Φερ' το στα μέτρα σου...

Εχω οπλο με ρυθμιζομενο κοντακι αν ψηλωσω τη ραχη του κοντακιου το οπλο θα τουφεκαει ψηλα?? Εκανα την συγκεκριμενη ερωτηση σε οπλουργο και μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο..Μου ειπε εδωσα λιγο υψος στην ραχη για να μην κατεβαζεις πολυ το κεφαλι...Δεν ξερω αν ειναι σωστα ολα αυτα...
Θα ηθελα να μου απαντησει οποιος γνωριζει!!
 
εγώ θα σου πω να κάνεις κάτι μόνος σου μιας και είναι ευκολη διαδικασία με 2 βίδες σφίξε λύσε

ανέβασε το τέρμα,επώμισε και σε σταθερό στόχο προσπάθησε να τον σημαδέψεις με το μάτι καρφωμένο στην ακίδα μπροστά ,τί κίνηση κάνεις ; ανεβάζεις ή κατεβάζεις την κάννη ;
 
εγώ θα σου πω να κάνεις κάτι μόνος σου μιας και είναι ευκολη διαδικασία με 2 βίδες σφίξε λύση

ανέβασε το τέρμα,επώμισε και σε σταθερό στόχο προσπάθησε να τον σημαδέψεις με το μάτι καρφωμένο στην ακίδα μπροστά ,τί κίνηση κάνεις ; ανεβάζεις ή κατεβάζεις την κάννη ;.

Θα μπορουσα να το εκανα Παυλο αλλα ειμαι μακρια και δεν εχω οπλο μαζι μου...Σε ευχαριστω για την απαντηση..
 
Μετά και το δεύτερο γύρισμα που έκανα στο συνθετικό κοντάκι της sx3 ,το όπλο μου έρχεται καλύτερα.Όμως έχουν παραμείνει δυο φλάντζες με πολύ cast off ,τις οποίες θα ήθελα να τις βγάλω.Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχω δυο φλάντζες μαζί ,αλλά περισσότερο γιατί γλιστράνε λόγω τις μεγάλης κλίσης και φεύγουν ελάχιστα από τη θέση τους .Αυτό με εκνευρίζει αφού δημιουργεί μια σκάλα εκεί που εξέχουν από το κοντάκι.
Για να γίνει λοιπόν αυτό ,θα πρέπει να το ξαναδώσω για επιπλέον γύρισμα και είμαι σε έναν προβληματισμό.Το θέμα δεν είναι οικονομικό αφού δεν έχω χρέωση αλλά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις..Θα μιλήσω κάποια στιγμή η θα περάσω απο τον Πλαστουργό που έκανε τη δουλειά να δω τι θα μου πει ο ίδιος.
 
Μετά και το δεύτερο γύρισμα που έκανα στο συνθετικό κοντάκι της sx3 ,το όπλο μου έρχεται καλύτερα.Όμως έχουν παραμείνει δυο φλάντζες με πολύ cast off ,τις οποίες θα ήθελα να τις βγάλω.Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχω δυο φλάντζες μαζί ,αλλά περισσότερο γιατί γλιστράνε λόγω τις μεγάλης κλίσης και φεύγουν ελάχιστα από τη θέση τους .Αυτό με εκνευρίζει αφού δημιουργεί μια σκάλα εκεί που εξέχουν από το κοντάκι.
Για να γίνει λοιπόν αυτό ,θα πρέπει να το ξαναδώσω για επιπλέον γύρισμα και είμαι σε έναν προβληματισμό.Το θέμα δεν είναι οικονομικό αφού δεν έχω χρέωση αλλά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις..Θα μιλήσω κάποια στιγμή η θα περάσω απο τον Πλαστουργό που έκανε τη δουλειά να δω τι θα μου πει ο ίδιος.
Δημήτρη νομίζω πωσ το κοντάκι ειναι οριακά στο γύρισμα του ... φοβάμαι μήπως επηρεαστεί και η λειτουργία του όπλου μια που θα θελει κ άλλο στράβωμα η Τζαβέλα....
Μια λύση απλή και ανέξοδη θα ήταν να "κολλούσες" της φλάντζες με ταινία διπλής όψης στην βάση, στο κοντάκι και μεταξύ τους .. ετσι ίσως να μην γλιστρούσαν ... δοκίμασε το δεν χάνεις κάτι .
Η τζαβέτα δεν έχει πειραχτει Χρήστο.Οσο για την ταινία δεν νομίζω οτι θα το έκανα .Με χαλαει ακόμη και στη σκέψη.Ομως ειναι τοση η πίεση που δεχονται οι φλάντζες απο το σφίξιμο και σε σχεση με την μεγαλη κλίση ,που τις σπρώχνει εξω.Βέβαια και μια να βαλω απ αυτες που έφτιαξα ,παλι θα την σπρώχνει.Αυτος ειναι ο λόγος που δεν θελω φλάντζα με κλίση και μάλιστα τόση.Ομως αυτο που δεν αντέχω ειναι αντε πάλι δπκιμές και αντε μετά και στην πράξη.
 
