Φερ' το στα μέτρα σου...

Εγώ καταλαβαίνω τι λέει ο Γιάννης και θα συμφωνήσω. Εμένα με ενδιαφέρει όταν διδάσκω σκόπευση σε κάποιον να πάρει τις βασικές αρχές, να κατανοήσει τον κορμό της τεχνικής, τα πώς και τα γιατί και χωρίς να παρεκκλίνει από την ουσία να βάλει τα προσωπικά του στοιχεία που θα την κάνουν δική του.

Όπως μου αρέσει να λέω, η τεχνική είναι σαν παιδικό βιβλίο. Σου δίνουν έτοιμο το περίγραμμα της ζωγραφιάς κι εσύ την χρωματίζεις.
 
Οχι.
Αν τα έκανες όλα αλλιώς θάταν σωστό?
Όχι γι'αυτό λέω ότι το σωστή επώμιση σκέτο είναι λίγο φάουλ .Θα μπορούσαμε να το μεταφράσουμε σε σταθερή σκέτο γιατί το αποτέλεσμα δεν το φέρνει μόνο η επώμιση το φέρνει η συνολική αντίληψη του σκοπευτή .Πιστεύω πως η θεωρητική και ακριβής για μένα προσέγγιση ,που λέει τα μάτια μου παρακολουθούν το στόχο , σηκώνω όπλο,κουμπωνω σταθερά ,πατάω σκανδάλη και όλα αυτά με ήρεμες και σταθερές κινήσεις χωρίς κάτι το σπασμωδικό ,είναι μια τέλεια επώμιση εφόσον φέρει και το ανάλογο αποτέλεσμα .Αλλά πώς θα το κάνει ο κάθε ένας αυτό δηλ σε τι θέση ερχετε το σώμα του, ώμοι,χέρια, λαιμός,κεφάλι είναι καθαρά υποκειμενικά .Εκεί εστίασα όσον αφορά το καλούπωμα .Εξάλλου έχω δει άνθρωπο να έχει τρομερές επιτυχίες στο κυνήγι με όπλα που τα κοντάκια δεν είχαν σχέσεις μεταξύ τους (αυτός πήγαινε σε αυτά) τι να πεις γι'αυτό σταθερά επωμιζε μόνο αυτά τα άλλα ?
 
Όχι γι'αυτό λέω ότι το σωστή επώμιση σκέτο είναι λίγο φάουλ .Θα μπορούσαμε να το μεταφράσουμε σε σταθερή σκέτο γιατί το αποτέλεσμα δεν το φέρνει μόνο η επώμιση το φέρνει η συνολική αντίληψη του σκοπευτή .Πιστεύω πως η θεωρητική και ακριβής για μένα προσέγγιση ,που λέει τα μάτια μου παρακολουθούν το στόχο , σηκώνω όπλο,κουμπωνω σταθερά ,πατάω σκανδάλη και όλα αυτά με ήρεμες και σταθερές κινήσεις χωρίς κάτι το σπασμωδικό ,είναι μια τέλεια επώμιση εφόσον φέρει και το ανάλογο αποτέλεσμα .Αλλά πώς θα το κάνει ο κάθε ένας αυτό δηλ σε τι θέση ερχετε το σώμα του, ώμοι,χέρια, λαιμός,κεφάλι είναι καθαρά υποκειμενικά .Εκεί εστίασα όσον αφορά το καλούπωμα .Εξάλλου έχω δει άνθρωπο να έχει τρομερές επιτυχίες στο κυνήγι με όπλα που τα κοντάκια δεν είχαν σχέσεις μεταξύ τους (αυτός πήγαινε σε αυτά) τι να πεις γι'αυτό σταθερά επωμιζε μόνο αυτά τα άλλα ?
Μια χαρά τα λές τώρα.
Ψιλοκαλουπωμένα.
Με φόβισες με το ζειμπεκικο.
 
