Φερ' το στα μέτρα σου...

Μην τις φοβάσαι τις ροδέλες. Εγώ πριν λίγο καιρό σταμάτησα σε ένα μεγάλο μαγαζί που πουλάει μόνο βίδες. Τεράστια ποικιλία σε ροδέλες και για καλή μου τύχη διάλεξα μερικές αρκετά λεπτές και φαρδιές, που έκαναν πολύ καλή δουλειά. Αυτά βέβαια στο παλιό κοντάκι γιατί το καινούριο δεν τα χρειάζεται αυτά. Ο Γιώργης έπεσε διάνα, απλά είμαι λίγο ψυχάκιας με τα μέτρα και έχουμε διαπιστώσει ότι στις καρτερίσιες τουφεκιές το όπλο είναι κέντρο, σε αυτές που γίνονται παράλληλα με το έδαφος για δοκιμή, υπάρχει ένα ελάχιστο ψιλοτουφέκισμα. Ξέρω πως για όλα δεν υπάρχει λύση αλλά τελικά δεν ξέρω αν πρέπει να το κατεβάσω 1-2 χιλιοστά. Με τόσο λίγο θεωρώ ότι θα βελτιωθούν οι χαμηλές τουφεκιές και οι τραβέρσες. Το πολύ πολύ στις ροαγιαλ να θέλει λίγο προσκόπευση, πράγμα που δεν με χαλάει αφού γενικά δεν την τσιγκουνεύομαι.
Ίσως τελικά για ψυχολογικούς λόγους να το κατεβάσουμε 2 χλιοστά.

ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω και ειμαι σε ενδοιασμους τι να κανω...στα τρυγονια πχ ολα ηταν στο κεφαλι η στο φτερο μεσα...μαλλον πρεπει να κατεβουμε..αλλα τωρα οσο χοντρενω τα ρουχα λογω κρυου ο ιτραβερσες μου ειναι χαλια..
 
ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω και ειμαι σε ενδοιασμους τι να κανω...στα τρυγονια πχ ολα ηταν στο κεφαλι η στο φτερο μεσα...μαλλον πρεπει να κατεβουμε..αλλα τωρα οσο χοντρενω τα ρουχα λογω κρυου ο ιτραβερσες μου ειναι χαλια..

Βάλε πελμα ένα εκατοστό λεπτότερο και είσαι οκ.
 
Σήμερα έκατσα και έκανα μια μικροεπέμβαση στο πιτς του όπλου μου, που όπως είχα ξαναγράψει ψιλοντουφεκούσε και με χτυπούσε λίγο στο ζυγωματικό.
Θυμήθηκα που είχα βάλει το πίσω μέρος του κοντακιού (2 κομμάτια) που είχε μείνει από όταν είχα μειώσει το μήκος.
Το 1 κομμάτι το πιο λεπτό ήταν 3 χιλ, το λιμάρισα και το έκανα 1 χιλ κάτω, το έφαγα και πρόχειρα γύρω-γύρω να μην εξέχει και το βίδωσα κάτω από το πέλμα.
Τώρα το κοντάκι έγινε 3 χιλ. πιο μακρύ πάνω και 1 χιλ. κάτω κατέβασα δηλ. το πίτς 2 χιλ.
Σε ξηρές επωμίσεις στο σπίτι το νοιώθω να κουμπώνει καλύτερα απο πρίν.
Θα δοκιμαστεί αύριο επί κυνηγετικού πεδίου και θα το δούμε στην πράξη...
 
