Τουρκικά όπλα

Ναι ,όντως δεν έχει νόημα η μείωση του αριθμού φυσιγγίων εφωσον υπάρχουν όρια στην καρπωση‼️ κ το ίδιο επισης παράλογη κ φασιστική ως αποφαση είναι κ αυτή της ΕΟΚ, στο να θεσπίσει δλδ ανωτερα όρια περιεκτικότητας σε νικοτίνη- πίσσας στα τσιγαρα‼️χάλασε έτσι τα καλύτερα χαρμάνια στην προσπάθεια να πληρούν τις προδιαγραφές‼️
 
Ο μειωτήρας είναι μνημείο ηλιθιότητας και το ξέρουν όλοι.
Όσοι δε το εισηγήθηκαν δεν έχουν ιδέα από κυνήγι.
Ο σωστός κυνηγός θα ρίξει όσα φυσίγγια πρέπει να ρίξει.
Ο μ@λάκας θα ρίξει όπου να ναι ακόμα και με μονόκανο.

Γιατί να δεχθώ ότι ο περιορισμός μπήκε για να μειωθεί η κάρπωση, όταν υπάρχουν ήδη όρια ή για την μείωση των τραυματισμένων όταν ένα πληγωμένο θήραμα θα χρειαστεί την 4η τουφεκιά για να μην το φάνε οι αλπές ή μήπως μπήκε για να μην ρίχνουμε μακρυά αχαχα ;;;

Δεν υπάρχει καμία λογική στον μειωτήρα.
Για εμένα πάντα ...
Ο καλύτερος και πιό σίγουρος μειωτήρας είναι η κυνηγετική παιδεία
Ρίχνουμε όταν πρέπει όπου πρέπει όσα πρέπει
Αν είσαι τενεκές και ρίχνεις όπου σου καπνίσει τραυματίζοντας τζάμπα τα θηράματα είτε ένα ρίξεις είτε δέκα τενεκές θα είσαι και πάλι........
 
Ο καλύτερος και πιό σίγουρος μειωτήρας είναι η κυνηγετική παιδεία
Τα είπες όλα Γιώργο.

Το ότι μας περνάνε για στόκους και ανεπίδεκτους μαθήσεως, με ενοχλεί πολύ περισσότερο από τα 3 φυσίγγια.
 
Τα είπες όλα Γιώργο.

Το ότι μας περνάνε για στόκους και ανεπίδεκτους μαθήσεως, με ενοχλεί πολύ περισσότερο από τα 3 φυσίγγια.
Δίνουμε και δικαιώματα αλλά αυτό είναι άσχετο με των αριθμό φυσιγγίων
Αν σαν κράτος και συνομοσπονδία βλέπεις ότι υπάρχει πρόβλημα συνεργάζεστε και βρίσκεται τρόπο να λυθεί το πρόβλημα
Είναι σαν να βάλουμε κόφτη στα 50 χιλιόμετρα στα αυτοκίνητα για να λύσουμε το θέμα των τροχαίων
Εκπαίδευση,έλεγχος και μετά προσωπική ευθύνη του καθενός....
 
Ο μειωτήρας είναι μνημείο ηλιθιότητας και το ξέρουν όλοι.
Όσοι δε το εισηγήθηκαν δεν έχουν ιδέα από κυνήγι.
Ο σωστός κυνηγός θα ρίξει όσα φυσίγγια πρέπει να ρίξει.
Ο μ@λάκας θα ρίξει όπου να ναι ακόμα και με μονόκανο.

Γιατί να δεχθώ ότι ο περιορισμός μπήκε για να μειωθεί η κάρπωση, όταν υπάρχουν ήδη όρια ή για την μείωση των τραυματισμένων όταν ένα πληγωμένο θήραμα θα χρειαστεί την 4η τουφεκιά για να μην το φάνε οι αλπές ή μήπως μπήκε για να μην ρίχνουμε μακρυά αχαχα ;;;

