Φερ' το στα μέτρα σου...

Κατά τη γνώμη μου 100 φορές καλύτερος τρόπος από τον πίνακα για να ελέγξεις όχι μόνο μέτρα του κοντακιού άλλα και πιθανά δικά σου λάθη...
:)... μου δίνεις ιδέες.
Δείτε που πάει η τουφεκιά σας.
Σας κάνουμε ανάλυση και σας τυπώνουμε φωτογραφίες .sarcastic.
 
σωστά στο εξωτερικό υπάρχει αυτή η υπηρεσία με shotcam και γυαλιά με camera κάπου το είχα δει στο youtube αλλά δεν θυμάμαι τι και πως.
 
:)... μου δίνεις ιδέες.
Δείτε που πάει η τουφεκιά σας.
Σας κάνουμε ανάλυση και σας τυπώνουμε φωτογραφίες .sarcastic.
Και δίπλα ο ''μάστορας'' με τη ράσπα και γυαλόχαρτα...
και με σλόγκαν ''δεν χρειάζεται να σας πούμε τίποτα για την επιτυχία, η εικόνα μιλάει απο μόνη της''....sarcastic.

Παρεμπιπτόντως το pitch του όπλου σου είναι εντάξει από κλίσεις?
 
Παρεμπιπτόντως το pitch του όπλου σου είναι εντάξει από κλίσεις?
Έτσι πιστεύω, εφάπτεται τέλεια το πέλμα στον ώμο, χωρίς να "κλωτσάει" πάνω κατά την επώμιση και η αίσθηση του λακτίσματος είναι ανεπαίσθητη. Έχει αρκετό pitch και φαίνεται και με το μάτι.
 
Έτσι πιστεύω, εφάπτεται τέλεια το πέλμα στον ώμο, χωρίς να "κλωτσάει" πάνω κατά την επώμιση και η αίσθηση του λακτίσματος είναι ανεπαίσθητη. Έχει αρκετό pitch και φαίνεται και με το μάτι.
Αν νοιώθεις την πίεση της ανάκρουση του όπλου ευθεία πίσω, χωρίς το όπλο να δείχνει να έχει ανοδικές ή καθοδικές τάσεις τότε λογικά είσαι ΟΚ...
 
Βαγγέλη που βρίσκεις τέτοιο ξύλο;
Σε βιβλιοπωλεία. Πωλούνται σε λωρίδες. Το μπαλσα είναι το πιο ελαφρύ σε πυκνότητα ξύλο στον κόσμο. Λέγεται και σφουγγαροξυλο για ευνόητους λόγους. Η πυκνότητα του είναι εκατό κιλά στο κυβικά. Βρίσκει εφαρμογές στην κατασκευή μακετων η ως μονωτικο υλικό ως επί το πλείστον
Αυτά ααααααααα.
 
Λένε πολλοί ότι ο καλύτερος τρόπος να δεις αν το όπλο έχει τα σωστά μέτρα είναι οι δίσκοι γιατί εκεί προσομοιώνεται απόλυτα ο τρόπος που τουφεκάς το θήραμα. Εγώ ωστόσο πιστεύω και τον πίνακα, αρκεί να προσπαθήσεις όσο γίνεται να ξεπεράσεις κάποιες "διορθώσεις" που μπορεί υποσυνείδητα να κάνεις. Ο πίνακας είχε δείξει αρχικά μια τάση για ψιλοτουφέκισμα η οποία βελτιώθηκε με λίγο κατέβασμα του χτενιού. Στην πράξη μπορεί χθες στην πρώτη πούλα (οπου με μάτιασε ο Leo .what. γιατί στην δεύτερη δεν μπορούσα να βαρέσω γάιδαρο σε ανηφόρα :)) να έχασα μόνο δύο δίσκους, ωστόσο επειδή ρίχνω επίτηδες με σφικτά τσοκ, τα σπασίματα δεν ήταν όπως τα ήθελα. Οπότε μπήκε επάνω ο ρουφιάνος για να μου επιβεβαιώσει αυτό που ουσιαστικά ήξερα.
Θέλει λίγο ακόμα κατέβασμα το drop at comp 2. Θα μου πει βέβαια την γνώμη του και ο George.

