Φερ' το στα μέτρα σου...

αμαν!! αχαχα!! το ιδιο μου ειπε και αυτος. πως σκοπευτικα πρεπει να ειναι ετσι γιαυτον, αλλα για μενα θα εδινε μια κληση λιγο διαφορετικη, να τεριαζει με το κυνηγι που κανω. και μαληστα για φασσα και παπια. γενικα για καρτερι.
 
αμαν!! αχαχα!! το ιδιο μου ειπε και αυτος. πως σκοπευτικα πρεπει να ειναι ετσι γιαυτον, αλλα για μενα θα εδινε μια κληση λιγο διαφορετικη, να τεριαζει με το κυνηγι που κανω. και μαληστα για φασσα και παπια. γενικα για καρτερι.
+
Και εαν βλεπεις πανω και ολη την ριγα, μην τρομαξεις.....και εγω ετσι αισθανθηκα οταν το επωμισα, αλλα κατα την διαρκεια τη σεζον θα καταλαβεις ποσο λαθος ησουν με τα αλλα σου κοντακια.well done.
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω όταν κανεις βλέπει όταν επωμιζει όλη την ρίγα κ την ακίδα θα πει οτι το όπλο ψιλοντουφεκαει ?
 

Εχθές είδαμε με τον Γιώργο τις κλήσεις στο όπλο του. Είχε την C-60-DX. Μετά από σκέψεις και τηλεφωνικές πληροφορίες-οδηγίες του Μάκη, βάλαμε την C-55-DX. Με την πρώτη επώμιση ο Γιώργος πήδηξε από την χαρά του! Μένει να το δούμε και στον πίνακα...

Υ.Γ. Για να διαβάσουμε την κλήση, βλέπουμε τι αναγράφει η μεταλλική όταν αφαιρέσουμε το πέλμα όπως είναι τοποθετημένη στην τζαβέτα και στην πλαστική διαβάζουμε την πλευρά που εφάπτεται με το ξύλο;
 
Το όπλο συμπεριφετεται
Υ.Γ. Για να διαβάσουμε την κλήση, βλέπουμε τι αναγράφει η μεταλλική όταν αφαιρέσουμε το πέλμα όπως είναι τοποθετημένη στην τζαβέτα και στην πλαστική διαβάζουμε την πλευρά που εφάπτεται με το ξύλο;
Όχι και την πλαστική πρέπει να διαβάζουμε τα γράμματα όπως τα διαβάζουμε στην μεταλική, κοίτα το manual της 391

 
Υ.Γ. Για να διαβάσουμε την κλήση, βλέπουμε τι αναγράφει η μεταλλική όταν αφαιρέσουμε το πέλμα όπως είναι τοποθετημένη στην τζαβέτα και στην πλαστική διαβάζουμε την πλευρά που εφάπτεται με το ξύλο;

Το όπλο συμπεριφετεται

Όχι και την πλαστική πρέπει να διαβάζουμε τα γράμματα όπως τα διαβάζουμε στην μεταλική, κοίτα το manual της 391


Γιωργο μαλλον το ιδιο πραγμα εννουσα λεγοντας οτι διαβαζουμε την πλαστικη απο την πλευρα που εφαπτεται στο ξυλο του κοντακιου και οχι μεταλλο της βασης. Ετσι δεν ειναι;
 
Τι να σου βρε Χρήστο. Έγω στην εικόνα δεν βλέπω αυτό που λες. Μπορεί να κάνω λάθος, νομίζω όμως ότι είναι ξεκάθαρο. Πρέπει να βλέπεις καταρχήν στην πάνω μεριά και κατα δέυτερον προς τα σενα, κρατώντας το όπλο προς τα εμπρός, τα γράμματα που αντιστοιχούν στην κλίση που θες να δώσεις. Κοίτα το σημείο που το manual μεγεθύνει τα γράμματα.
Ωστόσο μην κολλάς εκεί, αν το αποτέλεσμα βάζοντας τις φλάντζες αλλιώς είναι το επιθυμητό, άστο έτσι.
 