Σε συνέχεια του χθεσινού πειράματος στο πιτς του όπλου, έχω να πω, πως σήμερα που το ντουφέκισα ένοιωσα και είδα πολύ μεγάλη βελτίωση και στην ανάκρουση, που πλέον το όπλο δεν τινάζει κατά πάνω με την ντουφεκιά, αλλά σπρώχνει ευθεία πίσω και δε χτυπάει καθόλου στο ζυγωματικό, αλλά και στην ευθυβολία που πλέον έχει το όπλο, βλέπω δηλ. τις ντουφεκιές να βγαίνουν πιο κεντραρισμένες στη σκοπευτική εικόνα που θέλω να έχω.
Ένα άλλο που είδα είναι ότι μάλλον και με την μικρή αύξηση του μήκους του κοντακιού (3χιλ. πάνω και 1χιλ. κάτω) μου βγαίνει πιο σταθερή η επώμιση και πιο αρμονική ή κίνηση του όπλου προς το στόχο, έχει γίνει δηλ. λιγότερο ''νευρικό'' αν μπορώ να το πω έτσι. Γενικά πάντως ''βολεύομαι'' με κοντάκια ελαφρώς μακρύτερα από το ενδεδειγμένο για τις σωματομετρικές μου διαστάσεις.
Ένα άλλο που παρατήρησα ήταν, επειδή το ζυγωματικό κούμπωνει πλέον κάποια χιλ. προς πίσω, σε πιο χοντρό μέρος της ράχης του κοντακιού, στις βιαστικές επωμίσεις έβλεπα την αριστερή άκρη της ρίγας και όχι το κέντρο, βγάζοντας ένα προστατευτικό κάλυμμα από νεοπρέν της Beartooth που του είχα, το μάτι ήρθε ακριβώς.
Βέβαια οι 6-7 ντουφεκιές που έριξα σήμερα είναι λίγες και πιθανό να θέλει περαιτέρω βελτίωση, αλλά η πρώτη δοκιμή ήταν αρκετά ενθαρρυντική, θα δείξει και η συνέχεια...
Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να πήγαινα σε ένα σκοπευτήριο, να έριχνα καμιά 50αριά ντουφεκιές, να είχα και κάποιον που να ''κόβει το μάτι του'' κοντά και να γινόταν σωστά η δουλειά, αλλά τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Σίγουρα θα το επιδιώξω το καλοκαίρι που θα κοιτάξω να φτιάξω ένα καινούργιο ξύλινο πέλμα με το σωστό πιτς.
 
Μετά απο μέρες καταφερα να κλεψω χρόνο παρά την βροχή και να παω να δοκιμάσω φυσιγγια διαφορετικά για το 20αρι μου. Εφτιαξα και στόχους σε χαρτονι 1Χ0,70 , εκανα ομως ενα λαθος , δεν υπολόγισα σωστα τα στηριγματα για τους στοχους και ετσι αναγκαστικα τους εβαλα στο υψος του εδαφους. Έριξα απο τα 25 βηματα(αρκετα ανοιχτα) υπολογιζω 22-23 μετρα αποσταση με choke mod. Πέρα απο το πως συμπεριφερονται τα διαφορετικα φυσιγγια αυτο που με στεναχωρησε ειναι οτι εγω και το οπλο δεν συνεργαζομαστε. Και στις 10 βολες στο χαρτι η συγκεντρωση ειναι κατω δεξια απο τον στοχο , ενω εγω σημαδευα και με τις 2 κουκιδες ακριβως κεντρο.
DSC_0167.jpg
[/url] online photo sharing[/IMG]
DSC_0167.jpg
[/url] online photo sharing[/IMG]
url]


online photo sharing




free image host



pc screenshot

Συνολικα τα φυσιγγια


image hosting 30 mbες

Τι πιστευεται οτι χρειαζεται διορθωση;
 
Με τα χαρτιά αυτά πας τρέχοντας σε ενα καλό οπλουργο, ειδικα αν πρόκειται για δικαννο.
Λογικά πρέπει να είχες αστοχιες σε τραβερσες προς τα αριστερά και τραυματισμους σε τραβερσες προς τα δεξιά. Προφανώς για να αναγκαστεις να κάνεις δοκιμές καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.
Σημείωση: το χαρτί έπρεπε να το έχεις κρεμασει στο πάνω μέρος του συρματος, στο ύψος του οπλου.
 
Με τα χαρτιά αυτά πας τρέχοντας σε ενα καλό οπλουργο, ειδικα αν πρόκειται για δικαννο.
Λογικά πρέπει να είχες αστοχιες σε τραβερσες προς τα αριστερά και τραυματισμους σε τραβερσες προς τα δεξιά. Προφανώς για να αναγκαστεις να κάνεις δοκιμές καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.
Σημείωση: το χαρτί έπρεπε να το έχεις κρεμασει στο πάνω μέρος του συρματος, στο ύψος του οπλου.

Mossberg 500 cal 20 , ειναι το οπλο, το πηρα μεταχειρισμενο απο μαγαζι και αυτες ειναι απο τις πρωτες δοκιμες που κανω ,ειμαι και αριστεροχειρας.....
 