Στις παρακάτω φώτο φαίνονται τα σκάγια, σε κόκκινο κύκλο είναι το κέντρο της τουφεκιάς και το βελάκι δείχνει την πορεία του δίσκου. Αγνοείστε το red dot της κάμερας γιατί το στιγμιότυπο είναι λίγα δέκατα του δευτερολέπτου μετά την έξοδο από την κάννη και λόγο της αναπήδησης του στομίου, αυτό δείχνει αλλού.









Εδώ πρόκειται για εισερχόμενο δίσκο γι'αυτό δεν έχω διαγράψει την πορεία του.





Βάζω και μία φώτο με την ορολογία των διαστάσεων ενός κοντακιού.




  1. S = Length of Stock (Pull)

  2. GL = Grip Length

  3. CC = Drop at Comb

  4. CS = Drop at Comb 2

  5. HH = Drop At Heel of Butt

  6. TH = Stock Length At Heel

  7. TT = Stock Length At Toe

  8. OO = Offset at Heel

  9. TO = Toe Out

Εδώ και το εν λόγω video, ένα χιλιοστούλι κατέβασμα το θέλει, δεν το θέλει ... ; .xm. :)

 
Γιώργο μου φάνηκε ότι βρίσκεις στόχο πιο δύσκολα όταν αυτός κινείται προς αριστερά σε σχέση με την ευκολία που ευστοχείς στους στόχους που κινούνται προς δεξιά ή κάνω λάθος;
 
Γιώργο μου φάνηκε ότι βρίσκεις στόχο πιο δύσκολα όταν αυτός κινείται προς αριστερά σε σχέση με την ευκολία που ευστοχείς στους στόχους που κινούνται προς δεξιά ή κάνω λάθος;
Έχεις δίκιο, αυτό έχει να κάνει με την προσκόπευση όμως.
 
Αυτό που θέλει λίγο είναι να φανταστείς την φώτο τρισδιάστατα. Επειδή τα σκάγια μπορεί να είναι περίπου 10-15 μέτρα από το στόμιο και το πιάτο από πίσω να είναι 20-30-40 μέτρα μακριά, πρέπει κάποιος βλέποντας τις φωτογραφίες να φανταστεί την στιγμή της συνάντησης.
βλέποντας το βιντεο με τις τουφεκιες σου θυμηθηκα τον φιλο που ειχε ρωτησει πριν καποιες μερες γιατι εχω τοση μεγαλη εμμονη με το κοντακι αφου ο ιδιος όπως ειχε γραψει εχει πολλα οπλα και εχει επιτυχιες , σκεψου να βαλει την καμερα στα οπλα του κα να ριξει να δει που πανε οι τουφεκιες του , από εκει και περα μπραβο που τελειοποιείς το κοντακι σου , αλλα πρωτα εχεις τελειοποιησεις την επωμιση σου ????? κανεις παντα την ιδια επωμιση ? θελει χιλιαδες επωμισεις ένα κοντακι για να το μαθει το σωμα , και ακομα και οι κορυφαιοι σκοπευτες να ξερεις δνε κανουν παντα την ιδια επωμιση , θελει τρομερη δουλεια στο σπιτι , και μια τελευταια ερωτηση , ποια είναι ακριβως αυτή η καμερα και την δανειζεις καποια στιγμη ?
 
βλέποντας το βιντεο με τις τουφεκιες σου θυμηθηκα τον φιλο που ειχε ρωτησει πριν καποιες μερες γιατι εχω τοση μεγαλη εμμονη με το κοντακι αφου ο ιδιος όπως ειχε γραψει εχει πολλα οπλα και εχει επιτυχιες , σκεψου να βαλει την καμερα στα οπλα του κα να ριξει να δει που πανε οι τουφεκιες του , από εκει και περα μπραβο που τελειοποιείς το κοντακι σου , αλλα πρωτα εχεις τελειοποιησεις την επωμιση σου ????? κανεις παντα την ιδια επωμιση ? θελει χιλιαδες επωμισεις ένα κοντακι για να το μαθει το σωμα , και ακομα και οι κορυφαιοι σκοπευτες να ξερεις δνε κανουν παντα την ιδια επωμιση , θελει τρομερη δουλεια στο σπιτι , και μια τελευταια ερωτηση , ποια είναι ακριβως αυτή η καμερα και την δανειζεις καποια στιγμη ?

