Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Τα τσοκ τύπου Kiks έχουν κ άλλο πλεονέκτημα που δεν έχουν τα τύπου Ανακοντα η τα συμβατικά. Τα ported τσοκ λοιπόν κ ειδικά όσα έχουν μεγάλες τρύπες όπως τα Κiks η τα Rhino η τα Code Black εξαλείφουν σχεδόν την αναπήδηση στόμιου κ μειώνουν σε μεγάλο ποσοστό την αισθανομενη ανάκρουση του όπλου. Σαν συνέπεια πολύ γρήγορη δεύτερη κ τριτη τουφέκια κ πιο άνετο κουμπωμα στο όπλο
 
Ηρεμήσετε λίγο με την "φρενίτιδα" ( όχι του εγκεφάλου ;) ) ,,όποιος θέλει εύκολα θήραμα στην τσάντα πάει σε ένα καλό συμβατικό ή όχι τόσο αυστηρό φρενάτο ( βλέπε anaconda ) με ισοκατανομή στην τουφεκιά,μας ενδιαφέρει περισσότερο η περιφέρεια και ένα καλό κέντρο, θέλουμε να ρίχνουμε 10 τουφεκιές και να έχουμε μια επιτυχία 70-80% όχι να ρίχνουμε 10 και να είμαστε στο 30-50% γεμίζοντας σκάγια τον κυνηγότοπο αλλά και να λαβώνουμε το θήραμα,,,τις καλύτερες τουφεκιές μακρινές κοντινές τις έχω κάνει με ένα Brain TM , με Breda 930 και Browning A5 , με το οποίο είχα την αυτοπεποίθηση μου στα φουλ και δεν σκεφτόμουν να σηκώσω για το αν θα το πάρω ή όχι επειδή φόραγα φρενάτο τσοκ,,,ναι έχω κάνει και με το φρενάτο εξωφρενικές τουφεκιές αλλά είχα και αποτυχίες ενώ έπρεπε το θήραμα να πέσει,είμαι σίγουρος ότι έχει τύχει και σε εσάς :)

Όλα τα άλλα περί φρενάτο τσοκ κλπ κλπ κλπ είναι απλά για αυτό που λέω εγώ "αλητεία" και για να βλέπουμε καμία καλή τουφεκιά στο πίνακα "ΑΝ" συνεργάζεται ο συγκεντρωτήρας του φυσιγγιού με το φρενάτο γιατί ίσως και να τους αναιρεί !

χωρίς ίχνος παρεξήγησης από έναν φανατικό τσοκολάτρη και οπαδό του φρενάτου τσοκ
Παύλο δν λέμε κάτι διαφορετικό γιαυτό εξάλλου και εγώ μένω στα ανακοντα και δν περνάω σε κάτι πιο αυστηρό (πχ kicks) . Για πες μας όμως και εσύ τι εντυπώσεις είχες από το ανακοντα και κοψοφτερα/τραυματισμενα θηράματα? Ήταν ίδια η αναλογία με τα συμβατικα?
 
Τα τσοκ τύπου Kiks έχουν κ άλλο πλεονέκτημα που δεν έχουν τα τύπου Ανακοντα η τα συμβατικά. Τα ported τσοκ λοιπόν κ ειδικά όσα έχουν μεγάλες τρύπες όπως τα Κiks η τα Rhino η τα Code Black εξαλείφουν σχεδόν την αναπήδηση στόμιου κ μειώνουν σε μεγάλο ποσοστό την αισθανομενη ανάκρουση του όπλου. Σαν συνέπεια πολύ γρήγορη δεύτερη κ τριτη τουφέκια κ πιο άνετο κουμπωμα στο όπλο
Εχεις απολυτο δικιο και ειναι πολυ αισθητη η διαφορα στην αναπηδηση
 
Εγώ πάντως σε ολόκληρη την κυνηγετική σεζόν που μας πέρασε σε κυνήγια φασσας και τσίχλας που χρησιμοποίησα το anaconda mid range ζήτημα να είχα 5-10 κοψοφτερα και αυτά σε οριακές αποστάσεις πέραν των προδιαγραφών του τσοκ. Με τα συμβατικα τσοκ ναι έχω αρκετά όπως και οι περισσότεροι πιστεύω. Η διαφορά στα κοψοφτερα στα φρενατα σε σχέση με τα συμβατικα σε μένα τουλάχιστον είναι χαώδης.

