Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ειχα κόψει και έγραφε gualandi ο συγκεντρωτηρας. Τα έχω πάρει από πέρσι τον Ιούνιο και αν θυμάμαι καλά μου είχε δώσει επιλογή σε διάφορους συγκεντρωτηρες.
Αν τα πήρες τότε,99,9 είναι gualandi. Κάποια στιγμή μετά είχε ξεμείνει καί έβαζε piston του καρδαρα. Μια χαρά ήταν. Αλλά επειδή τό κυνήγι είναι άλλη ιστορία, γι'αυτό ρωτησα. Τώρα έχει και gualandi
 
Τα 28αρια μια χαρά σκοτώνουν κ σχετικά εύκολα. Το διάβαζα εδώ μέσα κ δεν το πίστευα μέχρι που δοκίμασα.
Τα 24 δεν είναι λίγα για 12αρι;
Στο cal 20 πάντως με μια crio κ 3Α 24γρ νο9 η τσίχλα επεφτε κυριολεκτικά από παντού.
 
Να πω την αμαρτία μου , με του Ρουμελιώτη είχα μια προκατάληψη , λέω σπόνσορας είναι μπορεί και να τα παραλένε . Μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω τα hyperion compak 28 γρ , ν.8 . Ρε είναι πολύ καλό φυσίγγι , πρόβλημα η μεγάλη παραγγελία ειδικά φέτος που δεν .....
 
Να πω την αμαρτία μου , με του Ρουμελιώτη είχα μια προκατάληψη , λέω σπόνσορας είναι μπορεί και να τα παραλένε . Μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω τα hyperion compak 28 γρ , ν.8 . Ρε είναι πολύ καλό φυσίγγι , πρόβλημα η μεγάλη παραγγελία ειδικά φέτος που δεν .....
Γιατι μεγάλη παραγγελία. και δέκα κουτακια να του πεις πιστεύω θα τα στείλει. Που να δεις στο τρυγόνι τι κάνουν αυτά.....
 
Περι ορέξεως.... Ο καθένας αυτό που θεωρεί ότι θα του δώσει το πουλί στην τσάντα ριχνει. Και εγώ κάποτε 34γρ έριχνα. Με δοκιμές και ψάξιμο και ξεπερνώντας το ψυχολογικό των λίγοτερων σκαγιων κατέληξα ότι και τα 28αρια δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από τα πιο βαριά ακόμη και στα μπασιματα.
Δεν θυμάμαι να έριξα ποτέ σε τσίχλα 34gr. Αυτά που χρησιμοποιούσα όμως κατά κόρο, λόγω της άριστης απόδοσης που είχαν, ήταν τα neo velox 33gr και τα υπέροχα μαλλινόταπα 2001 32gr.
Προϊόντος όμως του χρόνου και με την ανταλλαγή απόψεων δοκίμασα και λιγότερα γραμμάρια. Στάθηκα αρκετά στα σκοπευτικά (NSI & Lambro) με μέτρια αποτελέσματα, που κατάλαβα, εκ των υστέρων, ότι μετέθετα τα σκοπευτικά μου λάθη στα λίγα gr.
Ξεπέρασα το καθαρά ψυχολογικό φράγμα των πολύ ελαφρών δοκιμάζοντας τα 30άρια (4-5 μάρκες) και τώρα κόλλησα σ΄ αυτά. Φυσικά και είμαι πλέον έτοιμος και για λιγότερα γραμμάρια. Μιά χαρά σκοτώνουν !
Μόνο σε πολύ ψυχρούς/υγρούς καιρούς ρίχνω διβασικά 32gr γιατί δεν βρίσκω τέτοια σε 30άρια.
 
Να πω την αμαρτία μου , με του Ρουμελιώτη είχα μια προκατάληψη , λέω σπόνσορας είναι μπορεί και να τα παραλένε . Μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω τα hyperion compak 28 γρ , ν.8 . Ρε είναι πολύ καλό φυσίγγι , πρόβλημα η μεγάλη παραγγελία ειδικά φέτος που δεν .....
Να τα μας....
 
