Φερ' το στα μέτρα σου...

Γιάννη εχει το πλαισιο,Και τα καταστήματα ειδών μοντελισμου..
ΥΓ Το ιδανικό ξυλο για κατασκευή φελλων ψαρεματος..Είχα φτιάξει κάτι ωραίους παλιά για το απικο αλλά τους έχασα..
Ξέρω ότι σου αρέσει το ψάρεμα και οι κατασκευές για αυτό στο λέω..:)
 
Μια ιδέα για όποιον θέλει να πειραματιστεί εύκολα με το μήκος του κοντακιού ακόμα και το πιτσ . Φέτες από ξύλο μπάλσα , κόβεται πανεύκολα στο σχήμα του πέλματος υπάρχει σε πολλά διαφορετικά πάχη , 2-3-4-5 mm και με ένα γυαλόχαρτο μπορούμε κάποιες από τις ποιο χοντρές πχ 5mm να τις κάνουμε φάλτσο για να δώσουμε πιτσ .

upload pic
Βαγγέλη όντως έχεις δίκιο.Είναι πανάλαφρο και ευκολοδούλευτο.
 
  • Like
Reactions: jnp
Γιάννη εχει το πλαισιο,Και τα καταστήματα ειδών μοντελισμου..
ΥΓ Το ιδανικό ξυλο για κατασκευή φελλων ψαρεματος..Είχα φτιάξει κάτι ωραίους παλιά για το απικο αλλά τους έχασα..
Ξέρω ότι σου αρέσει το ψάρεμα και οι κατασκευές για αυτό στο λέω..:)
Από ξύλο balsa είναι φτιαγμένα και τα ξύλινα Rapala.
 
Σήμερα επισκεφθήκαμε με τον "τιμωρό" τον Γιώργο Ψυλλάκη και του επιδιόρθωσε ένα θεματάκι που είχε με τον εξολκέα το καινούριο μπλε πιστόλι, του φόρεσε τα κόκκινα ψιψιψίνια που είχε αγοράσει και ασχολήθηκε πολύ με τα μέτρα του κοντακιού τα οποία του τα βελτίωσε εξαιρετικά πάνω στον σωματότυπο του. Απομένει μια επίσκεψη στην Μαλακάσα για να ελεγχτούν οι επεμβάσεις. :)









 
Μμμμμμμ, παει θα τον "καψεις" κ τον τιμωρο τωρα που τον εβαλες υπο την "επιτηρηση" σου... .hair. Πως καταφερνεις με πλαγιους τροπους να γλυκοσκανταλιαζεις τους φιλους μου δεν ξερω... .sarcastic..yelling.
Περιμενουμε εντυπωσεις απο τον Νικο με το ωραιο μπουφαν κ τις κοκκινες ουσιαστικες αλλαγες στο οπλο του... .buy buy..sarcastic.
 
Δεν φταίω εγώ που οι φίλοι σου βρίσκουν ουσιαστική βοήθεια σε μένα. Εσύ εκεί κάτω όλο φρου φρου κι αρώματα είσαι ...! Αντί να τους πας για μερικές δοκιμές για να δουν που ρίχνουν τα όπλα, είστε ικανοί να τουφεκατε όλη την σεζόν βρουτσελια κ πετρουλινες κ άκρη να μην βγάζετε... :-)
 
Δεν φταίω εγώ που οι φίλοι σου βρίσκουν ουσιαστική βοήθεια σε μένα. Εσύ εκεί κάτω όλο φρου φρου κι αρώματα είσαι ...! Αντί να τους πας για μερικές δοκιμές για να δουν που ρίχνουν τα όπλα, είστε ικανοί να τουφεκατε όλη την σεζόν βρουτσελια κ πετρουλινες κ άκρη να μην βγάζετε... :)

.asking. ΩΧ !
 