Δεν υπάρχει καμία λογική στον μειωτήρα.
Για εμένα πάντα ...
Δίνουμε και δικαιώματα αλλά αυτό είναι άσχετο με των αριθμό φυσιγγίων
Αν σαν κράτος και συνομοσπονδία βλέπεις ότι υπάρχει πρόβλημα συνεργάζεστε και βρίσκεται τρόπο να λυθεί το πρόβλημα
Είναι σαν να βάλουμε κόφτη στα 50 χιλιόμετρα στα αυτοκίνητα για να λύσουμε το θέμα των τροχαίων
Εκπαίδευση,έλεγχος και μετά προσωπική ευθύνη του καθενός....
Ώρα είναι να κατηγορήσετε ΚΑΙ για το μειωτήρα το Ελληνικό κράτος και την ΚΣΕ !!!! .sarcastic. .yelling.
Ο μειωτήρας δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα, ούτε ξεκίνησε από την Ελλάδα, ούτε καν από την Ευρώπη. Όπως όλα τα ... "ωραία" μάλλον ξεκίνησε από Αμερική !! Θυμάμαι εδώ και 30+ χρόνια στα αμερικανικά περιοδικά που διάβαζα, σε παρουσιάσεις όπλων, έγραφαν συνήθως ότι "η χωρητικότητα της αποθήκης είναι Χ φυσίγγια αλλά συνοδεύεται και από μειωτήρα που τη μειώνει στα 2, για συμμόρφωση με τους κανονισμούς για το κυνήγι των αποδημητικών πτηνών". Προφανώς αφορούσε όλα τα όπλα (καραμπίνες), και όχι μόνο αυτά που προορίζονταν για Ελλάδα (ή Ευρώπη). Δεν ξέρω περισσότερα, ούτε ασχολήθηκα, μάλλον θα είχαν παρατηρήσει κάποια μείωση στους πληθυσμούς (που φυσικά καμία σχέση δεν θα είχε με το κυνήγι ...) και θεώρησαν ότι με το μειωτήρα κάτι θα έκαναν. Δεν ξέρω και ποιο μέτρο προηγήθηκε ... ο μειωτήρας, ή η θέσπιση ημερήσιου ορίου κάρπωσης ...
Συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ηλίθιο και παράλογο, αλλά μήπως είναι ο μόνος ηλίθιος και παράλογος νόμος ??? Εξίσου - αν όχι και περισσότερο - ηλίθια και παράλογη είναι και η απαγόρευση των μολύβδινων σκαγιών (που επίσης ξεκίνησε από Αμερική, νομίζω).
Βασίλη, μνημεία ηλιθιότητας υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλά !!!!
Π.χ. ο Κλίντον είχε επιβάλει μείωση χωρητικότητας των γεμιστήρων των πιστολιών στα 10 φυσίγγια (!!!) για να ... καταπολεμήσει την εγκληματικότητα στις ΗΠΑ !!!! .hair..hair..very funny.
 
Ο μειωτήρας είναι μνημείο ηλιθιότητας και το ξέρουν όλοι.
Όσοι δε το εισηγήθηκαν δεν έχουν ιδέα από κυνήγι.
Ο σωστός κυνηγός θα ρίξει όσα φυσίγγια πρέπει να ρίξει.
Ο μ@λάκας θα ρίξει όπου να ναι ακόμα και με μονόκανο.

Γιατί να δεχθώ ότι ο περιορισμός μπήκε για να μειωθεί η κάρπωση, όταν υπάρχουν ήδη όρια ή για την μείωση των τραυματισμένων όταν ένα πληγωμένο θήραμα θα χρειαστεί την 4η τουφεκιά για να μην το φάνε οι αλπές ή μήπως μπήκε για να μην ρίχνουμε μακρυά αχαχα ;;;

Δεν υπάρχει καμία λογική στον μειωτήρα.
Για εμένα πάντα ...
Παράλογες απαγορεύσεις όπως και τα Ρεντ ντοτ διόπτρες, ομοιώματα εμείς εδώ είμαστε έξυπνοι .Το θέμα είναι ότι οι εκπρόσωποι του κυνηγιού μαζί με τους βουλευτές που δήθεν υποστηρίζουν το κυνήγι ,δεν μπόρεσαν (δεν ήθελαν) να πείσουν τον νομοθέτη.
 
Έχω προσέξει ότι οι ίδιοι οι κυνηγοί πολλές φορές λόγο άγνοιας για το πώς λειτουργεί το πράγμα, η για να υποστηρίξουν μια προσωπική τους επιλογή γίνονται βασιλικοτεροι του βασιλέως. Έτσι, έχω ακούσει να έρχονται οι καραμπίνες με στάνταρ αποθήκες των δύο φυσιγγίων, ότι η καραμπίνα είναι " πολεμικό όπλο" ( για όνομα του Θεού δηλαδή, έλεος) από δικαννακιδες, τα δυο φυσίγγια φτάνουν, να μην πάρουμε ποτέ ραβδωτό γιατί θα σκοτωνομαστε από χιλιόμετρα μακριά και άλλα πολλά. Με τέτοιο σκεπτικό μας βλέπω να κυνηγάμε κάποια στιγμή αυστηρά με μονοκαννο δύο τρείς μήνες το χρόνο , να επιβάλουν μέγιστο όριο κατοχής φυσιγγίων τα τρία κουτιά ( πόσα θα ρίξουμε σε μια μέρα; Θα πάμε να ξανά αγοράσουμε)και να λέμε και ευχαριστώ παλικάρια. Όχι εγώ θέλω την καραμπίνα να παίρνει όσες θέλω εγώ αφού υπάρχει όριο καρπωσης. Θέλω red dot, θέλω ραβδωτό υπό προϋποθέσεις, θέλω τόξο και ας μην το επέλεγα ποτέ θέλω εκπαίδευση και εξετάσεις να ανέβει το επίπεδο γενικά και το επίπεδο ασφάλειας ειδικά και ότι άλλο μπορώ να ζητήσω θα το ζητήσω, ακόμα και αν καλοβλεπω να κυνηγάω κάποτε με μονοκαννο.
 