Mossberg 500 cal 20 , ειναι το οπλο, το πηρα μεταχειρισμενο απο μαγαζι και αυτες ειναι απο τις πρωτες δοκιμες που κανω ,ειμαι και αριστεροχειρας.....
ΟΚ. Ισχύουν ότι έγραψα αλλά στα καραμπινακια οι επεμβάσεις είναι πιο εύκολες.
Το όπλο έχει τσιμουχες για αλλαγή κλίσης;
 
ΟΚ. Ισχύουν ότι έγραψα αλλά στα καραμπινακια οι επεμβάσεις είναι πιο εύκολες.
Το όπλο έχει τσιμουχες για αλλαγή κλίσης;
Δεν έχει τσιμούχες , αλλη λύση πρεπει να βρεθει.
 
Δεν έχει τσιμούχες , αλλη λύση πρεπει να βρεθει.
Δεν είναι δύσκολο. Προσεκτικο γυαλοχαρταρισμα στην αριστερή ακρη του κοντακιου εκεί που μπαίνει στο κοντακι για να πάρει κλιση. Πιθανά και λίγο φαγωμα μέσα στην τρυπα της τζαβετας στο κοντακι αν η κλιση είναι μεγάλη.
Ετσι έφερα μια Α303 στα μέτρα μου.
Σημ.: το μήκος του κοντακιου είναι ΟΚ;
 
θελει να μπει πολύ μεσα Γιαννη , είναι πολύ εξω ο φιλος από το κεντρο της ριγας , 4-5 χιλιοστα τουλάχιστον , και πρεπει να γερνει και κεφαλι , αν κρατησει κεφαλι ολοισιο 1 ποντο θελει τουλάχιστον cast on , το υψος ερχεται με ένα kikiz κολλητο ενθετο
 
θελει να μπει πολύ μεσα Γιαννη , είναι πολύ εξω ο φιλος από το κεντρο της ριγας , 4-5 χιλιοστα τουλάχιστον , και πρεπει να γερνει και κεφαλι , αν κρατησει κεφαλι ολοισιο 1 ποντο θελει τουλάχιστον cast on , το υψος ερχεται με ένα kikiz κολλητο ενθετο
Για έναν καλό οπλουργο τα πράγματα είναι απλά.
Αλλά αν πιάνουν τα χερια του θα τα καταφέρει με συνεχείς διορθώσεις και δοκιμές.
 
Last edited:
τα χερια μου πιανουν αλλα δεν θα ρισκαρω κατι τετοιο , σε 2-3 μερες θα παρω και ενα ακομα οπλο , οποτε θα δοκιμασω και εκεινο και μετα με βλεπω για επαγγελματια , καμια προταση για οπλουργο ;
 
Και στις 10 βολες στο χαρτι η συγκεντρωση ειναι κατω δεξια απο τον στοχο , ενω εγω σημαδευα και με τις 2 κουκιδες ακριβως κεντρο.
ειμαι και αριστεροχειρας.....

Επειδή απ΄οτι κατάλαβα το όπλο έχει μία κουκίδα στη μέση και μία στο στόμιο.
Ο φίλος μας, αν κατάλαβα καλά, σημάδεψε σταθερά ευθυγραμμίζοντας τις 2 κουκίδες, όπως ευθυγραμμιζουμε τα σκοπευτικά των ραβδωτών όπλων και τράβηξε. Δεν επώμισε δηλαδή το όπλο, εστιασμένος στο στόχο και τράβηξε όπως ρίχνουμε στον κινητό στόχο.
Αρα και λάθος να είναι το κοντάκι η ντουφεκιά θα έπρεπε να πάει στο σημείο που ευθυγραμμίστηκαν οι 2 κουκίδες.
Αν όντως σκόπευσε έτσι μήπως το πρόβλημά είναι είτε η σκληρή σκανδάλη που ασκώντας παραπανίσια δύναμη κατά το τράβηγμα χαμηλώνει το στόμιο ή μήπως κρατάει αρκετά σφιχτά την πάπια με το δεξί χέρι (αριστερόχειρας) και κατά το τράβηγμα τραβάει και το όπλο κάτω, γιαυτό φεύγει η ντουφεκια κάτω δεξιά?
Σημείωση: το χαρτί έπρεπε να το έχεις κρεμασει στο πάνω μέρος του συρματος, στο ύψος του οπλου.


+ 1
ίσως έπαιξε και αυτό το ρόλο του να πάει χαμηλά η ντουφεκιά.
 
