Τουρκικά όπλα

Βρε συ, άλλο να αγοράσεις έτσι το όπλο (άμυνα,ζόμπι δεν ξέρω τι)κ άλλο να ψάχνεις αποθήκη για προέκταση κλπ σε ένα κυνηγετικό όπλο που ο νόμος μας τα έκανε 3‼️θα μου πεις σχεδόν όλα είναι με 4-5 φυσίγγια κ μειωτηρα ΝΑΙ αυτό δεν το αποφεύγεις‼️κ είναι στην αρμοδιότητα του καθενός αν στο βουνό βγαλει την τάπα η δεν την βγάλει....ποσως εμένα με ενδιαφέρει αυτό,δεν με αφορά η παρανομία η η νομιμότητα του άλλου .Απλά έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα της αποθήκης 9 φυσιγγίων στη χρήση κυνηγετικού όπλου‼️
Το όπλο είναι ένα λειοκαννο, ούτε κυνηγετικό ούτε σκοπευτικό, ούτε πολεμικό ή αστυνομικό. Εγώ με αυτό πάω στο σκοπευτήριο αλλά ο νόμος μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω το ίδιο όπλο με τον επιτρεπόμενο αριθμό φυσιγγίων και στο κυνήγι. Γιατί ψάχνει προέκταση αποθήκης κάποιος; Για το σκοπευτήριο. Ούτε για άμυνα, ούτε για ζόμπι, ούτε για γάμους. Άρα η προέκταση αποθήκης δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από το ότι, το όπλο χρησιμοποιείται και στο σκοπευτήριο. Το να υποθέσω μόνος μου ότι αφού διαθέτει προέκταση άρα και ο άνθρωπος είναι παράνομος είναι σα να βλέπω μηχανή μεγάλου κυβισμού και να λέω ότι αυτές είναι για ληστείες και δολοφονίες και άρα δεν βρίσκω το λόγο που κυκλοφορούν.
 
Τα όπλα με μεγάλες αποθήκες είναι όντως πολύ δύσχρηστα στο κυνήγι και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο από ταλαιπωρία. Αυτή είναι η άποψη μου, αλλά δεν θα πω εγώ σε κανέναν τι να κάνει και πως να το κάνει. Υπάρχει άνθρωπος που κυνηγάει με μια molot. Είναι το μοναδικό του όπλο. Τον δυσκολεύει; Σίγουρα. Τον βοηθάει σκοπευτικά; Πιστεύω πως όχι. Αλλά αφού του αρέσει αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι πρέπει να σκεφτώ; Ότι είναι κομμουνιστής και πράκτορας της FSB?
 
Τα όπλα με μεγάλες αποθήκες είναι όντως πολύ δύσχρηστα στο κυνήγι και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο από ταλαιπωρία. Αυτή είναι η άποψη μου, αλλά δεν θα πω εγώ σε κανέναν τι να κάνει και πως να το κάνει. Υπάρχει άνθρωπος που κυνηγάει με μια molot. Είναι το μοναδικό του όπλο. Τον δυσκολεύει; Σίγουρα. Τον βοηθάει σκοπευτικά; Πιστεύω πως όχι. Αλλά αφού του αρέσει αυτό το συγκεκριμένο όπλο τι πρέπει να σκεφτώ; Ότι είναι κομμουνιστής και πράκτορας της FSB?
Αμα ανεβασει και καμια φωτο με το συγκεκριμενο σε κανα φεισμπουκ θα λενε οτι κυνηγαει με καλαζνικοφ, ειναι τρομοκρατης και τετοια, εν'τω'μεταξυ προσπαθω να σκεφτω ποιο θρεντ δεν εχουμε ''καψει'' ακομα.....
 
Αμα ανεβασει και καμια φωτο με το συγκεκριμενο σε κανα φεισμπουκ θα λενε οτι κυνηγαει με καλαζνικοφ, ειναι τρομοκρατης και τετοια, εν'τω'μεταξυ προσπαθω να σκεφτω ποιο θρεντ δεν εχουμε ''καψει'' ακομα.....
Το μαγκαλια !
Κανενας δεν τρωει καμενο το φαι .sarcastic.
 