Τα 28αρια μια χαρά σκοτώνουν κ σχετικά εύκολα. Το διάβαζα εδώ μέσα κ δεν το πίστευα μέχρι που δοκίμασα.
Τα 24 δεν είναι λίγα για 12αρι;
Στο cal 20 πάντως με μια crio κ 3Α 24γρ νο9 η τσίχλα επεφτε κυριολεκτικά από παντού.
Να πω την αμαρτία μου , με του Ρουμελιώτη είχα μια προκατάληψη , λέω σπόνσορας είναι μπορεί και να τα παραλένε . Μου έδωσε ένας φίλος να δοκιμάσω τα hyperion compak 28 γρ , ν.8 . Ρε είναι πολύ καλό φυσίγγι , πρόβλημα η μεγάλη παραγγελία ειδικά φέτος που δεν .....
Χωρίς πλάκα , έχεις ποτέ δοκιμάσει με 24 ;

Στα περάσματα όχι. Φετος τα έχω δουλέψει τα σκητ σε περπατητο και απογευματινό. Κανενα πρόβλημα σε λογικές αποστάσεις και με μερικές επιτυχίες στα 30+ που έριξα για δοκιμή και είδα τα πουλιά να πέφτουν στουπια.

Σε μαύρες πρωί και απόγευμα και σε περπατητό εδώ και 10 χρόνια μου φαίνεται υπερβολη να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε άλλο εκτός από skeet... Τα χρησιμοποιώ και σε αρκετά κλειστά απογευματινά καρτέρια...

Δεν υστερούν πουθενά για ένα θήραμα όπως η τσίχλα και για κοντινές αποστάσεις (έως 20-25 μέτρα) με οποιοδήποτε καιρό. Και σε πιο μακρυνές βολές σε περπατητά και σε καρτέρια έχω δει πολύ όμορφες καταβολές. Ποτέ δεν έχω αισθανθεί ότι με έφεραν σε μειονεκτική θέση στη βολή ως πυρομαχικό.

Α και τα ρίχνω με SX3 και Browning B725 που έχουν διευρυμένους αυλούς που θεωρητικά δεν πάνε τις πολύ ελαφριές γομώσεις... Ούτε αυτό το έχω διαπιστώσει τόσο με τα lambro όσο και με τους κενταύρου και του ρουμελιώτη και τα nsi Japan
 
Πολύ καλά και δυνατά του ρουμελιώτη όπως τα ξέρουμε.Δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε.Τα nsi europe και japan καλά κι αυτά.Ακόμα καλύτερα και ήρεμη δύναμη είναι του Κένταυρου.Θα τα έβαζα ίσα με του ρουμελιώτη, απλά σε δύσκολο καιρό του Ρουμελιώτη υπερτερούν σαν ένα κλικ πιο δυνατά!
 
Πολύ καλά και δυνατά του ρουμελιώτη όπως τα ξέρουμε.Δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε.Τα nsi europe και japan καλά κι αυτά.Ακόμα καλύτερα και ήρεμη δύναμη είναι του Κένταυρου.Θα τα έβαζα ίσα με του ρουμελιώτη, απλά σε δύσκολο καιρό του Ρουμελιώτη υπερτερούν σαν ένα κλικ πιο δυνατά!
+3!
 
Τα 28αρια μια χαρά σκοτώνουν κ σχετικά εύκολα. Το διάβαζα εδώ μέσα κ δεν το πίστευα μέχρι που δοκίμασα.
Τα 24 δεν είναι λίγα για 12αρι;
Στο cal 20 πάντως με μια crio κ 3Α 24γρ νο9 η τσίχλα επεφτε κυριολεκτικά από παντού.
Το προβλημα ειναι κυριως στην χρηση με καραμπινες λογο των συστηματων των οπλων αυτων

Για δικαννα οχι δεν ειναι καθολου λιγα

Ριχνω 24-25 γρ σε ορτυκι και τσιχλα εδω και χρονια οπως και παρα πολλοι κυνηγοι στην κυπρο

Τα φυσιγγια 24-28 και τα φυσιγγια 32 κατεχουν εδω το μεγαλυτερο ποσοστο της αγορας στα φυσιγγια για κυνηγι τσιχλας

Θα σε καλυψουν ανετα ΕΑΝ τα αντερα του φυσιγγιου που θα επιλεξεις ταιριαζει στο οπλο σου και στο τροπο που κυνηγας

Τονιζω οτι μιλω αποκλειστικα για χρηση με δικαννο και με την εμπειρια απο κυπριακα 24-28 που φτιαχνονται με προορισμο το κυνηγι(υπαρχουν σαφως και σκοπευτικα αλλα πολλες φορες προσωπικα δεν τα χω βρει μαζι τους)

Για τα ελληνικα δεν γνωρίζω
 
Back
Top