Σε ευχαριστώ, για την παρότρυνση σου να τελειοποιήσω το κοντάκι. Αυτό προσπαθώ να κάνω, αν και είναι λογικό σε πολλούς να φαίνεται υπερβολικό. Για τις επομίσεις προσπαθώ όσο μπορώ, ποιος άραγε μπορεί να πει με σιγουριά ότι κάνει πάντα την ίδια; Η κάμερα είναι η παλιά Shootkam και δεν την δανείζω, πολύ ευχαρίστως να την βάλει όποιος θέλει στο όπλο του και να ρίξει, να του δώσω και τα video, αλλά με την προϋπόθεση να είμαι εγώ εκεί. Οι λόγοι είναι δύο, πρώτον γιατί θέλει πολύ οικειότητα για να την μάθεις στον χειρισμό και δεύτερον γιατί αν τυχόν πάθει κάτι θέλω να γίνει στα δικά μου χέρια. Δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν ξαναγοράζονται, ειδικά στις μέρες μας.
Μετά το Πάσχα θα σου στείλω πμ με λεπτομέρειες για να κανονίσουμε κάτι.
 
Μμμμμ... ωραια πιατακια εχει η Μαλακασσα...μακρινουτσικα... .eat.
Γιωργο, το ειδες κ απο αλλες φορες οτι θες ενα μικροκατεβασμα? Η αληθεια ειναι οτι σε μερικα πιατα η τουφεκια φευγει οριακα ψηλοτερα ωστοσο δεν μπορω να ξερω κ τι εικονα εχεις στο οπλο σου τη στιγμη που τουφεκας... Αν κρινω απο τη μικρη εμπειρια μου με την καμερα σου, λογικα οταν η ακιδα, σε ενα θεωρητικο στοπ-καρε, "αγγιζει¨το δισκο, το κεντρο της τουφεκιας ειναι επανω του... Σωστα? Για μενα αυτη ειναι η ιδανικη εικονα, ειδικα σε δικαννα με φαρδια ριγα, κ αυτη θελω να πετυχω οταν με το καλο καταφερω να φταιξω κοντακι στο δικαννο... Ουτε να τον κρυβεις ποτε, αλλα και να εχεις "κυνηγετικη" επαφη μαζι του...
Εσενα σου αρεσει να τον σκεπαζεις ολο απο την αλλη, οποτε ειναι λογικο σε καποις να εισαι ψηλοτερα αν φυσικα ησουν κ εσυ σωστος τη μερα που εριχνες...
Γιατι κ εγω εριξα την Τεταρτη μια πουλα αλλα αλλου παταγα και αλλου βρισκομουν, τι συμπερασμα να βγαλω εκει... Εβαλα το οπλο στο θηκη κ εφυγα...
Για μενα δες το μερικες φορες ακομα με τη βοηθεια της καμερας, να σιγουρευτεις οτι περα απο το κοντακι εισαι κ εσυ σωστα... Τα σπασιματα παντως δεν ειναι καλα, λογικο ειναι να προβληματιζεσαι... ;)
 
φαρδια ριγα
Αρη το εχω διαβασει πολλες φορες που το αναφέρεις το παχος της ριγας , μπορεις να καταλαβαίνεις όταν ριχνεις με ένα οπλο το παχος της ριγας ? αν ναι , αυτό σημαινει ότι εστιαζεις στην ριγα και όχι στο στοχο , η σωστη εικονα είναι ματια καρφι στον στοχο και θολουρα περιφερειακα η ριγα και το στοχαστρο και όχι αναποδα
 