Παράλογες απαγορεύσεις όπως και τα Ρεντ ντοτ διόπτρες, ομοιώματα εμείς εδώ είμαστε έξυπνοι .Το θέμα είναι ότι οι εκπρόσωποι του κυνηγιού μαζί με τους βουλευτές που δήθεν υποστηρίζουν το κυνήγι ,δεν μπόρεσαν (δεν ήθελαν) να πείσουν τον νομοθέτη.
Εδώ κοτζάμ υπουργός ο Παπουτσής έλεγε ότι η διόπτρα μεγαλώνει το .hair. ΒΕΛΗΝΕΚΈΣ .hair.του όπλου
Αν δεν έχω διόπτρα ρίχνω μέχρι τα πενήντα μέτρα, βάζω μια διόπτρα και ως δια μαγείας ρίχνω στα πενήντα χιλιόμετρα μετά.....
 
Ο καλύτερος και πιό σίγουρος μειωτήρας είναι η κυνηγετική παιδεία
Ρίχνουμε όταν πρέπει όπου πρέπει όσα πρέπει
Αν είσαι τενεκές και ρίχνεις όπου σου καπνίσει τραυματίζοντας τζάμπα τα θηράματα είτε ένα ρίξεις είτε δέκα τενεκές θα είσαι και πάλι........
Ρε συ γιωργο ποια κυνηγετικη παιδια ? Του βαλτου οπου το δεις η ριχνω μετα τα 60 μετρα.γιατι εγω ξερω.και.μου το ειπε ο.δασκαλος του καφενειου
 
Ρε συ γιωργο ποια κυνηγετικη παιδια ? Του βαλτου οπου το δεις η ριχνω μετα τα 60 μετρα.γιατι εγω ξερω.και.μου το ειπε ο.δασκαλος του καφενειου
Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία περασμένων δεκαετιών που και να αλλάξει φοβάμαι ότι πλέον είναι αργά γιατί ορισμένα πράγματα είναι δρομολογημένα,δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα
Ορισμένοι ζούνε ακόμα στον κόσμο τους νομίζουν ότι τα πράγματα θα μείνουν όπως τα έχουν γνωρίσει και συνηθίσει
Είναι τόσο ζώα που δεν κοιτάνε ότι η πραγματική ζωή και η καθημερινότητα έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί για όλο τον κόσμο,κατά τα άλλα το κυνήγι θα μείνει το ίδιο
Είμαστε με την πλάτη στον τοίχο και λόγω πραγματικών περιστατικών αλλά και λόγω τεράστιας αντί-κυνηγετικής προπαγάνδας
Ας προσπαθήσουμε να διορθώσουμε την εικόνα μας και μετά μπορούμε να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τους παράλογους νόμους
Όσο υπάρχουν <<Ράμπο>> οι μπάλα θα μας παίρνει όλους και στο τέλος θα μας πούνε να πάμε με σφεντόνα για κυνήγι....
topic.
 