Δεν φταίω εγώ που οι φίλοι σου βρίσκουν ουσιαστική βοήθεια σε μένα. Εσύ εκεί κάτω όλο φρου φρου κι αρώματα είσαι ...! Αντί να τους πας για μερικές δοκιμές για να δουν που ρίχνουν τα όπλα, είστε ικανοί να τουφεκατε όλη την σεζόν βρουτσελια κ πετρουλινες κ άκρη να μην βγάζετε... :)

Eγω τους τα λεω ωμα κ παρεξηγουμαι... Εσυ εισαι σαν τον Τσιπρα, τους διπλαρωνεις με πλαγιους τροπους... .hair..yelling..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Ετσι και εγινε λοιπον σημερα με το φιλο Γιωργο επισκεφτηκαμε το Γιωργο Ψυλλακη ωστε να φερω το μπλε πιστολι στα μετρα μου κ για μια διορθωση στον εξολκεα.Τον ευχαριστω ιδιαιτερα καθως με ' χειρουργικες ' κινησεις χαρτογραφισε αμεσως το σωματοτυπο μου κ με μεγαλη μου χαρα το οπλο κουμπωσε αμεσως πανω μου...Το οπλο πηρε αλλη οψη κ με τα κοκκινα ψιψιψινια οπου κ απογειωθηκε...αναμενω και τα αποτελεσματα στο χαρτι πλεον..
 
Ετσι και εγινε λοιπον σημερα με το φιλο Γιωργο επισκεφτηκαμε το Γιωργο Ψυλλακη ωστε να φερω το μπλε πιστολι στα μετρα μου κ για μια διορθωση στον εξολκεα.Τον ευχαριστω ιδιαιτερα καθως με ' χειρουργικες ' κινησεις χαρτογραφισε αμεσως το σωματοτυπο μου κ με μεγαλη μου χαρα το οπλο κουμπωσε αμεσως πανω μου...Το οπλο πηρε αλλη οψη κ με τα κοκκινα ψιψιψινια οπου κ απογειωθηκε...αναμενω και τα αποτελεσματα στο χαρτι πλεον..
Νίκο καλοντούφεκο και πάλι.
Τα κοκκινάκια μπήκαν για να παρει το όπλο άρωμα πρωταθλητή ;
.sarcastic.
 
Λένε πολλοί ότι ο καλύτερος τρόπος να δεις αν το όπλο έχει τα σωστά μέτρα είναι οι δίσκοι γιατί εκεί προσομοιώνεται απόλυτα ο τρόπος που τουφεκάς το θήραμα. Εγώ ωστόσο πιστεύω και τον πίνακα, αρκεί να προσπαθήσεις όσο γίνεται να ξεπεράσεις κάποιες "διορθώσεις" που μπορεί υποσυνείδητα να κάνεις. Ο πίνακας είχε δείξει αρχικά μια τάση για ψιλοτουφέκισμα η οποία βελτιώθηκε με λίγο κατέβασμα του χτενιού. Στην πράξη μπορεί χθες στην πρώτη πούλα (οπου με μάτιασε ο Leo .what. γιατί στην δεύτερη δεν μπορούσα να βαρέσω γάιδαρο σε ανηφόρα :)) να έχασα μόνο δύο δίσκους, ωστόσο επειδή ρίχνω επίτηδες με σφικτά τσοκ, τα σπασίματα δεν ήταν όπως τα ήθελα. Οπότε μπήκε επάνω ο ρουφιάνος για να μου επιβεβαιώσει αυτό που ουσιαστικά ήξερα.
Θέλει λίγο ακόμα κατέβασμα το drop at comp 2. Θα μου πει βέβαια την γνώμη του και ο George.

Στις παρακάτω φώτο φαίνονται τα σκάγια, σε κόκκινο κύκλο είναι το κέντρο της τουφεκιάς και το βελάκι δείχνει την πορεία του δίσκου. Αγνοείστε το red dot της κάμερας γιατί το στιγμιότυπο είναι λίγα δέκατα του δευτερολέπτου μετά την έξοδο από την κάννη και λόγο της αναπήδησης του στομίου, αυτό δείχνει αλλού.









Εδώ πρόκειται για εισερχόμενο δίσκο γι'αυτό δεν έχω διαγράψει την πορεία του.





Βάζω και μία φώτο με την ορολογία των διαστάσεων ενός κοντακιού.




