Φερ' το στα μέτρα σου...

Προσθέτει βάρος ο μηχανισμός ρύθμισης.
Ηδη αρκετα οπλα στα 71 εκατοστα καννης και πανω τεινουν να ειναι αρκετα μπροσθοβαρα γεροντα ειδικα εφοσον γεμισουν

οποταν φτιαχνει το ζυγισμα
Το ζυγισμα τα 200 γραμαρια παραπανω τα μηδενιζει
Επιπλεον το να μπορω να το φερω στα μετρα μου αμεσα για μενα υπερνικα το ΛΙΓΟ αυξημενο βαρος

Ο λογος ειναι καθαρα το κοστος που θεωρω οτι δεν ειναι καθολου απαγορευτικο γιατι πολλα οπλα σημερα ειναι υπερτιμημενα απο τις εταιρειες

στα οπλα ελαφρια κατηγοριας να το δεκτω
Στα υπολοιπα θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει
 
Θα επρεπε να ηταν με ρυθμιζομενο ολα τα οπλα απο το εργοστασιο
Και τα δικανα ολα
Εχουμε 2024
Και εγω μαζί σου το βάρος που προσθέτει ο μηχανισμός.. το κερδίζεις από αλλά.. όπως μια ριγα ελαφριά μια βίδα πάπιας..
Απλα έχει η μπενελλι στο κοντάκι ένα πλαστικό χτένι.. και με πέλμα και φλάντζα το παλεύεις.
Απλά σκέψου όλο το κόσμο να το παλεύει. Να το ρυθμίζει.
 
Θα επρεπε να ηταν με ρυθμιζομενο ολα τα οπλα απο το εργοστασιο
Και τα δικανα ολα
Εχουμε 2024
Όπως λέει κι ο Γιάννης, προσθέτει βάρος που για πολλούς είναι ανεπιθύμητο.

Δεν είναι τυχαίο που εργοστασιακά ρυθμιζόμενα έχουν μόνο τα σκοπευτικά.

Επίσης υπάρχουμε κι εμείς οι Mr average, που μας ταιριάζουν σχεδόν τέλεια τα περισσότερα εργοστασιακά κοντάκια. Πχ στο Rizzini που αγόρασα πρόσφατα άλλαξα μόνο δύο μοίρες στο Pitch. Το κοντάκι του είναι λες και είναι ραμμένο επάνω μου.
 
Last edited:
Όπως λέει κι ο Γιάννης, προσθέτει βάρος που για πολλούς είναι ανεπιθύμητο. Επίσης υπάρχουμε κι εμείς οι Mr average, που μας ταιριάζουν σχεδόν τέλεια τα περισσότερα εργοστασιακά κοντάκια. Πχ στο Rizzini που αγόρασα πρόσφατα άλλαξα μόνο δύο μοίρες στο Pitch. Το κοντάκι του είναι λες και είναι ραμμένο επάνω μου.
Και εμεις οι below average τι θα γινουμε δασκαλε; .love. .big smile..sarcastic.

Δεν φτανει που στα αποχωρητηρια κανουν τις κατουριστρες για οσους ειναι 1.80 και πανω , δεν φτανει που κοντακαδες δεν βρισκεις πλεον στα νησια και στις απομακροσμενες περιοχες, να μην εχουμε και εμεις μια προοπτικη να φτιαξουμε το κοντακι στα μετρα μας;.big smile.

πς. Σοβαρα τωρα Κατανοω απολυτα τι εννοειται με τον γεροντα και συμφωνω. Απλα λεω οτι σημερα με τις γνωσεις ακομη και του απλου κυνηγου περι κοντακιου και αναγκης να ειναι στα μετρα σου, θα επρεπε το ρυθμιζομενο κοντακι να θεωρειτε std ενοπλισμος σε καθε οπλο
 
Όπως λέει κι ο Γιάννης, προσθέτει βάρος που για πολλούς είναι ανεπιθύμητο
Το εξτρα βάρος στα περισσότερα κυνηγετικα κοντακια που κυκλοφορούν πιστεύω ότι χρειάζεται και σε αυτούς που βάζουν επέκταση μήκους

Μια καλή λύση είναι καποια ποιο βαριά πέλματα
 
Δεν ασχολήθηκε κατά κανόνα.
Αν ασχοληθείς,θα το φέρεις με τον Α η Β τρόπο.

Δεν διαφωνώ. Αυτός που θέλει θα το φέρει στα μέτρα του σίγουρα. Απλά με έξτρα κόστος. Επίσης καλό θα ήταν και στα συνθετικά κοντακια να έχουν ρυθμιζόμενο χτένι
 
Και εμεις οι below average τι θα γινουμε δασκαλε; .love. .big smile..sarcastic.

Δεν φτανει που στα αποχωρητηρια κανουν τις κατουριστρες για οσους ειναι 1.80 και πανω , δεν φτανει που κοντακαδες δεν βρισκεις πλεον στα νησια και στις απομακροσμενες περιοχες, να μην εχουμε και εμεις μια προοπτικη να φτιαξουμε το κοντακι στα μετρα μας;.big smile.