αν τα συμβατικά είναι όπως π.χ της A5 που είχα και ότι και να έριχνα λες και ήταν τζούφια η τουφεκιά ναι ,,,τα συμβατικά όμως της Breda 930i είναι τσοκάρες ασχέτως που εγώ ο άρρωστος αγόρασα όλη την σειρά Kicks και Patternmaster για την τρέλα μου

κοψόφτερο μπορώ να σου φτιάξω και με συμβατικό και με φρενάτο πολύ εύκολα αν κρατήσω λίγο εκτός κέντρου του στόχου,,,το ότι δεν έχεις κοψόφτερα δεν σημαίνει ότι ευθύνεται το τσοκ κατα κύριο λόγο αλλά εσύ γιατί είσαι κέντρα στην τουφεκιά σου συν το ότι κυνηγάς με ένα φρενάτο που συγχωρεί,,αν δοκιμάσεις Kicks είναι πολύ πιο αυστηρό και θα το καταλάβεις με τις πρώτες αποτυχίες σου

Παύλο δν λέμε κάτι διαφορετικό γιαυτό εξάλλου και εγώ μένω στα ανακοντα και δν περνάω σε κάτι πιο αυστηρό (πχ kicks) . Για πες μας όμως και εσύ τι εντυπώσεις είχες από το ανακοντα και κοψοφτερα/τραυματισμενα θηράματα? Ήταν ίδια η αναλογία με τα συμβατικα?

το anaconda στην Α5 μου άρεσε παααρα πολύ,μακάρι να έβγαζε για την Fabarm και δεν θα διάλεγα κάτι άλλο,,,για το άλλο σκέλος της πρότασης απάντησα πιο πάνω
 
Εχω πανω απο 20000 τουφεκιες σε κυνηγι με anaconda mid με ψιλα, με χοντρα, με μολυβι και με ατσαλι. Κοψοφτερα δεν θα δεις ακομα και σε πολυ οριακες βολες σε χηνες, τα πουλια πεφτουν λες και εχουν τρακαρει σε τοιχο. Επισης δεν υπαρχει κανενα προβλημα σχετικα με το ειδος συγκεντρωτηρα που χρησιμοποιεις σε αντιθεση με τα κλασσικα φρενατα με stud ring (Patternmaster classic,) η τα wad striper (Kicks). Eκει εξαρτωνται πολλα σε ποιο ακριβως σημειο θα τσιμπησει το συγκεντρωτηρα η πατεντα και οι λεπτοι συγκεντρωτηρες εχουν αλλη συμπεριφορα απο τους χοντρυτερους. Τα συμπερασματα τα δικα μου ειναι οτι το φρενατο τσοκ εφερε επανασταση στη κυνηγετικη τουφεκια τοσο σε διαφορετικο ειδος συγκεντρωσης στο τρισδιαστατο χωρο, οσο και στη διατρηση και αυτος που θα καταλαβει καλα τη συμπεριφορα τους θα επωφεληθει τοσο στη μεσαια οσο και στην οριακη βολη. Το ποσοστο επιτυχιας επισης ανεβαινει καθοτι τα flyers εξαφανιζονται
 
Σήμερα έκανα μια δοκιμή κικς με Gemini ported και τα δύο φουλ στα 50 μτ δεν είδα καμία τεράστια διαφορά που να δυκεολογει τη διπλάσια τιμή 189 σκάγια το κικς 182 το Gemini
Για δώσε λεπτομέρειες:φυσιγγιο, νο σκαγιων κτλ. Η διαφορά των φρενατων είναι στην δύναμη στο σκότωμα και όχι τόσο στην συγκέντρωση στο χαρτί
 
Για δώσε λεπτομέρειες:φυσιγγιο, νο σκαγιων κτλ. Η διαφορά των φρενατων είναι στην δύναμη στο σκότωμα και όχι τόσο στην συγκέντρωση στο χαρτί
Γι αυτο ακριβώς θα ήταν πολύ καλο, αν εχει και στοιχεια διατρησης απο τις ντουφεκιές των δυο τσοκ.
 
Back
Top