Φερ' το στα μέτρα σου...

Υ.Γ. Το πέλμα που έβαλε ο Άρις είναι ίδιο με αυτό που έβαλε και ο Νίκος στην μπλε. Δεν παίζεται ... .love.
.xm.Με βάζει σε σκέψεις τώρα αυτή η φωτο...
Σκεφτόμουν καινούργιο ξύλινο πέλμα στο όπλο μου, αλλά και αυτό (έτσι όπως το βλέπω) μου αρέσει πολύ στο ''μάτι''...
Λεπτό δεν αλλοιώνει την γραμμή του κοντακιού και με δερμάτινο τελείωμα για να διατηρεί το όπλο την κλασική του γραμμή και το βασικότερο να μην ''κολλάει'' στα ρούχα κατά την επώμιση...
Αν ήταν εφικτό κάποια στιγμή Άρι, να έβαζες και μια φώτο στο πέλμα, από τη μεριά που πατάει στο ώμο, θα το εκτιμούσα...
 
Η ανατομία που έχει αυτό το πέλμα είναι το κάτι άλλο.
Πόσα χιλιοστα πάχος είναι?
Ετσι όπως το βλέπω στο πλάι Γιώργο, με το οβαλ προφίλ, με αυτο το ράδιο στο πάνω μέρος και με το τελειώμα προς τα έξω στη μύτη κάτω, μου μοιάζει κάπως με το ξύλινο ''μαμισιο'' πέλμα που έχει το όπλο μου...
0366.jpg
 
Πόσα χιλιοστα πάχος είναι?
Ετσι όπως το βλέπω στο πλάι Γιώργο, με το οβαλ προφίλ, με αυτο το ράδιο στο πάνω μέρος και με το τελειώμα προς τα έξω στη μύτη κάτω, μου μοιάζει κάπως με το ξύλινο ''μαμισιο'' πέλμα που έχει το όπλο μου...
0366.jpg
Σπύρο αν δεν κάνω λάθος ο μάστορας μου ειπε οτι ειναι 12mm (στο κεντρο λογικά )
ίσος να ειναι και λιγότερο συγκρίνοντας το με το δικό μου που ειναι 15mm (pachmayr old english brown)
πάντως ειναι πολύ ποιο όμορφο απο κοντά και ασ ειναι μαυρο που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το χρώμα.. μονο σε κάλτσες τον χειμώνα χαχα:D
το σχήμα του και η ανατομία ειναι ακριβός αυτο που λέει η λογική να ειναι .. και πρέπει να σου πω, πως ειχα ενστάσεις για την ίσια γραμμή του PACHMAYR μου... και όντος έχει μια ασάφεια στο που έχεις κουμπώσει ..
άλλωστε ενα ξύλινο (ή και κοκάλινο) πέλμα δεν ειναι καθόλου τυχαίο που δεν είναι φλάτ.. εχει το καλύτερο δυνατό σχήμα για να είναι ανατομικό , σωστά ?
οπότε βάση απλής λογικής ενα συνθετικό που αντιγράφει την εργονομία ενός ξύλινου κοκάλινου ειναι ενα βήμα μπροστά ..
εγώ που το είδα απο κοντα ψηφίζω ΝΑΙ (κι ασ εναι μαύρο ) .well done.
 
Last edited:
Σπύρο είναι αυτής της φιλοσοφίας και μοιάζουν κάπως αλλά δεν είναι τα ίδια. Η επάνω καμπύλη στο δικό σου, δίνει έμφαση περισσότερο επάνω, ενώ το άλλο αγκαλιάζει περισσότερο το κάτω μέρος προς τα έξω. Πιστεύω ότι έχει να κάνει και με το pitch που θα δώσει ο μάστορας. Αυτή η έμφαση που έχει το δικό σου στην πάνω μεριά μου κάνει λίγο προς λαγοτούφεκο. Λέω τώρα εγώ, δεν ξέρω ... .xm.
 
Λεπτό δεν αλλοιώνει την γραμμή του κοντακιού και με δερμάτινο τελείωμα για να διατηρεί το όπλο την κλασική του γραμμή και το βασικότερο να μην ''κολλάει'' στα ρούχα κατά την επώμιση...