Αν δεν είσαι μαζί μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις.
Εννοείτε Γιάννη, απλά παρατήρησα αυτά που έγραψε ο φίλος μας και έκανα μια σκέψη βασισμένη στις υποθέσεις, γιαυτό έβαλα όλα αυτά τα ''αν''.
 
  • Like
Reactions: jnp
Η Εμπειρια μου απο οπλα ειναι μόνο αεροβολα και ραβδωτα , και ο τροπος που γνωριζω να σκοπευω ειναι οπως τον περιγραφει και ο Ωριωνας. Ξέρω να ρυθμιζω και σκοπευτικα σε αεροβολο αλλα ειναι η πρωτη φορα που πιανω λειοκανο στα χερια μου και τωρα διαβαζω απο εσας για την κυνηγετικη σκοποβολη και σκοπευση που ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που εγω γνωριζω. Θα κανω και αλλες δοκιμες (αυτην την φορα με στοχους στο σωστο υψος) γιατι με παραξενεψε το γεγονος οτι ολες πηγαν χοντρικα στην ιδια περιοχη στο χαρτι. Αν πηγαιναν αλλου για αλλου θα ελεγα οτι με κανει το οπλο οτι θελει. Η σκανδαλη είναι αρκετα βαρια(θελει δυναμη) την πάπια παντως δεν την σφιγγω , το αντιθετο θα ελεγα.
 
Επειδή απ΄οτι κατάλαβα το όπλο έχει μία κουκίδα στη μέση και μία στο στόμιο.
Ο φίλος μας, αν κατάλαβα καλά, σημάδεψε σταθερά ευθυγραμμίζοντας τις 2 κουκίδες, όπως ευθυγραμμιζουμε τα σκοπευτικά των ραβδωτών όπλων και τράβηξε. Δεν επώμισε δηλαδή το όπλο, εστιασμένος στο στόχο και τράβηξε όπως ρίχνουμε στον κινητό στόχο.
Αρα και λάθος να είναι το κοντάκι η ντουφεκιά θα έπρεπε να πάει στο σημείο που ευθυγραμμίστηκαν οι 2 κουκίδες.

Αν όντως σκόπευσε έτσι μήπως το πρόβλημά είναι είτε η σκληρή σκανδάλη που ασκώντας παραπανίσια δύναμη κατά το τράβηγμα χαμηλώνει το στόμιο ή μήπως κρατάει αρκετά σφιχτά την πάπια με το δεξί χέρι (αριστερόχειρας) και κατά το τράβηγμα τραβάει και το όπλο κάτω, γιαυτό φεύγει η ντουφεκια κάτω δεξιά?


.well done. Μπράβο Σπύρο, που το πρόσεξες! Αυτό σκεφτόμουν να τονίσω κι εγώ. Μόνο που το πρόβλημα δεν οφείλεται σε "σκληρή σκανδάλη" ούτε σε "σφιχτό πιάσιμο της πάπιας". Το πρόβλημα είναι: στραβά τσοκ - για την ακρίβεια, στραβοκομένη φωλιά των τσοκ, με αποτέλεσμα το τσοκ να μην είναι απόλυτα ομοαξονικό με την κυρίως κάννη, αλλά να σχηματίζει μια (πολύ μικρή) γωνία, κι έτσι να εκτρέπει την τουφεκιά! Φαινόμενο καθόλου σπάνιο στις Μόσμπεργκ, αλλά και σε Ρέμινγκτον απ' όσο έχω ακούσει, και σε αρκετά άλλα όπλα.
Πριν από οποιαδήποτε επέμβαση λοιπόν στο κοντάκι, θα πρέπει ο φίλος να ρίξει κάποιες βολές αυθόρμητα επωμίζοντας εστιασμένος μόνο στο στόχο και αγνοώντας το όπλο (αν είναι νέος, να μάθει πρώτα να ρίχνει κατ' αυτό τον τρόπο) να δει που πάνε οι τουφεκιές, ώστε να γίνουν οι κατάλληλες επεμβάσεις στο κοντάκι.
Υποψιάζομαι μάλιστα ότι, επειδή είναι αριστερόχειρας, το πρόβλημα (η εκτροπή της τουφεκιάς) στις αυθόρμητες βολές θα είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι φαίνεται τώρα στα χαρτόνια!!!
 
Back
Top