Τουρκικά όπλα

Κόψε κάτι ρε Τζώνυ !!! Όχι κι έτσι !! ούτε δεκάχρονος ... .yel. Κάτι ξέρουμε από πιστόλια !!! ;)
Βέβαια ... εξαρτάται και πώς θα το πιάσεις και πόσο χαλαρά θα το κρατήσεις ...

Υ.Γ. Μια φορά σε ένα πανηγύρι κάποιοι παραμέρισαν κι έριχναν στο σημάδι, με ένα καινούργιο .357Mag. (Ruger Gp100)... Ήρθε κι ένας γεροντάκος και λέει -δώστε μου κι εμένα ρε παιδιά να ρίξω καμιά μπιστολιά ... Του το δώσανε, το έπιασε με το ένα χέρι, και με τελείως λυγισμένο αγκώνα το φέρνει κοντά στο μάτι του !!! (... για να "σημαδέψει" καλά) !!!:oops: ....very funny.
Και πριν προλάβει κανείς να του φωνάξει - Μήηηη !!! Όχι έτσι !!! ... είχε ήδη μπουμπουνίσει την πιστολιά !!! .hair.
Το αποτέλεσμα εύκολα το φαντάζεσαι, νομίζω ... Μια σχισμή στο κούτελο, πάνω από το μάτι, βαθιά μέχρι το κόκκαλο, και τα αίματα να πλημμυρίζουν τη μούρη του !!!:(:eek: Κωμικοτραγικό !!!
Δεν κόβω τίποτα,πιστόλι έπιανα μόνο τις απόκριες με καψουλια‼️
 
Αν είναι δύσκολο να κάνεις συγκέντρωση στα 25 μέτρα ήρεμος με όλο το χρόνο δικό σου, σκέψου τι γίνεται σε κατάσταση πανικού, κινούμενο στόχο και να ρίχνουν πίσω και οι άλλοι αχαχαχαχαχα Φαντάζομαι ότι, σε περιπτώσεις ανταλλαγής πυροβολισμών η απόσταση και η μείωση της επιφάνειας του ανθρώπου ( πχ να τρέχει σκυφτός, ζικ Ζακ κλπ) είναι προς όφελος του.
Εξαρτάται από αυτόν που σου ρίχνει αν είναι ψύχραιμος και καλός σκοπευτής σε έχει ξαπλώσει κάτω, αλλά κυριότερο είναι να είναι ψύχραιμος
 
Θα πάω να ρίξω καμιά 50άδα 9x19 σύντομα.
Μπορεί και 100άδα.
Ρίχνω με τα όπλα του συλλόγου.
Με κάποια πιστόλια ρίχνω καλύτερα από άλλα.
Ανάκρουση δεν έχουν μεγάλη.

Νομίζω έχει μεγάλη σχέση το κράτημα και η λαβή.
Εμπειρία δεν έχω μεγάλη.
 
Θα πάω να ρίξω καμιά 50άδα 9x19 σύντομα.
Μπορεί και 100άδα.
Ρίχνω με τα όπλα του συλλόγου.
Με κάποια πιστόλια ρίχνω καλύτερα από άλλα.
Ανάκρουση δεν έχουν μεγάλη.

Νομίζω έχει μεγάλη σχέση το κράτημα και η λαβή.
Εμπειρία δεν έχω μεγάλη.
Μάλλον έχουν μάπα σφαίρες,εγώ τις έβλεπα,ανάκρουση Φλομπέρ ‼️
 
Θα πάω να ρίξω καμιά 50άδα 9x19 σύντομα.
Μπορεί και 100άδα.
Ρίχνω με τα όπλα του συλλόγου.
Με κάποια πιστόλια ρίχνω καλύτερα από άλλα.
Ανάκρουση δεν έχουν μεγάλη.

Νομίζω έχει μεγάλη σχέση το κράτημα και η λαβή.
Εμπειρία δεν έχω μεγάλη.
Αν παίζει κάποιο ρόλο το βάρος της σκανδάλης στα λειοκαννα όπλα για τις βολές με μονόβολα ή σκάγια, τότε μπορούμε να φανταστούμε εύκολα πόσο σημαντικό είναι στο πιστόλι. Το βάρος της σκανδάλης πρέπει να είναι τέτοιο, ούτως ώστε ναι μεν το τράβηγμα να είναι ομαλό σε όλη τη διαδρομή αλλά να μην είναι τόσο που να κάνει το όπλο να ρίχνει με ένα χάδι. Το πιστόλι είναι ένα εργαλείο οπότε εξαρτάται για ποια δουλειά προορίζεται. Άλλο πιστόλι χρειάζεται ο αστυνομικός και ο στρατιωτικός και άλλο πιστόλι ένας ερασιτέχνης σκοπευτής ή ένας επαγγελματίας σκοπευτής.
 