  1. S = Length of Stock (Pull)

  2. GL = Grip Length

  3. CC = Drop at Comb

  4. CS = Drop at Comb 2

  5. HH = Drop At Heel of Butt

  6. TH = Stock Length At Heel

  7. TT = Stock Length At Toe

  8. OO = Offset at Heel

  9. TO = Toe Out
 
Το ελαφρυ ψιλοτουφεκισμα φαινεται κυριως στους δικους που εχουν μια ποιο ευθεια τροχια... Στους ελαφρα ανοδικους το "θεμα" καμουφλαρεται καλυτερα....
Ωραια αναλυση... ;)
 
Το ελαφρυ ψιλοτουφεκισμα φαινεται κυριως στους δικους που εχουν μια ποιο ευθεια τροχια... Στους ελαφρα ανοδικους το "θεμα" καμουφλαρεται καλυτερα....
Ακριβώς.
 
Λένε πολλοί ότι ο καλύτερος τρόπος να δεις αν το όπλο έχει τα σωστά μέτρα είναι οι δίσκοι γιατί εκεί προσομοιώνεται απόλυτα ο τρόπος που τουφεκάς το θήραμα. Εγώ ωστόσο πιστεύω και τον πίνακα, αρκεί να προσπαθήσεις όσο γίνεται να ξεπεράσεις κάποιες "διορθώσεις" που μπορεί υποσυνείδητα να κάνεις. Ο πίνακας είχε δείξει αρχικά μια τάση για ψιλοτουφέκισμα η οποία βελτιώθηκε με λίγο κατέβασμα του χτενιού. Στην πράξη μπορεί χθες στην πρώτη πούλα (οπου με μάτιασε ο Leo .what. γιατί στην δεύτερη δεν μπορούσα να βαρέσω γάιδαρο σε ανηφόρα :)) να έχασα μόνο δύο δίσκους, ωστόσο επειδή ρίχνω επίτηδες με σφικτά τσοκ, τα σπασίματα δεν ήταν όπως τα ήθελα. Οπότε μπήκε επάνω ο ρουφιάνος για να μου επιβεβαιώσει αυτό που ουσιαστικά ήξερα.
Θέλει λίγο ακόμα κατέβασμα το drop at comp 2. Θα μου πει βέβαια την γνώμη του και ο George.

Στις παρακάτω φώτο φαίνονται τα σκάγια, σε κόκκινο κύκλο είναι το κέντρο της τουφεκιάς και το βελάκι δείχνει την πορεία του δίσκου. Αγνοείστε το red dot της κάμερας γιατί το στιγμιότυπο είναι λίγα δέκατα του δευτερολέπτου μετά την έξοδο από την κάννη και λόγο της αναπήδησης του στομίου, αυτό δείχνει αλλού.









Εδώ πρόκειται για εισερχόμενο δίσκο γι'αυτό δεν έχω διαγράψει την πορεία του.





Βάζω και μία φώτο με την ορολογία των διαστάσεων ενός κοντακιού.




  1. S = Length of Stock (Pull)

  2. GL = Grip Length

  3. CC = Drop at Comb

  4. CS = Drop at Comb 2

  5. HH = Drop At Heel of Butt

  6. TH = Stock Length At Heel

  7. TT = Stock Length At Toe

  8. OO = Offset at Heel

  9. TO = Toe Out
Πολύ ωραίες φώτο Γιώργο, φαίνεται το ''σύννεφο'' των σκαγιών σε σχέση με τον δίσκο και έχει σαφέστατη εικόνα που πάει η ντουφεκιά...
Κατά τη γνώμη μου 100 φορές καλύτερος τρόπος από τον πίνακα για να ελέγξεις όχι μόνο μέτρα του κοντακιού άλλα και πιθανά δικά σου λάθη...
 
Αυτό που θέλει λίγο είναι να φανταστείς την φώτο τρισδιάστατα. Επειδή τα σκάγια μπορεί να είναι περίπου 10-15 μέτρα από το στόμιο και το πιάτο από πίσω να είναι 20-30-40 μέτρα μακριά, πρέπει κάποιος βλέποντας τις φωτογραφίες να φανταστεί την στιγμή της συνάντησης.
 
Back
Top