Το ειπα κ παραπανω, δεν ειχα σκοπο να αλλαξω πελμα ωστοσο η διαφορα στο πατημα στον ωμο ηταν αρκετα μεγαλη κ η σταθεροτητα που απεκτησε το οπλο δεν μου αφησαν περιθωριο... Τουλαχιστον σε εμενα που εχω στηθος, υπηρχε μεγαλη διαφορα... Απο εκει κ περα νομιζω οτι βγαινει κ σε μεγαλυτερο παχος... Το ιδανικοτερο ολων για μενα ειναι να εχεις δυο πελαμτα για ενα οπλο που ριχνει κ σκοπευτηριο κ κυνηγι... Ενα λιγο πιο μακρυ για το σκοπευτηριο κ πολυ ελαφρια ρουχα, που να κοβει λιγο ταχυτητα απο το οπλο κ να δινει σταθεροτητα κ ενα πιο κοντο (οπως αυτο που εβαλα) για το κυνηγι για να ειναι πιο "γρηγορο" το οπλο κ να μην σε προβληματιζεικαθολου οτι ρουχα κ αν φορας...

Αν ήταν εφικτό κάποια στιγμή Άρι, να έβαζες και μια φώτο στο πέλμα, από τη μεριά που πατάει στο ώμο, θα το εκτιμούσα...
Το μεσημερακι Σπυρο θα σε φτιαξω...
 
Το μεσημερακι Σπυρο θα σε φτιαξω...
Σπυρο αυτο ειναι το πελμα, στο μεσο του ειναι 12 χιλ παχος κ περιπου 15 στις ακρες του... Νομιζω οτι υπαρχει κ σε πιο παχυ...




Ευχαριστώ Άρι!!!
Όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει... αυτό το ραδιο στη μέση με το σπάσιμο των γωνιών μου δίνει την αίσθηση οτι θα έχει πολύ απόλυτο κούμπωμα...
Εκτός το πάχος (που μου φαίνεται ιδανικό), μήπως ξέρεις αν βγαίνει σε διάφορα μεγέθη ως προς το πλάτος και το μήκος?
Σπύρο είναι αυτής της φιλοσοφίας και μοιάζουν κάπως αλλά δεν είναι τα ίδια. Η επάνω καμπύλη στο δικό σου, δίνει έμφαση περισσότερο επάνω, ενώ το άλλο αγκαλιάζει περισσότερο το κάτω μέρος προς τα έξω. Πιστεύω ότι έχει να κάνει και με το pitch που θα δώσει ο μάστορας. Αυτή η έμφαση που έχει το δικό σου στην πάνω μεριά μου κάνει λίγο προς λαγοτούφεκο. Λέω τώρα εγώ, δεν ξέρω ... .xm.
Τι να σου πώ ρε Γιώργο...Όπως ήταν από μόνο του, μου φαινότανε ότι βγάζει ψηλά τις ντουφεκιές, σηκωνόταν έντονα τα στόμια και γλιστρούσε γενικά το κοντάκι προς τα κάτω κατά τη βολή και όπως φαίνεται στη φώτο έβαλα μόνος μου μια προσθήκη ξύλου (3 χιλ. πάνω στη ράχη και 1 χιλ. κάτω στο toe), το κατέβασα δηλ. και 2 χιλ και ρίχνει πολύ πιο ευθύβολα και με πιο ευθύ προς τα πίσω κλώτσημα...
Τώρα όπως λές, παίζει ρόλο και το φάλτσο που είναι κομμένο το κοντάκι στο σημείο που πατάει το πέλμα άλλα και η ανατομία του στήθους και του ώμου...πιθανό σε έναν με λιγότερο ευρύ στέρνο να χαμηλοντουφεκάει...
Σπύρο αν δεν κάνω λάθος ο μάστορας μου ειπε οτι ειναι 12mm (στο κεντρο λογικά )
ίσος να ειναι και λιγότερο συγκρίνοντας το με το δικό μου που ειναι 15mm (pachmayr old english brown)
πάντως ειναι πολύ ποιο όμορφο απο κοντά και ασ ειναι μαυρο που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το χρώμα.. μονο σε κάλτσες τον χειμώνα χαχα:D
το σχήμα του και η ανατομία ειναι ακριβός αυτο που λέει η λογική να ειναι .. και πρέπει να σου πω, πως ειχα ενστάσεις για την ίσια γραμμή του PACHMAYR μου... και όντος έχει μια ασάφεια στο που έχεις κουμπώσει ..
άλλωστε ενα ξύλινο (ή και κοκάλινο) πέλμα δεν ειναι καθόλου τυχαίο που δεν είναι φλάτ.. εχει το καλύτερο δυνατό σχήμα για να είναι ανατομικό , σωστά ?
οπότε βάση απλής λογικής ενα συνθετικό που αντιγράφει την εργονομία ενός ξύλινου κοκάλινου ειναι ενα βήμα μπροστά ..
εγώ που το είδα απο κοντα ψηφίζω ΝΑΙ (κι ασ εναι μαύρο ) .well done.
Και γω Χρήστο, όταν μείωσα το μήκος του κοντακιού ένα ίδιο πέλμα της PACHMAYR είχα βάλει, αλλά παρότι πολυδιαφημισμένο και αρκετά τσιμπημένο στην τιμή, μου έδινε μια ασάφεια στο κούμπωμα και μια ελαστική αίσθηση που δεν μου άρεσε, έτσι μέσα στο χρόνο ξαναβαλα το ξύλινο μαμίσιο που μου δίνει πιο απόλυτο και σταθερό κούμπωμα (μετά και την προσθήκη φέτας ξύλου που έβαλα)...
 