Αν παίζει κάποιο ρόλο το βάρος της σκανδάλης στα λειοκαννα όπλα για τις βολές με μονόβολα ή σκάγια, τότε μπορούμε να φανταστούμε εύκολα πόσο σημαντικό είναι στο πιστόλι. Το βάρος της σκανδάλης πρέπει να είναι τέτοιο, ούτως ώστε ναι μεν το τράβηγμα να είναι ομαλό σε όλη τη διαδρομή αλλά να μην είναι τόσο που να κάνει το όπλο να ρίχνει με ένα χάδι. Το πιστόλι είναι ένα εργαλείο οπότε εξαρτάται για ποια δουλειά προορίζεται. Άλλο πιστόλι χρειάζεται ο αστυνομικός και ο στρατιωτικός και άλλο πιστόλι ένας ερασιτέχνης σκοπευτής ή ένας επαγγελματίας σκοπευτής.
Σωστός για το βάρος σκανδάλης.
Πολύ σημαντικό.
Ίσως το πιο σημαντικό όλων.
 
Θα πάω να ρίξω καμιά 50άδα 9x19 σύντομα.
Μπορεί και 100άδα.
Ρίχνω με τα όπλα του συλλόγου.
Με κάποια πιστόλια ρίχνω καλύτερα από άλλα.
Ανάκρουση δεν έχουν μεγάλη.

Νομίζω έχει μεγάλη σχέση το κράτημα και η λαβή.
Εμπειρία δεν έχω μεγάλη.
Αν έχει ρίξε με τζεριχο ατσάλινο. Εμένα μου άρεσε πολυ
 
Μεγαλύτερη μαλάκια από την επιβολή του τρισφαιρου δεν υπάρχει όπως δεν έχει και λογική γι'αυτό το λόγο έχει τόσα χρόνια και ακόμη οι εταιρίες δεν βγάζουν όπλο εκτός τα λεγόμενα becacia τρισφαιρο και όλα βγαίνουν με παραπάνω και μειωτηρες .Αλλα είπαμε η μαλάκια δεν πάει στα βουνά ξέρει πού πάει.
 
Μεγαλύτερη μαλάκια από την επιβολή του τρισφαιρου δεν υπάρχει όπως δεν έχει και λογική γι'αυτό το λόγο έχει τόσα χρόνια και ακόμη οι εταιρίες δεν βγάζουν όπλο εκτός τα λεγόμενα becacia τρισφαιρο και όλα βγαίνουν με παραπάνω και μειωτηρες .Αλλα είπαμε η μαλάκια δεν πάει στα βουνά ξέρει πού πάει.
H FN τωρα προσφερει τα λειοκαννα της με αποθηκες σφραγισμενες (2+1).
 
Πιστεύω ότι στην καρπωση του θηράματος δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσα φυσίγγια παίρνει το όπλο. Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα και το μόνο που θα επηρέαζε είναι τα κέρδη των βιομηχανιών παραγωγής φυσιγγίων. Για το γουρούνι θεωρώ ανόητο τον περιορισμό του αριθμού των φυσιγγίων. Αν πιστεύει κάποιος ότι τα τρία φυσίγγια είναι πολλά τότε ας αρχίσει να κυνηγά με μονοκαννο που είναι η πιο αθλητική επιλογή.
 
Πιστεύω ότι στην καρπωση του θηράματος δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσα φυσίγγια παίρνει το όπλο. Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα και το μόνο που θα επηρέαζε είναι τα κέρδη των βιομηχανιών παραγωγής φυσιγγίων. Για το γουρούνι θεωρώ ανόητο τον περιορισμό του αριθμού των φυσιγγίων. Αν πιστεύει κάποιος ότι τα τρία φυσίγγια είναι πολλά τότε ας αρχίσει να κυνηγά με μονοκαννο που είναι η πιο αθλητική επιλογή.
Ο μειωτήρας είναι μνημείο ηλιθιότητας και το ξέρουν όλοι.
Όσοι δε το εισηγήθηκαν δεν έχουν ιδέα από κυνήγι.
Ο σωστός κυνηγός θα ρίξει όσα φυσίγγια πρέπει να ρίξει.
Ο μ@λάκας θα ρίξει όπου να ναι ακόμα και με μονόκανο.

Γιατί να δεχθώ ότι ο περιορισμός μπήκε για να μειωθεί η κάρπωση, όταν υπάρχουν ήδη όρια ή για την μείωση των τραυματισμένων όταν ένα πληγωμένο θήραμα θα χρειαστεί την 4η τουφεκιά για να μην το φάνε οι αλπές ή μήπως μπήκε για να μην ρίχνουμε μακρυά αχαχα ;;;

Δεν υπάρχει καμία λογική στον μειωτήρα.
Για εμένα πάντα ...
 
Last edited:
Back
Top