Φερ' το στα μέτρα σου...

Όχι σαν να πέρασε από κάτω. Πέρασε από κάτω. Το παθαίνω και εγώ καμία φορά, στης τραβέρσες όταν είναι κοντά, από συνήθεια το πιάνω μπροστά, και αυτό κάνει επιτόπου μεταβολή προς την άλλη κατεύθυνση. Στην δεύτερη τουφέκια :) όμως κοιτάει τα κυπαρίσσια ανάποδα.
 
Όχι σαν να πέρασε από κάτω. Πέρασε από κάτω. Το παθαίνω και εγώ καμία φορά, στης τραβέρσες όταν είναι κοντά, από συνήθεια το πιάνω μπροστά, και αυτό κάνει επιτόπου μεταβολή προς την άλλη κατεύθυνση. Στην δεύτερη τουφέκια :) όμως κοιτάει τα κυπαρίσσια ανάποδα.
Δεν ξέρω είναι θέμα επωμισης
 
Η επώμιση δεν πρέπει να είναι άτσαλη. Πρέπει να γίνεται κανονικά με το χρόνο της και να μην μας συνεπαίρνει ο ενθουσιασμός όταν πετάγεται το θήραμα. Αυτό το κουμπώνω και ρίχνω καμιά φορά παρεξηγείται και οδηγεί σε λάθος κινήσεις. Το έχω διαπιστώσει σε τεστ τσώρτσιλ. Όταν φέρνω το όπλο βιαστικά στο μάγουλο και πατάω πάει η τουφεκιά αλλού για αλλού, ενώ όταν επωμιζω κανονικά όπως πρέπει πάει εκεί που πρέπει. Θέλει πειθαρχία η δουλειά. Έτσι νομίζω.
 
Η επώμιση δεν πρέπει να είναι άτσαλη. Πρέπει να γίνεται κανονικά με το χρόνο της και να μην μας συνεπαίρνει ο ενθουσιασμός όταν πετάγεται το θήραμα. Αυτό το κουμπώνω και ρίχνω καμιά φορά παρεξηγείται και οδηγεί σε λάθος κινήσεις. Το έχω διαπιστώσει σε τεστ τσώρτσιλ. Όταν φέρνω το όπλο βιαστικά στο μάγουλο και πατάω πάει η τουφεκιά αλλού για αλλού, ενώ όταν επωμιζω κανονικά όπως πρέπει πάει εκεί που πρέπει. Θέλει πειθαρχία η δουλειά. Έτσι νομίζω.
Συμφωνώ. Θέλει πειθαρχία, και ψυχραιμία. :)
 
Η επώμιση δεν πρέπει να είναι άτσαλη. Πρέπει να γίνεται κανονικά με το χρόνο της και να μην μας συνεπαίρνει ο ενθουσιασμός όταν πετάγεται το θήραμα. Αυτό το κουμπώνω και ρίχνω καμιά φορά παρεξηγείται και οδηγεί σε λάθος κινήσεις. Το έχω διαπιστώσει σε τεστ τσώρτσιλ. Όταν φέρνω το όπλο βιαστικά στο μάγουλο και πατάω πάει η τουφεκιά αλλού για αλλού, ενώ όταν επωμιζω κανονικά όπως πρέπει πάει εκεί που πρέπει. Θέλει πειθαρχία η δουλειά. Έτσι νομίζω.
Οι οδηγίες της δοκιμής λένε "όπως τουφεκάς στο κυνήγι". Αν είσαι ψύχραιμος και στρωτός στο κυνήγι, έτσι τουφεκάς και τον πίνακα. Αν είσαι καπετάν φουρτούνας αντίστοιχα.
 
Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη.
Adjustable comp made by @ΓΙΑΝΝΗΣ. (σε χρόνο dt παρακαλώ).
Τώρα θα βρώ το sweet spot (σε 4 σεζόν).
Ο @vagosbenelli είπε: "όταν το σπάσεις, πάρε τηλέφωνο να βρούμε άλλο όπλο" (κακίες...)
 

Attachments

  • 1728232599640.jpg
    1728232599640.jpg
    154,5 KB · Προβολές: 63
Πως να το σπάσεις το τανκ, στα βράχια θα το κοπανας;
Δεν τα λεει ολα ,σε καθε αστοχια θα παιζει με τα αλλενοκλειδα και στο τελος θα το ευθυγραμμισει σε κανενα βραχο .Αυτο του ειπα Το ρυθμιζομενο κοντακι ειναι ευχη και καταρα,το φερνεις εκει που θελεις και μετα πετας το αλλεν.Διαφορετικα την πατησες
 
Να πώ ότι τα μέτρα από ένα όπλο σε διαφορετικό δεν μεταφέρονται. Μην το επιχειρήσετε, θα βαλτώσετε. Μόνο το μήκος παίζει και αυτό με ερωτηματικό
Σωστά. Αλλά κι αυτό εξαρτάται από τη γωνία της λαβής, την απόσταση της σκανδάλης κλπ. Εγώ το μόνο που κρατάω σταθερό παντού είναι το pitch.
 
Δεν τα λεει ολα ,σε καθε αστοχια θα παιζει με τα αλλενοκλειδα και στο τελος θα το ευθυγραμμισει σε κανενα βραχο .Αυτο του ειπα Το ρυθμιζομενο κοντακι ειναι ευχη και καταρα,το φερνεις εκει που θελεις και μετα πετας το αλλεν.Διαφορετικα την πατησες
Τσου!!
Αν σου μπει ο διάβολος βρίσκεις αλλενοκλειδο σε 10'!
Στάζεις κόλλα σε ΟΛΕΣ τις βίδες και σου κόβεται ο βήχας! 😁
 
Τσου!!
Αν σου μπει ο διάβολος βρίσκεις αλλενοκλειδο σε 10'!
Στάζεις κόλλα σε ΟΛΕΣ τις βίδες και σου κόβεται ο βήχας! 😁
Ναι, εχει αλλαξει τοσα οπλα, στο κοντακι θα κολλησει, θα αγορασει καινουργιο και θα στο φερει να το ξαναφτιαξεις...
 
Σωστά. Αλλά κι αυτό εξαρτάται από τη γωνία της λαβής, την απόσταση της σκανδάλης κλπ. Εγώ το μόνο που κρατάω σταθερό παντού είναι το pitch.
Υποτίθεται ότι αυτά τα υλοποιείς στο νέο κοντάκι.
Ωστόσο μπαίνουν άλλες παράμετροι στο κόλπο και το πράγμα γίνεται πιο σύνθετο από αυτό που φαίνεται...
Εδώ μια κάνη αλλάζεις στα αυτογεμη σε μακρύτερη η κοντύτερη και αλλάζουν κατά πολύ τα δεδομένα.
Όταν λέω"ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ!!",ξέρω τι λέω!;)
 
Ναι, εχει αλλαξει τοσα οπλα, στο κοντακι θα κολλησει, θα αγορασει καινουργιο και θα στο φερει να το ξαναφτιαξεις...
Αν κάνει καμία 1000αδα επωμίσεις όπως ακριβώς στο κυνηγοτοπο παρεμφερείς και σταματάει το όπλο στο τέλος εκεί που πρέπει επάνω του δεν θα χρειαστεί τίποτε.Αν στη πρώτη αστοχία αρχίσει το βίδωμα ξεβιδωμα σε μια εβδομάδα θα έχει χαλάσει τις βόλτες από τις αλενοβιδες και θα πει αφαίρεσε το κομμάτι και βάλε σταθερό όπως πριν .
 
Back
Top