Last edited by a moderator:
Δεν γίνεται να φτιάξεις μονοκοματη φλάντζα μόνος σου απο κάποιο υλικό, μιας και υπάρχει δείγμα αυτής που θες ?
Η αλήθεια είναι πως εχω ήδη φτιάξει τρεις φλάντζες και μάλιστα η μια ειναι κατι παραπάνω ,οπότε τρώγεται και έρχεται εύκολα.Ομως με τοση κλιση κι αυτή σπρώχνεται προς τα αριστερα.
Απλά αν ήμουν σίγουρος πως το αποτέλεσμα με το να το γυρίσω κι άλλο δεν θα επηρέαζε αρνητικά τη σκοπευτική γραμμή, θα προτιμούσα να εχω πάνω την ουδέτερη.
 
Last edited:
Η αλήθεια είναι πως εχω ήδη φτιάξει τρεις φλάντζες και μάλιστα η μια ειναι κατι παραπάνω ,οπότε τρώγεται και έρχεται εύκολα.Ομως με τοση κλιση κι αυτή σπρώχνεται προς τα αριστερα.
Απλά αν ήμουν σίγουρος πως το αποτέλεσμα με το να το γυρίσω κι άλλο δεν θα επηρέαζε αρνητικά τη σκοπευτική γραμμή, θα προτιμούσα να εχω πάνω την ουδέτερη.
Καλημερα σας...εχω ενα θεματακι με τις φλαντζες στο οπλο μου θα μπωρουσε να με βωιθισει καποιος;
 
Τώρα που η περίοδος τελείωσε και όλοι κάνουμε τους απολογισμούς μας , όσον αφορά τις μετατροπες που κάναμε στα όπλα μας , μας έχω να πω τα εξής.

Ως γνωστόν έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με το όπλο για να το φέρω στο επιθυμητό σημείο και καθότι με συνθετικά μέρη αυτό έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα τελικά.

Ανεξάρτητα αν λόγω σωματότυπου,ψηλού ζυγωματικού,λαιμού κλπ ...κλπ ...δεν τα έβρισκα με κανένα κοντάκι όσων όπλων επόμισα και θα έπρεπε να φτιάξω κοντάκι στα μέτρα μου , εγώ επέμενα στο συνθετικό αφού ήταν επιλογή μου για τους λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα.

Μετά απο δικες μου προσθήκες ,σηκώματα ,φλάντζες ιδιοκατασκευής ,πέραν των 6 που είχε το όπλο και μετά απο επισκέψεις σε διάφορους μαιτρ του είδους, λύση δεν βρέθηκε ενώ οι αμοιβές έπεφταν και η απελπισία μεγάλωνε.

Άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι το τελευταίο πράγμα που είχα να κάνω και αυτό ήταν να γυρίσω το κοντάκι.Κάτι που κάποιοι με παρότρυναν από την αρχή να το κάνω.

Ομως κάποιοι ειδικοί μου έλεγαν το αντίθετο.Να μην προχωρήσω σε κατι τέτοιο γιατί δεν θα κερδίσω τίποτα.Αυτό λειτούργησε ανασταλτικά μέσα μου και δεν μπορούσα να πάρω εύκολα την απόφαση συνεχίζοντας τους πειραματισμούς .Σ αυτό συνέβαλε βέβαια και η χαμένη πια εμπιστοσύνη μου ,απέναντι σε κάθε μορφής επαγγελματία.

Η απελπισία μου όμως με έκανε να ξεπεράσω κάθε ενδοιασμό και τελικά να δώσω το όπλο για γύρισμα .Η απόφαση μου αυτή αποδείχτηκε πολύ σωστή .Το όπλο ήρθε πολύ καλύτερα πάνω μου .Μετά τις πρώτες δοκιμές τον Σεπτέμβρη τα αποτελέσματα ήταν εμφανέστατα αλλά παρ όλα αυτά το έβλεπα ότι ήθελε το κατι παραπάνω.Ετσι το όπλο δόθηκε ξανά ,για να πάρει λίγο ακόμη το κοντάκι την κλίση που ήθελε .Το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο και μετά από μια ταλαιπωρία 3 χρόνιων το όπλο μεταμορφώθηκε.Όσο βέβαια μπορεί να μεταμορφωθεί ένα συνθετικό σε σχέση με νέα κατασκευή κοντακιού.
Στην πορεια άλλαξα και το πέλμα ώστε να αλλάξει η μάλλον να μεγαλώσει κατά 1,5 εκ. το μήκος του πέλματος ώστε να πατάει καλύτερα στον ώμο.
Αποφασίζοντας να το τσεκάρω όσο πιο αυστηρά μπορούσα για να εχω και ασφαλή συμπεράσματα ,ακόμη και στα περπατητά μόνιμη επιλογή το Carlson's που μου χάρισε ωραίες ντουφεκιές ,αφού πια το όπλο δεν είχε καμιά σχέση μ αυτό που ήταν πρινκαι αυτό φάνηκε περισσότερο τόσο στις κοντινές ,αλλά πιο πολύ στις μακρινές ντουφεκιές..Πόσο μάλλον να ήταν ξύλινο και να είχα φτιάξει καινούριο κοντάκι.