Κατσε Γιωργο την ιδια κουβεντα ειχα προχθες με τον Μακη και μαλλον εγω δεν καταλαβαινω σωστα ή δεν εξηγω σωστα.
Το C-60-DX δεν το δειχνει ετσι ωστε οταν τοποθετηθει η πλαστικη να εφαπτεται με το κοντακι ετσι οπως τη διαβαζουμε;
 
Ναι Χρήστο έχεις δίκιο, τώρα ξεκόλησα. Από την αρχή σωστά το έγραψες. Συγνώμη λάθος.
 
καλημερα παιδια...σημερα ξεκινησα να κανω με λινελαιο το καινουργιο κοντακι μου...
εβαλα σε καθε μερια δυο μικρες σταγονες....φυσικα, επειδη το κοντακι ειναι δουλεμενο ελαχιστα οπως το πηρα απο τον Σκριβανο, οι δυο σταγονες λινελαιο σε καθε μερια στην κυριολεξια εξαφανιστηκαν!
Μπορω να τα περασω αραγε ακομα ενα χερι το βραδυ? .fff.
 
καλημερα παιδια...σημερα ξεκινησα να κανω με λινελαιο το καινουργιο κοντακι μου...
εβαλα σε καθε μερια δυο μικρες σταγονες....φυσικα, επειδη το κοντακι ειναι δουλεμενο ελαχιστα οπως το πηρα απο τον Σκριβανο, οι δυο σταγονες λινελαιο σε καθε μερια στην κυριολεξια εξαφανιστηκαν!
Μπορω να τα περασω αραγε ακομα ενα χερι το βραδυ? .fff.
Έχεις κάνει κάποια προεργασια η το ξύλο είναι όπως το πήρες από το μάστορα;
 
το κοντακι ειχε καποια( ελαχιστα) χερια λινελαιο απο τον Σκριβανο.Μου ειπε και πηρα το λινελαιο που βαζει, και σημερα ξεκινησα την...εργασια;)
Θα δω το βραδακι,εαν στεγνωσει το λινελαιο, και θα περασω κοντακι/παπια, ακομα ενα χερι:)
 
Για μενα περνα ενα χερι την ημερα για μια εβομαδα και μετα 1 χερι την εβοδμαδα για τρεις εβδομαδες η μεχρι να παρει το αποτελεσμα που θες...
 
το κοντακι ειχε καποια( ελαχιστα) χερια λινελαιο απο τον Σκριβανο.Μου ειπε και πηρα το λινελαιο που βαζει, και σημερα ξεκινησα την...εργασια;)
Θα δω το βραδακι,εαν στεγνωσει το λινελαιο, και θα περασω κοντακι/παπια, ακομα ενα χερι:)
Γέμισμα των πόρων του ξύλου είχε γίνει;
Είναι η επιφάνεια του ξύλου σαν γυαλί;
 
ναι, το ξυλο ειναι ενταξει,τα παρελαβα με ελαχιστα χερια λινελαιο...απλα θελει μονο αρκετα χερια λινελαιο...
το οποιο βαζω μια δυο σταγονες σε καθε μερια,και το απλωνω με ενα λινο πανι...
πολυ καλο το schaftol extra dark..
http://www.ebay.co.uk/itm/Scherells...t=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item258dae2457
 
Όταν πάρω το κοντακι μου εγώ θα κάνω τα εξής. Θα ζεστανω 75% νευτι πευκου με 25% boilt linseed oil και θα μουσκευω το κοντακι με πινέλο για 20 λεπτά. Αφού μείνει για μισή ώρα, θα σκουπιστει καλά κ θα κρεμαστει για 2 μέρες να στεγνώσει. Συνεχιζετε...
 
Όταν πάρω το κοντακι μου εγώ θα κάνω τα εξής. Θα ζεστανω 75% νευτι πευκου με 25% boilt linseed oil και θα μουσκευω το κοντακι με πινέλο για 20 λεπτά. Αφού μείνει για μισή ώρα, θα σκουπιστει καλά κ θα κρεμαστει για 2 μέρες να στεγνώσει. Συνεχιζετε...
Ο σπαστικός συνεχίζει ακάθεκτος: τους πορους θα τους γεμίσεις πρώτα και πως;;;
 
Back
Top