Last edited:
Όσο το βλέπω τόσο πιο πολύ μ' αρέσει... αυτό το ραδιο στη μέση με το σπάσιμο των γωνιών μου δίνει την αίσθηση οτι θα έχει πολύ απόλυτο κούμπωμα...
Εκτός το πάχος (που μου φαίνεται ιδανικό), μήπως ξέρεις αν βγαίνει σε διάφορα μεγέθη ως προς το πλάτος και το μήκος?
Εχει φοεβρη ανατομια αυτο το πελμα... Το πλατος μην σε ανησυχει γιατι ετσι κ αλλιως το πελμα ειναι πολυ πλατυ κ θελει τριξιμο στο τριβειο για να ερθει προσωπο με το κοντακι... Ετσι οπως το ειδα στο πλατος αποκλειεται να υπαρχει κοντακι που να ειναι πιο παχυ... Σιγουρα ειδα στον Ψυλλακη οτι υπαρχει κ πιο παχι, πιστευω γυρω στα 20-25 χιλ με το ματι, αλλα δεν ξερω ποσα μεγεθη υπαρχουν...

ένα ίδιο πέλμα της PACHMAYR είχα βάλει, αλλά παρότι πολυδιαφημισμένο και αρκετά τσιμπημένο στην τιμή, μου έδινε μια ασάφεια στο κούμπωμα και μια ελαστική αίσθηση που δεν μου άρεσε
Αυτο πιστευω συμβαινει γιατι πολλα απο αυτα εχουν μια πιο οβαλ γραμμη αλλα κ εχουν μια ελαφρα κλιση προς τα μεσα στο σημειο του ωμου...
 
Αυτο πιστευω συμβαινει γιατι πολλα απο αυτα εχουν μια πιο οβαλ γραμμη αλλα κ εχουν μια ελαφρα κλιση προς τα μεσα στο σημειο του ωμου...
Για να καταλάβεις Άρι, αυτό είναι που είχα εγώ στο όπλο
pac-pad-D752B-lge.jpg

αλλά πιο λεπτό, ήταν γύρω στα 1,5 χιλ. μάλλον το ίδιο που έχει και ο Χρήστος...
Εντελώς διαφορετικής ανατομίας με το δικό σου...
 
Για να καταλάβεις Άρι, αυτό είναι που είχα εγώ στο όπλο
pac-pad-D752B-lge.jpg

αλλά πιο λεπτό, ήταν γύρω στα 1,5 χιλ. μάλλον το ίδιο που έχει και ο Χρήστος...
Εντελώς διαφορετικής ανατομίας με το δικό σου...
αυτό είναι το δικό μου Σπύρο και ειναι 15mm
 
Last edited:
Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας ξυλινο πελμα?θα ηθελα να αλλαξω το microcore το οποιο ειναι ισιο και δε μου κλειδωνει στον ωμο οπως ειπατε και παραπανω!νομιζω τουλαχιστον απο αισθηση στον ωμο ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο της beretta και απο κλωτσημα δεν ξερω!
 
Παιδια χρησιμοποιει κανεις απο εσας ξυλινο πελμα?θα ηθελα να αλλαξω το microcore το οποιο ειναι ισιο και δε μου κλειδωνει στον ωμο οπως ειπατε και παραπανω!νομιζω τουλαχιστον απο αισθηση στον ωμο ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο της beretta και απο κλωτσημα δεν ξερω!
Στο δικό μου όπλο που πήγα από ξύλινο μαμίσιο, σε pachmayr 15 χιλ., και ξανά ξύλινο μαμίσιο, το ξύλινο μου δίνει καλύτερο και πιο σαφή κούμπωμα, το ελαστικό μου πρόσφερε μια κάπως μειωμένη αίσθηση κλωτσήματος, όχι μεγάλη δαφορα όμως, άλλα και μια ασάφεια και μια ''λαστιχένια'' αίσθηση στο κούμπωμα που δεν μου άρεσε...
 
Back
Top