Πηγαινεις στον δασκαλο σκοποβολης με επαναλαμβανομενες επωμισεις και ριψεις εξακριβωνει τα σωστα μετρα στο οπλο σου.Αυτο λεγεται μετροληψια.Συνεχεια περνεις τα μετρα σου υπο μαλης και πηγαινεις στον οπλουργο - κοντακα και προσαρμοζει τα μετρα στο οπλο σου.Τωρα αυτη ειναι η σωστη αρχη των πραγματων αλλα εχει κοστος.Το γεγονος οπως αναφερετε οτι εχεις ενα οπλο και ριχνεις επαρκως αυτο δεν μου λεει κατι ειναι απλως προσωπικος συμβιβασμος αλλα οχι η ορθη διαδικασια η οποια ειναι σιγουρο οτι θα σε βελτιωσει σε αλλο επιπεδο.
Επαναλαμβανω για μια ακομη φορα που ειναι προσωπικη μου επιλογη ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.Ο καθενας ομως μπορει να πορευεται κατα το δοκουν.
 
Πάντα όταν σε βλέπει ένας γνωστής καπου θα σε βοηθήσει.Εξαλου αυτά για να γίνουν βίωμα και ο εγκέφαλος να λειτουργεί αυτόματα και να ακολουθούνται (γραφτούν στο υποσυνείδητο),απαιτούνται ώρες πολλές και ένα συγκεκριμένο κοντάκι .Συνήθως σε εμάς τους απλούς κυνηγούς λείπει ένα από τα δύο σε κάποιους ίσως και τα δύο.
 
Πόσο βαράς είναι το θέμα.
Και ο πιτσιρικάς που είχα ανεβάσει παλιότερα.. βάραγε.
Πρέπει να ψάξω να βρώ την δημοσίευση.
Λέμε για διάρκεια!
Όχι να ρίξεις ένα κουτί και να πάρεις 4-5!
Ούτε να ζωγραφίζεις το Σάββατο και την Κυριακή να ξύνεις το κεφάλι και να κοιτάς το οπλο.
 
Πιστεύω ότι με ένα κοντάκι περίπου στα μέτρα σου και πολύ προπόνηση,, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα από ένα κοντάκι ακριβώς στα μέτρα σου χωρίς προπόνηση . Όταν έχεις και κοντάκι και προπόνηση + ταλέντο πας για πρωταθλητισμό.
 
Θεωρώ πια ότι το νούμερο ένα είναι η ψυχραιμία.Σκοπευταρας να είσαι με κοντάκι στα μέτρα σου αν δεν έχεις ψυχραιμία και τρέμεις σα το ψάρι όταν έρχεται το τρένο με τα γουρούνια θα πας κουβά.Το ίδιο επίσης και στα δισκάκια και πάει λέγοντας.
 
Όταν έχεις και κοντάκι και προπόνηση + ταλέντο πας για πρωταθλητισμό.
+ Γνώσεις θα προσθέσω. Πολύ σημαντικό. Πολλοί έχουν όλα αυτά που γράφεις και νομίζουν ότι ξέρουν. + Ψυχραιμία φυσικά που λέει κι ο Άλεξ.
 
Εγω σωστη επωμιση δεν μπορω να εχω εχω ομως σταθερη λαθος επωμιση

Πιστευω οτι ο λογος ειναι που εχω κοντο λαιμο και φαρδιες ωμοπλατες


Παντα και ανεκαθεν το κοντακι δεν το εδραζω μεσα στην ενωση στηθους ωμου αλλα ελαφρως ψηλοτερα
Αν με δεις απο το πλαι θα δεις οτι το κοντακι προεξεχει σε υψος απο τον ωμο μου
Οχι πολυ αλλα προεξεχει


Εαν το εδρασω σωστα θα πρεπει να σκυψω πολυ το κεφαλι και να βγω και λιγο δεξια για να με οκ σκοπευτικα

Βγαινοντας πιο ψηλα στον ωμο(ασυναισθητα πλεον) εχω σωστο κλειδωμα στο ζυγωματικο
Μπορω να γυριζω εκευθερα τον κορμο μου στο σουιγκ

Ολα μου τα οπλα τα εχω προσαρμοσει τα κοντακια με βαση αυτη μου την επομιση
Εκει καθομαι σωστα στο κοντακι
Σιγουρα με επηρεαζει στο πιτς και εαν ριξω πολλα απανωτα φυσιγγια θα μου κανει σημαδι στον ωμο λογο της λαθους εφαρμογης στον ωμο
 
Εγω σωστη επωμιση δεν μπορω να εχω εχω ομως σταθερη λαθος επωμιση

Πιστευω οτι ο λογος ειναι που εχω κοντο λαιμο και φαρδιες ωμοπλατες


Παντα και ανεκαθεν το κοντακι δεν το εδραζω μεσα στην ενωση στηθους ωμου αλλα ελαφρως ψηλοτερα
Αν με δεις απο το πλαι θα δεις οτι το κοντακι προεξεχει σε υψος απο τον ωμο μου
Οχι πολυ αλλα προεξεχει


