Φερ' το στα μέτρα σου...

Πες μου κάτι γιατί ενω αρχικά αυτό κοιταζα ,μου δημιουργήθηκε και ενας προβληματισμός.Άλλωστε είναι κάτι που το βλέπω σε φωτογραφία ενω εσυ το εχεις χειροπιαστό.
Αυτό το φάλτσο κοψιμο ,που εκ των πραγμάτων δημιουργεί κάποιο κενό στην επαφή του πέλματος με τον ώμο μήπως μου δημιουργήσει πρόβλημα ;
είναι όπως το ειπε ο Λουσο , το φαλτσο είναι εκτος πατηματος του ωμου , είναι μελετημενο ετσι
 
Ok ρωταω γιατί απο τη φωτογραφία δεν μπορώ να το υπολογίσω με ακρίβεια μια και ο Δημήτρης το έχει.
Πάντως θα κανω το εγχείρημα .Μεσα σε όλα τ' άλλα κι αυτό.Θα βάλω το πέλμα με οδηγό την προέκταση του κατω μερος της κάνης και θα μεγαλώσω και αλλάξω και τα πρόσθετα της προέκτασης ώστε να βγαίνουν όλα με με μια συνέχεια.
Είδωμεν.
 
Ok ρωταω γιατί απο τη φωτογραφία δεν μπορώ να το υπολογίσω με ακρίβεια μια και ο Δημήτρης το έχει.
Πάντως θα κανω το εγχείρημα .Μεσα σε όλα τ' άλλα κι αυτό.Θα βάλω το πέλμα με οδηγό την προέκταση του κατω μερος της κάνης και θα μεγαλώσω και αλλάξω και τα πρόσθετα της προέκτασης ώστε να βγαίνουν όλα με με μια συνέχεια.
Είδωμεν.
φιλε η διαγνωση βγηκε , πασχεις πλεον από το τελευταιο σταδιο της κοντακιασης
 
ο νεαρος αρχιζει και παρουσιαζει τα πρωτα σοβαρα συμπτώματα της ασθενειας , θα ακολουθησουν αυπνιες , βήχας και διαφορα αλλα , αλλα πιστευω συντομα με ένα καινουργιο κοντακι θα θεραπευτει και αυτος
 
Ποια η διαφορά του να γυρίσεις το κοντάκι στη πρέσα σε σχέση με τις φλάντζες; Δεν κανουν το ίδιο πράγμα?
Εκεί που τελειώνουν οι φλαντζες, αρχίζει το στρίψιμο. Οι φλαντζες δίνουν μικρή κλίση, άσε που οι φλαντζες της Beretta πειράζουν ταυτόχρονα και το drop.
Ενω ο νεαρός απο πάνω ,βρίσκεται στο αρχικό..sarcastic.
.sarcastic.
 
Οι φλατζες αλλαζουν δραματικα τη μεγαλη κλιση και λιγοτερο τη μικρη.Ομοιως και το cust.Γεωμετρια.Απο ενα σταθερο σημειο αλλαζεις τη γωνια.
Αντε,και το πετυχαμε στην ακρη.Στη μεση τι γινεται?
Αν το ζητουμενο ειναι να αλλαξεις το υψος στο σημειο που κουμπωνεις στο χτενι πχ,δεν σημαινει πως θα σου ταιριαξει και στον ωμο.Θα αλλαξει και το κλεισιμο της λαβης.Αν ειμαστε τυχεροι θα το ταιριαξουμε περισσοτερο,εκει που μας "καιει" και θα το χαλασουμε καπου αλλου,λιγοτερο.
 
Ποια η διαφορά του να γυρίσεις το κοντάκι στη πρέσα σε σχέση με τις φλάντζες; Δεν κανουν το ίδιο πράγμα?
Η πρεσα δινει cust απο την πιστολοειδη και μετα η τουλαχιστον σ'αυτο το υψος.Η φλατζα αλλαζει τις γωνιες απο την εδραση του κοντακιου με τη βαση.
 
