Φερ' το στα μέτρα σου...

γιατι ρε σπυρο θυελλα?ετσι ειναι. εσυ ξερεις απο που θα βγουνε και σε τι υψος και τι αποσταση οι καλες κυριες με τα πουπουλακια? αυτο το εχω δει μονο σ ενα περασμα που παω και τους αλλαζεις τα φωτα. αλλα μονο εκει. το 80% που τουφεκιζεις ειναι χαμηλες ρουαγιαλ. δεν εχει τραβερσες. αλλα το εχω δει μονο εκει
 
Last edited:
Η τεχνικη,ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η ιδια!!
Οι συνθηκες,προφανως,αλλαζουν.Στο κυνηγι υπαρχει το απροβλεπτο που μπορει να ερθει ανα πασα ωρα και στιγμη.Ακομα και ενα περπατητο με ενα καρτερισιο κυνηγι,εχει διαφορα.
Το ζητουμενο ειναι να κανουμε,οσες περισσοτερες φορες μπορουμε,το σωστο.Καποιες φορες αυτο ερχεται ευκολα,καποιες δυσκολοτερα λογω πραγματικων συνθηκων.Μορφολογια εδαφους,καιρικες συνθηκες,σωματικη καταπονηση κλπ.Οσο πιο πολυ,εχουμε "μαθει"το σωμα μας να κανει συγκεκριμενα και επαναλαμβανομενα τις απαραιτητες κινησεις,τοσο περισσοτερες επιτυχιες θα 'χουμε.
 
γιατι ρε σπυρο θυελλα?ετσι ειναι. εσυ ξερεις απο που θα βγουνε και σε τι υψος και τι απισταση οι καλες κυριες με τα πουπουλακια? αυτο το εχω δει μονο σ ενα περασμα που παω και τους αλλαζεις τα φωτα. αλλα μονο εκει. το 80% που τουφεκιζεις ειναι χαμηλες ρουαγιαλ. δεν εχει τραβερσες. αλλα το εχω δει μονο εκει
Εγώ συμφωνώ μαζι σου...
Αλλα τα δεδομένα στις ελεγχόμενες (από άποψη χώρου, χρόνου, επαναληψιμότητα) βολές στο σκοπευτήριο και άλλα στις απρόβλεπτες, με μεταβαλλόμενα δεδομένα, βολές στο κυνήγι...
Από την άλλη όμως, αυτές οι ελεγχόμενες συνθήκες του σκοπευτηρίου, δίνουν την δυνατότητα να δουλέψουμε συγκεκριμενες αδυναμίες μας που στο κυνήγι δεν μπορούμε...
Η τεχνικη,ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η ιδια!!
Οι συνθηκες,προφανως,αλλαζουν.Στο κυνηγι υπαρχει το απροβλεπτο που μπορει να ερθει ανα πασα ωρα και στιγμη.Ακομα και ενα περπατητο με ενα καρτερισιο κυνηγι,εχει διαφορα.
Το ζητουμενο ειναι να κανουμε,οσες περισσοτερες φορες μπορουμε,το σωστο.Καποιες φορες αυτο ερχεται ευκολα,καποιες δυσκολοτερα λογω πραγματικων συνθηκων.Μορφολογια εδαφους,καιρικες συνθηκες,σωματικη καταπονηση κλπ.Οσο πιο πολυ,εχουμε "μαθει"το σωμα μας να κανει συγκεκριμενα και επαναλαμβανομενα τις απαραιτητες κινησεις,τοσο περισσοτερες επιτυχιες θα 'χουμε.
Αυτό ακριβώς Γιάννη!!!
Το σκοπευτήριο είναι το προπονητήριο και το κυνήγι ο αγώνας...
 