Δεν γράφω αυτά που γράφω ούτε να επηρεάσω αλλά ούτε και να παροτρύνω κανέναν.Απλά καταθέτω το αποτέλεσμα της αρκετά μεγάλης περιπέτειας μου με το συνθετικό κοντάκι.Μιας περιπέτειας που έστω και αργά ειχε την καλύτερη δυνατή κατάληξη .
 
Τώρα που η περίοδος τελείωσε και όλοι κάνουμε τους απολογισμούς μας , όσον αφορά τις μετατροπες που κάναμε στα όπλα μας , μας έχω να πω τα εξής.

Ως γνωστόν έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με το όπλο για να το φέρω στο επιθυμητό σημείο και καθότι με συνθετικά μέρη αυτό έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα τελικά.

Ανεξάρτητα αν λόγω σωματότυπου,ψηλού ζυγωματικού,λαιμού κλπ ...κλπ ...δεν τα έβρισκα με κανένα κοντάκι όσων όπλων επόμισα και θα έπρεπε να φτιάξω κοντάκι στα μέτρα μου , εγώ επέμενα στο συνθετικό αφού ήταν επιλογή μου για τους λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα.

Μετά απο δικες μου προσθήκες ,σηκώματα ,φλάντζες ιδιοκατασκευής ,πέραν των 6 που είχε το όπλο και μετά απο επισκέψεις σε διάφορους μαιτρ του είδους, λύση δεν βρέθηκε ενώ οι αμοιβές έπεφταν και η απελπισία μεγάλωνε.

Άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι το τελευταίο πράγμα που είχα να κάνω και αυτό ήταν να γυρίσω το κοντάκι.Κάτι που κάποιοι με παρότρυναν από την αρχή να το κάνω.

Ομως κάποιοι ειδικοί μου έλεγαν το αντίθετο.Να μην προχωρήσω σε κατι τέτοιο γιατί δεν θα κερδίσω τίποτα.Αυτό λειτούργησε ανασταλτικά μέσα μου και δεν μπορούσα να πάρω εύκολα την απόφαση συνεχίζοντας τους πειραματισμούς .Σ αυτό συνέβαλε βέβαια και η χαμένη πια εμπιστοσύνη μου ,απέναντι σε κάθε μορφής επαγγελματία.

Η απελπισία μου όμως με έκανε να ξεπεράσω κάθε ενδοιασμό και τελικά να δώσω το όπλο για γύρισμα .Η απόφαση μου αυτή αποδείχτηκε πολύ σωστή .Το όπλο ήρθε πολύ καλύτερα πάνω μου .Μετά τις πρώτες δοκιμές τον Σεπτέμβρη τα αποτελέσματα ήταν εμφανέστατα αλλά παρ όλα αυτά το έβλεπα ότι ήθελε το κατι παραπάνω.Ετσι το όπλο δόθηκε ξανά ,για να πάρει λίγο ακόμη το κοντάκι την κλίση που ήθελε .Το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο και μετά από μια ταλαιπωρία 3 χρόνιων το όπλο μεταμορφώθηκε.Όσο βέβαια μπορεί να μεταμορφωθεί ένα συνθετικό σε σχέση με νέα κατασκευή κοντακιού.
Στην πορεια άλλαξα και το πέλμα ώστε να αλλάξει η μάλλον να μεγαλώσει κατά 1,5 εκ. το μήκος του πέλματος ώστε να πατάει καλύτερα στον ώμο.
Αποφασίζοντας να το τσεκάρω όσο πιο αυστηρά μπορούσα για να εχω και ασφαλή συμπεράσματα ,ακόμη και στα περπατητά μόνιμη επιλογή το Carlson's που μου χάρισε ωραίες ντουφεκιές ,αφού πια το όπλο δεν είχε καμιά σχέση μ αυτό που ήταν πρινκαι αυτό φάνηκε περισσότερο τόσο στις κοντινές ,αλλά πιο πολύ στις μακρινές ντουφεκιές..Πόσο μάλλον να ήταν ξύλινο και να είχα φτιάξει καινούριο κοντάκι.