Αμα ανεβασει και καμια φωτο με το συγκεκριμενο σε κανα φεισμπουκ θα λενε οτι κυνηγαει με καλαζνικοφ, ειναι τρομοκρατης και τετοια, εν'τω'μεταξυ προσπαθω να σκεφτω ποιο θρεντ δεν εχουμε ''καψει'' ακομα.....
Άμα θες τι γνώμη μου τίποτα δεν "καίγεται". Ζωντανός οργανισμός είμαστε, πάντα η κουβέντα θα αναπτύσσεται και εκτός θέματος
 
Το όπλο είναι ένα λειοκαννο, ούτε κυνηγετικό ούτε σκοπευτικό, ούτε πολεμικό ή αστυνομικό. Εγώ με αυτό πάω στο σκοπευτήριο αλλά ο νόμος μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω το ίδιο όπλο με τον επιτρεπόμενο αριθμό φυσιγγίων και στο κυνήγι. Γιατί ψάχνει προέκταση αποθήκης κάποιος; Για το σκοπευτήριο. Ούτε για άμυνα, ούτε για ζόμπι, ούτε για γάμους. Άρα η προέκταση αποθήκης δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από το ότι, το όπλο χρησιμοποιείται και στο σκοπευτήριο. Το να υποθέσω μόνος μου ότι αφού διαθέτει προέκταση άρα και ο άνθρωπος είναι παράνομος είναι σα να βλέπω μηχανή μεγάλου κυβισμού και να λέω ότι αυτές είναι για ληστείες και δολοφονίες και άρα δεν βρίσκω το λόγο που κυκλοφορούν.
Δλδ στα σκοπευτήρια γίνονται αγώνες όπως με τα πιστόλια❓δεν το γνώριζα ,έτσι ναι δικαιολογείται η αγορά η η μετατροπή‼️
 
Εξαρταται το θηραμα και σε ποια πολιτεια εισαι.
Στα επιβλαβη (πχ. γουρουνια) βαλε πραμα μπολικο μεσα.
Πάντως φίλε εκεί ,δεν είναι για τίποτα,καρχαρίες Γουάιτ,κροκόδειλοι αλμυροι,γλυκοι,φίδια στεριανα φίδια θαλασσινά,μέχρι κ τα καγκουρώ αν ξυπνήσουν στραβά σε πλακώνουν στα μπουνιδια‼️
 
Δλδ στα σκοπευτήρια γίνονται αγώνες όπως με τα πιστόλια❓δεν το γνώριζα ,έτσι ναι δικαιολογείται η αγορά η η μετατροπή‼️
Ναι οι καραμπίνες με μεγάλη αποθήκη ή γεμιστήρες, κυρίως χρησιμοποιούνται στο άθλημα της πρακτικής σκοποβολής. Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο το skeet το sporting και το trap
 
Ναι οι καραμπίνες με μεγάλη αποθήκη ή γεμιστήρες, κυρίως χρησιμοποιούνται στο άθλημα της πρακτικής σκοποβολής. Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο το skeet το sporting και το trap
Είμαι άσχετος,μια φορά πήγα με πιστόλια ,έβλεπα τις 9αρες να περνάνε ξυστά από το στοχο‼️στο ένα μου είχε 7 σφαίρες στο άλλο 8 ‼️γίνεται ένα μπέρδεμα ....πέσαν όλοι μπρούμυτα‼️δεν ξαναπήγα‼️
 
Είμαι άσχετος,μια φορά πήγα με πιστόλια ,έβλεπα τις 9αρες να περνάνε ξυστά από το στοχο‼️στο ένα μου είχε 7 σφαίρες στο άλλο 8 ‼️γίνεται ένα μπέρδεμα ....πέσαν όλοι μπρούμυτα‼️δεν ξαναπήγα‼️
Είναι δύσκολο όπλο το πιστόλι. Ελάχιστη σκοπευτική γραμμή, δεν υπάρχει στήριξη στον ώμο, όπλο μονής βολίδας κλπ. Θέλει προσοχή από άποψη ασφαλείας, δεν είναι σαν το λειοκαννο που έχουμε συνηθίσει να κρατάμε. Δεν πειράζει, το κυνήγι έχει άλλη χάρη. Εγώ όταν ανοίγει το κυνήγι σπάνια πατάω στο σκοπευτήριο.
 