Αρι η κοκκινη κουκίδα η το σταυρόνημα, δείχνουν ακριβώς εκεί που πάει το κέντρο της τουφεκιας.
Ναι μου αρέσει να τον σκεπάζω τον στόχο, έτσι έχω μάθει να ντουφεκαω κ τα πουλιά. Την λέξη όμως"σκεπάζω" δεν την υιοθετώ απόλυτα , αν και την χρησιμοποιω, γιατί ουσιαστικά σκεπάζω σημαίνει χάνω από το οπτικό πεδίο. Αυτό όμως πότε συμβαίνει; Σχεδόν ποτέ ή τέλος πάντων ελάχιστες φορές, αφού πάντα με την προσκοπευση τον στόχο δεν τον χάνουμε ποτέ. Η μόνες περιπτώσεις που πατάω και σκεπάζω, μην βλέποντας τον στόχο είναι σε ένα δίσκο ή ένα πουλι που έρχεται οριζόντια προς εμένα στο ύψος των ματιών μου η εξέρχεται πάλι με την ίδια πορεία στο ίδιο ύψος. Ακόμα μία περίπτωση είναι ένα καθιστό πουλί. Το καθιστό πουλί, όταν τραβάω την σκανδάλη, θέλω να το σκεπάζει η ακίδα. Να "μην το βλέπω" αν για να το σημαδέψω, κλείσω το μάτι.
Το κοντάκι αυτή την στιγμή είναι το απόλυτο κοντάκι για έναν σκοπευτή - κυνηγό που του αρέσει ο στόχος ή το θήραμα να κάθεται πάνω στην ακίδα της ριγας. Εγώ όμως θέλω ο μισός στόχος να είναι πάνω από την ακίδα και ο μισός από κάτω.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, πιο καλά δεν μπορώ να το περιγράψω:-)
Όπου δεν ήμουν σωστός, ο δίσκος ήταν χαμένος από χέρι, όπου ήμουν σωστός , πάντα όμως με το τι αρέσει εμένα, ο δίσκος δεν έσπαγε όπως θα έπρεπε. Να φανταστείς στην πρώτη πουλα έκανε μάθημα ο Λεωνίδας. Αναγκαστικά λίγο πολύ έβλεπε και τις βολές των άλλων, στο τέλος μου λέει "έπαιξες εξαιρετικά" , του απάντησα ότι παρά τα μόνο δύο χαμένα πιάτα αυτό μόνο εξαιρετικά δεν είναι για μένα. Δεν τα μπορώ τα μίζερα σπασίματα. Ήρθε και μου έριξε μια ματιά και έκανε και εκείνος λόγο, χωρίς να πω τίποτα, για πολύ λίγο ψηλότερα... :-)
 
Last edited by a moderator:
Αρι η κοκκινη κουκίδα η το σταυρόνημα, δείχνουν ακριβώς εκεί που πάει το κέντρο της τουφεκιας.
Ναι μου αρέσει να τον σκεπάζω τον στόχο, έτσι έχω μάθει να ντουφεκαω κ τα πουλιά. Την λέξη όμως"σκεπάζω" δεν την υιοθετώ απόλυτα , αν και την χρησιμοποιω, γιατί ουσιαστικά σκεπάζω σημαίνει χάνω από το οπτικό πεδίο. Αυτό όμως πότε συμβαίνει; Σχεδόν ποτέ ή τέλος πάντων ελάχιστες φορές, αφού πάντα με την προσκοπευση τον στόχο δεν τον χάνουμε ποτέ. Η μόνες περιπτώσεις που πατάω και σκεπάζω, μην βλέποντας τον στόχο είναι σε ένα δίσκο ή ένα πουλι που έρχεται οριζόντια προς εμένα στο ύψος των ματιών μου η εξέρχεται πάλι με την ίδια πορεία στο ίδιο ύψος. Ακόμα μία περίπτωση είναι ένα καθιστό πουλί. Το καθιστό πουλί, όταν τραβάω την σκανδάλη, θέλω να το σκεπάζει η ακίδα. Να "μην το βλέπω" αν για να το σημαδέψω, κλείσω το μάτι.
Το κοντάκι αυτή την στιγμή είναι το απόλυτο κοντάκι για έναν σκοπευτή - κυνηγό που του αρέσει ο στόχος ή το θήραμα να κάθεται πάνω στην ακίδα της ριγας. Εγώ όμως θέλω ο μισός στόχος να είναι πάνω από την ακίδα και ο μισός από κάτω.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, πιο καλά δεν μπορώ να το περιγράψω:)
Όπου δεν ήμουν σωστός, ο δίσκος ήταν χαμένος από χέρι, όπου ήμουν σωστός , πάντα όμως με το τι αρέσει εμένα, ο δίσκος δεν έσπαγε όπως θα έπρεπε. Να φανταστείς στην πρώτη πουλα έκανε μάθημα ο Λεωνίδας. Αναγκαστικά λίγο πολύ έβλεπε και τις βολές των άλλων, στο τέλος μου λέει "έπαιξες εξαιρετικά" , του απάντησα ότι παρά τα μόνο δύο χαμένα πιάτα αυτό μόνο εξαιρετικά δεν είναι για μένα. Δεν τα μπορώ τα μίζερα σπασίματα. Ήρθε και μου έριξε μια ματιά και έκανε και εκείνος λόγο, χωρίς να πω τίποτα, για πολύ λίγο ψηλότερα... :)
πριν την "επέμβαση" .. μήπως να εβαζες μια προσωρινή προθήκη στο πέλμα , ώστε να "χαμηλώσεις" λίγο την σκοπευτική σου γραμμή .. ετσι για δοκιμή !
και τώρα που ειπα πέλμα .. τι πέλμα επέλεξες τελικά ?
 