Last edited:
Δημήτρη προφανώς αυτο λες.Ηταν απο τα πρωτα που ειδα. Αυτο το φάλτσο κόψιμο στο πανω μέρος είναι για να μη σκαλώνει στα ρούχα ;
http://www.midwestgunworks.com/page/mgwi/prod/kick-eez-recoil-pads/kick-eez-200-series
Δημήτρη το είχα δει στον Κουρκουλο .. το υλικό είναι μοναδικό!!! Το μονο που υποψιάζομαι ειναι γρήγορη φθορά .. αλλά ο dimitris benelli που τα έχει θα μας πει !
*Δεν ξερω αν βγαίνει σε διάφορα μεγέθη (πάχος) αλλα απο οτι θυμάμαι εχει έντονη παραμόρφωση και θα διάλεγα ενα σχετικά λεπτό . κ πάλι ο dimitris ή όποιος άλλος το έχει μπορεί να μας πει αν εχει βάση αυτο που λέω .

Πάντως δεν πιστεύω πως εσυ έχεις πρόβλημα ανάκρουσης και απορρόφησης.. περισσότερο θεμα αίσθησης και κουμπώματος είναι!
 
Last edited:
Πάντως δεν πιστεύω πως εσυ έχεις πρόβλημα ανάκρουσης και απορρόφησης.. περισσότερο θεμα αίσθησης και κουμπώματος είναι!
δηλαδή φιλε ολοι οι κορυφαιοι παγκοσμίως με τα κριγκοφ και τα περαζι εχουν στα 28 η στα 24 γρ πρόβλημα ανάκρουσης ?? γιατι σχεδόν ολοι εχουν κικιζ στα οπλα τους , το να παρακολουθούμε τους κορυφαιους είναι σχολειο μεγαλο , δεν υπαρχει τιποτα τυχαιο σε αυτους , και μην πει καποιος εμπορικο συμφέρον , διαφημηση στα πελματα δεν ισχυει , το κικιζ είναι τρομερο σε όλα , και σε διαρκεια χρονου παρα πολύ καλο , τιποτα δεν ειναι για παντα αλλα είναι παρα πολυ καλυτερο από πολλα αλλα επωνυμα και πανάκριβα πελματα
 
Last edited:
δηλαδή φιλε ολοι οι κορυφαιοι παγκοσμίως με τα κριγκοφ και τα περαζι εχουν στα 28 η στα 24 γρ πρόβλημα ανάκρουσης ?? γιατι σχεδόν ολοι εχουν κικιζ στα οπλα τους , το να παρακολουθούμε τους κορυφαιους είναι σχολειο μεγαλο , δεν υπαρχει τιποτα τυχαιο σε αυτους , και μην καποιος εμπορικο συμφέρον , διαφημηση στα πελματα δεν ισχυει , το κικιζ είναι τρομερο σε όλα , και σε διαρκεια χρονου παρα πολύ καλο , τιποτα δεν ειναι για παντα αλλα είναι παρα πολυ καλυτερο από πολλα αλλα επωνυμα και πανάκριβα πελματα
Δεν εχω ιδέα Δημήτρη απο τα συγκεκριμένα πέλματα , για αυτό είπα στον άλλον Δημήτρη οτι εσύ που τα δουλεύεις θα ξέρεις να τον κατατοπίσεις !
 
φιλε η διαγνωση βγηκε , πασχεις πλεον από το τελευταιο σταδιο της κοντακιασης

Δημήτρη επειδή βλέπω οτι εχει τρύπες , μπορείς να μου πεις σε τι απόσταση είναι οι τρύπες μεταξύ τους ; εγω που το θέλω για συνθετικό κοντάκι ,δεν εχω περιθώρια και αν πρόκειται να ανοιχτούν αλλού τρύπες θα ειναι λίγο..."παραφωνία"
 
Ερώτηση.
Οταν με τις φλάντζες έχει δώσει όλο το cast off που μπορείς να δώσεις.και κατά συνέπεια η τζαβέτα στο τέλος της ,εκεί που βγαίνει απο την τρύπα του κοντακιού ,έχει βρει την αριστερή πλευρά του κοντακιού και όχι μόνο.Σ' αυτή την περίπτωση πως το συνθετικό κοντάκι μπορεί να γυρίσει αφού δεν το επιτρέπει η τζαβέτα ;
 
Δημήτρη επειδή βλέπω οτι εχει τρύπες , μπορείς να μου πεις σε τι απόσταση είναι οι τρύπες μεταξύ τους ; εγω που το θέλω για συνθετικό κοντάκι ,δεν εχω περιθώρια και αν πρόκειται να ανοιχτούν αλλού τρύπες θα ειναι λίγο..."παραφωνία"
7,5 εκατοστα
 
Back
Top