Ώρα είναι να κατηγορήσετε ΚΑΙ για το μειωτήρα το Ελληνικό κράτος και την ΚΣΕ !!!! .sarcastic. .yelling.
Ο μειωτήρας δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα, ούτε ξεκίνησε από την Ελλάδα, ούτε καν από την Ευρώπη. Όπως όλα τα ... "ωραία" μάλλον ξεκίνησε από Αμερική !! Θυμάμαι εδώ και 30+ χρόνια στα αμερικανικά περιοδικά που διάβαζα, σε παρουσιάσεις όπλων, έγραφαν συνήθως ότι "η χωρητικότητα της αποθήκης είναι Χ φυσίγγια αλλά συνοδεύεται και από μειωτήρα που τη μειώνει στα 2, για συμμόρφωση με τους κανονισμούς για το κυνήγι των αποδημητικών πτηνών". Προφανώς αφορούσε όλα τα όπλα (καραμπίνες), και όχι μόνο αυτά που προορίζονταν για Ελλάδα (ή Ευρώπη). Δεν ξέρω περισσότερα, ούτε ασχολήθηκα, μάλλον θα είχαν παρατηρήσει κάποια μείωση στους πληθυσμούς (που φυσικά καμία σχέση δεν θα είχε με το κυνήγι ...) και θεώρησαν ότι με το μειωτήρα κάτι θα έκαναν. Δεν ξέρω και ποιο μέτρο προηγήθηκε ... ο μειωτήρας, ή η θέσπιση ημερήσιου ορίου κάρπωσης ...
Συμφωνώ μαζί σας ότι είναι ηλίθιο και παράλογο, αλλά μήπως είναι ο μόνος ηλίθιος και παράλογος νόμος ??? Εξίσου - αν όχι και περισσότερο - ηλίθια και παράλογη είναι και η απαγόρευση των μολύβδινων σκαγιών (που επίσης ξεκίνησε από Αμερική, νομίζω).
Βασίλη, μνημεία ηλιθιότητας υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλά !!!!
Π.χ. ο Κλίντον είχε επιβάλει μείωση χωρητικότητας των γεμιστήρων των πιστολιών στα 10 φυσίγγια (!!!) για να ... καταπολεμήσει την εγκληματικότητα στις ΗΠΑ !!!! .hair..hair..very funny.
Στην Αμερική όμως επιτρέπονται ομοιώματα και λαλούνες ... "εξαπανέκαθεν" :)
Αυτό ξέχασαν να το εφαρμόσουν εδώ οι καραφλομουσάτοι και οι εκάστοτε υπουργοί.

Εγώ βλέπω ότι εφαρμόζουμε επιλεκτικότατα όλες ανεξαιρέτως τις μαλακίες και από τις 2 πλευρές του Ατλαντικού (όσο μεγαλύτερη, τόσο πιο άμεση εφαρμογή) και πανηγυρίζουμε που δεν κόπηκε το τρυγόνι.

Οι αποθήκες πάντως αντί να μικρύνουν μεγαλώνουν αχαχαχ
 
Φίλος πήρε χθες καινούριο Stoeger m3k το 10σφαιρο για κυνήγι αγριογούρουνου. Τι έχετε να πείτε για το τουφέκι αυτό; Πρέπει να προσέξει κάτι τώρα που είναι ακόμη ατουφέκιστο το όπλο;
Πολύ μπροστόβαρο μου φάνηκε πάντως παιδια
 
Φίλος πήρε χθες καινούριο Stoeger m3k το 10σφαιρο για κυνήγι αγριογούρουνου. Τι έχετε να πείτε για το τουφέκι αυτό; Πρέπει να προσέξει κάτι τώρα που είναι ακόμη ατουφέκιστο το όπλο;
Πολύ μπροστόβαρο μου φάνηκε πάντως παιδια
τιποτα δεν χρειαζεται ,να ριξει λιγο στο πινακα να δει αν του καθεται καλα.εχει ο θειος μου την 8 αρα 3 χρονια πολυ ευχαριστημενος και τα τσοκακια ειναι καλα.το δυαρι εχει στα γουρουνια.
 
τιποτα δεν χρειαζεται ,να ριξει λιγο στο πινακα να δει αν του καθεται καλα.εχει ο θειος μου την 8 αρα 3 χρονια πολυ ευχαριστημενος και τα τσοκακια ειναι καλα.το δυαρι εχει στα γουρουνια.
Με πόσα και ποια τσοκ έρχεται το τυφέκιο; Κι εγώ 2αρι προτιμούσα για γουρούνια με το mp155 αλλά φέτος με το νέο Α400 θα χρησιμοποιήσω 3* καθώς δεν υπάρχει 2. Αργότερα εάν δεν μείνω ευχαριστημένος ίσως ψαχτω για 2*
 
Ναι ,όντως δεν έχει νόημα η μείωση του αριθμού φυσιγγίων εφωσον υπάρχουν όρια στην καρπωση‼️ κ το ίδιο επισης παράλογη κ φασιστική ως αποφαση είναι κ αυτή της ΕΟΚ, στο να θεσπίσει δλδ ανωτερα όρια περιεκτικότητας σε νικοτίνη- πίσσας στα τσιγαρα‼️χάλασε έτσι τα καλύτερα χαρμάνια στην προσπάθεια να πληρούν τις προδιαγραφές‼️
Prince τα καλυτερα για μενα !!!
 
Με πόσα και ποια τσοκ έρχεται το τυφέκιο; Κι εγώ 2αρι προτιμούσα για γουρούνια με το mp155 αλλά φέτος με το νέο Α400 θα χρησιμοποιήσω 3* καθώς δεν υπάρχει 2. Αργότερα εάν δεν μείνω ευχαριστημένος ίσως ψαχτω για 2*
Αυτο το 2* τι παραπανω νομιζεις θα σου δωσει απο το 3* στα δραμια στα 30-40 μετρα???
 
Back
Top