Όχι, άλλο μάκρεμα δεν παίρνει, αρχίζει κ γίνεται δυσκίνητο μετά και ψάχνω τον στόχο. Τίποτα ιδιαίτερο, ένα servellati των 10€.
 
Αρη το εχω διαβασει πολλες φορες που το αναφέρεις το παχος της ριγας , μπορεις να καταλαβαίνεις όταν ριχνεις με ένα οπλο το παχος της ριγας ? αν ναι , αυτό σημαινει ότι εστιαζεις στην ριγα και όχι στο στοχο , η σωστη εικονα είναι ματια καρφι στον στοχο και θολουρα περιφερειακα η ριγα και το στοχαστρο και όχι αναποδα
Αυτο ειναι κ το απολυτο σωστο... Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια...
Κοιτα, δεν μπορεις να περιγραψεις πολλες φορες στο γραπτο λογο αυτα που θες να πεις στα σκοπευτικα θεματα κ μαλιστα δεν κατατασσω κ τον εαυτο μου σε σωστο σκοπευτη, ωστοσο... Εστω κ ασαφης-θολη υπαρχει μια εικονα στο υποσεινηδητο μας την ωρα που τραβαμε τη σκανδαλη, σαν ενα στοπ-καρε που νιωθουμε τα ματια μας εστιασμενα στο στοχο, τις καννες μας να το προσπερνουν με την κινηση του σωματος μας και το ταβηγμα της σκανδαλης οταν νιωσουμε οτι εχουμε δωσει τη σωστη προσκοπευση... Ακομα και αυτη η θολη εικονα λοιπον των καννων, ειδικα σε βολες που δεν ειναι εντελως ενστικτωδεις (παρολλο που θα επρεπε) μου φαινεται στα δικα μου ματια οτι εχει διαφορα αναμεμεσσα στο παχος μια φαρδυτερης κ μιας λεπτοτερης ριγας, διαφορα βεβαια που δεν εχει να κανει μονο με το παχος της αλλα κ με το στησιμο του οπλου αλλα ειναι ικανη να σε αποσπασει την στιγμη του τραβηγματος της σκανδαλης πραγμα καταστροφικο... Τα παραπανω ισχυουν μονο για κυνηγετικη χρηση του οπλου κ οχι για σκοπευτικη... Στο Skeet ας πουμε ειναι πολυ δυσκολο να το νιωσεις αυτο...
 
Αυτο ειναι κ το απολυτο σωστο... Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια...
Κοιτα, δεν μπορεις να περιγραψεις πολλες φορες στο γραπτο λογο αυτα που θες να πεις στα σκοπευτικα θεματα κ μαλιστα δεν κατατασσω κ τον εαυτο μου σε σωστο σκοπευτη, ωστοσο... Εστω κ ασαφης-θολη υπαρχει μια εικονα στο υποσεινηδητο μας την ωρα που τραβαμε τη σκανδαλη, σαν ενα στοπ-καρε που νιωθουμε τα ματια μας εστιασμενα στο στοχο, τις καννες μας να το προσπερνουν με την κινηση του σωματος μας και το ταβηγμα της σκανδαλης οταν νιωσουμε οτι εχουμε δωσει τη σωστη προσκοπευση... Ακομα και αυτη η θολη εικονα λοιπον των καννων, ειδικα σε βολες που δεν ειναι εντελως ενστικτωδεις (παρολλο που θα επρεπε) μου φαινεται στα δικα μου ματια οτι εχει διαφορα αναμεμεσσα στο παχος μια φαρδυτερης κ μιας λεπτοτερης ριγας, διαφορα βεβαια που δεν εχει να κανει μονο με το παχος της αλλα κ με το στησιμο του οπλου αλλα ειναι ικανη να σε αποσπασει την στιγμη του τραβηγματος της σκανδαλης πραγμα καταστροφικο... Τα παραπανω ισχυουν μονο για κυνηγετικη χρηση του οπλου κ οχι για σκοπευτικη... Στο Skeet ας πουμε ειναι πολυ δυσκολο να το νιωσεις αυτο...
με σκουπα ριχνεις ?
 
Back
Top