πς. Σοβαρα τωρα Κατανοω απολυτα τι εννοειται με τον γεροντα και συμφωνω. Απλα λεω οτι σημερα με τις γνωσεις ακομη και του απλου κυνηγου περι κοντακιου και αναγκης να ειναι στα μετρα σου, θα επρεπε το ρυθμιζομενο κοντακι να θεωρειτε std ενοπλισμος σε καθε οπλο
Η με έξτρα κόστος άλλο κοντάκι
 
Όπως λέει κι ο Γιάννης, προσθέτει βάρος που για πολλούς είναι ανεπιθύμητο.

Δεν είναι τυχαίο που εργοστασιακά ρυθμιζόμενα έχουν μόνο τα σκοπευτικά.

Επίσης υπάρχουμε κι εμείς οι Mr average, που μας ταιριάζουν σχεδόν τέλεια τα περισσότερα εργοστασιακά κοντάκια. Πχ στο Rizzini που αγόρασα πρόσφατα άλλαξα μόνο δύο μοίρες στο Pitch. Το κοντάκι του είναι λες και είναι ραμμένο επάνω μου.
Όλα φτιάχνονται για το μέσο όρο, αν βρίσκεσαι μέσα σε αυτόν και έχεις και το γνώθι σαυτόν έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου να μην χρειάζεσαι πολλά πολλά για να είσαι οκ . Βέβαια είναι και το πώς επωμιζει ο κάθε ένας. Που ότι και να πεις σαν ποιο ειδικός η επώμιση και το ζεϊμπέκικο δεν παύουν να είναι προσωπική υπόθεση, όταν τα παρακαλουπώνεις χάνουν την αξία τους .
 
Και εμεις οι below average τι θα γινουμε δασκαλε; .love. .big smile..sarcastic.

Δεν φτανει που στα αποχωρητηρια κανουν τις κατουριστρες για οσους ειναι 1.80 και πανω , δεν φτανει που κοντακαδες δεν βρισκεις πλεον στα νησια και στις απομακροσμενες περιοχες, να μην εχουμε και εμεις μια προοπτικη να φτιαξουμε το κοντακι στα μετρα μας;.big smile.

πς. Σοβαρα τωρα Κατανοω απολυτα τι εννοειται με τον γεροντα και συμφωνω. Απλα λεω οτι σημερα με τις γνωσεις ακομη και του απλου κυνηγου περι κοντακιου και αναγκης να ειναι στα μετρα σου, θα επρεπε το ρυθμιζομενο κοντακι να θεωρειτε std ενοπλισμος σε καθε οπλο
Θα μπορούσε να υπάρχει με μια έξτρα όχι εξωφρενική χρέωση .Θα φτάσουν και σε αυτό κάποια στιγμή .Κανονικά θα έπρεπε όντως σε όλες τις εταιρίες ένα μοντέλο αυτογεμους να το δίνουν και με ρυθμιζόμενο .
 
Γιάνν
Όλα φτιάχνονται για το μέσο όρο, αν βρίσκεσαι μέσα σε αυτόν και έχεις και το γνώθι σαυτόν έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου να μην χρειάζεσαι πολλά πολλά για να είσαι οκ . Βέβαια είναι και το πώς επωμιζει ο κάθε ένας. Που ότι και να πεις σαν ποιο ειδικός η επώμιση και το ζεϊμπέκικο δεν παύουν να είναι προσωπική υπόθεση, όταν τα παρακαλουπώνεις χάνουν την αξία τους .
Γιάννη δεν έχει καμία σχεση η σύγκριση που κάνεις.
Αλλο η ζειμπεκιά κ άλλο η ΣΩΣΤΗ επώμιση.
 
Γιάνν

Γιάννη δεν έχει καμία σχεση η σύγκριση που κάνεις.
Αλλο η ζειμπεκιά κ άλλο η ΣΩΣΤΗ επώμιση.
Σωστή επώμιση, πως την εννοείς γιατί άλλο σταθερή άλλο σωστή και σωστή ως προς τι .Θα ήθελα μέσα από την εμπειρία σου μια εξήγηση .Πχ εγώ κουμπωνω αλλά δε σκύβω ούτε γέρνω στο κοντάκι απλά αναιβαζω και κουμπωνω σταθεροτατος σε κεφάλι .Έτσι θέλω και έτσι βολεύομαι γι'αυτό και λόγο ύψους θέλω μεγάλες κλίσεις είναι λάθος?
 
Για μένα,δίκιο έχει ο Γιάννης,δίκιο έχει κι ο Αρης!
Στην τελική σημασία έχει και ζητούμενο είναι, η κατά το δυνατόν διαρκεστερη επιτυχία.
Αν βαράς,όλα καλά!
Δεν πα να είσαι 2μ και να ρίχνεις με κοντάκι 35 πόντους η το αντίστροφο?
Αν έχεις επιτυχίες τι να σου πω εγώ κι ο καθένας για μέτρα και σταθμά?
Υπόψη ότι και τα "σωστά"μέτρα η οι "σωστές"επωμισεις έχουν προκύψει μέσα από στατιστικές και εμπειρίες.
Το "σταθερές",ναι,είναι βασικοτατος παράγοντας.
 
Last edited:
Back
Top