα απο μεγαλους οικους του εξωτερικου δεν πουλανε ? Το κοστος παραμενει υψηλο

Εχεις δίκιο για τα 5.000 φυσίγγια... αλλά 2.000-3.000 φυσιγγια ειναι λογική κατανάλωση σε μια καλή χρόνια συν τις 5-6 φορές σκοπευτήριο... και οι δυνητικοί αγοραστές δεν ειναι μόνο 200 βέβαια αλλά πολυ παραπάνω... ασκήσεις επί χάρτου...;)
 
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει ειναι μια νεα κίνηση στο χώρο , με αιχμή το site και τα 200 μέλη του, που δίνουν 1.000 € συνολικά το χρόνο ο καθένας για φυσιγγια ( κυνήγι και σκοποβολή ) και κάποια εταιρια που δεν εχει φυσιγγια και θέλει να μπει στο χώρο πχ Max Gear ...
Νομίζω οτι ηταν στην έκθεση IWA στη Νυρεμβεργη .... να ξεκινήσει εισαγωγή μια αξιόλογη εταιρία απο Ιταλία Ισπανία κλπ και να μπει στο χώρο, παρέχοντας ειδικές και εξαιρετικές τιμές στα μέλη του HL...τα οποία με τη σειρά τους θα φροντίσουν να διαφημίσουν τα φυσιγγια σε όλη τη χώρα και να εξαπλώσουν την νεα μάρκα ...;);)

Φιλε Μενιο οπως ακριβως περιγραφεις μονο μια καινουργια προσεγγιση θα αλλαξει την κατασταση. Οι περισσοτεροι κατασκευαστες δεν μπορουν η δεν τους αφηνουν και οι μεγαλοεισαγωγεις δεν θελουν. Και βλεπεις τιμες βαση υλικων σε φυσιγγια που κυμαινονται περιπου 30 με 40% πανω απο τις τιμες Ισπανιας και Ιταλιας. Ας μπουνε λοιπον καινουργιοι παικτες στην αγορα που να μην εξαρτουνται απο αντιπροσωπους εδω για να μοιραστει η τραπουλα και το παιγνιδι να παιχτει απο την αρχη.
 
Βαρέθηκα την ίδια ιστορία για υλικά προμηθευτές κτλ. Στην αγορά υπάρχουν 5-6 εταιρίες με εισαγώμενα και ιδιογομωσης έχουν τις τιμές εκεί που τις έχουν και πουλάνε μια χαρα, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ αφού έτσι και αλλιώς θα πουλήσουν. Αυτό ισχύει και για τους προμηθευτές τους φαντάζομαι.
 
Σημερα εριξα τα cheditte 28gr no 8. Σαφως καλυτερα απο τα wolf αλλα και γρηγοροτερα απο τα lambro. Βεβαια με τα lambro εκανα πολυ μακρυνη διορθωτικη σε λοξο απομακρυνομενο ορτυκι και το πιατακι εσπασε αν και δεν το περιμενα. Ο χρονος να φτασουν στο στοχο τα σκαγια ηταν αισθητος. Εχετε τα κατα νου
 
Σημερα εριξα τα cheditte 28gr no 8. Σαφως καλυτερα απο τα wolf αλλα και γρηγοροτερα απο τα lambro. Βεβαια με τα lambro εκανα πολυ μακρυνη διορθωτικη σε λοξο απομακρυνομενο ορτυκι και το πιατακι εσπασε αν και δεν το περιμενα. Ο χρονος να φτασουν στο στοχο τα σκαγια ηταν αισθητος. Εχετε τα κατα νου
Απο τιμη τι λενε;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top