Εαν το εδρασω σωστα θα πρεπει να σκυψω πολυ το κεφαλι και να βγω και λιγο δεξια για να με οκ σκοπευτικα

Βγαινοντας πιο ψηλα στον ωμο(ασυναισθητα πλεον) εχω σωστο κλειδωμα στο ζυγωματικο
Μπορω να γυριζω εκευθερα τον κορμο μου στο σουιγκ

Ολα μου τα οπλα τα εχω προσαρμοσει τα κοντακια με βαση αυτη μου την επομιση
Εκει καθομαι σωστα στο κοντακι
Σιγουρα με επηρεαζει στο πιτς και εαν ριξω πολλα απανωτα φυσιγγια θα μου κανει σημαδι στον ωμο λογο της λαθους εφαρμογης στον ωμο
Αυτό είναι η μία λύση. Η άλλη και φυσικά η πλέον σωστή, είναι κατασκευή εξαρχής custom κοντακιού, βασισμένο στα μέτρα σου και φυσικά σε μία σωστή επώμιση.

Μεγάλο ρόλο παίζει επίσης η αυτογνωσία, κι εδώ απαντάω στον Γιάννη κυρίως. Στους δέκα που θα μου έρθουν για μετροληψία για καινούριο κοντάκι, ο ένας, ξέρει να επωμιζει, οι τέσσερις δεν χρειάζονται καν αλλαγές στο κοντάκι, οι τέσσερις χρειάζονται. Custom κοντάκι χρειάζεται πραγματικά ο ένας από τους δέκα!

Κι εγώ ποτέ δεν χρειάστηκα πραγματικά custom κοντάκι. Έφτιαξα μερικά για άλλους λόγους.

Όταν λες στον άλλον "να φτιάξουμε την επώμιση πρώτα μην πάνε τζάμπα τα μέτρα;" και ύστερα διαπιστώνεις ότι του έρχεται καρφί το μαμά κοντάκι, τι συμπεραίνεις;
 
Κανονικά θα έπρεπε όντως σε όλες τις εταιρίες ένα μοντέλο αυτογεμους να το δίνουν και με ρυθμιζόμενο .

Κάποια βγαίνουν έτσι απ το εργοστάσιο. Η μαξους σε αυτή την βερσιόν είναι με ρυθμιζόμενο και ωραία τσοκακια. Τα έχεις όλα out of the box

https://www.browning.com/products/firearms/shotguns/maxus-2/maxus-2-sporting.html
 
Last edited:
Αποκτούνται!
Δεν πωλούνται ούτε αγοράζονται!
Τα όποια έξοδα είναι ναύλα για το "ταξίδι".
Τα ναυλα ειναι για πας στο προορισμο που προκειται να αποκτησεις την γνωση αλλα για να την αποκτησεις πρεπει να πληρωσεις και η επαναληψη που οφειλεις να ακολουθησεις και αυτη πρεπει να την πληρωσεις.Ακομα και ενα βιβλιο να παρεις θα το πληρωσεις που μεσα απο αυτο θα παρεις την γνωση που αναζητας.Οποτε το τελικο προιον ειναι αυτο που αποκτας οπως λες εφοσον πρωτα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ εκτος και εχεις κουβαρντα νονο και ενω ολα σου ταχει πληρωμενα εσυ τα αποκτας δωρεαν.Προσωπικα νονο τετοιο δεν ειχα και οτι εχω κανει τοχω πληρωμενο γερα σχολη σκοποβολης , σκοπευτηριο κτλ.........Δοξα τον Κυριο και η ζωη συνεχιζεται ναχουμε την ευλογια του και την υγεια μας να πληρωνουμε γιατι το ταξιδι στην αναζητηση της γνωσης κοστιζει.
 

Κούμπωμα χωρίς ακιδα


Επομιση ρίχνω
Ενα με το που ακουμπά μάγουλο και η άλλη έβγαλα το στόχαστρο και κουμπομα καλύτερο.
Γενικά παρατηρώ ότι μου φεύγουν κατω οι ντουφεκιες..
Εριξα σε μια καρακάξα και σηκώθηκε κατά πάνω 3 μέτρα πειρε ύψος σαν να πέρασε από κάτω
 
Back
Top