Last edited:
ως προς το κλειδωμα του αντιχειρα στο sporting θα διαφωνησω. ειναι η απολυτη λαβη και δεν υπαρχει περιπτωση αν επωμιζεις σωστα να κανεις λαθος. γι αυτο ακριβως το λογο γινεται. και στο skeet και στο sporting το αποτελεσμα αφου μιλαμε για τετοιο επιπεδο εχεις υποχρεωτικα φτιαξει την επωμιση σου και ξερεις τι θελεις. το υπολοιπο το κανει η σταση σωματος. δηλαδη το πως στηνεσαι στο βατηρα. αλλα και αυτο το ξερεις. οποτε φτιαχνεις στο απολυτο το κοντακι σου για να μην εχεις λαθη. θα σου απαντησω καλυτερα οταν θα δω το dt11 που εχει παραγγειλει ο σαλαβαντακης για το sporting σε 81 π. εκει δεν εχει ν αμφισβητησει κανεις τιποτα. θα μιλησω μαζι του να δω πως θα παραγγειλει το κοντακι του το οποιο μαλλον θα ειναι και αυτο valeriano και τα λεμε μετα. δημητρη benelli περιμενω την αποψη σου
η αποψη μου φιλε δεν μετραει καθολου οσο αφορα τις επιλογες ενός τεραστιου αθλητη , στα δικα μου οπλα σκοπευτικα - κυνηγητικα εχω κοντακια χειροποίητα με ανατομικη λαβη , από εκει και περα ο καθενας και το γουστο του , τελειωνοντας να πω ότι οι περισσοτεροι κοιτανε πως ριχνον οι αλλοι και όχι πως πρεπει να ριχνουν οι ιδιοι
 
Αν γυρισεις τα χερια και οχι τον κορμο, ο καλυτερος μαστορας να σου χει φτιαξει κοντακι, η επιτυχια αν ερθει θα ειναι τυχαια. H ανατομικη λαβη δεν βοηθαει αν κανεις πολυωρα καρτερια και αφηνεις το οπλο, λογω του οτι δεν συγχωρει το παραμικρο λαθος στο πιασιμο.
 
H ανατομικη λαβη δεν βοηθαει αν κανεις πολυωρα καρτερια και αφηνεις το οπλο, λογω του οτι δεν συγχωρει το παραμικρο λαθος στο πιασιμο.
Κάπου εδώ είναι κι εμένα η ένσταση μου σε ότι αφορά την λαβή, αυτό είναι το κομμάτι που ψάχνω και δεν μπορώ να καταλήξω στο τι με βολεύει γιατί ο απώτερος μου στόχος είναι το όπλο να το παίρνω στο κυνήγι
 
Να μην αφηνεις τη λαβη. Δε σου λεω να φτιαξεις μια εξαιρετικα αυστηρη λαβη, γιατι δεν εχω εμπειρια πως θα ειναι στο κυνηγι, πιθανως να βολευει ακομα περισσοτερο. Απλα φανταζομαι οτι θα ειναι εξαιρετικα αυστηρη στ πως θα πιασεις
 
palmswell σχεδόν έτοιμο
image hosting site over 5mb
image hosting over 10mb
Έχει ακόμα πάνω λίγο απο το αρχικό του βερνίκι και μαυρο σπρέι που χρησιμοποίησα για να φτιαξω πατρόν. Μπορεί να μην ειναι h&h μιας και τα μελετούσαμε προσφάτως αλλά η αίσθηση του μου αρέσει πολύ.sarcastic.
 
Το ιδανικο ειναι να στριβουμε,να σκυβουμε κλπ ,ΜΟΝΟ με τη μεση!
Ολα τα υπολοιπα,σταθερα στη θεση τους!Σαν πυργισκος αρματος,καπου ειχα διαβασει.Αν το καταφερουμε,πετυχαμε πολλα!
Μια λεπτομερεια,γνωστη σε αρκετους,ισως αγνωστη σε πολλους ειναι η σημασια του τροπου πιασιματος της παπιας.Το πιασιμο με προταξη του δεικτη δεν φανερωνει "ψαγμενο" και "καπως".Λειτουργικα,δινει παραπανω μοιρες στο στριψιμο της μεσης,απο τη μερια του χεριου που κραταει την παπια.Ειναι ευκολο να πειραματιστει και να το διαπιστωσει καποιος.
τωρα το προσεξα το μυνυμα Γιαννη , για πες , εχει ενδιαφερον , παιζει δηλαδή η θεση του εμπρος χεριου ρολο στην κινηση ?
 