Είναι δύσκολο όπλο το πιστόλι. Ελάχιστη σκοπευτική γραμμή, δεν υπάρχει στήριξη στον ώμο, όπλο μονής βολίδας κλπ. Θέλει προσοχή από άποψη ασφαλείας, δεν είναι σαν το λειοκαννο που έχουμε συνηθίσει να κρατάμε. Δεν πειράζει, το κυνήγι έχει άλλη χάρη. Εγώ όταν ανοίγει το κυνήγι σπάνια πατάω στο σκοπευτήριο.
Δεν ειναι οπως στα εργα;
.big smile.
 
Όπως στα έργα γίνεσαι, όταν έχεις ρίξει ένα αμπάρι σφαίρες σε όλα τα διαμετρήματα‼️είχα ρίξει,Πάσχα, με το ένα χέρι, ένα 9ρι κ μου γύρισε τον καρπό‼️αν ήταν 45αρι θα θέλαμε γύψο‼️
Μαλλον ηθελε ελατηριο το 9αρι εκτος και ηταν περιστροφο.....
 
Όπως στα έργα γίνεσαι, όταν έχεις ρίξει ένα αμπάρι σφαίρες σε όλα τα διαμετρήματα‼️είχα ρίξει,Πάσχα, με το ένα χέρι, ένα 9ρι κ μου γύρισε τον καρπό‼️αν ήταν 45αρι θα θέλαμε γύψο‼️
Το ειπα φιλε γιατι πολλοι ετσι νομιζουν

δεν ειναι ετσι και θελει εμπειρια

Και στο κρατημα και στην σκοπευση

Για να μην πω για την ριπη με το αυτοματο

Εκει να δεις …
 
Όπως στα έργα γίνεσαι, όταν έχεις ρίξει ένα αμπάρι σφαίρες σε όλα τα διαμετρήματα‼️είχα ρίξει,Πάσχα, με το ένα χέρι, ένα 9ρι κ μου γύρισε τον καρπό‼️αν ήταν 45αρι θα θέλαμε γύψο‼️
Κόψε κάτι ρε Τζώνυ !!! Όχι κι έτσι !! ούτε δεκάχρονος ... .yel. Κάτι ξέρουμε από πιστόλια !!! ;)
Βέβαια ... εξαρτάται και πώς θα το πιάσεις και πόσο χαλαρά θα το κρατήσεις ...

Υ.Γ. Μια φορά σε ένα πανηγύρι κάποιοι παραμέρισαν κι έριχναν στο σημάδι, με ένα καινούργιο .357Mag. (Ruger Gp100)... Ήρθε κι ένας γεροντάκος και λέει -δώστε μου κι εμένα ρε παιδιά να ρίξω καμιά μπιστολιά ... Του το δώσανε, το έπιασε με το ένα χέρι, και με τελείως λυγισμένο αγκώνα το φέρνει κοντά στο μάτι του !!! (... για να "σημαδέψει" καλά) !!!:oops: ....very funny.
Και πριν προλάβει κανείς να του φωνάξει - Μήηηη !!! Όχι έτσι !!! ... είχε ήδη μπουμπουνίσει την πιστολιά !!! .hair.
Το αποτέλεσμα εύκολα το φαντάζεσαι, νομίζω ... Μια σχισμή στο κούτελο, πάνω από το μάτι, βαθιά μέχρι το κόκκαλο, και τα αίματα να πλημμυρίζουν τη μούρη του !!!:(:eek: Κωμικοτραγικό !!!
 
Δεν ειναι οπως στα εργα;
.big smile.
Αν είναι δύσκολο να κάνεις συγκέντρωση στα 25 μέτρα ήρεμος με όλο το χρόνο δικό σου, σκέψου τι γίνεται σε κατάσταση πανικού, κινούμενο στόχο και να ρίχνουν πίσω και οι άλλοι αχαχαχαχαχα Φαντάζομαι ότι, σε περιπτώσεις ανταλλαγής πυροβολισμών η απόσταση και η μείωση της επιφάνειας του ανθρώπου ( πχ να τρέχει σκυφτός, ζικ Ζακ κλπ) είναι προς όφελος του.
 
Back
Top