Δεν γράφω αυτά που γράφω ούτε να επηρεάσω αλλά ούτε και να παροτρύνω κανέναν.Απλά καταθέτω το αποτέλεσμα της αρκετά μεγάλης περιπέτειας μου με το συνθετικό κοντάκι.Μιας περιπέτειας που έστω και αργά ειχε την καλύτερη δυνατή κατάληξη .


Δημήτρη τί εννοείς όταν λες ότι γύρισες το όπλο; Δηλαδή τί έκανες στο κοντάκι;
Έχεις κάποια φωτογραφία;
 
Δημήτρη δεν νομίζω να έχω γνωρίσει άνθρωπο που να έχει ταλαιπωρηθεί περισσότερο από εσένα στο συγκεκριμένο θέμα. Πραγματικά όταν έχεις ένα καλό αποτέλεσμα είναι κάτι πολύ ευχάριστο και με χαροποιεί ιδιαίτερα λόγω και της καλής προσωπικής μας σχέσης. Στα τεχνικά τώρα, ένα πλαστικό κοντάκι πώς γυρνάει; Προφανώς για να βελτιωθεί μέχρι πρότεινος είχες πρόβλημα περισσότερο στο αριστερά-δεξιά και όχι στην κλίση;;
 
Δημήτρη τί εννοείς όταν λες ότι γύρισες το όπλο; Δηλαδή τί έκανες στο κοντάκι;
Έχεις κάποια φωτογραφία;

Θαλή το cast off εννοεί. Το κοντάκι δεν είναι ένα ίσιο πράγμα, γυρίζει αριστερά δεξιά και πάνω κάτω.
 
Δεν γίνεται να φτιάξεις μονοκοματη φλάντζα μόνος σου απο κάποιο υλικό, μιας και υπάρχει δείγμα αυτής που θες ?



Την μεγαλυτερη εμφαση την δινω στην τελευταια σου προταση.Αυτοσυγκρατηση και γνωση των ικανοτητων μας.Αλλο τουφεκιες συνειδητα στα ορια και αλλο γεμιζω σκαγια τον ουρανο γιατι ειμαι ασχετος μ@λ@κας και οτι παρει ο χαρος.Απο κει και περα και μια και το θεμα της ηθικης πλευρας εχει τεθει στο τοπικ εχω να πω το εξης.Ειναι ευκολοτερο-πιθανοτερο να σκαγιωσεις πουλια απο ενα κοπαδι που το τουφεκας με διασπορας σε "καλη" αποσταση παρα στα ορια.Το ιδιο και οταν τουφεκας με βελτιωμενο κυλυνδρο στα 40 μετρα.Και παρα το γεγονος οτι η βλητικη-σκοπευτικη αποδοση του φυσιγγιου μεχρι τα 35 μετρα παρουσιαζει σχετικα μικρες διαφορες, στα 50+ ειναι τεραστια!!Οποτε ειτε θα παρεις το πουλι ειτε θα αστοχησεις πληρως και με διαφορα.Αν δεν το κατεχεις το αντικειμενο καλα σκοπευτικα και αν τσοκ και φυσιγγια δεν ειναι τα "πρεπων" θα εισαι-μαι-στε εντελως μακρυα και ακινδυνοι απ τον στοχο.
Ξαναγυριζω απο κει που αρχισαμε.Αυτο συγκρατηση και αξιολογιση των συνθηκων για βολες στα ορια.

Σε καλό μηχανουργείο φτιάχνεις τα πάντα και οι επιλογές υλικών πολλές.
 
Θαλή το cast off εννοεί. Το κοντάκι δεν είναι ένα ίσιο πράγμα, γυρίζει αριστερά δεξιά και πάνω κάτω.
Ευχαριστώ, κατάλαβα.
Και εγώ το έχω γυρίσει, αλλά διαφορά καμία στο πρόβλημά μου :(

Τώρα μου έχει μπει να κάνω αυτό: (και ας γελάτε)
image.jpg


Αν κάποιος ξέρει κάποιον οπλουργό ή κασκαντέρ που να θέλει να το δοκιμάσει ας μου τον συστήσει.
cross eye dominance είναι το πρόβλημα.
 
Δημήτρη τί εννοείς όταν λες ότι γύρισες το όπλο; Δηλαδή τί έκανες στο κοντάκι;
Έχεις κάποια φωτογραφία;

Θαλή το cast off εννοεί. Το κοντάκι δεν είναι ένα ίσιο πράγμα, γυρίζει αριστερά δεξιά και πάνω κάτω.

Αφού πρώτα παρθούν κάποια μέτρα ,το κοντάκι μπαίνει σε μια πρέσα ας πούμε και με την βοήθεια ζεστού αέρα ,το συνθετικό έρχεται εκεί που πρέπει.Η κλίση που δίνεται μπορεί να ειναι τόσο στον οριζόντιο αλλά και στον κάθετο άξονα.
 
Back
Top