τωρα το προσεξα το μυνυμα Γιαννη , για πες , εχει ενδιαφερον , παιζει δηλαδή η θεση του εμπρος χεριου ρολο στην κινηση ?
Μιλησα για το δαχτυλο.Τον δεικτη και το ρολο που παιζει στο ευρος του στριψηματος της μεσης!Το ποσο εμπρος η πισω,ειναι θεμα ανεσης και οικειοτητας του χρηστη.
 
Μιλησα για το δαχτυλο.Τον δεικτη και το ρολο που παιζει στο ευρος του στριψηματος της μεσης!Το ποσο εμπρος η πισω,ειναι θεμα ανεσης και οικειοτητας του χρηστη.
για μολογα λοιπον λεπτομέρειες να μαθουμε , ποια ιεναι η ιδανικη θεση ? παραλληλα με τις κανες ? απο κατω ? σφιγγουμε στο πιασιμο ?
 
για μολογα λοιπον λεπτομέρειες να μαθουμε , ποια ιεναι η ιδανικη θεση ? παραλληλα με τις κανες ? απο κατω ? σφιγγουμε στο πιασιμο ?
Φυσικη ,μαλακη, χωρις σφιξιματα.Να τη νοιωθουμε ανετη,χωρις να μας προβληματιζει.Το σφιξιμο εμποδιζει τη συνεχεια της κινησης και το "σβησιμο" της.Δεν οδηγει,το χερι της παπιας.Ειναι λαθος.Στηριζει ,πιανοντας,βολικα.Το σημειο και ο τροπος ειναι προσωπικα.Το αισθανομαστε....
Η αφη, ειναι πολυ ειλικρινης αισθηση!:)
 
Σήμερα ξαναπήγα το όπλο για λίγο ακόμη γύρισμα στο κοντάκι.
Αύριο θα το πάρω αλλά δοκιμή δεν ξέρω αν προλάβω να κάνω την Πέμπτη το απόγευμα που θα φτάσω στο χωριό.Διαφορετικά την Παρασκευή το πρωί κατευθείαν στα γαλάζια ουκρανεζάκια.
 
Προχθές ένας φίλος μου είπε ότι η Shooting Academy (Μητσιάλης) παρέχει υπηρεσίες μετροληψίας με χρήση μετροληπτικού μηχανήματος. Έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία απο τη συγκεκριμένη διαδικασία;
 
ερωτηση προς οσους φιλους εχουν πλαστικο κοντακι. σε περιπτωση που χρειαζεται στρίψιμο περισσοτερο απο αυτο που δινουν οι φλατζες ας πουμε προς τα δεξια γινεται? και αν ναι με ποια διαδικασια το πετυχαινει αυτο ο οπλουργος?
 
ερωτηση προς οσους φιλους εχουν πλαστικο κοντακι. σε περιπτωση που χρειαζεται στρίψιμο περισσοτερο απο αυτο που δινουν οι φλατζες ας πουμε προς τα δεξια γινεται? και αν ναι με ποια διαδικασια το πετυχαινει αυτο ο οπλουργος?
Πρεσα!
 
Καλησπέρα.Εχω την εξης απορία. Οταν επωμίζουμε ένα όπλο αυτογεμές και βλέπουμε μόνο την πίσω ραχη και καθόλου ρήγα το πρόβλημα μπορει να λυθεί; Εννοώ εάν δηλαδή οι φλάτζες αλλάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό την εφαρμογή του όπλου στα σώμα μας ή λίγο;
Οσα benelli, beretta es 10 kai breda και αν επώμισα κανένα δεν μου κάθεται. Σε όλα βλέπω μόνο την πίσω βάση και καθόλου ρήγα.
*μπορούμε να βάλουμε τη μια φλάτζα πάνω στην άλλη για μεγαλύτερη αλλαγη;
 
Back
Top